Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

OptiX je nv-only resenje.
DXR nije i radice na bilo kom hardveru, u zavisnosti koliko ga isti podrzava, jelte...

Developeri ce naravno radije ici na DX implementaciju pre nego na proprietary tehnologije, sto je i logicno.
 
Poslednja izmena:
Baš kao što više koriste TressFX umesto Hairworks-a. Oh, wait :d

Ako je bilo šta osim RTX nemoguće koristiti za real-time RT, a trenutno jeste, onda će koristiti ono što im je lakše za implementaciju
 
TressFX, Hairworks, GPU physX i ostalo su stvari koje su developeri dodavali na ime "saradnje" sa AMD ili nV i nijedna se nije mrdnula sa nivoa gimmicka koji daje neki bonus u odnosu na konzole. GameWorks za Turing kartice jos nije najavljen i ne zna se hoce li tu biti neceg novog.

A DXR je univerzalan i dolazi kao svaki drugi DX spec. I nedugo posle ce i Vulkan podrska.

Space Beer je napisao(la):
Ako je bilo šta osim RTX nemoguće koristiti za real-time RT, a trenutno jeste, onda će koristiti ono što im je lakše za implementaciju

Ovo vrv nije tacno, mada nisam 100% siguran dok se ne pojave igre sa RT. Jer koliko se secam, bilo je grafikona poredjenja u RTX-ops sa 1080 karticama. Takodje, MS spec kaze da ce DXR da radi na svemu sto je trenutno na trzistu

Developers can use currently in-market hardware to get started on DirectX Raytracing. There is also a fallback layer which will allow developers to start experimenting with DirectX Raytracing that does not require any specific hardware support. For hardware roadmap support for DirectX Raytracing, please contact hardware vendors directly for further details.
- https://blogs.msdn.microsoft.com/directx/2018/03/19/announcing-microsoft-directx-raytracing/
 
Poslednja izmena:
Takodje -

NVIDIA's RTX uses Microsoft's new DirectX feature called DXR, also supported by AMD via its Radeon Rays feature. And Microsoft has said that DXR will work just fine on current-generation and older graphics cards, so it's not a feature exclusive to RTX. However, NVIDIA has strongly implied that it will work much better on the updated algorithms of its next-gen RTX cards compared to current models like the GTX 1080 Ti.

NVIDIA also emphasized that ray-traced rendering will be powered by Microsoft's DXR and is not an exclusive NVIDIA function.

https://www.engadget.com/2018/08/25/nvidia-rtx-speed-claims-rt-turing-cores-video/
 
Pa u dolarima i racunam. Onaj Asus 2080 sto prodaje Gigatron (MP cena 144000, sa "popustom" za kes 130000) u USA kosta 840 dolara, doduse na nekom sitnom popustu je ali nebitno, moze da se kupi po te pare trenutno. Naravno da nemam pojma koje cene placaju ali kada bi redovno uvezao taj Asus 2080 i platio carinu plus PDV na nju i jos dodas oko 20% otprilike dobijes tih 130000 dinara. Kako bilo, ispod 250000 dinara ta nabudzena verzija 2080ti nece biti kod ako se ikada i pojavi, mozda bude i okruglo 300000 dinara je jer luksuz a znamo kako se formiraju cene luksuznih proizvoda kod nas. Skupo postaje jos skuplje jer onaj koji placa ima jos da doda i plati ekstra, to je logika domacih derikoza tj. trgovaca.

Ako treba nekome kupon za 17% popusta u Gigatronu, ja ću samo da provučem karticu za gorivo kao kompenzaciju... :d
 
Samo da podsetim da se rudarenje ne pominje u ovoj temi. thx
 
Pa u dolarima i racunam. Onaj Asus 2080 sto prodaje Gigatron (MP cena 144000, sa "popustom" za kes 130000) u USA kosta 840 dolara, doduse na nekom sitnom popustu je ali nebitno, moze da se kupi po te pare trenutno. Naravno da nemam pojma koje cene placaju ali kada bi redovno uvezao taj Asus 2080 i platio carinu plus PDV na nju i jos dodas oko 20% otprilike dobijes tih 130000 dinara. Kako bilo, ispod 250000 dinara ta nabudzena verzija 2080ti nece biti kod ako se ikada i pojavi, mozda bude i okruglo 300000 dinara je jer luksuz a znamo kako se formiraju cene luksuznih proizvoda kod nas. Skupo postaje jos skuplje jer onaj koji placa ima jos da doda i plati ekstra, to je logika domacih derikoza tj. trgovaca.

