Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

Znam ja da će sve više igara podržavati RT, ali ako i bez toga karta od 400€ jedva izvlači 60 FPS u 1080p, onda je problem negde drugde. I naravno da je ubrzanje od 10-15 ili beznačajno ili jedva primetno. Bez 30-40% nema smisla razmatrati jači model. Tamo gde ti tvoja karta postane usko grlo, postaće i 10-15% brža, pre ili kasnije

Pa ovo su karte za 1440p rezoluciju a ne 1080p. S tim što 2070S je neka ulaznica u 4K dok će 2080S biti sasvim solidna 4K karta.
Vega karte su u fazi rasprodaje, zato su i te cene. Kad se rasprodaju, u ponudi AMD-a biće samo Navi karti (osim Radeon VII kao high end koji nije imao smisla u startu a sad tek nema).
Slično je bilo i sa Pascal kartama kad je lansiran Turing, bile su povoljnije ali sad je ostao samo Turing.

U nekim novim igrama je 2070 na granici 60 FPS u 1440p. Dogodine će ih biti sigurno gde će 50 biti realnost. Ne kažem da je to problem, posebno što se može smanjiti kvalitet, ali nije ni kul ;) Pri tom, ako trenutna karta nije dovoljna za npr. Vega 64 za 1440p, neće biti ni 10% brža, koja je pri tom 20% skuplja.

Cene dole, svi to vole :D Mada ja ne krivim nVidia-u, njihovi proizvodi i poslovanje je baš kako treba da bude. "Problem" je sa softverske strane. A kupci očigledno podržavaju sve to, pošto prodaja u gaming industriji ide k'o alva. RGB FTW
 
Pa ovo su karte za 1440p rezoluciju a ne 1080p. S tim što 2070S je neka ulaznica u 4K dok će 2080S biti sasvim solidna 4K karta.

bas tako, ili nesto izmedju. ja planiram kartu za 3440x1440 iliti ultrawide gde mi ova 2070S deluje kao sweet spot. u "obicnom" 1440p igranju gura preko 25-30 fps-ova u mnogim igrama od ove moje trenutne 1070Ti tako da mislim da ce biti sasvim dovoljna za lagodno igranje.
sacekao bih i 2080S ali se plasim da nece biti u istom cenovnom segmentu kao prve dve...
 
Znam ja da će sve više igara podržavati RT, ali ako i bez toga karta od 400€ jedva izvlači 60 FPS u 1080p, onda je problem negde drugde. I naravno da je ubrzanje od 10-15 ili beznačajno ili jedva primetno. Bez 30-40% nema smisla razmatrati jači model. Tamo gde ti tvoja karta postane usko grlo, postaće i 10-15% brža, pre ili kasnije



U nekim novim igrama je 2070 na granici 60 FPS u 1440p. Dogodine će ih biti sigurno gde će 50 biti realnost. Ne kažem da je to problem, posebno što se može smanjiti kvalitet, ali nije ni kul ;) Pri tom, ako trenutna karta nije dovoljna za npr. Vega 64 za 1440p, neće biti ni 10% brža, koja je pri tom 20% skuplja.

Cene dole, svi to vole :D Mada ja ne krivim nVidia-u, njihovi proizvodi i poslovanje je baš kako treba da bude. "Problem" je sa softverske strane. A kupci očigledno podržavaju sve to, pošto prodaja u gaming industriji ide k'o alva. RGB FTW

S jedne strane kažeš kako je 2070 na granici 60 fps u 1440p a sa druge strane da ne vidiš poentu grafike od 450 € za 1080p jer toliko košta konzola. Na toj konzoli od 450 € (Xbox One X) igre rade na 4K u 30 frejmova (često padaju ispod 30) pri medium detaljima (negde i niže). A ovamo skup je 2070 za 1080p jer ne može da izgura u 2% igara 1440p u 60 fps na max detaljima ;)

A i ta priča - ako je karta slaba za nešto onda +15% joj neće mnogo pomoći opet nema smisla. Ove karte svakako nisu za vlasnike starih 2060 i 2070 karti već za Pascal i Maxwell vlasnike. A 15% je 15% ;)

Možeš stvari da posmatraš i ovako: taj RTX 2070S će pružiti skoro 50 fps u RTX modu Quake II u 1440P gledajući ovu tabelu.Q2-RTX-1440.jpg

Što je za mene skoro pa dovoljno za ugodno igranje.

Uostalom, ako su GTX 1080 Ti i Radeon VII skoro 4K karte onda je to i RTX 2070S jer 2,3% gore dole ne znači puno ;)
 
Možeš stvari da posmatraš i ovako: taj RTX 2070S će pružiti skoro 50 fps u RTX modu Quake II u 1440P gledajući ovu tabelu.

Sto govori koliko je zapravo jadna situacija sa RTX performansama. Sa stanovista broja poligona i detalja, QII izgleda ubogo pored danasnjih modernih naslova; potreban je toliki kompromis u standardnoj rasterizaciji da bi se istovremeno koristile sve tri RTX tehnologije (reflections, global illuminatoion, shadows)
Daleko je danasnji HW od onoga sto je potrebno za pun potencijal RTXa na 1080p60.
 
Nvidia ime? Kao navedena, pretpostavljam prednost....nema sta dalje da se diskutuje.

Nego, odakle info o performansama 5700?

Naravno nVidia je najveće ime u kompjuterskoj grafici duže od decenije, i izgradila ga je,pre svega, karticama kojima konkurencija godinama ne može da primiriše. Ako korisnicima ponudite dve kartice istovetnih performansi i cene, 90% će odabrati nVidiju. Pogledaj Steam statistiku. Ako ti ovo nije jasno ...nema šta dalje da disukutujemo.
Što se performansi tiče, ako nisi video najave AMD-a na E3 sajmu, opet, što bi ti rekao, ... nema šta dalje da diskutujemo.
 
Sto govori koliko je zapravo jadna situacija sa RTX performansama. Sa stanovista broja poligona i detalja, QII izgleda ubogo pored danasnjih modernih naslova; potreban je toliki kompromis u standardnoj rasterizaciji da bi se istovremeno koristile sve tri RTX tehnologije (reflections, global illuminatoion, shadows)
Daleko je danasnji HW od onoga sto je potrebno za pun potencijal RTXa na 1080p60.

Zašto misliš da raytracing ima smisla samo u 4K 60fps sa uključenim svim efektima? Pa ne može odmah sve da radi "u fulu":d. Za mene od RT tehnologija global illumination ima najviše smisla. Većina refleksija je prenaglašena i nerealna, toliko da nervira. Realne senke su poželjne ali su i ove imitirane dovoljno dobre. I na kraju u nekoj sporijoj igri često su bitniji svetlosni efekti radi atmosfere, nego 60 fps-a u punoj rezoluciji.
 
Poslednja izmena:
@Das
Od kada je PC gejmerima dovoljno 50 FPS za FPS igre :d Zar nije poenta takvih igara 200 FPS i da se zato klokuje 9700K na 5,2 GHz?

Ja prvi nikad ne bih dao pare na konzolu i da je nova 200€, ali mislim da je mnogim PC gejemerima dozlogrdilo sve što se dešava u industriji. Što se RTRT-a tiče, ne vidim poentu istog u FPS (brzim) igrama. Nikada nisam obraćao pažnju na okolinu i refleksije dok sam igrao npr. Battlefield. To može imati smisla samo u nekim sporim igrama. Ali dobro, nekim ljudima je vizuelni ugođaj bitniji od sadržaja i to je sasvim na mestu. Bolje da uživam u eksploziji granate i poginem, nego da gledam odakle pucaju i da se sklonim :D

To da li je nešto 1080p, 1440p ili 4K karta zavisi i od trenutka izlaska. 1080 Ti je gurala aktualne naslove 2017. sa finim podešavanjima u 4K. Ali Radeon VII ili 2070S će teško neki nadolazeći AAA naslov poterati bolje od 45 FPS, a siguran sam da će biti igara gde neće ni 40 preći. Tako da ako juriš 60 FPS, kao većina gejmera 2060S je 1440p karta samo ako te zanimaju aktuelni i stari naslovi. Za novije će to biti malo teže, bez gubitka kvaliteta. S druge strane, koriste ljudi danas i GTX 1070 za 1440p igranje, jer im je sasvim dovoljno za njihove zahteve po pitanju kvaliteta i FPS-a.

Opet, ja zaista ne mislim da je RTX serija loša ili skupa ili šta već. Samo treba biti realan i znati šta se dobija za uloženi novac
 
Poslednja izmena:
Moja rtx 2060 nema sile da izvuce 60fps npr u 1080p BF V mp na ultra sa rtx ON, sa OFF ide na ~80, al ima poneki deep na 30(vrv zbog starije i7).

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Da li se posle GTX1080 isplati prelazak na 2060Super ili 2070?
Raytracing i te novotarije nisu toliko bitne,nego vise snaga,igra se na 1080p rezoluciji.
Ili preci na 1080ti i onda sam miran duzi period?
 
Da li se posle GTX1080 isplati prelazak na 2060Super ili 2070?
Raytracing i te novotarije nisu toliko bitne,nego vise snaga,igra se na 1080p rezoluciji.
Ili preci na 1080ti i onda sam miran duzi period?

Rekao bih da ti se ne isplati. Ali ne znam na duze staze ti niko nista ne moze garantovati, verujem da 1080Ti ce moci jos 1god da gura sve ovako dobro i posle ce to vec prevazidjena karta biti
 
Govorio sam o 1080p 60fps, nigde nisam spominjao 4k.

Pa u Metro Exodusu već RTX 2060 može da izgura 60fps 1080p u RTX high podešavanju, RTX 2080 Super će moći i u 1440p. Malo li je za prvu implementaciju raytracinga.
 
Da li se posle GTX1080 isplati prelazak na 2060Super ili 2070?
Raytracing i te novotarije nisu toliko bitne,nego vise snaga,igra se na 1080p rezoluciji.
Ili preci na 1080ti i onda sam miran duzi period?

Ne isplati se, uopšte, bilo koja od navedene tri. Možda bi bilo najbolje da sačekaš nove generacije grafičkih karata sledeće godine, ili pristupačnije cene RTX 2080 i bržih karata, mada je to highly unlikely.
 
Pa u Metro Exodusu već RTX 2060 može da izgura 60fps 1080p u RTX high podešavanju, RTX 2080 Super će moći i u 1440p. Malo li je za prvu implementaciju raytracinga.

Metro Exodus ima implementiranu samo jednu od tri RTX tehnologije, global illumination. Boldovano je bitan deo posta:

Sto govori koliko je zapravo jadna situacija sa RTX performansama. Sa stanovista broja poligona i detalja, QII izgleda ubogo pored danasnjih modernih naslova; potreban je toliki kompromis u standardnoj rasterizaciji da bi se istovremeno koristile sve tri RTX tehnologije (reflections, global illuminatoion, shadows)
Daleko je danasnji HW od onoga sto je potrebno za pun potencijal RTXa na 1080p60.

Ako graficka od 1k+ evra ne moze da istera 60fps na, vec dosada prevazidjenoj, rezoluciji od 1080p sa sve tri RTX opcije u AAA igrama onda HW nije uopste dorastao onome sto je trebao biti od pocetka.
 
Metro Exodus ima implementiranu samo jednu od tri RTX tehnologije, global illumination. Boldovano je bitan deo posta:

Ako graficka od 1k+ evra ne moze da istera 60fps na, vec dosada prevazidjenoj, rezoluciji od 1080p sa sve tri RTX opcije u AAA igrama onda HW nije uopste dorastao onome sto je trebao biti od pocetka.

Uverio si me da znaš da formatiraš tekst, ali me nisi uverio da razumeš ono šta čitaš pošto očigledno nisi primetio da sam na taj boldovani deo teksta već dao komentar. Stoga ću ga ukratko ponoviti: Od sve tri opcie najbitnija je global illumination, zato sam i naveo Metro kao primer. Za prvu generaciju kartica sa HW podrškom za raytracinga nije loše.
 
Pa u Metro Exodusu već RTX 2060 može da izgura 60fps 1080p u RTX high podešavanju, RTX 2080 Super će moći i u 1440p. Malo li je za prvu implementaciju raytracinga.

2060 ne moze ni da se priblizi konstantnih 60+fps u high RTX na 1080p, osim ako racunas krljavi DLSS kao opciju, da ti vec losu sliku, pretvori u nocnu moru, a cak ni tada nije konstantnih 60+fps.
 
2060 ne moze ni da se priblizi konstantnih 60+fps u high RTX na 1080p, osim ako racunas krljavi DLSS kao opciju, da ti vec losu sliku, pretvori u nocnu moru, a cak ni tada nije konstantnih 60+fps.
Ja ih nisam testirao ali evo par sajtova koji jesu. GN je naveo da je testirano sa DLSS off:

https://www.gamersnexus.net/guides/3440-metro-exodus-rtx-benchmark-built-in-vs-game-tests
https://www.techpowerup.com/review/metro-exodus-benchmark-performance-test/6.html
 
Zavisi koje nivoe su testirali, ali par snimaka koje sam nasao na YT, pokazuju padove do 40fps na ultra/rtx high.

GN je tu iskljucio physx i hairworks iz nekog razloga...
 
Poslednja izmena:
Super serija puštena u prodaju. Baš sam se lomio da li da pazarim FE sada sa nV sajta ili da čekam da Amazon.uk sredi stock, jer je trenutno jezivo stanje. Odlučih se za ovo drugo zbog odličnog korisničkog servisa, ne bi mi bilo prijatno da se jurim sa nVidiom zbog 500e.
 
Bolje sačekaj, skoro sigurno će biti karti sa boljim hlađenjem i jeftinijih od FE verzije...
 
Izasle su recenzije custom Super karti.
 
U suštini, ako je sudeći po tim recenzijama, AIB karte nisu ništa spec u poređenju sa FE.
2070s FE je u EU ~520e(MSRP). AIB karte, gde neke idu i do 100e preko MSRPa su sve za par stepeni hladije, za nijansu tiše, i svega 1-2% brže od FE.

Sa druge strane, AMD 5700xt, isto FE, je u EU 370e uključujući dostavu. U samom startu je cenovna razlika 150e za gotovo zanemarljivu razliku u sirovoj snazi između ove dve karte. Mislim da bih na kraju i to uzeo da nisu ispali naivni sa ovako krš blower hlađenjem(95 stepeni u LOADu :wall:).
 
Ima nekoliko testova, gde su stavili hladnjake od r290 i r390 na 5700, ne prelazi temp 70c, tako da ce AIB karte biti odlicne po pitanju temperatura. AMD nikada nije imao dobar hladnjak na ref modelima, ali nikad.
Sa druge strane, Super ref modeli em izgledaju, em hlade odlicno.
Nvidia je po prvi put posle ko zna koliko godina, uradila pravu stvar.
Cenovno su Super stavili na mesto prethodnika, dali vise za iste pare, sto je odlicno. One najavljivane cene su bile katastrofa.
 
Poslednja izmena:
Ne znam za druge ali meni je situacija potpuno razocaravajuca.
nVidia radi svoj posao najbolje kako zna a to je da na kasicicu izvuce sto vise para od krajnjih kupaca.
Ocigledno da za neki bolji i pravi skok u performansama treba cekati sledecu generaciju - novu arhitekturu.
Neki novi "Pascal" recimo..

Da se vratim na moj stari post pa i objasnjenje vezano za sam TU104 chip i ostale poteze, danas vec jasna stvar zasto je tako odradjeno..

29.09.2018., 17:25

Generalno sa ovom RTX serijom dosta stvari je otislo nekim drugim tokom, razne promene su usledile i kao tako je dobijen rezultat koji se meni kao krajnjem kupcu i nekom ko hardver dobro poznaje i bavi se sa tim, uopste ne svidja.
Kao sto sam skrenuo paznju vezano za platformu i iskoriscenje Turing-a vezano za rezultate tj. performanse, mogu da se nadovezem upravo za jos jedan primer a tice se TU104 chip-a.
Testovi su izasli, izlaze i dalje sa non referentnim modelima i GTX 2080 je nesto brzi od GTX 1080 Ti.

Ali to “nesto” je ipak ono na sta treba obratiti paznju.

Po prvi put nakon duzeg vremena najjaca karta iz srednje vise klase nema potpuni chip vec osakacen.
GTX 2080 ima 2944 CUDA jedinica naspram 3072 i tako redom za ostale specifikacije. Da ne duzim o razlikama.
GTX 2070 koji treba da se pojavi nece ni imati TU104 chip vec TU106 chip. Jos jedan preokret koji je jako neuobicajen u odnosu na neki dosadasnji standard.
Sve vezano za Turing podseca malo na odredjeni vid zurbe ili prilagodjavanja, odnosno ukazuje upravo na ono o cemu sam informisan, da Turing prvobitno i nije planiran/dizajniran za 12nm vec za 7nm.
Obzirom da je TDP GTX2080 deklarisan na 225w, sa full chip specifikacijama to bi otislo jos dalje sto bi malo bolo oci, jer Pascal GTX 1080 je bio deklarisan na 180w.
Dakle otislo se vise sa potrosnjom a performanse nisu postignute onakve kakve je to Pascal doneo.

Uz sve to, smanjio bi se procentualno odnos izmedju GTX 2080 (FULL CHIP) i GTX 2080 Ti a nVidia je GTX 2080 Ti zacenila, bezobrazno i nerealno.
Cak je i TU102 ustrojen u gaming varijanti.
Poprilican broj detalja kada se malo vise analizira situacija.

Sve u svemu kiselo grozdje.
 
2080 je naslednik 1080 samo u "cifri"...ima iste performanse kao 1080Ti koji je imao 250W TDP. Dakle, za nijansu manji TDP sa 2080 za iste performanse, uz hrpu novih komponenti i tranzistora i GDDR6...nije loše.

Mislim da je tu 2080Ti pokarabasio sve jer jednostano nema pandan, "unikatan" je, i to je istumbalo sve naniže...i naravno, NVidijine mahinacije, i to je faktor.
 
Poslednja izmena:
Ne mozemo bas reci da su performanse iste kada je na samom startu overall bio brzi sto je i realno bilo.
Razlika u odnosu na GTX 1080 Ti je nekih 10-15% dok ce sa ovim Super i full chip-om (TU 104 ) tu razliku pomeriti na nekih 20-tak % sto i nije
tako lose iz perspektive nove arhitekture prema staroj, srednjeg segmenta prema visokom ali je lose iz razloga sto je to tek dobijeno tj.
podeseno za drugu seriju. Koliko godina pratim i poznajem nVidia-u, mnogo puta sam pogodio detaljno kako ce se sta odvijati, koja ce nomenklatura biti,
kakav chip itd. ovo sad sa "Super" mi nije bilo ni na kraj pameti :d Glupost ali 'ajde, mi se nista i ne pitamo.
 
Poslednja izmena:
@PCBeast

Pomalo preterana ocena sa ovim "glupost", jer iz perspektive nekog ko je na starijim karticima, prelazak na Super Turing serije jeste sasvim ok priča imajući u vidu da se za manje novca dobija više perfomansi.
Oni koji jesu na neki način jesu obmanuti su vlasnici originalne serije Turinga, ti modeli su sada apsolutno nekonkurentni sa cenama i perfomansama što i jeste razlog što im nVidia dodele EOL statusa, jer od pada cene očigledno nema ništa.
 
Ako uporedimo 9 na 10 seriju, ova super serija je ono sto je i trebalo inicijalno da izadje, pa cak i 2080ti treba da bude barem 20% jaca no sto jeste.
Videli su i sami da niko(vecina) nije lud da plati nikakav skok performansi 800e kod 2080 u odnosu na 1080ti koja je na izlasku isto kostala, pa izbacili "super" kartice, ne bi li zaista i dali barem nesto za novac koji traze.
 
Super serija je izašla zato što su sada ovladali proizvodnim procesom, smanjili gubitke, napravili dovoljnu zalihu bolje binovanih čipova pa im se moglo. I taman na vreme da kontriraju Naviju.
RTX i GDDR6 su nove tehnologije, logično je da će početne serije da budu inferiornije od narednih...nema potrebe za teorijama zavere.
 
Nazad
Vrh Dno