Šta je novo?

MLS Easy TS 4G - android telefon sa tastaturom i govornim softverom na srpskom

blue

Čuven
Učlanjen(a)
12.03.2002
Poruke
2,867
Poena
785
Moja oprema  
Laptop
HP 250 G7
Tablet
Realme Pad
Mobilni telefon
Huawei P30 Pro 6/128
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
UVOD - Igrom slučaja došao sam u posed ovog telefona. Prošle godine, u želji da ocu zamenim dve stare Nokie 6230, uzeo sam mu telefon novije generacije, ali stare funkcionalnosti, koji se danas popularno nazivaju Feature telefoni - Nokiu 230. I to u Dual Sim izvedbi kako ne bi nosio sa sobom dva telefona. Tranzicija na korišćenje iste je tekla glatko zbog maksimalno pojednostavljenog i u dobroj meri poznatog interfejsa. Na žalost, Nokia 230 je u pravom smislu reči Feauture telefon. Nema viber, fejs i sl. aplikacije koje danas život znače. A i da ih ima, nema 3G niti WiFi podršku preko koje bi one uopšte bile upotrebljive. S obzirom na neophodnost Vibera za komunikaciju sa ocem kada sam u inostarnstvu, bio sam presrećan kada se kod nas pojavio MLS EASY TS 4G.

MLS EASY TS 4G je telefon namenjen osobama koje su navikle na klasične "nokia look" telefone u vidu monoblok kućišta sa fizičkom tastaturom, a sa svojim smart mogućnostima pruža laku tranziciju od klasičnih
feauture telefona ka smart telefonima. Ciljno tržište telefona su starije kao i slabovide osobe.

IZRADA i DIZAJN - Kao što pomenuh, telefon najviše podesća na klasične monoblok telefone sa fizičkom tastaturom koji su bili dominantni na tržištu do pojave smart mobilnih telefona. Sam telefon je solidne izrade, i sačinjen je kompletno od plastike. Deluje robusno, ali i ne preterano kvalitetno. Tom utisku dodatno doprinosi ne baš kvalitetan TN ekran od 2.8" i niske rezolucije od 320x200. Poređenja radi, Nokia 230 ima ekran iste veličine i rezolucije ali je kvalitet ekrana za klasu bolji nego kod ovog telefona. Međutim, kvalitet ekrana neće smetati u korišćenju ovog telefona jer je ceo uređaj koncepciran za osobe kojima to i nije najbitnija osobina. Tastatura je klasična, rasporeda kakve smo viđali na starim Nokiama i sl. telefonima. Njen kvalitet je sasvim solidan i jedina zamerka se odnosi što brojevi i slova nisu reljefni (ugravirani) već samo naslikani. Doduše, kao i kod većine sličnih telefona, prisutna je izbočina na tasteru broj 5 kako bi se omogućilo lako snalaženje slabovidim osobama. Tasteri inače imaju belo pozadisnko osvetljenje što preko dana nije najsrećnije rešenje, ali je noću odlično. Sami tasteri su dovoljno veliki i za ljude sa krupnijim prstima, dok je telefon tek nešto veći od gore pomenute Nokia 230.

HARDVER - S obzirom da je u pitanju Android 6.0 telefon samo sa teško modifikovanim interfejsom (launcherom) i sam hardver je u rangu klasičnih smart telefona. Doduše onih od pre par godina. U pitanju je čipset Spreadtrum SC9832A odnosno Quad-core na 1.3 GHz pojačan dodatno Mali-400 MP2 grafikom. Sve to upareno sa 1GB radne memorije i 8GB skladištenog prostora. Za današnje standarde zvuči prilično slabašno, ali s obzirom na nisku rezoluciju ekrana više nego dovoljno (poređenja radi, hardver je sličan Samsungu S2 a duplo je niža rezolucija). Sam telefon leti u radu, brzo reaguje na sve komande, kretanje kroz menije i sl. Telefon dolazi sa dva sim slota i posebnim slotom za MicroSD karticu.

SOFTVER - Već sam napomenuo da je telefon zasnovan na Androidu 6.0 ali sa specifičnim MLS launcherom. Launcher je pojednostavljen kako bi se omogućilo korišćenje već navedenim grupama korisnika. Početni ekran je podeljen na 6 delova plus dodatno na sredini je postavljena ikonica mikrofona:
1. Govorno biranje - ovom opcijom pozivate kontakt iz imenika izgovaranjem njegovog imena
2. Govorne poruke - ovom opcijom šaljete poruku kontaktu iz imenika izgovaranjem njegovog imena i diktiranjem sadržaja poruke u mikrofon posle čega dolazi do konverzije iste u pisanu formu.
3. Telefon - klasično pozivanje
4. Poruke - klasično slanje poruka
5. Kontakti - ime kaže
6. Aplikacije - pristup dodatnim apliakcijam i sadržaju
7. Mikrofon - klikom na mikrofon izgovarate pojam a softver prepoznaje isti i aktivira određenu akciju. Npr. ako kažete Apoteke izbaciće Vam spisak apoteka u okolini, od najbliže ka najdaljoj, (vuče podatke sa google mapsa) sa bazičnim informacijama, tipa radnog vremena, broja telefona i sl. Pritiskom na opciju navigirajte uključuje se aplikacija za navigaciju - u mom slučaju Waze, koja Vam može dati putanju do željenog objekta.

U Aplikacijama ima raznih stvari, uključujući razna podešavanja, MLS centar i sl. U MLS Live imate dostupne aplikacije za instalaciju. Ja sam instalirao Viber, Facebook Lite i Messenger Lite i sve tri aplikacije radile su kao odlično, bez seckanja, bagova i sl. Dodatni plus sto same aplikacije zbog niske rezolucije troše malo internet resursa (kompresija podataka) tako da su meni radile odlično na test kartici koja je imala brzinu od samo 64kbs (neki VIP-ov biznis paket gde imamo neograničeni net ali male brzine). Najobaveznija aplikacija za instalaciju je APK Pure koji Vam je neka verzija Google Play prodavnice, koje inače nema na telefonu a što važi i za ostale google servise. APK Pure ima 80% aplikacija sa store-a. Preko njega sam instlirao Blic, B92 i još par drugih. Navedene aplikacije rade isto odlično s tim da je za novine preporučljivo podesiti font na max veličinu gde god je to moguće (ipak je ekran 2.8"). Ja sam za navigaciju koristio aplikaciju Waze koja, na moje iznenađenje, podržava i Srbiju. Od ostalih aplikacija tu je bila Easy Tube koja preko browsera pušta Youtube sadržaj jer aplikacije za Youtube nema. Od ostalih zanimljivih stvari tu je Google Translate koji radi odlično i prevodi 30-tak svetskih jezika. Moguće je skinuti za neke jezike i offline mode (srpsko engleski 44mb). Lepa opcija je izgovor neke fraze pa čak i cele rečenice na jednom jeziku, a zatim pored pisanog prevoda na drugi dobija se i izgovor za isti. Aplikacija Enciklopedija omogućava pretragu raznih pojmova u Wikipediji. Ako izgovorite Nikola Tesla, Dušan Silni, Mihajlo Pupin i sl. aplikacija Vas prebacuje na link na Wikipediji za dati pojam, najčešće na srpskom jeziku. Ako eventualno datog pojma nema na Wikipediji dobićete google pretragu za dati pojam.

Generalno, softver je prilagođen glasovnoj komunikaciji i radi savršeno. Dodatno, korišćenje telefona je podređeno kombinovanom korišćenju touch ekrana i tastature. Jedina realna "mana" je pisanje poruka koje je moguće samo preko fizičke tastature.

Baratenje telefonom van smart stvari je slično kao i kod bilo koje Nokie. Meniji, imenik, poruke i sve ostalo je u tom fazonu.

BATERIJA - Baterija traje do 3 dana, zavisno od osvetljenosti ekrana, broja instaliranih aplikacija i načian korišćenja - kao feature ili kao smart. Sa max opterećenjem (facebook, messenger, viber, malo čitanja novina, ekran na 80%) uspela je da izvuče dan i po.

KAMERA - Kamera mi je u startu delovala očajna ali u suštini je vrlo dobra preko dana. Utisak da je loša je nastao zbog lošeg kvaliteta ekrana telefona, ali prebacivanjem slika na fejs i pregledom istih na drugom telefonu (Samsung S7) vidi se da su ipak kvalitetno urađene. Ovo važi i za prednju i za zadnju kameru. Primere možete videti ispod.

37887261_2268857133342596_1886893997738164224_n.jpg
37828822_2268861916675451_6296490058153197568_n.jpg

SUMA SUMARUM - Odličan telefon za starije i slabovide osobe, za nostalgičare i ljude kojima ne treba smart fon, a opet im treba po neka pogodnost modernog sveta. Konkretno, meni je na ovom telefonu bio neophodan viber a dobio sam mnogo više: facebook, messenger, navigaciju, prevodilac, novine, pa čak i neku vrstu ličnog asistenta.
 

Prilozi

  • 37828822_2268861916675451_6296490058153197568_n.jpg
    37828822_2268861916675451_6296490058153197568_n.jpg
    105.8 KB · Pregleda: 220
  • 37788770_2268861893342120_915343485958094848_n.jpg
    37788770_2268861893342120_915343485958094848_n.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 210
Nazad
Vrh Dno