Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

Nije veliki skok u performance, po meni ok serija, samo cene su baš bezobrazne, naročito što ovaj rtx jedva radi...

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
RTX 2080 30-35% ispred prethodnika zavisno od rezolucije i igre.
RTX 2080ti 25-30%...

Za mene, ovo je razocaravajuce, nezavisno od cena, kad se to ukljuci u jednacinu, onda totalni haos.

Proslo je vise od dve godine od launcha pascala, i dobijamo okvirno 30% vise performanse u ovom top segmentu. To se dobija kad nemas konkurenciju, a tek cene. Opet posteno da kazem, sa druge strane, ovo mu i dodje kao neka potvrda mojih ocekivanja. Polovna gtx 1080ti za 500e lagano, lagano best buy u najvisem segmentu.

Svaka cast AMD, svaka cast.
 
Poslednja izmena:
https://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-rtx-2080-founders-edition,5809.html

Sad je jasno zašto je nVidia izvodila predstavu sa biranjem benchmarka i fokusiranjem na raytracing. Priče o tome kako će RTX2070 biti brži od GTX1080Ti su se naravno raspršile. Napredka ima praktično samo u igrama koje će biti optimizovane za novu arhitekturu i DLSS. Kakav hladan tuš nakon zaista dobrih napredaka koje su donosili Maxwell i Pascal kartice.
Što se tiče raytracinga to će doći jednog lepog dana i pitanje je koliko će uopšte biti uoptrebljivo na karticama koje ne koštaju 1200$.
Ceo proces me podseća na blamažu sa lansiranjem Fermi-ja. Za nekoga ko bi hteo da posle par godina ubrza svoju grafičku, za neke normalne pare napretka nema. Razlika u performansama je manja nego razlika u ceni.
 
Poslednja izmena:
Skok u performansama zavisno od situacije, u Vulkan-u znacajan skok.

RTX tehnologija kao teselacija kad je uvodjena, trebalo je da prodju 2 generacije karti da "svare" prisustvo ukljucene teselacije.

Sve u svemu, sto se mene tice, preskacem ovu generaciju.
 
relative-performance_3840-2160.png


RTX2080-REVIEW-64.jpg


Skok je ~40% u 4K u trenutnim igrama bez dodatnih funkcija. Pri tom je RTX 2080 sa svojih 2944 procesora brži od GTX 1080 Ti sa 3584 shejdera. Dodajte na to da pola GPU odlazi na RT i Tesor jezgra. Samim tim, što se efikasnosti shejdera tiče ovo je najveći skok ikada.

After being asked to pony up huge amounts of money, many weren’t worried about the RTX-series cards’ ability to chew through next generation tasks. Performance in traditional games was the question mark. Ironically it turns out that NVIDIA’s RTX 2080 and RTX 2080 Ti are ridiculously capable GPUs in current titles without the need to flex their artificial intelligence or ray tracing muscles.
With the Turing architecture’s baseline improvements, the RTX 2080 Ti is the fastest GPU ever created for current games. On average it beats the GTX 1080 Ti by an average of 35% at 1440P and an even more impressive 42% at 4K. There were times when that 4K number edged closer to 60% as well.
 
Skok je ~40% u 4K u trenutnim igrama bez dodatnih funkcija. Pri tom je RTX 2080 sa svojih 2944 procesora brži od GTX 1080 Ti sa 3584 shejdera. Dodajte na to da pola GPU odlazi na RT i Tesor jezgra. Samim tim, što se efikasnosti shejdera tiče ovo je najveći skok ikada.
Što se para tiče, ovo je najmanji skok ikada, tj prva generacija kartica kod koje za iste pare dobijaš lošije performanse.
 
relative-performance_3840-2160.png


RTX2080-REVIEW-64.jpg


Skok je ~40% u 4K u trenutnim igrama bez dodatnih funkcija. Pri tom je RTX 2080 sa svojih 2944 procesora brži od GTX 1080 Ti sa 3584 shejdera. Dodajte na to da pola GPU odlazi na RT i Tesor jezgra. Samim tim, što se efikasnosti shejdera tiče ovo je najveći skok ikada.

Kao da smo gledali druge testove....Nzm sta tu i kako danas rade, odavno ih ne pratim ali razlike u 4k tamo gde sam ja gledao, tamo gde sigurno ne postoji nvidia bias, su ispod 35% na 4k i to za rtx 2080. Rtx 2080 ti u odnosu na gtx 1080ti jos manje....A koliko vidim tako je i na mnogim drugim testovima.

Ukratko, sa ovakvim cenama ovo je tezak bezobrazluk.
 
Što se para tiče, ovo je najmanji skok ikada, tj prva generacija kartica kod koje za iste pare dobijaš lošije performanse.

Slažem se, cenu sam isključio iz funkcije za trenutak.

Ali podržavam to što pokušavaju sa novim funkcijama koje će unaprediti vizuelni prikaz. Bolje to, makar i pokušaj nego da sve gurnu u sirovu snagu koja se računa samo u tekućim igrama. Snage ima dovoljno, svakako, pa i GTX 1080 Ti u dosta naslova radi u 4K 60FPS.

U svakom slučaju - Turing TU102 je apsolutni monstrum koji radi savršeno u svakom smislu. Ali mislim da će tek u 7nm imati smisla, kada veličina čipa dođe u neke normalne granice, klokovi porastu, predstave cele čipove i nadamo se, smanje cene.
 
Poslednja izmena:
"RTX On" je prva revolucija u poslednjih 10+ godina evolucije. I zato nVidia ostaje lider i svaka im čast da i pored gotovo monopolskog statusa na tržištu ulažu u pravi razvoj.

A kao i kod svake revolucije uvek je preskupo dok ne postane mainstream. Ako tržište pokaže otpor i zatvori novčanike, cene će da prate, ali ako se dogodi suprotno, cene mogu samo da rastu.
 
Slažem se, cenu sam isključio iz funkcije za trenutak.

Ali podržavam to što pokušavaju sa novim funkcijama koje će unaprediti vizuelni prikaz. Bolje to, makar i pokušaj nego da sve gurnu u sirovu snagu koja se računa samo u tekućim igrama. Snage ima dovoljno, svakako, pa i GTX 1080 Ti u dosta naslova radi u 4K 60FPS.

U svakom slučaju - Turing TU102 je apsolutni monstrum koji radi savršeno u svakom smislu. Ali mislim da će tek u 7nm imati smisla, kada veličina čipa dođe u neke normalne granice, klokovi porastu, predstave cele čipove i nadamo se, smanje cene.

Da, samo sta nova tehnologija jede performanse pa karta od 1400$ na 1080p jedva izbaci 60fps...

Da ne govorim o tome sto se nova tehnologija odnosi na lightning i ajde delimicno senke, gde se najvece razlike vide u skucenim prostorijama, hodnicima i slicno...Meni licno, to nije neki graficki upgrade.
 
Gledano po cenama,.... ( bez ovog novog RTX ) deluje da 2080 treba da bude po jacini negde oko 1080 Ti, mozda i malko' vise jaca.:eyebrows: Imaju istu MSRP cenu od 700$. Custom 1080 Ti su u pocetku ( pre rudarskog ludila ) bile oko 800 - 900E kod nas , racunam da ce i custom 2080 imati slicne cene. ( ja sam uzeo pre nedelju dana jednu 1080Ti Aorus Extreme za 650E, deluje mi da je okey cena )

2080Ti je 1000$, razlika 300$ u odnosu na 2080, na osnovu cene, trebalo bi da bude jaca, pa, ako je 1080Ti jaca od 1080 za oko 25 - 30% i skuplja je za 200$, onda razlika moze da bude recimo oko 40%.

Videcemo brzo kakve su perfomanse , ali, deluje na osnovu ove prve price, da je glavna stvar ova novaRTX prica, koja moze da bude dobar zalog za buducnost grafike u igrama, ali, verovatno nesto vise tek u sledecoj godini. Plus NV nema prakticno konkurenciju i sad mogu da iskoriste i ovaj novi tech i odose cene grafika u nebo. :smash:

Sve je super, ali, cene su problem.

Al' sam ga opravio,... :beat:

Dobro, kartice su odlicne sto se tice perfomansi ( malo ce i drajveri popraviti za Turing i malo smanjiti za Pascal,... :beat: ), ali, cene su katastrofa.

Sto se tice 2080, koja je mozda i najjzanimljivija u poredjenju sa 1080Ti, mislim da su po perfomansama vrlo slicne kod overclocka, par procenata razlike u korist 2080. Na testovima koliko vidim koriste 2080FE karticu koja nesto malo vise boostuje od 'obicne', pa ima i bolje perfomanse.

Ako nekog ne interesuju RTX i ostale stvari, mozda je bolje naci neku dobru polovnu 1080Ti koja ce biti dosta jeftinija, ili, gtx 1080,1070, 980Ti, koje su i dalje odlicne kartice.
 
Poslednja izmena:
Pojavile se danas 2080-ke i samo te na MindFactory, krecu od 840e i imaju ih vec na stanju.
A pravih testova nigde...
 
Poslednja izmena:
"RTX On" je prva revolucija u poslednjih 10+ godina evolucije. I zato nVidia ostaje lider i svaka im čast da i pored gotovo monopolskog statusa na tržištu ulažu u pravi razvoj.

A kao i kod svake revolucije uvek je preskupo dok ne postane mainstream. Ako tržište pokaže otpor i zatvori novčanike, cene će da prate, ali ako se dogodi suprotno, cene mogu samo da rastu.

nVidia mora da inovira zbog sebe ne zbog nas. Bez novih tehnologija nema ni nove prodaje kartica. nVidija je mogla da nove kartice prodaje po cenama kao i odgovarajuće Pascal kartice pre dve godine i donesu pravi napredak ali je rešila da uvodi nove tehnologije preko naših novčanika. Mogla je da donese igranje u 4K 60pfs u cenovni rang 300-400e ali nije. U bilo koja od ova dva slučaja rekao bih im svaka čast.

Što se revolucije tiče, u svom dugačkom igračkom stažu, pamtim samo dve revolucije.
1) Prelazak sa C-64 ma 16-bitne mašine Amiga/Atari ST
2) Prelazak sa 2D kartica na prve 3D kartice Voodoo/Rendition Verite.

Ono što sam video u RTX demoima me nije ubedilo da je u pitanju revolucija. VR je trebao da bude sledeća revolucija ali mu baš i ne cvetaju ruže zbog previsoke cene ulaska. Nadajmo se da će i nVidia isto proći.
 
Cekam sledecu generaciju da menjam 1080ti. Da dodajem 500eur za 25-30% vise performansi bi mi bilo suludo i da ne zivim u Srbiji :D

A sto je najgore poenta ovih novih karti bi trebalo da bude raytracing, a u testovima svuda bez tih funkcija testirano, bas me zanima koliko ce u realnim igrama da saseku FPS te funkcije. Malo su poranili sa tim imho. Tek sledeca generacija mozda bude dovoljno brza za Raytracing i 4k/60.
 
"RTX On" je prva revolucija u poslednjih 10+ godina evolucije. I zato nVidia ostaje na začelju i svaka im čast da i pored gotovo monopolskog statusa na tržištu ulažu u pravi razvoj.

A kao i kod svake revolucije uvek je preskupo dok ne postane mainstream. Ako tržište pokaže otpor i zatvori novčanike, cene će da prate, ali ako se dogodi suprotno, cene mogu samo da rastu.

Fixd :d

Imagination je još pre 3 godine dodao poseban ray tracing modul u svoj čip (RTU)
https://techreport.com/news/29764/imagination-demos-real-time-ray-tracing-with-its-powervr-gr6500
https://www.tomshardware.com/news/imagination-powervr-gr6500-raytracing-gpu,29614.html
https://www.tomshardware.com/news/imagination-real-time-ray-tracing,30932.html


A AMD je kroz posebne instrukcije i modifikacije omogućio RTRT u svojim čipovima. I to prvo tamo gde je potrebnije, tj. gde je 25-30 FPS dovoljno - u CAD alatima
https://gpuopen.com/announcing-real-time-ray-tracing/
https://www.youtube.com/watch?v=xyP3Ut97zVY&feature=youtu.be
https://m.youtube.com/watch?v=kZNznb-mJFE

Naravno, malo karikiram, ali poenta je da od mnoštva novih tehnlogoija, nVidia uvek potencira onu koja u tom trenutku i nije najzanimljivija/najpotrebnija. Ali marketing radi svoje. Uostalom, dobili smo Tensor cores za mase (tj. za 700-800$)
Što se nove arhitekture i performansi tiče, ja smatram da je skok sasvim dobar. Od novih stvari mi je DLAA najzanimljiviji, ostalo manje više.
 
Ja najvise verujem ovom liku :D
https://youtu.be/icYsbGEmQVM

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka

Po ovom nam se nikako ne isplati da prelazimo sa 1080 na nove generacije tj nije vredno tolikog ulaganja...

Ako ima istine a verovatno da ima, RTX su jako zavisne od optimizacije igre, posto fps drasticno varira od igre do igre...
 
Nama sa 1080ti je najlakse kontam. Cekamo nesto dosta bolje od ovoga.
 
polovan 1080ti za 450-500, bolje kupovine nece biti neko vreme... 1080ti je i dalje monstrum.

a tek kad DLSS bude siroko podrzan dobijate kao ono sta ste platili...


1070 kad je izasla za 449$ je bila 47% brza od 970 a samo 37% skuplja... msrp vs msrp... gain sa DLSS bi trebao da bude tu po defaultu, DLSS je samo jos jedan nacin da nvidia stavi proprietary sapu na gaming...
 
Poslednja izmena:
Stigose i Dreiveri sve u svemu prelazak na 2080 je neisplativ
Jedino ako padnu cene kasnije za Ti mada
 
Gledam Linusov test, kuka da nema igara sa RTX podrškom. A cena jaka. Ostaje da gledamo kutiju, i po neko da nabije u komp jednu ili dve u SLI (beast se čeka da uradi to i postavi rezultate :D) i da uživa u 4K
 
A sto je najgore poenta ovih novih karti bi trebalo da bude raytracing, a u testovima svuda bez tih funkcija testirano, bas me zanima koliko ce u realnim igrama da saseku FPS te funkcije.

Nemaju ni šta da testiraju dok microsoft ne pusti novi set dx instrukcija koji omogućava RTX, a to će biti tek sa oktobarskim apdejtom.
 
Bice ovaj razmak veci cim DLSS proradi :) sa RTX OFF naravno xD

Sve nesto mislim ovaj DLSS, RTX, da nvidia ne dodje na ideju da ti to ne mozes iskljuciti u igricama za koju godinu, pa napravi namerno sve generacije pre turing-a obsolete. Realno moze im se.
 
Nazad
Vrh Dno