Šta je novo?

Samsung Galaxy S10/Plus

Da napisem i ja neki komentar o telefonu, posle mesec dana koriscenja.

Prvo, najbitnije, ne mogu biti previse kompetentan da ga uporedjujem sa drugim Androidima, jer vec 9 godina koristim iPhone i moj poslednji dodir sa Androidom je bio jedan dan na Mate S modelu pre nekoliko godina. Takodje da ce ovaj post biti i blago uporedjivanje sa iPhonom.
Drugo, takodje ono sto mi otezava objektivnost je to sto se bavim prodajom telefona i dostupni su mi svi modeli, a cena mi ne predstavlja problem sto vecini korisnika prilikom kupovine prestavlja bitnu stavku.

Jedan mali uvod pre komentara o S10.
Obozavam firmu Apple i njihove proizvode (imam skoro sve sto proizvode). Jedva sam pregurao pricu o 6/6S/7 i prodavanjem "magle", da bi X bio pravo osvezenje i argument ljudima "rekao sam vam", dosao je na red Xs (koga sam kao svake godine kupio odmah i cekao u redu celu noc). I dalje se pitam da li je moguce da sam platio 1200e (256GB) za je*eno isti telofon?! Koliko god da sam ih branio, apsolutno sam razocaram Appleom po pitanju telefona. Od velikog lidera i inovatora, totalno su se marginalizovali po tom pitanju. Sacekacemo septembar da izbace nesto "revolucionarno", reverzibilno punjenje i otisak prsta u ekranu i sirokougaonu kameru. Wow. Kakav napredak.
Da se razumemo, previse sam se navikao na iOS i to je za mene i moje potrebe pravi sistem. Telefon koristim za razgovor, sms, Viber, kameru, instagram u 90% slucajeva... Nema previse podesavanja, pitanja, sve je prosto, jednostavno, intuitivno i brzo. Sto bi neko rekao u ovoj temi, kompletan proizvod... i sve to sto radi, radi sasvim korektno, pa da kazem i odlicno.
Medjutim, resio sam da izadjem iz zone komfora i malo isprobam nesto drugo jer sam testiranjem razlicitih uredjaja (pre svega Note 8, S9, Mate 20 pro) otkrio da je Android poprilicno napredovao od mog poslednjeg kontakta sa njim.
Razmisljao sam se o Mate 20 Pro i on mi je bio prvi izbor jer mi se mnogo dopada, ali je velicina ta koja je ipak presudila da izaberem nesto drugo.

Prvo mi je u ruke stigao S10+ i to zeleni. Pravo osvezenje u smislu boje.
Citao sam, istrazivao, testirao i bio odusevljen. Sta god sam pronasao novo i zanimljivo, zvao bi devojku da joj se hvalim opcijama. Naprosto sam bio odusevljen koliko je Android napredovao i sta je sve postigao u poslednjih nekoliko verzija.
Realno, licno meni, dobar deo tih stvari sluzi da se "hvalim" i pokazem prijateljima koji su na Apple, sta sve telefon moze. Reverzibilno punjenje, dual bluetooth, wide kamera, bolji efekti....
Mada Android je tu meni ponudio neke stvari koje su mi poprilicno nedostajale i olaksale mi zivot. Pre svega widget reminder i neogranicena lista poziva (100 puta sam Apple psovao sve po spisku zbog kratke liste pozive).
Uz sve to, poprilicno sam se odmorio od komentara "ne cujem te, ponovi" sto mi se desavalo desetak puta dnevno. Ne znam koliko je ko upoznat i koliko je ko obracao paznju, ali iPhone od verzije 7 ima mikrofon koji kada se telefon pomera, odmacinje od uveta, secka vezu na trenutke. A zbog specifnicnosti posla i rada vise stvari u isto vreme, redovno pomeram telefon. Zanimljivo, znam mnogo koji se zale na taj problem, ali isto tako i dosta ljudi koji to nisu provali. Sa Samsungom tih problema nisam imao. Cak je i redukcija suma odlicna.
Medjutim, ne volim velike telefone i poprilicno me smaraju i otezavaju mi rad i izbacuju od zamisljenje zone "komfora", tako da mi S10+ nije bilo trajno resenje.
Prebacivanje podataka sa iPhona je proteklo odlicno i sve je prebaceno osim Vibera i Whatsappa, sto nije ni moguce zbog zastite podataka. Tako da sam uporedo nastavio nositi iPhone zbog toga gde su mi te dve aplikacije prijavljene a podaci bitni.