Znaš i sam da Gigatron nije merilo cena, da je (skoro)uvek najskuplji. I ta US cena je bez poreza. Cena će naravno biti oko 120,000-130,000 za bolje modele, klot modeli 110,000-120,000.
 
Poslednja 3 dela Tomb Raidera na 2080 OC, u 3 rezolucije:
 
Imas i crysisa 3 i jos neke igre sa tog kanala.

Послато са RNE-L21 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena od urednika:
 
is it worth it? nop... da je cenovna sema ostala na nivou prosle serije, 2080Ti ~800$ to bi bilo kao ok, a i to je malo dranje ali posle ovog deluje kao prihvatljivo... jos smo dobili samo jedan tier performansi, obicno je nova serija 2 tiera...

xx80 i xx80Ti bi trebali da budu za po razred jaci od pandana iz prosle generacije, xx70 na nivou prethodnog xx80Ti, +-10%... ko ima 1080Ti ne isplati mu se da se pomera jos jako dugo...

DLSS je kao super mada kad malo pogledam u 4K AA je skoro pa nepotreban, nista preko 2x MSAA nema vidljivog efekta... ako analiziramo screenshotove, zumiramo, etc... da, scientific razlika postoji ali upotrebna, ne...

sto vise znamo o DLSS vidimo da je ustvari inferiorniji u odnosu na TAA po pitanju kvaliteta ali bolji po pitanju performansi sto je apsolutno za ocekivati, zar ne? infiltrator demo pokazuje da i DLSS ima svoja ogranicenja jer je u nekim scenama TAA cak i brzi malo a u nekima su egal...

sve u svemu klasican monopol i "moze mi se" politika od strane nvidie... kad je intel jedina svetla tacka anti monopolu znas da je sve otislo dodjavola :D
 
Uff, meni taa bas los.

Sada u Shadow of the tomb raider koristim smaa, i ako mi radi na 60+ i na taa i na smaaX2(koji koristi i taa), jer bas zamuti sliku, cela igra kao da izgubi dimenziju, kao da je sve iz jednog dela.

Ja sam skontao da ce dlss biti bolji od fazon 4x MSAA, a "jeftiniji".
Zbog toga bih najradije uzeo 20 seriju.
Svakako, sada konuzima, isplati mu se duzme 2080 umesto 1080ti, ali opet, jasno je da to nikako nece biti dovoljno za 4k, vec za 1440p i za 2 godine za 1080p, kao i sada 1080.
Meni je 4k bio ok bez AA i ako sedim na metar od tva.
Licno ne volim zamucivanje slike zarad malo ostrijih linija, a na 4k je to bas malo.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
upravo, na 4K AA je skoro pa nepotreban, u nekim slucajevima cak i kvari sliku bas kao sto si rekao, zamucuje...

DLSS nije ni blizu 4x MSAA, vrlo je diskutabilan kvalitet DLSS i zavisice u mnogome od same implementacije...

skoro svaka AA tehnologija koja je do sad izasla se reklamirala otp tako " 4x MSAA, a jeftinije" pa ni jedna zaista to nije bila... ne kazem da nema napretka, da je sve sem 4x MSAA bezveze, nije... ali ni jedna "napredna" tehnika koja je trebala da bude "isto a jeftinije" nije zaista to pruzila... odnos cost benefit je svakako napredovao sa njima i 80% kvaliteta 4x MSAA za 50% performansi ima svoje mesto i upotrebu...
 
Sve to zavisi od velicine ekrana. Na 55 mi je AA ipak potreban u 4k, mogu misliti kako je tek na 65.
 
naravno, velicina ekrana i udaljenost od istog su veliki cinioci a isto tako u igru ulazi i subjektivan utisak sta je kome "dovoljno dobro" i sta mu se vise svidja... evidentna stvar je da sa rastom dpi, aa postaje manje potreban...
 
Kao što je rečeno i kada je kartica izašla skok u perofrmansama je ok ali na žalost to sve poklapa užasno povećanje cene tako da mislim da će za sada ovo kupovati samo onaj kome stvarno nešto tako treba ili ko ima para na bacanje...
 
Uff, meni taa bas los.

Sada u Shadow of the tomb raider koristim smaa, i ako mi radi na 60+ i na taa i na smaaX2(koji koristi i taa), jer bas zamuti sliku, cela igra kao da izgubi dimenziju, kao da je sve iz jednog dela.

Ja sam skontao da ce dlss biti bolji od fazon 4x MSAA, a "jeftiniji".
Zbog toga bih najradije uzeo 20 seriju.
Svakako, sada konuzima, isplati mu se duzme 2080 umesto 1080ti, ali opet, jasno je da to nikako nece biti dovoljno za 4k, vec za 1440p i za 2 godine za 1080p, kao i sada 1080.
Meni je 4k bio ok bez AA i ako sedim na metar od tva.
Licno ne volim zamucivanje slike zarad malo ostrijih linija, a na 4k je to bas malo.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Hoćeš da kažeš da 1080TI neće biti dovoljna za 1080p igranje posle 2 godine? Ja mislim da će za tako nisku rez biti dovljna i 1070 još makar 3-4 godine da zvrji na max detaljima bez RTX i ostalih drangulija, tj makar dok PS5 ne izađe...
 
ma de nece, 1080ti je trenutno 3./2. consumer gpu na globalnom nivou, kao sto rece nv ceo, pascal je tu jos dugo vremena, ne brinite... 30xx nece bar 3 godine izaci sem ako intel ne napravi neki tezak boom (highly unlikely) i to ce verovatno biti turing na manjem procesu i vise RT stuff... dakle 1080ti ce jos 3 godine biti 3./2. globalno pozicionirani gpu...

za sta ce da prave igre? 2080Ti SLI only? tesko...
 
Hoćeš da kažeš da 1080TI neće biti dovoljna za 1080p igranje posle 2 godine? Ja mislim da će za tako nisku rez biti dovljna i 1070 još makar 3-4 godine da zvrji na max detaljima bez RTX i ostalih drangulija, tj makar dok PS5 ne izađe...

Pazi, 1070/980ti vec nije komforna za 1080p, vec smanjujem opcije u dosta igara(Kingdom Come, Scum, SOTTR, AC Origins, Final Fantasy XV), potrebna je 1080 za 60+fps na max.
Mislim, GTA 5 od pre Hrista ne radi na 4xMSAA na 1070 i 1070ti, treba 1080 sa jacim klokom da bi gurala stalnih 60+fps :)

To je samo logikom dosadasnjeg napretka, pitanje je da li ce zaista biti tako, ali 1080ti je slabija od 2080, a ako se nastavi isti trend rasta zahtevnosti igara, trebace ti za 2 godine 2080 za max na 1080p i konstantnih 60+fps, a sada je ta igra da sve leti na 1440p.
Ako smanjujemo opcije, onda moze, ali gde je onda tu kraj, da prozovemo 1070 4k kartom, jer fura sve na low? :)
Dakle, moze to da radi, ali ako pricamo o max, trenutno je potrebna 1080 za 1080p i 1080ti za 1440p.
 
Poslednja izmena:
ne igram apsolutno nista od toga sto si naveo ali za gta v ima testova koliko hoces i dobar deo njih ima 1070 blizu 100 avg fps, max detail, 2x MSAA koliko sam video... kako ti to ne mozes da izvuces 60 ne znam, jel moguce da su svi nafurali testove toliko?!

na guru3d u 1080p 1070 ima 152 fps, ne znam sta da mislim... anand je na 91 avg fps a 62.5 99th percentile fps...
 
Zato sto ne odu u travu i ne odvrnu sve ostalo na max, meni ni 2xMSAA ne radi stalno 60+fps :)
Opet, 2xMSAA nije max, max je 4xMSAA.
Evo ti SS sa 4xMSAA i 2xMSAA, upravo napravio, solidno klokovani 1070 i 6700k:

GTA5_2018_09_25_03_27_58_824.jpg

GTA5_2018_09_25_03_28_24_614.jpg


A sada, preterah ga sa spamom, evo malo o RTX:
 
Poslednja izmena:
Neki ljudi zapravo igraju igru zbog igre, ne da bi odvrnuli svako moguce podesavanje u igri na maksimum [emoji14]

1070 je itekako dovoljna za 1080p, sto se mene tice, to je 1080p 144Hz kartica :)
 
Poslednja izmena:
Opet, pricamo o tome sta koja graficka moze da potera, a ne kome je sta dovoljno za koju rezoluciju.

1070 je 4k/144 graficka u tom slucaju, meni CS:GO leti.

Evo, i GTA 5 isto :)

GTA5_2018_09_25_03_38_44_795.jpg

Po mom misljenju, najbolje igre cini kombinacija svega, ako je samo jedna stvar dobra, to je osrednja igra, osim za hard core fanove.
Grafika je jedna od 3 najbitnije stvari sto se tice iskustva igranja vecine igara.
Druge 2 su mehanika i prica.
 
Poslednja izmena:
u sustini taj smoothnes gameplaya koji ti trazis ja nisam video od 3dfx i glide api, toga se secam kao najujednacenijeg gaming iskustva ikada sa voodoo 2 karticom... mozda me malo pere i nostalgija, ne znam... :)

gta je masivna aplikacija, ta dva screena su otp identicni a razlika je 42 fps i 51 fps... pitanje je sta je prihvatljivo, ako je taj fps drop tu u tom parku, na tom mestu i retko gde drugde meni je to zanemarljivo potpuno, 0 efekta na moj "ugodjaj"...

evo ja sam se ponovio sa 1080ti, igram battletech i pri svakom dropship landingu na pocetku misije fps padne na 35-40 (masivan particle cloud) i odatle radi 50-60 fps... mozemo reci da je to katastrofa jer postoji drop i fps nije konstantan na 60 ali za mene je to "60 fps"...

gledam jos malo po netu za gta v, trava od "high" (lol) setinga izgleda isto nadalje... ni na screenshotu se ne vidi side by side neka razlika, kamo li kad se igras...

http://international.download.nvidi...eractive-comparison-4-ultra-vs-very-high.html

http://international.download.nvidi...y-interactive-comparison-1-ultra-vs-high.html

ako pricamo o snobovskom "ultra ultra sve na ultra mega giga" onda tu nema kompromisa, odvoj 5-6k za komp i to je kraj price ;)

also, this https://steamcommunity.com/app/271590/discussions/0/341537388322606029/
 
Poslednja izmena:
Dovoljno je bilo o tome? Vratite se na temu...
 
MSI GeForce RTX 2080 8GB GDDR6 Gaming X Trio za 860e i 880e.

Ili je MSI daleko jeftiniji ili je ASUS daleko skuplji. Ali, ovo su prevelike razlike. Da podsetim, ASUS se prodaje od 940-1000e.
 
Moraš uračunati ''tarife'' iliti trgovinski rat Kine i Amerike..
 
MSI GeForce RTX 2080 8GB GDDR6 Gaming X Trio za 860e i 880e.

Ili je MSI daleko jeftiniji ili je ASUS daleko skuplji. Ali, ovo su prevelike razlike. Da podsetim, ASUS se prodaje od 940-1000e.
Jos je to Asus dual, znaci da ce strix biti sigurno jos 100-150€ skuplja

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Moraš uračunati ''tarife'' iliti trgovinski rat Kine i Amerike..

I MSI i Asus su sa Tajvana...čak i da to ima uticaja, uticalo bi na oba.

Asus se definitivno precenjuje zadnjih godinu-dve, ne samo kod grafika...kad se pogledaju matične ploče, recimo, prodaju đubre od ploča za iste pare za koje drugi prodaju solidne. Jedino im valjaju top tier stvari...
 
Nazad
Vrh Dno