Šta je novo?

Reinstalirati racunar- zadrzati licencu na win

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
Pre nekih 6g je kupljen racunar za potrebe firme (E3400, 2gb, 320...) zajedno sa Windows 7 Starter sistemom (dosao vec instaliran i ima nalepnicu na kucistu), pored win-a u paketu je dosao i Office Starter (Word i Excell sa osnovnim funkcijama) sve je bilo licencno a i zavrsavalo je potrebe. U medjuvremenu je uradjen upgrejd na win 10 home/32. Vec duze vreme racunar ne radi kako treba i neophodna je reinstalacija sistema. Moje pitanje je kako da ja sve to izvedem a da racunar zadrzi licencu?
 
Najnormalnije. Ako se ne varam windows 10, ima u bazi serijski broj maticne ploce na koju je licenciran, i automstski ce ga ponovo aktivirati... ja sam sistem vise puta reinstalirao nakon prelaska na (licencirani) win10...

Sent via Huawei P10
 
Sta mi je ciniti, da skinem sa Microsoftovog sajta iso fajl i da rokam instalaciju, sta cu sa officeom?
 
U Office Starter si trebao dobiti i aktivacioni kod ili bar neke druge podatke pomoću kojih ga možeš opet aktivirati.
 
REinstalacija sistema i instalacija od nule su različiti pojmovi.
Što se tiče ofisa, moraš da iščupaš key sa nekim od alata dostupnim po netu. Beše dostupan i jedan koji bekapuje i potom vrši restore licence. Mada mislim da je u pitanju samo automatizovan softver koji upisuje u registry potrebne podatke.
 
Ako ti je isti hard disk imas na njemu i Recovery, mozes da ga vratis u fabricko stanje kako si ga dobio, Windows 7 Starter i taj Office Starter. Ili skini ISO sa MS sajta za Windows 10 Home koji sad imas i clean install od nule. Ne znam da li postoji mogucnost da se taj Office Starter reinstalira i da li uopste ima neki kod posto je to OEM instalacija, samo sistem builder-i mogu da ga instaliraju legalno. Ja sam svojevremeno imao instalaciju tog Office Starter 2010 cini mi se i to na Srpskom ali ne znam da li je bio legalan jer nije trazio nikakav kod da se upise.
 
Office starter nema key koji se unosi - nadji negde bilo kakvu full instalaciju startera i radice (ona verzija koja se ima samo setup a ostalo skida sa neta mislim da vise ne radi). Inace bilo je price da office starter nije dozvoljen za koriscenje u komercijalne svrhe.
 
A Win7 starter gotovo da neće naći da skine. Naročito ako je to bila verzija koja se distribuira OEM proizvođačima
Ne pričam napamet, pre nedelju dana sam imao sličnu muku - crkao hard na jednom office kompu. M$ mi nije dao da skinem ISO niti sam ga igde našao.
 
Kako ja našao na torentu windows 7 starter jedino da se skine pa da se proveri da li je to to. E sad Office ja imam ovaj 2019 full samo ga instaliraš i on se sam automatski aktivira jedino tako nešto. Ili buy Office 365 ili neka free alternativa Libre ili SoftMaker FreeOffice 2018 is free to use at home and for business https://www.freeoffice.com/en imaš i free MS Office 365 online snađi se brate za office. https://products.office.com/en-US/office-online/documents-spreadsheets-presentations-office-online
 
Svaka verzija Win7 moze da se napravi da ima da se bira Starter, Home Basic, Home Premium, Pro i Ultimate. Ima tutorijala kako se radi, brise se samo jedan cfg fajl ako se secam. Ako ima kod na kucistu a trebalo bi da ima onda moze i Win10 Home sa njim.
Da bi sacuvao Office morao bi Recovery sa hard diska pa update Win10 preko.
 
@Analayzer: Da li treba da ponavljamo priču o torent izvorima? Meni je bio potreban isključivo originalni ISO. Inače uvek možeš instalirati neki Starter iz kombo varijanti
Hajde probaj da nađeš srpski starter, kakvi su 99,99% bili dostupni kod domaćih distributera.

@djalf: Ima, samo kada ukuca serijski broj na M$ sajtu dobiće info da je iz reseler lanca i da se obrati njima. Za takav OEM pečovanje cfg fajla ne pomaže (probao nekoliko izdanja).

Na kraju sam na jedvite jade našao originalni engleski starter i registrovao se sa njim.
 
Poslednja izmena:
Alfe, moze win 10 vec jednom je uradjen upgrejd na win 10, odradio ga je lik pre oko 2g na win 10 home. Nisam kraj kompa ali mislim da mora da ima recovery particiju. Nadam se samo da u recovery particiji ima i starter. Bice tu posla posto lik planira da sve prebaci na ssd, videcu kako cu to da radim, kojim redosledom. Jos jedna otezavajuca okolnost je sto ima e-banking od 4-5 banki na kompu koje sve treba ponovo setovati, obicno u odnosu na uputstvo ima jos neka kvaka pa bude problema, ali resavacemo nadam se.
 
U recovery particiji ima samo taj Win7 Starter OEM kako ga je dobio. Ako se dobro secam cak se i ne kuca serijski sa nalepnice. Mislim i da ima samo C particiju, to sam im zamerao jer kad treba sistem da se radi mora backup svega pa recovery. U sustini moze i da ostanu podaci ali nisam bas nesto verovao alatu za recovery da nece nesto da zasere. Ako ce da prebaci na SSD i ako nema mesta uradite backup podataka, odradite recovery na Win7 (ako njega zelite) i onda pre svih podesavanja (user, pc name itd) napravite komplet image na spoljnu fioku Acronisom na primer i to posle vrati na SSD, mislim da ce raditi bez problema. Moze da se buni Win7 aktivacija zbog promene hard diska ali tu je serijski sa nalepnice da to resi.
Nemoj da radis kloniranje direktno sa hard diska na SSD, tako mi nije hteo da podigne Win7. Pozdrav za zemljaka ;)
 
Meni je kloniranje harda (drugi slučajevi, različita izdanja Wina) uvek prolazilo bez problema. Par puta sam i prebaciao hard sa jednog kompa na drugi, tada sam jedino morao da ukucavam nov broj (sa nalepnice na kućištu).
 
Ja Acronis skoro da i ne koristim, Norton Ghost mi je stvar izbora, pogotovo sto posao odradi mnogo brze.
Ne secam se da sam imao problema sa harda na ssd kad radim disk to disk opciju, doduse to sam uradio mozd samo jednom ili dvaput.
 
Poslednja izmena:
Takođe samo Ghost koristim, oduvek. Od kada su izašle live verzije boot diskova, maksimalno uprošćena upotreba. Jedan mali exe koji radi pod win okruženjem. Nikada problem, klonirao i samo particije i/ili ceo disk na ssd više puta.
 
Moracu da probam Ghost onda, ranije mi nesto bagovao a bio je i dosta sporiji od Acronisa.

?Kad je Ghost bio sporiji od Acronisa, testa radi probaj nesto da spakujes napr jednu particiju u fajl sa jednim pa sa drugim. Jednom mi nije na primer prosao klon harda na hard. Nekad hoce da zeza nesto, ali ako se odradi prethodno chkdsk/f matrijalu koji se gostuje najcesce nema problema.
 
Pa davno je bilo, 5-6 godina sigurno. Acronis mi radi odlicno, jedino ovo sa kloniranjem na SSD se desilo dva puta. Ovo sa check diskom pomaze, ako je particija imala neke brljotine ili nije ugasen Win lepo onda ne radi kloniranje direktno.
 
Nazad
Vrh Dno