Šta je novo?

860 evo 500gb

neces,ali neces nista dobiti sem ako ti treba particija za drugi sistem.particionisanje na klasicnom hdd-u sluzi da odvoji brzi i responzivniji deo diska od sporijeg,dok je kod ssd-a isto po celom disku.
 
^Sluzi i za pravljenje particije za skladisni prostor i za OS. Kud ce sa podatcima ako mora reinstalaciju OS ili backup-om OS vratiti... eeeee

@MightyOutlaw Cim god hoces ali izracunaj da ti particija za OS bude "poravnata", a to postizes ako je deljiva sa 1024 bez ostatka, time postizes taj "partition aligment" i ssd radi brze, bolje...
 
Poslednja izmena:
Windows 10 dozvoljava (re)instalaciju sa zadržavanjem korisničkih podataka, tako da sa te strane, nije problem što je sve na jednoj particiji. Takođe, onaj kome su podaci bitni, sigurno ih neće čuvati na jednom mestu. Jer ako dođe do fizičkog kvara, onda nema veze na kojoj su particiji. Kod mene je ceo disk (480 GB) jedna particija (C:\) i sve podatke čuvam na njoj. I na još 3 mesta (drugi disk na istom računaru ali sa drugim OS-om i tako da ne vide jedan drugi, eksternom HDD-u i u oblaku)
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala momci na savetu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Pa češće se događa da riknu Windows nego hard disk, ja uvek namestim da svi lični fajlovi idu na drugi disk ali nekada, kada nisam imao ovoliko diskova, ti fajlovi su uvek išli na drugu particiju. XP sam reinstalirao bar 2 puta godišnje pa je moralo tako. 7mica mi je trajala godinama iako sam menjao diskove i ceo system. 10ka takođe, samo jedan clean install od početka a svi su Insider verzije.
Sada je backup namešten sa MR ceo systemski disk a od ostalih jedna ili dve kopije svih ostalih fajova u zavisnosti od važnosti podataka.
 
ako je sata drajv u pitanju neces imati nikakvih problema,malo je pipavo kako da dodjes do zadnje verzije sata/ahci drajvera,ali ako ne uspes okacicu ga ja ovde,i instalira se nekonvencionalno (kroz device manager) ali to je to (i naravo da ukljucis AHCI u biosu).ako je neki drugi format (m.2,msata) trebace ti adapter,na tu plocu moze cak i nvme kroz pci-e slot uz modovanje biosa (potpuno sigurno,samo ubacas par protokola u bios rom,i riflesujes).

ne zameri,nista licno,po pitanju moze da se deducira da nisi prilicno upucen u tematiku te ti savetujem da predhodno malo istrazis o tematici (formati ssd-ova:sata,msata,m.2...,AHCI,MBR/GPT itd...) pre nego krenes da prckas po kompu.srecno i sve naj.

Pozdrav, kupio sam SSD (sata ssd), ali uprkos mom njuskanju na netu, nisam uspeo da nadjem zadnju verziju sata/ahci drajvera. Bio bi ti veoma zahvalan ako bi mogao da me uputis, gde bi mogao da ga nadjem ?
Unapred hvala, I izvini sto gnjavim. :wave:
 
Jel su ovo dobre brzine za 860 evo? Nisam instalirao nikakav noviji ahci driver. IMG_20180908_005113.jpeg

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
trebalo bi da jesu. evo mojih rezultata od skoro na z270 platformi:

860evo 500GB:
860 evo - win 7.png
 
Čemu služi u magician-u Rapid mod? Stoji da mi je ukljucen trim i ahci mod, a write brzine variraju. Jednom su seq 300mb/s, 4k 100mb/s, a drugi put su seq 500mb/s, 4k 200mb/s.
U pitanju je laptop dell Inspiron 15 I5 4200u.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Rapid mode uključi deo RAM-a za keširanje pa izgleda kao da radi brže.
 
Brzine variraju u zavisnosti od toga da li nesto drnda u pozadini. Ne opterecujte se time, ako sve radi kako treba, trim i ahci ukljuceni, ostavite se sintetike.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Cao svima. Da ne otvaram novu temu pitacu ovde par pitanja.

Stigao mi je od madjara 860 evo. Ocekivao sam obican SSD ali sam dobio M.2 a za isti sam totalni noob. Mobo je: asus prime b350 plus.

Ovaj SSD bih koristio za win 10. Prethodno sam uz pomoc rufusa na flesh napakovao win 10 i za partition scheme sam stavio MBR jer mi trenutni ssd u trenutnom pcu radi u tom modu, pa mi je to bio neki reper. Obzirom da je ovaj m.2 ssd nov i da ne mogu da mu pristupim dok ne instaliram win(maticna iz ovog kompa ne podrzava m.2) te ne mogu da vidim u kom modu on radi, da li cu imati problem oko instalacije windowsa koji je na fleshu sa pomenutom partiton scheme?(inace taj partition scheme nemam pojma cemu sluzi, nego sam video na tutorialu da je to jedan od koraka a i obavezna je selekcija prilikom koriscena rufusa)

Da trebam u biosu da podesim da diskovi rade u AHCI modu to znam. Takodje znam da je najbolje da prilikom instalacije wina bude ukljucen samo drive na koji se instalira win.

Da li postoji jos nesto sto bih trebalo da znam vezano za koriscenje ovog ssd-a? Vidim na netu da se spominju neki modovi rada kako bi se izvukao maximum iz njega a sve mi je to zbunjujuce pa ako je neko rad da mi pojasni.
Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Znas sta, tebi koji si OMASIO debelo vec pri narucivanju uredjaja pricati sta i kako... "bojim se" da bi moglo biti uzaludno ili problematicno...

Jesi ti siguran da ti "madjar" nije poslao pogresan uredjaj?
Koliko si ti to platio?
Koliki je?
 
čemu nervoza,ima m.2 slot na toj ploči...

nov ssd je neinicijalizovan,nije ni mbr ni gpt već raw,i win setup će podesiti zavisno u kom formatu je image i kako je butovan.pošto je tebi fleš u mbr win će inicijalizovati disk u mbr.

što se tiče mbr vs gpt u suštini je za kućnu instalaciju na ssd-u realno nebitno,sa gpt bi imao secure boot i fastboot,secure boot realno samo smeta a fastboot samo ako baš restartuješ komp svako malo ima logike da se ganja...e sad,iako sam sve ovo napisao odavno su mi sve instalacije u gpt sa popaljenim svim. :)

da bi ti win bio gpt samo opet skuvaš flešku ili media creation tool-om (uvek stavi kao gpt) ili rufus-om kao gpt i prilikom buta izabereš uefi opciju buta za flešku,sam win prilikom instalacije sve podesi i preparticioniše i inicijalizuje.
 
Ee ok sad kapiram. Reci mi samo jos jednu stvar. Da li je secure boot obavezan? I Posto cu nakon instalacije da prikacim stare hardove koji su mbr modu. Da li ce to praviti problem? Voleo bih radi licne satisvakcije da mi se win pali brzo.

@zeha 90e 500gb. Ja koliko sam skapirao ovi ssdovi su brzi od sata?
 
SB nije obavezan i nema veze sa ostalim diskovima. M.2 je nešto brži od SATA 2.5" modela.
 
Ne mislio sam da li u paketu idu fast boot i secure boot. A za ostale drajvove sam pitao kada je rec bila o gtp i bmr modovima. Odnosno da li mogu da budu razlicitih modova.
 
Mogu razliciti ostali hdd/ssd da budu, bitan ti je samo onaj na kom je OS (Win), mada kao sto rekose i nije nesto bitan... gpt - mbr na isto ti dodje.

Zasto sam pitao za cenu i kapacitet, pa zato sto postoji mogucnost da je "madjar" pogresio i umasto klasicnog ssd-a poslao za 90e ovaj m.2.
Videh samo kod jednog iz SU da daje m.2. 860 evo 500gb za 95e ostali svi barem 125e i vise ... dok je klasicni sata 85-100e.

Stavi m.2 na svoje msto u plocu, podesi u biosu sta treba, instaliraj OS, posle stavi drajver da postigne max brzine i uzivaj... ;)
 
m.2 pa i sata su uvek skuplji od 2,5" varijante,lakše će ga prodati/naći namenu kad bude apgrejdovao tako da ako ga je mađar častio od boga mu zdravlje. :)
 
Pa da sada vidim zeznuo se covek. Proverio sam link i poslao sam mu link obicnog samsunga 6gb/sec. *mjau**mjau**mjau*, cu mu doplatim ako bude trebalo...

Nego ovo za drajvere sto kazes. Koji tacno drajver mislis? Za sta? I da li u biosu ima da se podesava jos nesto osim da bude u ahci modu? Sad dosao gajbi sa posla pa uzeo flesh da prebacim u gpt pa ako budem imao snage upusticu se u zamornu instalaciju wina..
 
Nema poseban drajver kao što ima za 960/970 seriju.
 
Ja trenutno imam transcend ssd od 120gb. I kada sam dizao 10ku na njemu nisam se bas odusevio brzinom dizanja. Mozda me m.2 odusevi.
@countMike znaci da se ne opterecujem sa driverima?

Sinoc sam prebacio instalaciu wina u gpt format pa veceras instaliram. Nabavio sam gen2 verziju wina i nadam se da nece smarati sa updatovima mnogo...
 
"Od prilike" 860 evo je isti bio on u 2,5" ili m.2 obliku. Razliku neku pravi 960 (970 ili cak 950) u odnosu na 860 (850).
 
Pozdrav jedno pitanje, uzeo sam ssd iz naslova, ali imam jos jedan na kompu manji stari od 50gb, e sad na oba imam windows, medjutim ovaj nov mi ide preko SSD fiokice pa na usb na plocu. U BIOS-u mi ne vidi naziv SSD-a vec te fiokice tj kutijice i nece da dize sistem, a kad ga povezem direkt na plocu preko sata kabla dize bez problema. Moderatori su mi poslali por da ne smem da imenujem nazive, sto nisam znao, izvinjavam se....
 
pre će biti da je do podešavanja biosa/same matične i/ili čipseta nego do ssd-a spor boot.najčešće bude do popaljenih kontrolera/periferija,dodatnih kartica itd,neki delay/key time i sl.

fastboot rešava većinu tih stvari ali nije kod svih proizvođača pa čak i modela isti.uvek je tu mogućnost da se pogasi sve što se ne koristi u bios-u (uključujući i sata portove koji nisu u upotrebi).

treba čačnuti i boot podešavanja,takođe pogasiti šta se ne koristi.
 
Ne zaboravi da umesto ahci uključiš nvme u biosu.

f16t870p14810n2_IbJeZWFd.png
 
Poslednja izmena:
previd. učinilo mi se da je 960. my bad
 
Nazad
Vrh Dno