Šta je novo?

Xiaomi Redmi Note 5...najbolja kupovina do 200e

unique93

Slavan
Učlanjen(a)
27.01.2010
Poruke
1,706
Poena
245
Cao svima, kupio sam Xiaomi Redmi Note 5(u daljem tekstu RN5) pre par dana na Kupujem Prodajem i stvarno me je odusevio, pa sam morao da napisem ovu recenziju kako bih pomogao drugim ljudima pri kupovini telefona. Smatram da je ovo BEST BUY TELEFON DO 200e.



PAKOVANJE:
-Telefon dolazi u kompaktnoj narandzastoj kutiji, u njoj se nalazi telefon, punjac(za evropsko trziste), usb kabl, iglica za sim, silikonska maskica i mini uputstvo na engleskom.



ERGONOMIJA:
-Telefon lepo lezi u ruci, mozda je malo veci nego sto sam navikao, ali to mi ne predstavlja problem. Tezina od 180g mi uopste ne smeta.
-Poprilicno je klizav, ali to se moze resiti silikonskom maskicom koja se dobija uz telefon. Treba napomenuti da je maskica poprilicno tanka, pa nisam siguran kako ce zastiti telefon od pada, ali svakako je dobra zastita za pocetak.

DIZAJN:
-Zadnja strana je izradjena od aluminijuma, sa plasticnim delovima gore i dole, koji sluze za bolji prijem signala. Tu se takodje nalazi vrlo brz i precizan citac otiska prsta, kao i dual kamera, koja podseca na Iphone X(sto meni ne smeta).



-Na levoj strani se nalazi hibridni slot za 2 sim ili 1 sim i jednu micro sd karticu(do 256gb).



-Na desnoj strani se nalaze tasteri za paljenje telefona i za zvuk i poprilicno su kvalitetni.



-Na gornjoj strani se nalazi sekundarni mikrofon, kao i IR senzor, koji moze sluziti kao daljinski upravljac.



-Na donjoj strani se nalazi micro USB slot(meni iskreno ne smeta sto nije USB-C), 3.5mm dzek za slusalice, mikrofon i zvucnik.



-Prednju stranu krasi ekran zaobljenih ivica velicine 5.99in i rezolucije FullHD+, poprilicno mali okvir oko ekrana, zvucnik za razgovore, prednja kamera, blic i led lampica.



BATERIJA:
-Ovaj telefon ima odlicnu bateriju od 4000mAh, koja moze izvuci oko 10h SOT-a, sto je oko 2 dana koriscenja. Naravno, sve zavisi od upotrebe telefona, ovo je rezultat koji sam ja dobio.
-Uz telefon dolazi punjac jacine 2A/5V, kojem je potrebno oko 2h i 15min da napuni telefon od 0-100%. Ako imate brzi punjac QC3.0, onda se telefon puni nesto malo krace.

DISPLEJ:
-RN5 ima odlican ekran velicine 5.99inca, rezolucije FullHD+(1080x2160pix) i zasticen je Gorilla Glass 3 tehnologijom.
-Daje ostar prikaz, crna je dovoljno crna, bela je dovoljno bela(nije kao amoled ekran, ali za ovaj cenovni rang je odlican) i kalibracija je odlicna(postavljeno u podesavanjima na Increased Contrast).
-Uglovi gledanja su takodje odlicni i preko ekrana se nalazi oleofobski premaz, tako da prsti lepo klize po njemu, ali takodje ostaju i otisci, pa mora da se brise poprilicno cesto, ali to je mana skoro svih ekrana.
-Najbolje zastita za ovaj ekran je kaljeno staklo, samo treba naci neko koje pokriva citav ekran.



ZVUK:
-Zvuk prilikom poziva je skroz ok, sve zavisi i od uredjaja koji ima osoba sa kojom se prica, proslogodisnji model je imao neke probleme sa tim, tako da je sada ovo svakako poboljsanje.
-Zvuk preko zvucnika je odlican, cist je i nema distorzija, mada mu fali malo basa.
-Zvuk preko slusalica je na prvu sustao poprilicno, ali MIUI dolazi sa presetima za slusalice(Settings/Aditional settings/Headphones & audio effects), ja sam odabrao Youth Edition i zvuk je postao cist i sa puno basa, sto se mene tice, odlican je.

PERFORMANSE:
-RN5 dolazi sa novim Snapdragon 636 cipsetom, koji daje odlican balans izmedju performansi i stedljivosti.
-Uz SD636 dolazi i Adreno 509 graficka. Ova kombinacija je odlicna za igrice i mogu se pokrenuti skoro sve igrice sa pristojnim FPS-om.
-Sto se tice benchmarka, ovaj telefon ostvaruje skoro 115000 poena na Aututu Benchmarku, sto je 45000 vise nego proslogodisnji model. Napredak je ocigledan.
-Moja verzija ima 4gb rama, tako da je multitasking odlican, prelazak iz aplikacija je trenutan, sve pohvale za brzinu.
-64gb prostora je i vise nego dovoljno za vecinu korisnika, ali ako je i to malo, uvek moze da se ubaci micro sd kartica do 256gb.

 
Poslednja izmena od urednika:
KAMERA:
-RN5 ima 2 kamere na poledjini, glavnu(12mpx, f1.9) i pomocnu(5mpx, f2.2), pomocu kojih mogu nastati odlicne fotografije.
-Dnevne fotografije su pune detalja, dinaicki opseg je odlican(narocito kada se upali HDR), fokus je sigurno najbolji u svojoj klasi, ako ne i u klasi iznad.
-Nocne fotografije imaju manje detalja, sto je normalno, ali su takodje vrlo dobre, narocito kada se u opcijama izabere da poboljsa low light fotografije.
-Portret fotografije zadnjom kamerom su super, lepo odvojo modela od pozadine, ali se desava da nekad ne uradi dobro ivice modela.
-Manuelni mod je poprilicno siromasan i ima samo podesavanja za iso i balans bele boje.
-Video, iako FullHD, je odlican, fokus je brz i precizan, a elektronska stabilizacija je na nivou mnogo skupljih modela. Zvuk pri snimanju je mnogo bolji nego proslogodisnji model.









-Prednja kamera ima 13mpx blende f2, telefon poseduje i prednji blic.
-Dnevne fotografije su ostre i pune detalja, znaju da budu malo svetlije, ali to moze da se resi korigovanjem ekspozicije pre nego sto se stisne dugme za okidanje.
-Nocne fotografije su poprilicno losije, mada mogu da se poboljsaju koriscenjem prednjeg blica.
-Portret fotografije su odlicne, lepo odvoje modela od pozadine, pa selfi fotografije stvarno ispadu super, tu je takodje beauty mod, koji ne koristim.
-Video prednjom kamerom je takodje super, nije stabilisan, ali je poprilicno ostar i vise je nego dovoljan za vecinu korisnika.





Napomena: Imam staklo preko ekrana koje pokriva kameru, pa su mozda fotke malo bledje, ali bez tog stakla su ostrije i imaju vise kontrasta.

OSTALE STVARI:
-Jedina mana ovog telefona je, sto se mene tice, led lampica, koja sija samo belo i poprilicno je slaba.
-Cim sam upalio telefon, izabrao sam Full Screen Display opciju, kojom upravljam telefonom prevlacenjem prsta od ivice ekrana, tj, navigacionih tastera vise nema i vrlo brzo sam se navikao na to. Stvarno odlicna funkcija da se iskoristi ceo ekran.
-Korisnicki interfejs je MIUI 9(Android 8.1) i meni se svidja, ima brdo funkcija(snimanje razgovora, teme, zakljucavanje aplikacija, second space, daljinski upravljac, itd), jedina stvar koja mi ne odgovara je sto nema app drawer, pa sam instalirao Evie Launcher(brz, jednostavan, praktican i lep, preporucujem svima). Uskoro stize MIUI 10, koji ce doneti jos novih funkcija, jos lepsi interfejs i bolju optimizaciju.
-Ukoliko promenite region na Indiju, dobijate Face Unlock opciju, koja radi poprilicno brzo(po dobrom svetlu otklucava ekran za 1sec, po losijem za 2sec, a po mraku se muci i u vecini slucajeva ne otkljuca), mada nije bezbedna kao citac otiska prsta.

ZAKLJUCAK:
-Vec dugo pratim ovaj telefon i smatram da nema bolji do 200e. Odnos ulozenog i dobijenog je odlican. Za te pare dobijte lep telefon, brz, sa velikim ekranom i sa veeelikom baterijom. Konkurencije i nema bas, najblizi telefoni slicnih karakteristika kostaju 50e i vise, Samsung J serija ne moze da mu pridje, kao ni Huawei Lite serija, o ostalim proizvodjacima da ne pricam. Xiaomi pokazuje da je odlican brend i ne cudi me sto je za samo 8 godina postao 4 proizvodjac na svetu i smatram da ljudi u srbiji ne treba vise da se plase kineskih telefona, posto oni iz godine u godinu napreduju i istog su kvaliteta, ako ne i kvalitetniji od nekih poznatijih proizvodjaca.
 
Poslednja izmena:
Super si ovo odradio, samo me zanima od koga si uzeo na kp i koji je display(tianma ili neki drugi). Planiram i ja da uzmem jedan :D
 
Molim bez reklamiranja prodavaca.
 
Dzura...imas u temi Redmi Note 5 par ljudi koji prodaju preko kupujem prodajem, pa procesljaj malo temu i vidi... :)

Joker...ja se izvinjavam... :D
 
Xiaomi telefone koristim već duže vreme (Note 3 3/32, Note 4x 4/64, sad Note 5 4/64) i kupujem celoj porodici (ženi Redmi 1, Note 3, sad Mi A1, kao i ćerki...)
Konkurencija u njihovom cenovnom rangu ne postoji, u stvari ni 50% skuplji telefoni teško da mogu da pariraju po svim karakteristikama koje nudi Xiaomi
 
^ Uglavnom je baš tako. Npr. ako se uporedi sa bar 50% skupljim Samsung A8 modelom, verovatno jedina stvar na strani Samsunga je displej.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Da vas pitam, koliko vam se puni tel vremenski od nule so 100% sa fabrickim punjacem?

Nesto mi se cini da se sporo puni, zato pitam. Ili tripujem.
 
Xiaomi Redmi Note 5 najbolja kupovina do 200e

Verovatno neki od vas vec znaju da ce Xiaomi sutra 27.07. u Pekingu, predstaviti Redmi Pro, novi telefon iz Redmi serije, naslednik popularnog Redmi Note 3 Pro.
Tacne specifikacije kao i cena ovog telefona su jos uvek pod velom tajne, saznacemo ih sutra kad isti bude zvanico predstavljen, ali ocekuje se da ce one izgledati ovako:

- MediaTek Helio X25 SoC Deca-Core, Mali T880 MP4 GPU
- 4/64 RAM/ROM
- 5.5" FHD OLED display
- 12MP Dual rear camera Sony IMX260, ISOCELL S5K2L1 sensor
- 4000mAh battery
- USB Type-C port
- dual SIM
- front fingerprint sensor
- MIUI 8 Android Marshmallow
 
Nazad
Vrh Dno