Šta je novo?

Koji WiFi Repeater izabrati? Da li mi je repeater uopste potreban?

Instaliraš ovo i ako imaš ok signal na pola puta izmedju rutera i garaže na to mesto staviš bilo koji wifi extender, najjeftiniji Xiaomi od 1500 dinara će odraditi posao.
 
Kabal nije opcija,mislio sam na neki wifi extender,ali ne znam koji bi mi valjao?
Dali su bolji sa spoljnom antenom ili ovi bez antene?
Recimo:

Ili

Ili
Dvoumim se izmedju prva dva ali ako imate da preporucite nesto drugo slobodno recite.
Ruter mi je u sobi posle imam manji hodnik pa trpezariju u trpezariji imam lap - top koji koristi taj wifi i ima pun signal,odmah posle tog laptopa je zid od stana i ispod je metalna garaza u kojoj se moj net uopste ne vidi.
 
Koliko sam na brzinu primetio izgleda da nemam signal ispred garaze,zanimljivo da ima slab signal od komsije koji je sprat vise i na drugom kraju zgrade a u istoj sobi kao i moj ruter.
I on isto ima mts - ov net samo godinama pre mene pa ne znam da li mu je isti ruter.
Evo i neke skice s tim da sam ja na prvom spratu a komsija na drugom,isti je raspored odelenja u stanu.
U garazi hvatam neki slabiji signal od rutera HG532e (nisam siguran ali mislim da je od komsije iznad mene) s tim da je njemu ruter malo je blizi od mog za mozda 1 - 2 metra i njemu je odmah iza sobe u koji je ruter trpezarija (nema mali hodnik izmedju).
Evo i slika od wifi Analyzer - a,uhvaceno u trpezariji posle imam jos spoljni zid i dole je garaza.
Iskreno ne znam sta te slike znace?
Moj net je "ZTE_H168N079920.
 

Prilozi

  • Skica.jpg
    Skica.jpg
    22.8 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_20211127-225741_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211127-225741_WiFi Analyzer.jpg
    84.7 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_20211127-225816_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211127-225816_WiFi Analyzer.jpg
    127.6 KB · Pregleda: 23
  • Screenshot_20211127-230011_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211127-230011_WiFi Analyzer.jpg
    68.6 KB · Pregleda: 21
  • Screenshot_20211127-230101_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211127-230101_WiFi Analyzer.jpg
    102.4 KB · Pregleda: 18
  • Screenshot_20211127-230119_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211127-230119_WiFi Analyzer.jpg
    104.7 KB · Pregleda: 22
U stvari i nije ceo spoljni zid,imam tu prozor.
Evo slika od danas ispred garaze,ipak se moj net ponekad pojavi.
Ovaj gile je od komsije sa drugog sprata i druge strane zgrade (sa skice).
 

Prilozi

  • Screenshot_20211128-112742_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211128-112742_WiFi Analyzer.jpg
    86.7 KB · Pregleda: 15
  • Screenshot_20211128-112757_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211128-112757_WiFi Analyzer.jpg
    71.1 KB · Pregleda: 15
  • Screenshot_20211128-112811_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20211128-112811_WiFi Analyzer.jpg
    145.5 KB · Pregleda: 19
Ne možeš znati dok ne isprobaš, pazari wifi extender poveži ga sa svojim wifi i postavi ga za početak gde ti je laptop u trpezariji. Pa ako ne bude ta pozicija ok probaj sa drugim pozicijama.
Wifi na svom kućnom ruteru namesti ručno na kanal 6, a i u ekstenderu namesti na kanal 6 ako ima tu opciju.
Ovo sa podešavanjem kanala je opcionalno, za početak ideš bez toga i ako sve radi zadovoljavajuće voziš tako.
 
Jesu ruteri bolji/jaci od repeatera? S obzirom da imaju vise W i da su antene 2-3x5dB a na ovim (interne ili externe) od 2-3dB? Npr. N301/F3 vs taj A9 ili TL-WA850RE

I da li ovi dual band (sto imaju 2 radija) isto smanjuju bandwith ako se npr. kace na 2.4 a prosledjuju 5GHz ili ne?
 
Poslednja izmena:
Super. A jel ima taj backhaul (ili kako god ga zvali) ili smanjuje brzinu?
 
Znaci niko ne zna ni da li su ruteri bolji od repeatera ni da li neko osim TP-Linka radi odvajanje, bez smanjivanja brzine?
 
Pa ne možeš znati dok ne znaš o kom se uređaju radi.

Uopšteno, ruter ima bar dva mrežna interfejsa, jedan se upoterbi da se zakači namređu a drugi da emituje dalje. U tomslučaju imaš punu brzinu mreže. Neki ruteri mogu da se rebace u bridž režim tako da su im oba interfejsa u stvari u sitoj mreži pa ne rade kao ruteri nego kao nekakav svič - svi uređaji na obe strane su u istoj mreži.

Repeater (ili extender) ima samao jedan mrežni interfejs koji se istovremeno kači i na mrežu i remituje signal. Taj prepolovi brzinu protoka.
 
Poslednja izmena:
Pa eto gore repeater (RE220) koji ima 2 radija, jednim se kaci na ruter a drugim na klijente...ima i ovaj 2 radia www.mi.com/global/product/mi-wifi-range-extender-ac1200/ ali sakati Xiaomi ima ukupno 3 opcije za podesavanje i to kroz skrnavu aplikaciju. A najvise me zanima jacina signala s obzirom na razlicitu potrosnju i antene (2-3 VS 5-6dB)

Za RE220 u onom prikazu piše da prepolovi brzinu, a verujem da je i za Xiaomi isto. Da ima dva interfejsa to bi bilo napisamo krupnim masnim slovima.
To što radi i na 2.4 i na 5.8 Ghz ne znači mnogo ne rade kao odvojeni interfejsi pa da možeš da se na mrežu zakačiš sa jednim a reemituješ na drugom.

Što se razlike jačine signala tiče, nije to nešto značajno da se oko toga cimaš. Svi su ti uređaji u istoj klasi.
 
To solve this problem, TP-Link added a "High-Speed Mode" that lets you choose one radio or the other to handle backhaul traffic. Performance is considerably better, but you'll only be extending either the 2.4 or 5 GHz band with the other reserved for the signal back to your main router.

Next, I turned on the RE220's High-Speed Mode that lets you choose either the 2.4 GHz or 5 GHz radio to act as a dedicated backhaul band between the extender and main router. I re-ran the same tests with the 5 GHz band providing backhaul to the main router, leaving the 2.4 GHz radio open for connecting devices.

TP-Link RE220 range extender (5 GHz backhaul)​

LocationPingDown speedUp speed
Office (30 feet)10 ms108.04 Mbps15.80 Mbps
Basement (40 feet)11 ms98.59 Mbps15.42 Mbps
It's clear here that you'll get a huge increase in performance by reserving the 5 GHz band for backhaul traffic, but it also means you can't connect devices to the 5 GHz band. Again I ran the tests, this time with the 2.4 GHz band providing backhaul and the 5 GHz band connecting to devices.

TP-Link RE220 range extender (2.4 GHz backhaul)​

LocationPingDown speedUp speed
Office (30 feet)11 ms53.41 Mbps15.87 Mbps
Basement (40 feet)10 ms100.44 Mbps14.74 Mbps
Using the 2.4 GHz band for backhaul traffic doesn't quite deliver the same performance at the closer range, but it performs better at long range. If you have a medium-sized home and are concerned with extending one band or the other (reserving the other for backhaul), the RE220 should do an admirable job.
 
Ja sam sev probleme resio sa Xiaomi 1200AC extenderom , hvata 5g signal, ima jedan ethernet port, stavio sam Switch spojio eon i jos jedan komp, izvlaci oko 200mbs stan od 80 m2
 
Imam bizaran problem sa pokusajem "extendovanja" signala na sbbu. Naime imam sbbov techinoclor beli modem (najnovniji zamenjen pre 3 dana). Kupio sam tenda ruter ac8 da ga koristim kao extender. Prvo je sbb modem poceo da zeza, i da izbacuje no internet na pojedinim uredjajima, serviser kada je utvrdio da je signal top, iskljuci unfi mrezu jel je rekao da pravi probleme u poslednje vreme. I sada mi taj modem radi super, ako ga ne diram.

Tenda ruter ne vidi SAMO moju 5ghzu mrezu, sto ne znam kako je moguce. I sada sah mat pozicija: kad promenim kanal na sbbovom modemu, tenda uvati 5g ali opet izbacuje no internet na svim uredjajima zakacenim na sbb modem.
Rekoh ajde extrendujem 2.4ghz mrezu ali tada opet krene na 5ghz mrezi sa sbbovog modem da prijavljuje no internet:) (nema logike nikakve)
Sada logicno objasnjenje bi bilo da 5ghz radio tende smeta sbbu...ali kad ukljucim tendu na default podesavanjima nema problema, samo kad ga extendujem
Probao sam i neki xiaomi, on se isto ponasa??? Sad mi je zbun da li je ovo do sbba ili jeftini rutera?
 
To sa no internet hoće da bude ako su iste ip adrese uređaja, pa proveri da nije to.

A lepo sam preporucivao tplink re205. Ako je ušteda pár hiljada vredna živaca i nepouzdane mreže onda, krastavac.

Prioritete nakaci lan kablom na tc.
 
Hajde i ja da pitam u vezi povezivanja repeater-a :)
Ovako, imam sbb (stari dobri) modem i Asus ruter RT-N18U. E sad, do jednog mesta u kući ne mogu doći kablom, a tu imam EON (KAON) prijemnik (nema WIFI, ima LAN).
Kupio sam juče Asus RT-N12+, stavio ga u repeater mode, pustio sve automatski, rekao da ssid ima iste podatke kao kao osnovni, on malo promenio ime ssid-a, staroime_nekatrislova, pass isti. Naravno, prvo sam se LAN-om povezao laptop i to je bilo ok, i posle povezao EON, takodje ok, oba uredjaja imaju net. E sad pitanja i nejasnoće, pošto se PRVI put susrećem sa repeater modom:
1. Prvo sam se iznenadio (i malo uplašio :LOL: ) da je i novi ruter u istom opegu adresa, kao i stari. Jel to OK? Ne može doći do nekog preklapanja/problema sa adresama, sa postojećim uredjajima?
2. U ovom režimu novi ruter pored toga što "prima" WIFI, on i "predaje", jel tako? Jel se može ta "predaja" ugasiti, jer mi ne treba? (ta dva rutera nisu daleko, ali nema zgodnog načina za razvlačenje LAN kabla).
Da li ima još nešto bitno za repeater mod?
 
Nazad
Vrh Dno