Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

A šta drugo da radiš no da se pomiriš? Kao i sa matičnim pločama od 300$, miševima od 150$ i mobilnim telefonima od 1200$...možemo da kukamo koliko hoćemo, to ti je, uzmi ili ostavi. Ako ti se ne sviđa što 2060 košta 350$, igraj na 30fps u 1440p na grafikama od 180$ iz protesta, mnogo će da se potresu...
Drago mi je što bar neko proziva AMD jer ih niko živ ne pominje kao jedan od glavnih uzroka za ove cene - da RTG nije RTG i da ima bolje grafike u $250+ klasi, morgen bi NVidia radila to što radi...
 
Poslednja izmena:
Ja nemogu da verujem koliko ljudi ovde se pomirilo sa ovim skokom u ceni svih segmenata Nvidia karti, jos napadaju ljude koji kazu da su preskupe...
Kako moze biti OK za mid segment kartu da bude 400+ eur... Vec je 1060 bio preskup sa svojih 300+ eur... Ako ovako nastave sledeca generacija ce da krece od 500e...

Da AMD nije usro motku sa Vegom skroz bi druga prica bila, ovako tuga :wall:
Tako ti je sa kompletnom industrijom elektronike. Ja sam S2 samsung kupio za 350€, danas je normalno 600-700 a kamoli iphone koji ide od 850-1500€. Na nama je hocemo li dati pare ili ne.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Normalno je da cene idu gore ako se kupuje. I ja bih u pustinji naplaćivao litar vode 100eur ako stalno prolaze žedni šeici na kamilama, puni para :D. Nije da nema konkurencije. 1080ti je sasvim dobra konkurencija RTX seriji. Ali kome nije dovoljna 10xx serija, neka plati da bi bio na tronu. I plaćaju ljudi. Dogodine će biti još skuplja. AMD i besplatno da da vegu, opet će neko da kupi RTX jer nema ništa toliko jako koliko želi. A pošto ni Vega nije baš dž trenutno, drži se i cena 10xx serije.
 
Nekada je ovaj segment bio 199$ msrp, ne toliko davno, 249$ je po misljenju ok u nekoj normalnoj prici/situaciji. Sve preko toga je kriminal, ali dobro to je samo moje misljenje.

A šta je srednji segment, tj koju rezolociju i detalje on treba da predstavlja?

Ko se zadovoljava HD rezolucijom na 60fps svakako ne razmišlja isto kao neko ko uzima high-end karte. Video tehnologija napreduje svakog dana, čak i ovaj Ray tracing će jednog dana biti svima dostupan.
 
Karte u srednjem segmentu su u poslednjih 10 godina bile 200-300€. Ne sećam se da je bilo preko toga. Srednji segment je ono što treba masi u tom trenutku. A sad ne znam šta je to tačno, pošto je masa i dalje na 60 Hz 1080p monitorima i igra PUBG, Fortnite, Minecraft... Tj. reklo bi se da tom segmentu i nisu potrebne nove karte, pošto postojeće sasvim lepo odrađuju posao :D

A šta drugo da radiš no da se pomiriš? Kao i sa matičnim pločama od 300$, miševima od 150$ i mobilnim telefonima od 1200$...možemo da kukamo koliko hoćemo, to ti je, uzmi ili ostavi. Ako ti se ne sviđa što 2060 košta 350$, igraj na 30fps u 1440p na grafikama od 180$ iz protesta, mnogo će da se potresu...
Drago mi je što bar neko proziva AMD jer ih niko živ ne pominje kao jedan od glavnih uzroka za ove cene - da RTG nije RTG i da ima bolje grafike u $250+ klasi, morgen bi NVidia radila to što radi...
Smešno je što ljudi misle da ako bi AMD imao bolju kartu, da bi situacija bila drugačija. Čak i kada je imao bolju ili egal ponudu, nVidia je prodavala 5 puta više. Evo sad su cene RX 570 i GTX 1050 Ti praktično izjednačene, pa nešto nisam siguran da RX ima veću prodaju iako je primetno bolja karta.

Takođe, zašto neko misli da bolji proivod treba da bude jeftiniji? Da si vlasnik Mercedesa, da li bi ga prodavao po ceni Forda? AMD odavno ima kartu u rangu RTX 2060 (Vega 56) i prodaje je za istu cenu. Jeste da troši malo više, ali ima i 2 GB memorije više. Nekome je bitnije jedno, nekome drugo, nekome treće. Bitno je da ponuda postoji. Ne znam šta očekujete - da AMD spusti cenu V56 na 250€, da bi pala cena i za 2060, pa da ljudi navale na RTX? Pa koja normalna kompanija bi to uradila. Zašto ne bi nVidia spustila RTX 2060 na 300€, a 2070 na 400€ i tako ubila prodadju Vega 56/64 modela ako AMD ne bi spustio cene? Ne mogu da verujem šta čitam.

Ko hoće, neka kupi, ko neće ne mora. Niko nije umro od nemanja najnovijeg PC hardvera. Što se konkretnog modela tiče, ako ništa drugo, ovo je odlična ponuda za ljude kojima trebaju nove tehnologije. Za gejmere manje više
 
Meni se iskreno svidja ideja da Nvidia podrzi FreeSync, jer GSync previse nabija cenu high end monitorima bez razloga, mada sa ovim potezom mozda cene padnu.. 2060 mi nekon par testova deluje zadovoljavajuce za 1080p gaming, i da je overkill bar ce sve biti fluidno samo cena da bude pristupacna, kod nas ocekujem dobrih 100e vise (na prikazane dolare), minimum.
 
Meni se iskreno svidja ideja da Nvidia podrzi FreeSync, jer GSync previse nabija cenu high end monitorima bez razloga, mada sa ovim potezom mozda cene padnu.. 2060 mi nekon par testova deluje zadovoljavajuce za 1080p gaming, i da je overkill bar ce sve biti fluidno samo cena da bude pristupacna, kod nas ocekujem dobrih 100e vise (na prikazane dolare), minimum.

To ce biti ekstra ako GeForce krene da koristi FreeSync na ovim besnim 2160p monitorima 32-43" sa AH-IPS sa HDR i ostalim cudima, perfektnom slikom sa cenom daleko daleko manjom nego cisti Gaming, Curved, 1440p GSync Monitori.
 
Pa to, videcemo.

Nadam se i AMD da nesto uradi na polju GPU-a, da malo stisne Nvidiu, pa da cenu krenu dole..
 
Pa to, videcemo.

Nadam se i AMD da nesto uradi na polju GPU-a, da malo stisne Nvidiu, pa da cenu krenu dole..
I da Radeon napravi nesto nece biti pada cena, gledajuci amd i intel nije doslo promene cena kod intela.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Kako nije? Dobio si 4c/4t po ceni 2c/4t prethodne gneracije. Isto to i sa 6c/6t u odnosu na 4c/8t.

I opet se maši poenta. Zašto nVidia ne spusti cene pa da primora AMD da izbaci nešto bolje? Jer AMD već godinama ima odgovor na sve ispod 500€ (95% tržišta). Dok je u CPU segmentu (pre Ryzena) bio konkurentan samo u 10% tržišta, ako i toliko, pa je Intel mogao da divlja koliko hoće.

Za RTX cene je odgovorna isključivo nVidia i niko drugi ih neće naterati da ih menjaju. Jedino kupci mogu to
 
Jesi dobio kod amd ali nisi kod intela, tako neces i kod nvidije. Poenta price je bila rusenje cene nvidije u slucaju da radeon izbaci bolje kartice sto se sigurni nece desiti skorije vreme nego ce radeon biti nesto malo jeftiniji od nvidije kad izbaci bolje kartice. Ja sam uzeo 8086k po ceni od 410€ kod madjara a sada 8700k 430€. Ako mislis da ce neko spustiti cene nece se dogoditi, samo ce svi dici. I huawei kako je sustigao apple i samsung sa telefonima poceo je da dize cene gore i sa svakom generacijom bilo koje elektronike cene ce ici gore dok god ima ljudi koji daju pare.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dobio si i kod intela. i3-8xxx je egal sa i5-7xxx/6xxx po 30% nižoj ceni. Isto je i sa i5-8xxx prema i7-7xxx/6xxx.

I opet - ako kupci žele da plate, ne vidim razlog za nižu cenu. Prilično sam siguran da bi svako od nas postupao isto da je sa druge strane
 
Pravis poredjenje cena izmedju generacija, isto je 2060 koja je brza od 1070ti a jeftinija. Gledas i7 iz 7xxx i i7 8xxx pa poredi cene i vidices skok novcani stalno. Slazem se sa tobom da vise nisu normalni koliko nas deru ali najvise je na nama, kupci su barem po apple dokazali da moze da se utice, proizvodnja xs i xs max je smanjena. Vidicemo razliku kad dodje novi iphone jel su promenuli politiku.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pa nije nešto ni brža, a ni mnogo jeftinija. Vidim da GTX 1070 Ti kreće od 380€, a ova se očekuje od 370€ (u EU). A 1070 Ti ima više memorije, što možda znači nekome. Tj. ako znam da od RT nema mnogo koristi, a DLSS nije (još uvek) tip-top rešenje, zašto ne bih kupio GTX 1070 (Ti). Bar su drajveri ispeglani do sada, a VRAM-a nikad dosta. Zapravo GTX 1070 je sad best-buy za ~330€ za ljude koji nemaju 4K monitore (bar 98% gejmera). Za one sa jeftinijim ulaznicama RX 570 4GB/580 8GB se prodaju za 150/190€. Zaista ne vidim razlog za kukanjem, ponuda je odlična. Opet, bar u EU i USA, ali to je svima prioritet, uz Kinu. Tako da mogu da kažem da su cene RTX modela zaista dobre, jer su AMD i nVidia oborili cene gejming karti :D

Intel je ostavio MSRP (i3-i3, i5-i5, i7-i7) na manje-više istom nivou, a skok je primetan, bar za MT. Uzrok trenutnom divljanju je druge prirode.
 
Poslednja izmena:
relative-performance_2560-1440.png


Praktično RIP Vega 56/64 / GTX 1070/Ti/ 1080 što je i Wizard-ov zaključak:

At $350 the RTX 2060 renders a whole spectrum of previous-generation graphics cards obsolete. Given that it performs on par with the GTX 1080, it no longer makes sense to pick up a "Pascal" GTX 1070 Ti, or even its AMD rivals, the RX Vega 56 and RX Vega 64. It now makes sense to pick the RTX 2060 over any similarly priced Pascal or Vega graphics card for the simple reason that you get GTX 1080/Vega 64-like performance with the added advantage of RTX and DXR readiness.

power_average.png
performance-per-watt_2560-1440.png


Solidna potrošnja kao i performance/watt (Vega 64 performanse sa ~130W manjom potrošnjom :))

performance-per-dollar_2560-1440.png


Performance/dollar


Inače, RTX je na ovoj karti u za sada jedinoj igri Battlefield V već sada upotrebljiv a tek se sprema DLSS patch:

battlefield-v-rtx-1080.png

battlefield-v-rtx-1440.png


Mnogo ljudi je ishejtovalo RT u startu a još nismo ni približno videli šta sve može.
 
Poslednja izmena:
Bogami ja sam video...

#15
4K performance increase and 2 generation comparison with starting MSRPs:

1.
1080Ti - 2080: 9% for same price (or +50$ for the 2080)
980Ti - 1080 was 39% for -50$
780Ti - 980 was 9% for -150$

2.
1080Ti - 2080Ti: 39% for +300$ (more like 350$ actually)
980Ti - 1080Ti was 83% (!!!) for +50$
780Ti - 980Ti was 43% for -50$

Ovo mi je bilo dovoljno.
 
Computerbase ima poprilično drugačiji zaključak
https://www.computerbase.de/2019-01/nvidia-geforce-rtx-2060-test/6/#abschnitt_fazit

- Performanse su između V56/V64, tj. kao i GTX 1070 Ti
- Perf/price odnos je isti kao i V56 i GTX 1070
- Perf/watt odnos je kao i kod GTX 1070 (Ti)
- 6GB je sad možda dovoljno, ali na granici. Frametime u 1440p nije baš dobar, posebno u poređenju sa RTX 2070, od koje i nije mnogo slabija (ali je dosta jeftinija)
- Real-time raytracing i DLSS su i dalje pod znakom pitanja. Pitanje je kakva će implementacija biti u budućnosti.
- Adaptive sync će biti podržan i sa GTX 1000 serijom
- Zapravo jedina prednost u odnosu na konkurenciju koju oni vide jeste Adaptive shading

Ne kažem da je loša kupovina, daleko od toga. Ali postoje situacije u kojima GTX 1070 (Ti) ili V56 mogu biti bolji izbor. Naravno, ko nema neke specijalne zahteve, trebalo bi ide na noviju tehnologiju, tj. RTX
 
Prodaju ljudi neki za 500-520 EURA GTX1080Ti na kp, dobrih modela ima, Strix, FTW3, neki kazu razlog prodaje prelaz na 2080Ti....
Covece dobar novi iPhone, ne najnoviji ali odlican, Plus model sa dosta memorije, osmica plus recimo 256GB u kantu za razliku izmedju GTX1080Ti-RTX2080Ti.
Sta je to, sitnica, iPhone X 64 MTS recimo procerdas na upgrade od 30% razlike.
 
Poslednja izmena:
Computerbase ima poprilično drugačiji zaključak

- Zapravo jedina prednost u odnosu na konkurenciju koju oni vide jeste Adaptive shading

Variable rate Shading, Mesh Shading, Texture Space Shading, Multi-View Rendering, Tensor/DLSS, RTX, GDDR6, unapređena jezgra (uključuju FP i INT jedinice, više keša, bolje pakovanje cuda jezgara), savremeniji interfejsi (bolji za HDR)...reći da je samo Variable rate Shading prednost Turing arhitekture u odnosu na druge je ili neznanje ili hejtovanje, nema treće.

Ne kažem da je loša kupovina, daleko od toga. Ali postoje situacije u kojima GTX 1070 (Ti) ili V56 mogu biti bolji izbor.

Navedi jednu :)
 
Nisu oni rekli da je Adaptive Shading jedino unapređenje, već da jedino to nema vidljivu prednost sada, a može imati u budućnosti.

Nove tehnologije u grafičkim čipovima se dele na dve vrste - one koje se implementiraju kroz drajvere i one za čije je iskorišćenje potreban rad developera. Istorija je pokazala da ovih drugih nema mnogo koristi, a ove prve se odmah vide kroz veći “IPC”, a kupac ne (mora da) zna ništa o njima. Tako je bilo i za Maxwell i za Pascal i sad za Turing. Npr. za kupca tip memorije uopšte nije bitan, što se najbolje vidi na AMD kartama sa HBM-om.

Već sam naveo da je više memorije prednost. Ja lično u 2019. ne bih dao ~400 € na kartu koja ima 6GB, čak i ako mi je 1080p rezolucija u kojoj se igram i/ili radim.
Takođe, u nekim compute testovima 1070 Ti ili Vega imaju prednost. Dalje, ostaje da vidimo kakva će biti Adaptive Sync implementacija, posebno za LFC, tj. da li će slična opcija postojati i za GeForce.

S druge strane, kome treba TC ili RTC za razvoj, nema šta da misli. Mada opet, tu 6 GB može biti ograničenje, pa se nekome možda više isplati 2070.

Opet - čist za gejming, RTX 2060 je bolja kupovina u odnosu na konkurenciju, iz oba tabora. Ali nije nešto što tera raju da je razgrabi sa rafova
 
Moje mišljenje je da je GTX 2060 ok karta ali da se sada za manju cenu može nabaviti Vega 56 ili čak 64 tako da nije po meni best buy....a i par strana pre sam rekao ko će 2060 da koristi ;)...
 
Znači pametnije je uzeti rashodovanu TA peć (Vega 56/64) koja radi slabije od nove RX 2060 kartice = logika.:trust:
 
Ne, pamatnije je uzeti BMW serije 3 za 35k, nego Tesla model 3 za 40k. U prvom slučaju kupuješ auto, u drugom hipsterski hajp. Mada će te oba prevesti iz tačke A u tačku B
 
Znači pametnije je uzeti rashodovanu TA peć (Vega 56/64) koja radi slabije od nove RX 2060 kartice = logika.:trust:

Sada ima i novih vega koliko hoćeš...cene su od 450 za 64 do 300 za 56...uz to dobiješ i tri igre koje vrede 150 evra...tako da ima logike :)...ali naravno svako ima svoju logiku :)..jedino što nema logike što ovi naši ništa ne uvoze, a i kada se sete nešto da uvezu bolje da nisu uvezli...
 
Poslednja izmena:
Sada ima i novih vega koliko hoćeš...cene su od 450 za 64 do 300 za 56...uz to dobiješ i tri igre koje vrede 150 evra...tako da ima logike :)...ali naravno svako ima svoju logiku :)..jedino što nema logike što ovi naši ništa ne uvoze, a i kada se sete nešto da uvezu bolje da nisu uvezli...

Gde imaš Vege po tim cenama, nove? Kod nas sigurno ne, a ni u inostranstvu. Plus, dodaj 30% na cenu ako naručiš spolja. Igre treba da prodaš nekome ko će da ih plati 50€ za komad. Good luck.
Neka 2060 bude 400-420€ kod nas. Biće jeftinija nego Vega 56 kod nas, jeftinija nego Vega 56 plus dažbine ako pazariš iz inostranstva. I da te izađe isto, opet bih radije uzeo 2060. Zašto? Zato što me baš briga za NV vs. AMD ratove i brandove i zato što što ne moram da se zamlaćujem sa undervoltovanjem, BIOSima i slično već samo ubodem i vozim, efikasna karta. Prosto.
Do sada si Vegu uzimao a) za mining, b) jer je AMD beli vitez a NV đavo i c) zbog Freesynca. Mining je kaputt, za AMD me baš briga (kao i za NVidiu) a sada je i NVidia omogućila Freesync. Bukvalno jedini razlog da uzmem Vegu nakon CES-a bi bio žešći OC iz sporta ili da spašavam AMD (što me uopšte ne interesuje).
 
Gde imaš Vege po tim cenama, nove? Kod nas sigurno ne, a ni u inostranstvu. Plus, dodaj 30% na cenu ako naručiš spolja. Igre treba da prodaš nekome ko će da ih plati 50€ za komad. Good luck.
Neka 2060 bude 400-420€ kod nas. Biće jeftinija nego Vega 56 kod nas, jeftinija nego Vega 56 plus dažbine ako pazariš iz inostranstva. I da te izađe isto, opet bih radije uzeo 2060. Zašto? Zato što me baš briga za NV vs. AMD ratove i brandove i zato što što ne moram da se zamlaćujem sa undervoltovanjem, BIOSima i slično već samo ubodem i vozim, efikasna karta. Prosto.
Do sada si Vegu uzimao a) za mining, b) jer je AMD beli vitez a NV đavo i c) zbog Freesynca. Mining je kaputt, za AMD me baš briga (kao i za NVidiu) a sada je i NVidia omogućila Freesync. Bukvalno jedini razlog da uzmem Vegu nakon CES-a bi bio žešći OC iz sporta ili da spašavam AMD (što me uopšte ne interesuje).

https://www.mindfactory.de/Highlights/MindStar eto ima....u pravu si što se tiče nas...ali to sam i rekao na žalost nema kod nas....međutim nije Nemačka daleko a dosta ljudi ima rođake pa eto...

To sve što pirčaju ljudi undervolt i slično nema veze sa mozgom (bar za ljude koje ne zanima overklok, ko voli overklok ima veze) Ja sam pazario Saphire vega 64 ni pipno je nisam i radi kao zmaj...tako da trenutno ni to nema veze...ni u furmarku na 1080p mi nije išla više od 70 posle dva sata rada...u igrama između 58 i 64. Na žalost nemam još uvek 2k monitor (nadam se da će deda mraz da ga donese 2020 :) )...

Što se tiče prošlosti pa i ja sam nekada bio dečko sada sam više deda :)...tako da ni to nema veze...trenutna je situacija da ima Vega i 56 i 64 po tim cenama....na žalost samo ne kod nas...kada dodaš još 150 evra za igre koje ti daju (ako ih koristiš ima koristi a i ako ih prodaš upola cene opet je ok...igre su AAA+ tako da je moguće po meni izvući bez problema bar 70-80% maloprodajne cene)...Vega kartice su trenutno najbolja kupovina...i za sada nVidia nema odgovarajući odgovor...ne znači da neće da ga ima posle CES-a....ili već sutra...
Upgrade BIOSA za VEga 56 ima smisla opet samo ako hoćeš da se igraš overkloka, ako hoćeš da karticu koristiš nema potreba za tim...

Što se našeg tržišta tiče ono ne postoji tako da nije relevantno....uvezu jedan ili ni jedan komad i naduvaju cene...

Što se tiče CES-a tu se donekle slažem sa tobom jer AMD najavljuje nove 7 nm kartice pa se nadam da će kao i u slučaju procesora situacija da se popravi u oba tabora...ali postoji jedno staro pravilo što se komponenti tiče uvek će za 3 do 6 meseci izaći nešto jače/brže/bolje...i tu kraja nema pa na CES gledam iz te prizme. Svi mi živimo sada, a ne za 3 meseca...a kao što sam i ranije rekao svako i ima svoju logiku pa se tako i ponaša...

Moja logika je da će Vega da mi traje bar 3-5 godina i da će sve da tera u 1080p 2k bez problema, a posle ćemo da vidimo...sigurno će da bude nešto mnogo mnogo bolje brže jače :)....
 
Poslednja izmena:
Nema bolje kupovine 500-520 eura polovnih GTX1080Ti ili niza drasticno cena za GTX1080.
Memorija, blizina RTX2080Ti u performansama, jednakost sa RTX2080 a useteda i do 300 eura je trenutno najbolja opcija.

Sta god, koja god da moze da sluzi nacinu na koji zelite da je hladite, da li zadrzavate vazduh, da li stavljate AIO, da li vodeni blok, da je cena dobra i da ima garanciju bar godinu dana.
 
Nema bolje kupovine 500-520 eura polovnih GTX1080Ti ili niza drasticno cena za GTX1080.
Memorija, blizina RTX2080Ti u performansama, jednakost sa RTX2080 a useteda i do 300 eura je trenutno najbolja opcija.

Sta god, koja god da moze da sluzi nacinu na koji zelite da je hladite, da li zadrzavate vazduh, da li stavljate AIO, da li vodeni blok, da je cena dobra i da ima garanciju bar godinu dana.

Slažem se sa tobom ali ja nikada ne bih kupio polovnu karticu...opet svako ima svoju logiku.
 
Gde imaš Vege po tim cenama, nove? Kod nas sigurno ne, a ni u inostranstvu. Plus, dodaj 30% na cenu ako naručiš spolja. Igre treba da prodaš nekome ko će da ih plati 50€ za komad. Good luck.
Neka 2060 bude 400-420€ kod nas. Biće jeftinija nego Vega 56 kod nas, jeftinija nego Vega 56 plus dažbine ako pazariš iz inostranstva. I da te izađe isto, opet bih radije uzeo 2060. Zašto? Zato što me baš briga za NV vs. AMD ratove i brandove i zato što što ne moram da se zamlaćujem sa undervoltovanjem, BIOSima i slično već samo ubodem i vozim, efikasna karta. Prosto.
Do sada si Vegu uzimao a) za mining, b) jer je AMD beli vitez a NV đavo i c) zbog Freesynca. Mining je kaputt, za AMD me baš briga (kao i za NVidiu) a sada je i NVidia omogućila Freesync. Bukvalno jedini razlog da uzmem Vegu nakon CES-a bi bio žešći OC iz sporta ili da spašavam AMD (što me uopšte ne interesuje).

Konkurencija RTX2060 je nova generacija Radeona, a ne stara.
Konkurencija će biti po najavama AMD-RX-3080-1030x579.png i AMD-RX-3070-1030x579.png
 
Adored :D

Sačekaću oficijalni AMD-ov release i testove nakon, hvala...
A odmah ću da ti kažem, nema teorije da će za 200$ da prodaju kartu sa 8GB GDDR6 koja je 70% skuplja od GDDR5, dok toliko koštaju karte sa GDDR5 memorijom...Adored može da sanja koliko hoće. Da ne pričam o TDP-u koji ionako nema veze sa realnom upotrebom...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno