Šta je novo?

Kreiranje foruma

Zvek

Poznat
Učlanjen(a)
17.01.2018
Poruke
35
Poena
44
Zanima me koji su troskovi prilikom kreiranja normalnog-sigurnog foruma ?

I koja je procedura za kreiranje istog? Malo sam googlao ali su vecina tekstova na tu temu jako stari.. Pa ne znam da se nije sta pojednostavilo do sada i td. ?
 
Zakupis host i domen, forum kao forum instaliras besplatno i sredjujes po tvojoj volji.. smf, phpbb,..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ukoliko još uvek nisi rešio problem imaš dva puta: Cloud ili Self-hosted.

1) Cloud - Kod nekog od većih igrača vBulletin ili IPB plaćaš mesečnu rentu u zavisnosti od opcija i modela koji izabereš. Na njihovim sajtovima imaš cenovnike. To je otprilike od 25 EUR mesečno pa na gore. Takođe, ova varijanta je "sipaš i ne misliš", jer svo održavanje (updates, patches, server maintenance, backup...) radi firma kod koje si.

2) Self-hosted - Ova kategorija može da se podeli na dve: besplatne i plaćene, odnosno četiri grupe.

2.1) Besplatne varijante su: besplatni hosting i besplatni forum.
- Besplatni hosting je muka živa. Dobro je da možeš da shvatiš kako izgleda ceo taj koncept funkcionisanja, ali posle dva meseca ćeš shvatiti sva ograničenja koja su nametnuta.
- Besplatni forum je solidna opcija ako imaš vremena da se igraš. Uopšte nije loše rešenje, nekoliko svetskih poznatih foruma se vrti na besplatnim rešenjima, ali uvek moraš da pratiš i održavaš forum. Takođe, postoje i opcije Cloud hostinga kod nekih besplatnih foruma.

2.2) Plaćene varijante su: plaćeni hosting i plaćeni forum.
- Plaćeni hosting može da bude od 10tak EUR godišnje.
- Forumi su često skupi oko 120tak EUR. Licenca je obično sa updateovima za jednu godinu, a nakon toga obnavljaš licencu ako hoćeš nove updateove.

Sve ove varijante podržavaju i podrazumevaju, u nekim slučajevima, da imaš domen. Domen je najpametnije kupiti kod nekog svetskog ili lokalnog prodavca (bolje svetskog, lakše je, a nekada je i jeftinije).

Ljudi često izaberu hibrid, plaćeni hosting i besplatan forum jer je to najrentabilnija opcija koja košta oko 25-30 EUR na godišnjem nivou.

Nadam se da ne zameraš što nisam naveo konkretne firme i cene u cent, ali ovo je dovoljno za početak, ako imaš pitanja, pitaj i neko će se sigurno javiti.
 
Hvala puno na odgovorima. Odgovori koje sam dobio su bas pogodili u centar onoga sto me zanima. [emoji4]
 
Nazad
Vrh Dno