Šta je novo?

zamjena HDD sa SSD na laptopu,image pa kloniranje,moguče?

frozen_sun

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.07.2018
Poruke
267
Poena
19
Htio bi trenutni HDD u laptopu zamjeniti sa novim SSD-om koji mi dolazi danas.
Da ne bi nanovo instalirao Windows, programe, drajvere i to,da li postoji način da se nekako napravi image te sistemske particije,ubaci novi SSD nakon vađenja diska i vrati image tj klonira na taj SSD?
Mislim čitao sam da je to moguče na desktop računaru kad su spojena oba istovremeno ali za laptop ne znam.
I kako to uraditi?
 
Poslednja izmena:
ima scenarija gde su takvi adapteri nepotrebni,npr ako je uzeo msata ili m.2 ssd i laptop podrzava m.2/,sata i 2,5" istovremeno,ako laptop ima optiku i voljan je da zameni optiku za 2,5" hdd ali onda mu treba caddy,i naravno ako ima pristup desktopu gde moze da nakaci i ssd i hdd.da bi se znalo nesto vise mora OP da kaze koji je laptop u pitanju,koji ssd i dal je voljan da izbaci optiku ako je ima.
 
HP Envy 17-3080ez.
Nisam iz Srbije tako da ne mogu uzimati te adaptere.
Ili mi se čini ili ovaj laptop ima Sata priključak na ploči.Mogu vam slikati ako želite da vidite jel to to?
A vidim pored HDD ima kao prostora za jos jedan HDD ali nema sata prikljucka.
Eh sad ne znam jel ovaj SSD istih dimenzija kao i HDD u njemu.
 
Poslednja izmena:
^^Od nivoa znanja odredjujem i vrstu odgovora, u ovom slucaju sto jednostavnije... ;)

^Adaptera i ma i u lokalnim online oglasima... a ima ih i na ebay i aliexpres po jos manjim cenama...
 
Poslednja izmena:
Brate na e-bayu što naručim ovde za Bosnu se čeka po mjesec dana.
 
Jeste,to je taj laptop.
Ćekaj ja imam externo kućište za interni HDD.Mogu valjda u njega ubaciti SSD i napraviti externi SSD sa usb 3.0 kablom.Šta onda uradim?
Kako pravim image i kako kloniram?
Ma mislim da ću preskočiti sve ovo i nanovo instalirati windows i drajvere.Ovo mi sve zvuči komplikovano.
Jel mora taj externi HDD biti prazan da bi na njega napravio image fajl?
 
Odnesi drugu, ponesi i externo kuciste, on ce znato sta da radi.
Sta ces sa hdd?
 
Ma hoću ja da se naučim nije poenta da njemu nosim.To sam mogao odmah.
ovaj ima neki caddy za HDD ja toga nemam,ja na trenutnom HDD vidim samo kao 2 gume duž ivica HDD.
Što diskonektuje bateriju,nije mi jasno?
 
Ja bi radio nov sistem na SSD, to je u svakom slucaju preporuka a i najbolje. Ako bas ne zelis, ubaci SSD u tu fioku, skini/nadji Acronis True Image (ili Sergei Strelec USB), napravi butabilni USB flash sa Rufus alatom i Acronisom kloniraj HDD na SSD. Posle izvadi HDD, ubaci SSD u laptop i to je to.
Da napomenem da meni par puta nije hteo ovako da radi sistem (Win7) kada sam radio clone dok radi ako napravim image pa njega vratim na SSD.
 
Acronis svakako najbolji ali ako ti je ssd Samsung, onda mozes i samsungovim alatom (softverom) da odradis kloniranje.
Tvoj osnovni problem je gde i kako smestiti ssd i pri tome ga povezati sa laptopom.
Pokazano ti je vise dobrih stvari kako to da uradis, primeni jednu od njih, AKO hoces sam.
Mozes i kod drugara pa ti radi sve a on nek nadgleda, to je najsigurniji nacin da naucis...
 
Što diskonektuje bateriju,nije mi jasno?

Zato što se menjanje komponenti u računarima po pravilu radi u beznaponskom stanju, znači sa isključenim napajanjem za desktop, i sa isključenim napajanjem i bez baterije za laptop.
 
Pa ako se mora odpajati baterija onda moram nositi drugaru.Inače bi ja sam to sve uradio.Mislim ne znam kakve veze ima baterija ako je laptop isključen,pa nedaje napon kad je laptop isključen.
 
Ne daje ali je maticna ploca pod naponom i dovoljna je jedna greska pa da mozes da ga bacis posle. U principu za zamenu diska ne bi trebalo da ima veze ali sto je sigurno, sigurno je. Tvoj laptop nema trapdoor da bi se lako pristupilo hard disku tako da potrazi pomoc.
 
Problem je sad što ne znam u koji laptop da stavim SSD.Ima ovaj HP 250 G1 koji najviše koristim al u njemu je disk od 500 GB i on mi je ajd da kažem najstariji.
Koliko sam vidio na youtube u njega nije neki problem zamjeniti HDD.
Ima HP Envy 17 koji ne koristim skoro pa nikako jer mi je jako težak i njega bi morao nositi drugaru serviseru da mi u njega ubaci ssd jer mora disk bateriju, i ima ovaj lenovo thinkpad X230 koji povremeno koristim i u kojem je HDD od 320GB.
Tako da ne mogu da se odlučim,mada sam kupio 2 komada.
 
Envy i x230 jer su noviji i imaju SATA 3 (moram da proverim za Envy). X230 sam radio sa i5-3320 i 250GB SSD-om, manji a brzi laptop nisam radio do sad, bukvalno me odusevio. Hteo da ga uzmem za sebe ali mi je ekran bio mali pa sam uzeo T430 sa istim hardverom. Tako da X230 pod obavezno SSD, za Envy cu da proverim.
 
A šta ću za ovaj HP 250 G1.NJega najviše koristim.Ma Envy podržava sata III provjerio sam,ali taj laptop nikako ne koristim.
 
Prodaj ga ako ga ne koristis...
 
Ne,njega najviše koristim i navikao sam na njegov raspored tipaka.Imaju naša slova.Na x230 i na envy 17 nemaju naša slova i nisam navikao nikako kucati na njima,pa ih izbjegavam.
Envy 17 2012 jeste star laptop ali mi je stvarno besprekorno očuvam ali brate dragi u njemu ima 4-5 kg i ako išta treba prodati onda je to on.Meni se svidio što ima 17 inča full HD ekran al brate pretežak je za držati u krilu a tako ja laptope koristim.
Na Hp Envy su valjda finska slova,a na x230 njemačka.I teško mi je kucati na tim laptopima jer je raspored odnos razmak između tipki drugačiji i ne mogu nikako da se naviknem gde je č,ć,đ,ž.
Šta mogu prodat ovaj laptop za 150 eur,ne isplati se.Ne znam moram dobro razmisliti.I zeznuo sam se što nisam uzeo 860 evo od 500 GB koji je bio 50 eur skuplji ali nije bilo na stanju.
Njega bi mogao ugraditi u ovaj G1.
 
Jel ima veze ako je SSD dosta noviji od laptopa,pa postoji mogučnost da ga laptop ne prepozna?
Milslim ovo je banalno pitanje,možda suvišno.
Naručio sam još jedan ali od 500 GB model,sad zamisli desi se da ne prepozna ni jedan laptop ove ssd-ove,poludio bi.
Kako misliš kako smjestiti SSD zar veličina 2.5 inčnog HDD i SSD-a nije ista mislim dimenzije?
 
Prvi ssd-ovi su bili debeli cini mi se 12,7mm onda su ih spustili na 9mm a posle i na dal ono 7mm, tu je razlika kod internih sata ssd-ova.
To se resavalo u pocetku nekim trakama, kao da je dihtung za pretis lonac pravougaonog oblika, pa se naticao, podbacivao, nabacivao na ssd u laptopu (iskljucivo), ssad mislim da to niko ne stavljai ne koristi.
Ssd je super sprava za laptop jer nema pokretnih delova.

Svaki ssd ce biti poznat kao da je bilo koji sklasicni skladisni uredjaj, kao bilo koji hdd.
Pitanje je samo da li ploca "poznaje" velike hdd (i ssd) vece od 2TB ili 4TB...
 
Da,ali dali su dimenzije iste kao kod internog HDD 2.5 inča za laptope?
 
Duzina i sirina jesu i odnos 4 rupe je isti, a debljina moze da varira, mada sada sve ssd-ove prave 7mm debele cini mi se.
 
Jučer mi reče momak kao treba neka posebna ladica dabi ssd stao u laptop.Jel to istina.Laptop je HP 250 G1.
Uzeo sam za njega 500 GB ssd.
 
Verovatno je mislio na desktop. Uostalom probaj da montiraš, pa ćeš videti. Trebalo bi da stane bez te "ladice".

Evo ti jedno uputstvo za instalaciju SSD u laptop, možda bude od pomoći.
 
Nazad
Vrh Dno