Šta je novo?

860 evo 500gb

stefkoss

Cenjen
Učlanjen(a)
14.12.2012
Poruke
692
Poena
170
Uzeh 860 500GB.
Sad me zanima, samo ga povezem sa maticnom i sta jos da radim da ga osposobim sa pc-jem?
Dalje, kako da testiram brzine izmedju njega i 850evo na koji mi je trenutno sistem.
E sad, kolko particija cega da imam, ranije sam imao 850evo 250gb, smao c particije i sve u nju.
Da li da napravim posebnu particiju za windows, za programe, za igre itd?
Pc bi bio koristen za photoshop, igranje, snimanje igara itd.
Hvala..
 
Pa ništa naročito, isto kao i svaki drugi disk. Prikačiš, formatiraš i upotrebiš zašta hočeš. Kada to uradiš odradi test brzine na jednom i drugom pa odluči dali je to dovoljno razlike da se isplati prebacivanje systema na njega.
 
neces primetiti nikakvu razliku u brzinama ako je uopste ima. ja ne primecujem apsolutno nikakvu promenu recimo izmedju 850evo vs 960evo...

za particije sam najbolje znas... ja ne pravim nikakve particije godinama ali sve zavisi od tvojih potreba. ako koristis windows i relativno cesto radis reinstalaciju, onda ti je mozda bolje da postoji jedna dodatna particija ili da cuvas na tom drugom disku nesto od tih vaznih dokumenata ako ih ima...
 
Koliko se secam, isto to pitanje si vec postavljao u nekoj od tema, za taj 850 Evo, mozda sam pomesao..

Lepo receno, ako ne planiras da reinstaliras sistem cesto, ne treba ti vise particija..
 
NE FORMATIRAS ssd, otkacis hdd (zato ko pita sta da radi je bolje da otkaci jer ne zna sve sta treba da radi pa da se ne desi UPSSSSS odose podatci sa hdd), zakacis ssd i povezes na naponski i sata konektor (najbolje "prvi" konekrot oznacen kao sata0 ili sata1) u biosu ukljucis (proveris da li je uklj.) AHCI (i snimis izmenu), pokrenes instalaciju OS (win7, win 10...) tokom koje ce te pitati gde i koliku hoces particiju za OS (operativni sistem) da pravis, odmeris kolika ti particija treba ili ostavis da na celom sdd uradi instalaciju pa odradis do kraja... Win ce prilikom instalacije da napravi jos jednu particiju od 100MB do oko 300MB, zavisno koji je win, dal 7 ili 10.
Zbog tih malih particija koje trebaju Win-u ne formatiras ssd (a ni hdd) vec se formatiranje i pravljenje particije odradjuje pri instalaciji win-a.
Ako delis particiju, pravi particiju za OS (bilo koji win) da je bez ostatka deljiva sa 1024, mora u bobu biti deljiva, ma u najmanji MB deljiva sa 1024.
Mozes i klonirati ili iz "backups" -a nekog da dignes sitem na novi ssd ali to ne preporucujem u ovom slucaju jer si formatirao stari ssd i u jednu particiju instalirao sve, ukljucujuci i onaj sadrzaj sto ide u male particije koje pravi sam win.
Uradi cistu instalaciju novog os na novi ssd.
Nakon toga skini as-ssd neki istestiraj pa okaci slikicu...
 
Poslednja izmena:
^ mislim da si ga upropastio svim ovim informacijama :)

mozda mu je lakse da ide samo na next pa da posle shrinkuje iz wina jos jednu particiju ako mu zatreba...
 
Poslednja izmena:
giphy.gif
 
Zbog cega mora biti deljiva sa 1024?

Mislim da ne postoji covek(koji se ne bavi servisom/instaliranjem racunara :D)koji je menjao sistem vise puta od mene, nikad nisam nista raskacivao, bukvalno sam random brojeve kucao za particije(za win 30.000GB pa do 60.000GB), nisam niti jedan problem pri instalaciji imao, na barem 15 razlicitih desktopova, laptopova..
 
Kupovina SSD-a ima smisla samo zbog sistema i programa koji su na njemu. Ako je zbog igara ili nečeg drugog, razlike između SATA SSD-a i klasičnog diska su mizerne i zanemarljive. Mada to zavisi i od igre i još nekih uslova.
Ako već imaš sistemsku particiju na 850EVO, sa Photoshop-om i programima na njoj ne vidim svrhu podele na particije tog novog 860. Deljenje particija je imalo smisla na većim "klasičnim" diskovima zbog grupisanja podataka i bržeg pristupa istima, što je kod modernih SSD-ova potpuno deplasirano.
Pošto su ti oba diska SATA 3 jedino će ti onaj veći raditi za nijansu brže. Ne znam zašto, ali SSD-ovi sa većim kapacitetom rade nešto brže od istih sa manjim.
Razliku u radu SSD-ova bi osetio jedino da imaš neki NVME SSD uparen sa Ryzen 7 na nekoj x470 ploči ili i7 procesorom na Z370 čipsetu.
 
NE FORMATIRAS ssd, otkacis hdd (zato ko pita sta da radi je bolje da otkaci jer ne zna sve sta treba da radi pa da se ne desi UPSSSSS odose podatci sa hdd), zakacis ssd i povezes na naponski i sata konektor (najbolje "prvi" konekrot oznacen kao sata0 ili sata1) u biosu ukljucis (proveris da li je uklj.) AHCI (i snimis izmenu), pokrenes instalaciju OS (win7, win 10...) tokom koje ce te pitati gde i koliku hoces particiju za OS (operativni sistem) da pravis, odmeris kolika ti particija treba ili ostavis da na celom sdd uradi instalaciju pa odradis do kraja... Win ce prilikom instalacije da napravi jos jednu particiju od 100MB do oko 300MB, zavisno koji je win, dal 7 ili 10.
Zbog tih malih particija koje trebaju Win-u ne formatiras ssd (a ni hdd) vec se formatiranje i pravljenje particije odradjuje pri instalaciji win-a.
Ako delis particiju, pravi particiju za OS (bilo koji win) da je bez ostatka deljiva sa 1024, mora u bobu biti deljiva, ma u najmanji MB deljiva sa 1024.
Mozes i klonirati ili iz "backups" -a nekog da dignes sitem na novi ssd ali to ne preporucujem u ovom slucaju jer si formatirao stari ssd i u jednu particiju instalirao sve, ukljucujuci i onaj sadrzaj sto ide u male particije koje pravi sam win.
Uradi cistu instalaciju novog os na novi ssd.
Nakon toga skini as-ssd neki istestiraj pa okaci slikicu...
Pa već ima jedan SSD, nema šta više da namešta. 860 nije ništa naročito brži od 850.
 
Gde preporucujete da ubacim ssd, kuciste mi je MS CYCLOPS III.
U ovaj naznacen dio sam ubacio ssd, hocu li ovde ispod? Ali tu sam sa onim crnim prikacio kablove, mada cu sve jedno kablove morati da odsrafim jer i njemu treba da ubacim kabal iz napajanja jeli tako?
ms-cyclops-iii-midi-tower-gaming-kuciste-slika-3_1012_1012.jpeg
 
Mozes ako hoces da ti je do ruke.
Ne znam da li su ti nosaci predvidjeni za hdd prvenstvano, mada rupe bi trebalo da se gadjaju i na ssd-u.
Mozda (ne znam, nagadjam) ima iza, s one strane psanela negde leziste predvidjeno bas za ssd(ove)...
Sam ssd u stvari moze bilo gde, ne mora biti ni na propuhu, ti ugodi prvenstavo hdd-ovima pa onda srafi gde god ssd, moze i sa jednim srafom a 2 su vise nego dovoljna.
U mene je prvi visio 6m na kablovima... :d
 
povezao sam, kako da formatiram da bih video ssd?
 
Sta ti hoces da radis a tim ssd-om?
On ide u laptop ili desktop masinu?
Da li hoces da ubacis ga umesto onog od 250 ili hoces da ti bude skladiste ili hoces na njega (celog) win da instaliras ili hoces deo za win a deo za skladiste (2 particije)?
Prvo to razjasni pa ce mo onda ostalo.
Ako ces win na njega NEMOJ DA FORMATIRAS.
 
Kao sporedni u desktop masini.
Hvala svima, stavio sam NTFS jel to ok?
 
format, ntfs i koristi kao i svaki drugi hdd ili ssd za skladistenje...
 
Gde preporucujete da ubacim ssd, kuciste mi je MS CYCLOPS III.
U ovaj naznacen dio sam ubacio ssd, hocu li ovde ispod? Ali tu sam sa onim crnim prikacio kablove, mada cu sve jedno kablove morati da odsrafim jer i njemu treba da ubacim kabal iz napajanja jeli tako?
Pogledajte prilog 254937

Na tvom mestu bih oba SSD-a (uz pomoć adaptera, naravno) stavio u slotove za diskove dole (vidi sliku). Mnogo je lakše sprovesti kablove da se ne vide tu, nego tamo gde si ti mislio. Naravno, ako želiš da ti se vide diskovi, onda...
1.jpg
 
Uzeh 860 500GB.
Sad me zanima, samo ga povezem sa maticnom i sta jos da radim da ga osposobim sa pc-jem?
Dalje, kako da testiram brzine izmedju njega i 850evo na koji mi je trenutno sistem.
E sad, kolko particija cega da imam, ranije sam imao 850evo 250gb, smao c particije i sve u nju.
Da li da napravim posebnu particiju za windows, za programe, za igre itd?
Pc bi bio koristen za photoshop, igranje, snimanje igara itd.
Hvala..

ne bi trebalo biti velike razlike u brzini izmedju 850/860evo.

mozes testirati sa samsung magician programom koji se isporucuje sa ssd-om.

ja na mom 850evo nisam pravio particije, programe i igre svakako moras reinstalirati prilikom svake nove instalacije sistema, a vazne podatke moras backup-ovati redovno pre nego sto stvari krenu naopako.

Mislim da ne postoji covek(koji se ne bavi servisom/instaliranjem racunara )koji je menjao sistem vise puta od mene, nikad nisam nista raskacivao, bukvalno sam random brojeve kucao za particije(za win 30.000GB pa do 60.000GB), nisam niti jedan problem pri instalaciji imao, na barem 15 razlicitih desktopova, laptopova..

wow,
zasluzio si medalju za servisera sa najvecim brojem reinstalacija sistema :p
 
Nisam ja serviser, bas naprotiv, rekao sam za mazohiste kao sto sam ja koji su to radili X puta sebi, prijateljima, rodbini..

Ne moraju igre da se reinstaliraju uopste, samo ih pokreni iz foldera gde su instalirane, pa ako ne radi/bude problema, tek onda radi reinstall za tu igru :)
 
Postovanje svima, planiram da kupim SSD 860 EVO od 256 giga. Imam Asus M5A97 maticnu plocu. Htedoh samo da pitam kako da povezem sa SSD sa doticnom maticnom plocom, i s obzirom na to koliko je stara maticna, da li su moguci problemi ? Procitao sam negde da necu moci da koristim SSD za sistem (WIN 10) ?
Unapred hvala, i izvinjavam se sto threadjack-ujem.
 
ako je sata drajv u pitanju neces imati nikakvih problema,malo je pipavo kako da dodjes do zadnje verzije sata/ahci drajvera,ali ako ne uspes okacicu ga ja ovde,i instalira se nekonvencionalno (kroz device manager) ali to je to (i naravo da ukljucis AHCI u biosu).ako je neki drugi format (m.2,msata) trebace ti adapter,na tu plocu moze cak i nvme kroz pci-e slot uz modovanje biosa (potpuno sigurno,samo ubacas par protokola u bios rom,i riflesujes).

ne zameri,nista licno,po pitanju moze da se deducira da nisi prilicno upucen u tematiku te ti savetujem da predhodno malo istrazis o tematici (formati ssd-ova:sata,msata,m.2...,AHCI,MBR/GPT itd...) pre nego krenes da prckas po kompu.srecno i sve naj.
 
ako je sata drajv u pitanju neces imati nikakvih problema,malo je pipavo kako da dodjes do zadnje verzije sata/ahci drajvera,ali ako ne uspes okacicu ga ja ovde,i instalira se nekonvencionalno (kroz device manager) ali to je to (i naravo da ukljucis AHCI u biosu).ako je neki drugi format (m.2,msata) trebace ti adapter,na tu plocu moze cak i nvme kroz pci-e slot uz modovanje biosa (potpuno sigurno,samo ubacas par protokola u bios rom,i riflesujes).

ne zameri,nista licno,po pitanju moze da se deducira da nisi prilicno upucen u tematiku te ti savetujem da predhodno malo istrazis o tematici (formati ssd-ova:sata,msata,m.2...,AHCI,MBR/GPT itd...) pre nego krenes da prckas po kompu.srecno i sve naj.


Puno ti hvala na detaljnom odgovoru. I nista ne zameram :) Sto se tice SSD-ova sam potpuni laik , I definitivno cu istraziti pre kupovine :)
 
Disk management
 
Da ne otvaram novu temu pošto sam kupio isti ovaj model ssd-a od 500gb za laptop pa me zanima da li cu izgubiti na performansama ako napravim particije?
U pitanju je dell Inspiron 15 sa I5 4200u I nvidia grafikom.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Neces, sto bi izgubio.
I treba da imas particije, jednu za OS, drugu za skladiste i naravno uradi backup sistema da se kasnije ne mucis sa podizanjem OS ako zatreba, drzi ga na skladisnoj... ;)
 
Ja volim uvek clean install. Iz čega da pravim particije? Iz instalacije na početku?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno