Šta je novo?

Apple HomeKit - uređaji i iskustva

Falcon

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.02.2002
Poruke
7,260
Poena
925
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5900X
Matična ploča
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
RAM
2x16GB Kingston 3200
GPU
ZOTAC RTX 3090 Trinity OC
Storage
Samsung 980Pro 2TB | Samsung 980Pro 1TB | Samsung 951 500GB
Zvuk
Creative Sound Blaster Z & Sennheiser HD555 | Marantz Cinema 50 & Jamo C607 + C60 CEN + C60 SUR + C601 | SVS PB1000
PSU
Corsair 850W HX
Kućište
Corsair 600T
Monitor
Asus ROG Strix XG43VQ | LG OLED C2 55" | BenQ W1050 + AVtek Cinema 16:9 105"
Miš & tastatura
Logitech G502 | Alienware AW768
Ostale periferije
Playstation 5
Laptop
HP EliteBook 850 G8
Tablet
iPad Air
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch 7
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Odavno mi je tema smart home u Apple ekosistemu bila zanimljiva ali sam čekao da malo sazri tehnologija i da se proširi ponuda, u smislu da se poveća broj proizvođača.
Lično, imam nekoliko Apple uređaja kojima mogu da kontrolišem uređaje (za sada iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch, ženin MacBook Air) i hteo bih da uđem u smart home priču, za početak od svetala.

Zamislio sam temu kao centralno mesto za razmenu iskustava i preporuka za HomeKit opremu i uređaje.

Ideja mi je za početak da mogu da kontrolišem svetla, ali ne prosto paljenje/gašenje nego da koristim scene i automatizacije, za na primer:
- gledanje filmova - gašenje svih svetala u dnevnoj sobi, minimalna količina svetla u ostalim prostorijama ukoliko neko bude izlazio za vreme gledanja filma (do kuhinje, toaleta itd.), navlačenje zavesa itd. Bonus poeni ako bi se ova pomoćna svetla palila samo na pokret.
- noćni režim – minimalna količina svetla van spavaće sobe, ukoliko se detektuje pokret (za noćne odlaske do toaleta)
- kontrola postojeće klime (non-smart)
- dolazak kući nakon zalaska sunca – paljenje svetala po prostorijama
- izlazak iz stana – gašenje svih svetala, klime itd.

Mislio sam da počnem od Ikea TRADFRI (TRÅDFRI) proizvoda (sijalica, senzora za pokret, gateway-a…) obzirom da su dostupni kod nas legalnim putem (u prevodu imaju garanciju), a nisu preskupi kao recimo Philips Hue.
Iako na Ikea sajtu nigde nije navedeno, Tradfri uredjaji podržavaju Apple HomeKit nakon što su pre par meseci dobili update-ovima ovu mogućnost.

Kakva su vaša iskustva, šta koristite od HomeKit uređaja, šta ste naučili i saznali kroz dosadašnja iskustva? :)

Korisni linkovi:
- Apple HomeKit Accessories
 
Poslednja izmena:
Uuuu hoce li ovo biti dostupno i kod nas?
 
Hoće sigurno :)
 
IMG_1577.jpg

Elem, ja sam danas nabavio IKEA Tradfri kompelt - E26 RGB sijalicu koja dolazi u paketu sa daljinskim, mrežni prolaz (gateway koji se vezuje za kućnu mrežu), još jednu E26 sijalicu (ali nije RGB) i dve GU10 sijalice.

Imao sam malih poteškoća da sve to uparim sa HomeKit-om, ali to pripisujem beta verziji iOS12 koju koristim jer mi je Tradfri aplikacija pucala, a Home aplikacija radila krajnje čudno. U svakom slučaju, nakoj reseta sve je prošlo ok. Sve sijalice su tu, grupisane po sobama, napravio sam i scene (Leave Home, Arrive Home i sl.) i sve savršeno radi kroz Home aplikaciju i Siri.

Sama Tradfri oprema je sasvim ok (sem pakovanja za RGB sijalicu, ruke isekoh na plastiku). RGB sijalica je malo slaba za moj ukus, 600 lm prosto nije dovoljno za dnevnu sobu recimo. Sve ostalo radi kako se od IKEA opreme i očekuje.
Sledeće na redu je podizanje Home Assistanta na kućnom serveru i dodavanje novih mogućnosti za kontrolu i ponašanje (https://www.home-assistant.io/).
 
Svaka čast na dizanju teme iz mrtvih :)

Dosta je bolja ponuda sada na tržištu posle 4 godine, šta tražiš da kupiš?
 
Krecem u kompletno renoviranje stana uskoro, od nule, i onda bih da ga "opametim" s nekoliko zanimljivih momenata.
Najvise me zanimaju:
  • doorbell (tu sam video da logitech ima svoj koji nije dostupan u evropi, kao i belkin. Postoji i netatmo, dostupan u evropi, ali nije HKSV kompatibilan)
  • termostati
  • svetlo
  • senzori
Nikada se ovim nisam zezao, a bitno bi mi bilo da je sve apple homekit kompatible, jer sam jelte potpuno u njihovom ekosistemu, tako da svaka preporuka znaci :)
 
Kreni od ove teme ispod, već je dosta iskustava podeljeno a i dosta je aktivna.

 
Nazad
Vrh Dno