Posle 7 dana pocetnog navikavanja naisao sam na S10 prism black.
Telefon mi je odlicno legao u ruku, taman manji od plus modela koliko je potrebno, tj. uzi.
Ergonomija i kvalitet izrade na prvu loptu su odlicni. Iako mi se green model vise dopada, na crnom modelu mi se vise dopada frejm koji je nesto tamnije boje i vise mi se uklapa.
O gorila glas mislim da nema potrebe govoriti, licno sam misljenja da je marketinski trik i ta je to sve isto. Jedno jutro sam skinuo staklo foliju posto mi nije radio otisak prsta, drzao ga na stolu, nosio u dzepu od trenerke bez icega u njemu... Popodne kada sam zalepio drugo staklo, imao sam par sitnih povrsinskih ogrebotinica na ekranu. Ista prica je i sa ledjima, gde je od prvog dana bila maska (a redovno se skida i cisti).

Ekran mi se na Samsungu uvek dopadao, zbog zivosti boja i samog utiska koriscenja. Medjutim, edge tip ekrana mi se ne dopada i smara me kad kacim ivice i kad mi se slika na krajevima "lomi".
Sto se same preciznosti kucanja na ekranu tice, iako sam probao razlicite tastature ukljucujuci gboard sa velikim slovima, okvirom, bez num dela... nisam postigao tu lakocu, brzinu kucanja kao na iPhonu.
Meni se licno dopada punch hole kao resenje, a nemam nista ni protiv "pilule" na plus modelu.
Otisak prsta posle update-a mnogooooo bolje radi. Folije predstavljaju problem i ako volite staklene, mora sa UV lepkom i to da nadjete onu na kojoj ce raditi. Probao sam 5-6 verzija i svaka je posle odredjenog vremena "podlupila".

Kamera mi se dopada, konkretno njene mogucnosti gde koristim wide rezim i efekat live focus. Kazu da ima bolju kameru nego iPhone. Na prvi utisak, to zaista izgleda tako. Na drugi, i ne bas. Prebacio sam sliku sa jednog na drugi i sa drugog na prvi i obe na racunar.... Pa... po mom subjektivnom, nestrucnom, misljenju... razlike su minimalne.
Nisam previse koristio video snimak, ali ono sto jesam, vidi se da je izuzetan, kao sto i svi kazu.
Opet, i tu je ona prica da ne postoji savrsen telefon. S10 ima focus sa na prednjoj kameri, ali nema focus na wide kameri. P30 pro, obrnuto.

Zvuk je odlican, 3.5mm odlicno sto postoji, medjutim ne koristim slusalice, tako da mi je svejedno i licno mi nije neki plus. Kada koristim, imam Airpods tako da mi one zavrsavaju BT posao.

Baterija... je ono sto me najvise muci na ovom telefonu. Prilikom prelaska sa iPhona jedna od stvari koja me je najvise obradovala je jaca baterija. Medjutim, u realnom radu i nije tako. Drzi za nijansu duze od Xs-a, ali i dalje ne mogu da sastavim ceo dan, sto me izuzetno iritira. Sva sto trazim od telefona na polju baterije jeste da mi bez problema izdrzi od ujutru od kada ustanem dok uvece ne legnem. Nista vise. Nikakvi dodatni dani me ne zanimaju.
Slazem se, dobio sam malo jacu bateriju, brzo punjenje sto mi je u takvih situacijama izuzetno bitno.. ali i dalje nisam dobio ceo dan. Posto nisam koristio Androide, nisam pratio SoT koji svi pominjete, ali ono sto ja dobijam na kraju baterije je nekih 3-3.5h SoT-a sa 2-3h razgovora. Pri tome, osvetljenje je automatsko, ispod pola, maximalna rezolucija, non-stop ukljucen 4G i WiFi aktiviran samo kod kuce (a dnevno u stanu provodim 70% vremena).
I to je sve ono sto me izuzetno nervira i baca u razmatranje. Da koristim 10+ i da se mucim sa velicinom zbog te baterije koja bi izdrzala ceo dan mi i nije neko resenje o kom razmisljam.
Najblizi sam nabavci modela sa Snapdragonom ali tu gubim dual sim slot (iako ga ne koristim, zelim da imam jer cu mozda nekad ubaciti neku drugu karticu na putovanju, ali sam mozda i na taj kompromis spreman).
Sto se samog SD chipseta tice, nedavno sam momku prodao S10+ SD koji je meni dao S10+ Ex... i zvao sam ga za utiske. To je ono sto mnoge zanima. Ne znam koliko je realan i objektivan, a deluje mi da jeste... kaze da oseca razliku u brzini, da je dosta fluidniji i bolje radi. Takodje, kaze da mu je u istim uslovima koriscenja baterija 30-40% bolja. Ako je tako, to je ono sto me je navelo na razmisljanje o SD.
Takodje kaze da sa Gcam dobija dosta bolje fotke, pogotovu po noci.

Kad sam vec pomenuo brzinu, iznenadjen sam cinjenicom da mi je telefon nekoliko puta zaseckao. Igre ne igram, ali povremeno sa devojkom igram Candy Crush, koja, mislim da nije nesto preterano zahtevna igra. Vrlo cesto mi se desi da zasecka. Drugih seckanja, problema nisam imao niti primetio.

Sve u svemu, ODLICAN telefon. Slobodno mogu da kazem da je bolji od iPhona. Bolji u smislu baterije, kamere, ekrana, opcija... iako je iPhone mozda zaokruzeniji proizvod i namenjen kupcija koji zele upravo tu lakocu koriscenja i komfornu zonu. Android me je zaista prijatno iznenadio i mogu reci odusevio... na odlicnom su putu. Izuzetno mi se dopadaju opcije koje su mi nedostajale na iOSu gde cak nisam ni znao da pojedine aplikacije rade. Cak i one koje nisu na marketu vec se instaliraju kroz .apk fajloeve.


A pre nekoliko dana mi se pojavila i nova dilema. Uzeo sam u zameni S10e. Uzimam ga u ruku, cackam, gledam i sve vise mi se svidja. Kompaktan, mali, skladan. lezi odlicno u ruci. Nema edge ekran sto je super. Jeste da nema trecu kameru, ali vise bi mi nedostajala wide nego zoom kamera. Otisak prsta u dugmetu je lepo resen, lepo radi i bas je zgodan. Malo me muci baterija koja je jos slabija, ali na netu svi kazu da isto drzi kao i S10. I ozbiljno sam se zagrejao da probam taj telefon iako sam u pocetku mislio da je totalni promasaj i da nema sta da trazi pored dva jaca i bolja "brata". A vidim i ovde u temi da se sve vise korisnika okrece S10e, dok su vecina na S10+ modelu. Dok se koriscnici S10 mogu izbrojati na prste jedne ruke (bar oni sto se javljajau)..


Jesam preterao, udavio.... ali ako nekom pomognem u odabiru i razmisljanju... znacu da ovo vreme nije otislo uzalud.
 
Poslednja izmena:
Hm, pade mi viljuška na telefon i ogrebala je foliju.... Onu fabričku. Ima li negde zamena?

Ili samo da skinem? I ovako me nervira jer Fingerprint radi očajno.
 
I ja bi realno isto menjao s10+ex za SD verziju,bez obzira sto nije dual sim..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Hm, pade mi viljuška na telefon i ogrebala je foliju.... Onu fabričku. Ima li negde zamena?

Ili samo da skinem? I ovako me nervira jer Fingerprint radi očajno.
Trebalo bi u samsung prodavnici da ima da se kupi,nadji tel pa ih pozovi i saznaces

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Jel stavljate na Max rezoluciju ekrana sto ima ili ipak ste na sredini?
da2a74ea637cf835d0b8d6e23c813cf2.jpg


Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
Meni bolje radi otisak prilicno.
Sa baterijom posle nekih nedelju dana koriscenja i nisam nesto zadovoljan, u odnosu na Xs Max pre ovoga. Sve je popaljeno uvek, danas los rezultat kad sam proverio

3dbfa7123c1c7cf90dc20a131ec6a11a.jpg


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Evo kod mene. Na kraju bi ispao sot oko 7h.
19:20h od punienja, 3:50h sot, ostalo 45%. Meni je skroz ok baterija.
81c646d50458b4cd5e1849be62cd8369.jpg


S10+
 
@ljtruba
Skini, to i onako ničemu ne služi, još će ti osećaj biti prijatniji pod prstima.

P30 Pro
 
Poslednja izmena:
Jel se znatno oseti potrosnja baterije?

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока

Meni na N9 nema razlike izmedju optimizovanog i perfomanse moda. Na većoj rezoluciji primećujem malu razliku, bolje mi izgleda, tako da slobodno možeš da staviš na veću, baterija će ostati ista.
 
Nista ovo ne igra veliku ulogu, ali 4g jede bateriju kao pacman one gluposti [emoji23]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
I ja bi realno isto menjao s10+ex za SD verziju,bez obzira sto nije dual sim..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
+1000
 
Poslednja izmena:
Gledam i ne vjerujem kako je nekima SOT 4,5sati max na s10+ , meni ispod 7h nije nikad redovno mi je i lagano 9h a rekord mi je jednom 11h sot-, ali na dualsim sd..
 
Nabavio u Hong Kong, htio da kupim kod nas al kad sam usao u samsung radnju i kad su mi rekli da imaju samo dual sim sd855 nisam se previse razmisljao.. iako mi je trebalo malo da se naviknem posle 8god na iphone, s10+ je bombaa trenutno nema tog iphone zbog kojeg bi se opet vratio...
 
Nabavio u Hong Kong, htio da kupim kod nas al kad sam usao u samsung radnju i kad su mi rekli da imaju samo dual sim sd855 nisam se previse razmisljao.. iako mi je trebalo malo da se naviknem posle 8god na iphone, s10+ je bombaa trenutno nema tog iphone zbog kojeg bi se opet vratio...
Koliko je para tamo ako nije tajna i koja verzija?
 
@nikoola i taman kad sam hteo da prestanem da čitam i da ti kazem da uzmeš s10e snapdragon model sa kojim ćeš rešiti sve što ti treba, videh da si pazario isti (doduše exynos predpostavljam). Sad ga menjaj za snapdragon, pa sam sebi, a i nama odgovori jel bolja autonomija i brzina i koliko. Ako ti se baš ukaže kao neophodno da imaš i snapdragon i duos, uvek se čovek može iscimati i dovući iz hong konga takav.

Uzdravlju neka te služi android ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
@proday

Upravo sam prebacio karticu u S10e, da probam pa cu javiti utiske nakon nekoliko dana koriscenja.
Da, Ex je verzija.

Za Hong Kong nemam kombinaciju ali za Ameriku imam (zato me i "muci" single sim).

Ps. Hteo sam na brzaka da prebacim podatke i isao restore sa Samsungovog naloga (bez sms i slika jer toga ima mnogo) i na moje iznmenadjenje, nije mi svukao sve aplikacije (recimo Samsungov mail), sva podesavanja.
 
@nikoola to za ne prebacivanje svega sa aplikacija tj. podešavanja u aplikacijama nemoj da te čudi, na samsung klaudu nikad nije radilo kako treba, a na google već par godina takođe ne radi. Nažalost komfor koji ti tu apple klaud pruža (za šta im skidam kapu) ovde nećeš naći. Za to je dobra opcija titanium backup pro aplikacija, bukvalno sve možeš da vratiš sa istom ali za rad pomenute je potreban root telefona (nešto ekvivalentno jb na ios-u), a time gubiš garanciju u našem regionu nažalost.

Odličan je s10e, po meni najbolji u poslednjoj s generaciji.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
@proday

Upoznat sam sa rootom i JB naravno.
A direktno prebacivanje sa jednog telefona na drugi?
 
@nikoola

Ako budes imao s10+ SD i hteo da menjas za 10+ex dual, tu sam !!!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
@proday

Upoznat sam sa rootom i JB naravno.
A direktno prebacivanje sa jednog telefona na drugi?
Za samsung ti smart switch aplikacija radi super za sve te fajlove i aplikacije ali opet ne vrati baš sva podešavanja. Probaj, vidi, čim upališ novi s10e prvi put i uđeš u sistem trebalo bi da ti ponudi tu opciju za prebacivanje.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
@nikoola

Ako budes imao s10+ SD i hteo da menjas za 10+ex dual, tu sam !!!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Vazi, javicu se.
Ali kao sto rekose, imas plavi na oglasima u KG, ali decko hoce zamenu za nesto do 200. Ako uzmem, javicu ti.

@proday

Jasno. Probacu to ako odlucim da zadrzim S10e. Neka ga nekoliko dana ovako za test.
 
Mislim da taj u Kg nema sanse da ga proda za te pare,morace da spusti cenu sugurno za 100e,znam.kad sam prodavao n9 sa sd,niko nece bez garancije tako da realno taj ce ici na 600e
 
Mislim da taj u Kg nema sanse da ga proda za te pare,morace da spusti cenu sugurno za 100e,znam.kad sam prodavao n9 sa sd,niko nece bez garancije tako da realno taj ce ici na 600e
Moguce
Dal ima uopste neka garancija iz amerike koja vazi kod nas? Ja bar nesto nisam siguran

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno