Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

Pa kako da koristis tast i misa na krevetu ili fotelji? jedino da uzmes couchmaster il takvo neko pomagalo/postolje.
Koliko si platio taj 4K 50" TV?

ko ti kaze da sam na krevetu ili fotelji?

tv je na zidu, veliki sto ispod njega odmaknut malo od zida, ja u radnoj fotelji iza, zavaljen :D

razdaljina oci-ekran ~1.2m... ovo ti je optimum da imas neki efekat 4k rezolucije a da nisi bas nosem u monitor... sa 3-4m, na 50", 1080p i 4k izgledaju apsolutno isto... do 1.5m se vidi razlika, preko toga opada drasticno, pogotovo ako nemate savrsen vid...

50" 4k ima ppi od 88, 1080p ima isti dpi na 25" (logicno, jelte)... 25" 1080p monitor prosecna udaljenost korisnika je ~60cm... za 4k 50" taj broj je jelte duplo veci da bi video otp isto, 1.2m, idealna razdaljina za 4k/50" ;)

tv je placen 900e pre tri godine... najbolja kupovina ikada btw, jos i qled...
 
Poslednja izmena:
Asus je navodno zacenio 2080ti na $1,700, što dodje kod nas oko 170,000 din.
 
Moram naglasiti nesto sto svima izostane kada se govori o performansama.
Trenutno ne postoji platforma (CPU) koji moze da izgura potencijal Turing kartica.
Gubi se realna slika o pravim performansama.

Lepo je videti skaliranje kako jedne a tako i dve karte ali je prevelik zalogaj 2x GTX 2080 Ti cak i u 4k rez.

Obzirom da sam detaljno testirao SLI sa GTX 1080 Ti, znam kakav je uticaj CPU-a.
Probao sam cak i sa 6600K na 4.9 Ghz pa posle sa 8700k na 5.1-5.2 Ghz i dobio sam znacajno bolje rezultate.
Ali to je ipak Pascal. Turing je CPU dosta zahtevniji a gotovo svi su radili review-e sa 8700k.

Da li ce 9900k nesto promeniti po tom pitanju, ako je unapredjen IPC i vise jezgara, trebalo bi da poprave situaciju.

Takodje ovi sto su se jurili sa 3D Mark score-om, Paul, JayZ i Steve koji su silili karte a bili limitirani CPU-om su izgubili na grafickom score-u upravo iz tog razloga.
Garantujem da bi ih svu trojicu presisao ali nazalost za sada nemam kartu :)

Takodje, gledajuci sve review-e i OC potencijal, udaraju tu negde oko 2050 Mhz, znaci krecu se ispod mogucnosti koje je Pascal mogao. 2100-2200 Mhz, zavisno od hladjenja.

Evo jos koji koristan klip:

 
Poslednja izmena:
Pa da, zbog toga joj 1080Ti diše za vratom u nižim rezolucijama, a u 4K se malo više odlepi.

Paul je pokušavao da stigne Stiva sa nižim klokom CPU-a i nije uspeo bez dodatnih 200 ili koliko već MHz.
 
Moram naglasiti nesto sto svima izostane kada se govori o performansama.
Trenutno ne postoji platforma (CPU) koji moze da izgura potencijal Turing kartica.

I ovim PC gaming, na MAX, od hobija ode u luksuz.
 
@KOLOS

Upravo ali retko ko je to primetio.
Cak i GTX 2080 podbacuje pa je razlika izmedju GTX 1080 Ti i njega manje primetna u nekim igrama.
Ta karta ce se, bar bi trebalo malo vise odlepiti kada bude neka jaca platforma.

Sve u svemu, Turing i nije toliko los koliko je cena ta koja kvari celokupan utisak.

@perafilozof

Otislo je sve dodjavola.
 

Na to dodaj jos oko +20%

"perafilozof" je procenio 2080 na 90000 a ona 130000 sto je za 45% vise a to je ako se plati u kesu a na rate jos skuplja!!
Ja sam mislio da ce biti 20% vise ali izgleda da su nasi nezajazljivi da bog da im taj novac trebao za terapije... :mad:
 
Poslednja izmena:
Pazi to su cene za CB proizvođače. Ja sam preveo samo nVidia basic verzije kartica u naše dinare iz preporučene cene + 10%. CB kartice su uvek skuplje, ali ove ASUS cene su kriminalne.
 
Moram naglasiti nesto sto svima izostane kada se govori o performansama.
Trenutno ne postoji platforma (CPU) koji moze da izgura potencijal Turing kartica.
Gubi se realna slika o pravim performansama.

Pre bih rekao da niko ne testira tu revolucionarnu tehnologiju koja je ponos i dika ove serije grafičkih.
Znači, reklamiraš na sva zvona istančan ukus čokoladnog sladoleda, savršen miks raznih ukusa čokolade sa izvanrednom teksturom a onda svima serviraš vanilu. Pa čekaj bre malo.
Dakle, ajmo malo 4k sa RT ON da vidimo mišiće i snagu... A ne, čekaj :D

edit: Tako da da, slažem se da se gubi realna slika o pravim preformansama.
 
Poslednja izmena:
Pre bih rekao da niko ne testira tu revolucionarnu tehnologiju koja je ponos i dika ove serije grafičkih.
Znači, reklamiraš na sva zvona istančan ukus čokoladnog sladoleda, savršen miks raznih ukusa čokolade sa izvanrednom teksturom a onda svima serviraš vanilu. Pa čekaj bre malo.
Dakle, ajmo malo 4k sa RT ON da vidimo mišiće i snagu... A ne, čekaj :D

edit: Tako da da, slažem se da se gubi realna slika o pravim preformansama.

Malo si izvukao iz konteksta ali 'ajde..

Generalno Turing je CPU dosta zahtevniji od Pascal-a, to su cak i neki review-eri naglasili da se uzme u obzir.
Dobijene rezultate i sam procentualni skok u odnosu na prethodnu generaciju posmatramo kroz non RT igre.

RT je posebna prica za sebe a u ovom trenutku nije bilo igara kroz koje bi videli rezultate pa bi neki zakljucak i mogao da se donese.
Kao sto neko rece, RT je za buducnost a ovo je samo pocetak tako da snaga hardvera posmatrana kroz ovakav primer bas i nije najidealnije poredjenje, malo je nezahvalno.
 
Evo i jednog (baš) lošeg primera DLSS-a

Ueqst8gh.jpg

U suštini, ovo su karte za 4K monitore (i VR) i standardna podešavanja, bez (mnogo) AA. Jedino što je u tom slučaju svejedno da li se koristi 1080 Ti ili 2080, a GTX 1080 Ti je možda preskup za "običan" gejming na 4K monitorima
 
Pre bih rekao da niko ne testira tu revolucionarnu tehnologiju koja je ponos i dika ove serije grafičkih.
Znači, reklamiraš na sva zvona istančan ukus čokoladnog sladoleda, savršen miks raznih ukusa čokolade sa izvanrednom teksturom a onda svima serviraš vanilu. Pa čekaj bre malo.
Dakle, ajmo malo 4k sa RT ON da vidimo mišiće i snagu... A ne, čekaj :D

edit: Tako da da, slažem se da se gubi realna slika o pravim preformansama.
Upravu si niko da pusti novog Tomb raidera sa cuvenim rtx on pa da vidimo kako to radi.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Asus je navodno zacenio 2080ti na $1,700, što dodje kod nas oko 170,000 din.

Jes, ali u BestBuy bez poreza i ostalih dazbina. Kod nas je 1700 * 1.32 (carina+pdv) * 1.2 sto mu izadje oko 270000 dinara. Barem su tako formirali cenu za RTX 2080 koji u USA kosta 840 dolara a kod nas 130000 dinara, jos su dali popust od 15 hiljada na nju...

Upravu si niko da pusti novog Tomb raidera sa cuvenim rtx on pa da vidimo kako to radi.

Zavrsice na crnoj nVidia listi i nece vise dobijati high end GPU na testiranje ako to urade.
 
Poslednja izmena:
$1,700 je u dolarima, ne funtama. U funtama je 1,300.
 
Moram naglasiti nesto sto svima izostane kada se govori o performansama.
Trenutno ne postoji platforma (CPU) koji moze da izgura potencijal Turing kartica.
Gubi se realna slika o pravim performansama.

Lepo je videti skaliranje kako jedne a tako i dve karte ali je prevelik zalogaj 2x GTX 2080 Ti cak i u 4k rez.

Obzirom da sam detaljno testirao SLI sa GTX 1080 Ti, znam kakav je uticaj CPU-a.
Probao sam cak i sa 6600K na 4.9 Ghz pa posle sa 8700k na 5.1-5.2 Ghz i dobio sam znacajno bolje rezultate.
Ali to je ipak Pascal. Turing je CPU dosta zahtevniji a gotovo svi su radili review-e sa 8700k.

Da li ce 9900k nesto promeniti po tom pitanju, ako je unapredjen IPC i vise jezgara, trebalo bi da poprave situaciju.

Takodje ovi sto su se jurili sa 3D Mark score-om, Paul, JayZ i Steve koji su silili karte a bili limitirani CPU-om su izgubili na grafickom score-u upravo iz tog razloga.
Garantujem da bi ih svu trojicu presisao ali nazalost za sada nemam kartu :)

Takodje, gledajuci sve review-e i OC potencijal, udaraju tu negde oko 2050 Mhz, znaci krecu se ispod mogucnosti koje je Pascal mogao. 2100-2200 Mhz, zavisno od hladjenja.

Evo jos koji koristan klip:

Jel ne postoji konfiguracija koja bi mogla da istera jednu RTX 2080 TI kao na primer Intel 7980XE, mozda ovi novi AMD 2990WX? Vidim da ima na YT da su vec pustali testove u SLI.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Pa u dolarima i racunam. Onaj Asus 2080 sto prodaje Gigatron (MP cena 144000, sa "popustom" za kes 130000) u USA kosta 840 dolara, doduse na nekom sitnom popustu je ali nebitno, moze da se kupi po te pare trenutno. Naravno da nemam pojma koje cene placaju ali kada bi redovno uvezao taj Asus 2080 i platio carinu plus PDV na nju i jos dodas oko 20% otprilike dobijes tih 130000 dinara. Kako bilo, ispod 250000 dinara ta nabudzena verzija 2080ti nece biti kod ako se ikada i pojavi, mozda bude i okruglo 300000 dinara je jer luksuz a znamo kako se formiraju cene luksuznih proizvoda kod nas. Skupo postaje jos skuplje jer onaj koji placa ima jos da doda i plati ekstra, to je logika domacih derikoza tj. trgovaca.
 
Malo si izvukao iz konteksta ali 'ajde..

Generalno Turing je CPU dosta zahtevniji od Pascal-a, to su cak i neki review-eri naglasili da se uzme u obzir.
Dobijene rezultate i sam procentualni skok u odnosu na prethodnu generaciju posmatramo kroz non RT igre.

RT je posebna prica za sebe a u ovom trenutku nije bilo igara kroz koje bi videli rezultate pa bi neki zakljucak i mogao da se donese.
Kao sto neko rece, RT je za buducnost a ovo je samo pocetak tako da snaga hardvera posmatrana kroz ovakav primer bas i nije najidealnije poredjenje, malo je nezahvalno.

Iščupao sam iz konteksta da bih naglasio poentu. Da je taj Ray Tracing nešto onako čisto nažvrkano u specifikacijama i pomenuto, budi uzgred rečeno, na prezentaciji pa i ok, međutim oni su sav fokus stavili na to, REVOLUCIJA NOVI GRAFIČKI MESIJA NEŠTO ČAK VAŽNIJE I OD PRELASKA SA 2D NA 3D VIZUELNI URAGAN ZA SVA ČULA, i posle svega toga:"Ummm btw kada testirate ne uključuje RT, mkay".

Zašto to sve? Pa zato što smo dobili blago retardirane rođake Paskala koji kada uposle sve svoje kapacitete veštačke inteligencije nisu u stanju da izrenderuju nacrtanu ovcu.

Sada se mrtvorođena tehnologija naplaćuje kao premijum. RT u ovom obliku trebao je da bude samo stidljivi bonus, mini demonstracijama onoga što tek treba doći.
 
@KOLOS

Upravo ali retko ko je to primetio.
Cak i GTX 2080 podbacuje pa je razlika izmedju GTX 1080 Ti i njega manje primetna u nekim igrama.
Ta karta ce se, bar bi trebalo malo vise odlepiti kada bude neka jaca platforma.

Sve u svemu, Turing i nije toliko los koliko je cena ta koja kvari celokupan utisak.

@perafilozof

Otislo je sve dodjavola.

cek cek cek, jedno logicko pitanje...

ako je turing toliko cpu zahtevan da "cak i 2080 podbacuje" na X procesoru, kako onda na tom istom X procesoru 2080Ti dobije bolje rezultate od 2080 (logicno, jelte) a onda ukljuce 2080Ti SLI i dobiju 2x skaliranje u onom sniper elite... ako je jos 2080 cpu limited kako onda uopste dobijamo rezultate posle tog broja?

drugo, lupate TESKE gluposti za 3d mark gpu score kao nije nezavistan...

1080Ti kod mene kuci udara u 9700 gpu score na [email protected]... i gle cuda, isti score i kad spustim cpu clock na default, ustvari oko 30ak poena manje... nebo i zemlja... :D

e sad vasi procesori od ove godine guse 2080 a moj proc od pre 7 godina ne gusi 1080Ti (esencijalno identicne kartice)... riiiight.
 
Poslednja izmena:
Pre bih rekao da niko ne testira tu revolucionarnu tehnologiju koja je ponos i dika ove serije grafičkih.
Znači, reklamiraš na sva zvona istančan ukus čokoladnog sladoleda, savršen miks raznih ukusa čokolade sa izvanrednom teksturom a onda svima serviraš vanilu. Pa čekaj bre malo.
Dakle, ajmo malo 4k sa RT ON da vidimo mišiće i snagu... A ne, čekaj :D


Upravu si niko da pusti novog Tomb raidera sa cuvenim rtx on pa da vidimo kako to radi.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka

Mislim da sam barem već dva puta napisao u ovoj temi, microsoft tek treba da pusti novi set instrukcija za RTX podršku, a to stiže sa oktobarskim win10 apdejtom. Trenutno niko ni ne može da testira RTX, jer nema softverske podrške na nivou os-a...
 
Okay okay će sačekamo.
edit: Ček malo, pa kako su merili u Tomb Rider onda, nešto skarabudžili ili?
 
Poslednja izmena:
Iščupao sam iz konteksta da bih naglasio poentu. Da je taj Ray Tracing nešto onako čisto nažvrkano u specifikacijama i pomenuto, budi uzgred rečeno, na prezentaciji pa i ok, međutim oni su sav fokus stavili na to, REVOLUCIJA NOVI GRAFIČKI MESIJA NEŠTO ČAK VAŽNIJE I OD PRELASKA SA 2D NA 3D VIZUELNI URAGAN ZA SVA ČULA, i posle svega toga:"Ummm btw kada testirate ne uključuje RT, mkay".

Zašto to sve? Pa zato što smo dobili blago retardirane rođake Paskala koji kada uposle sve svoje kapacitete veštačke inteligencije nisu u stanju da izrenderuju nacrtanu ovcu.

Sada se mrtvorođena tehnologija naplaćuje kao premijum. RT u ovom obliku trebao je da bude samo stidljivi bonus, mini demonstracijama onoga što tek treba doći.

Kapiram ja tebe sta si zeleo da istaknes ali se mimoilazimo u osnovi.

Gledao sam od pocetka do kraja citavu prezentaciju. Ni moj utisak nije ne znam sta bolji od tvog.
Cak na samom pocetku sam imao osecaj da se Jen sprda sa ljudima, ili je to, ili je prosto bio pogubljen kada je najavio 1180 seriju a ne 2080.
Itd. Da ne duzim. To je bila najneozbiljnija prezentacija do sada. Zato performanse i nisu prikazane zbog fokusa na RT.

Vise bih voleo performanse koje je doneo Pascal po istoj ceni ali gramzivost nVidia-e je dobilo novi oblik.
Opet kazem, da su cene normalnije, sve ovo bi izgledalo manje upadljivo, cak i deo oko RT koji je tako nahajpovan a demo poprilicno oskudan.
Ja pozdravljam novu tehnologiju, sve je to u redu ali ovog puta nije opravdano u skladu sa nacinom na koji je prezentovano pa konacno u skladu sa finalnom cenom.

Volim svaku novu seriju ali me je Pascal generalno vise obradovao. To je neko moje misljenje.
 
Mislim da sam barem već dva puta napisao u ovoj temi, microsoft tek treba da pusti novi set instrukcija za RTX podršku, a to stiže sa oktobarskim win10 apdejtom. Trenutno niko ni ne može da testira RTX, jer nema softverske podrške na nivou os-a...
To i nije tačno. Može preko nVidia OptiX-a koji je deo GameWorks-a. Verovatno je tako i implementiran u ovim prvim igrama. Zar neko stvarno misli da će neko nVidia rešenje da zavisi od treće strane :d
 
@Space Beer

https://www.pcworld.com/article/330...dias-geforce-rtx-graphics-no-ray-tracing.html
Tamasi said we’ll see ray traced games appear about a month after the GeForce RTX 2080 and RTX 2080 Ti launch. Perhaps not so coincidentally, Microsoft has also teased the perfunctorily named Windows 10 October 2018 Update, the second big Windows update of the year, though it hasn’t committed to an exact release date. Expect the first ray traced games to appear shortly thereafter. And if you preordered a custom GeForce RTX 2080 or RTX 2080 Ti graphics card, don’t expect to play with its marquee new feature when it arrives on your doorstep.

https://www.digitaltrends.com/computing/nvidia-rtx-ray-tracing-day-one/
The current list of games that have been confirmed to be adding ray tracing at some point in the future currently stands at 11. However, even though some of those are now available, they don’t have the ray tracing visual features just yet. As Tony Tamasi, Nvidia senior vice president of content and technology, confirmed to PC World, some of them will begin to add ray tracing features a month or two after the release of the cards. That will coincide with Microsoft’s planned Windows 10 October 2018 update, which should bring official support for its own DirectX ray tracing API, which powers Nvidia’s solution.
 
Poslednja izmena:
Za implementaciju RT-a se može korititi OptiX (GameWorks), DXR (DirectX 12) ili Vulkan. Šta će se naći u igri zavisi isključivo od developera.

Trenutno je jedino OptiX u punoj snazi, DXR će biti za mesec dana, a Vulkan kasnije

https://developer.nvidia.com/rtx
The RTX platform provides software APIs and SDKs running on advanced hardware to provide solutions capable accelerating and enhancing graphics, photos, imaging and video processing. These include:

Ray Tracing (OptiX, Microsoft DXR, Vulkan)
 
Nazad
Vrh Dno