Šta je novo?

Renoviranje stana - smart home u pokušaju

daxyco

Slavan
Učlanjen(a)
24.06.2009
Poruke
3,086
Poena
365
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ćao svima,

Tražio sam sličnu temu, i delimično je sve pokriveno u nekoliko različitih tema, ali nema nigde centralizovano, pa bih pokušao da iznesem svoje potrebe i ako je moguće dobijem neki koristan savet.

Dakle, renoviram stan, kompletno, i hteo bih da ga prilagodim svojim potrebama, i da uradim neke pametne funkcionalnosti. Pre svega, stan je trosoban, dnevna i dve spavaće sobe, kuhinja, trpezarija i predsoblje. Ono što me najviše zanima je razvlačenje mreže po stanu, neki htpc i eventualno neki centralni uređaj za kontrolu (tipa Echo ili slično) ako za time bude potrebe.

Pitanje 1. Na ulazu bih stavio ormarić za razvod mreže, tako da samo uvučem kabl spolja i imam razvučen net. Šta mi tu treba, koji orman? U zgradi postoji mts optika i sbb mislim. Već imam svoj ruter, ali nisam siguran da će biti dovoljan da sa predsoblja pokrije ceo stan wifi signalom. Ako uđe ili optika, ili koaks, meni treba njihov uređaj koji će se ponašati kao modem, dakle ostavljam mesto za taj uređaj i moj ruter svakako. Da napomenem da za sada koristim EON smart tv aplikaciju, pa mi nije preterano bitno da imam koaks u stanu. TV planiram samo jedan, dakle ne treba mi u sobama. U slučaju da se prestanem da koristim eon, verovatno bi mi trebao koaks.

Pitanje 2. Gde planirati lan utičnice u stanu?
Moj prvi plan za sada, jedan kod tv-a, jedan za htpc, i po jedan u spavaćim sobama, na mestima gde očekujem nekakve radne stolove. Za slučaj da mi zatreba wifi repeater ili slično nešto, ostavio bih još na tom mestu lan. Za sada ukupno 5. Šta još vezano za mrežu planirati? Ili za multimediju, neki savet šta uraditi, čega se možda nisam setio a može da bude interesantno i korisno?

Pitanje 3. Zvučnici? Nemam za sada nikakve specijalne zvučnike, ali, Bože zdravlja, možda će ih biti u budućnosti. Volim da pogledam nekad dobar film, i voleo bih da napravim 5.1 sistem za to. Šta uraditi sa kablovima, koje kablove kupiti, kako ih postaviti? Za ovo sam potpuni laik, nemam pojma ni kako se kače zvučnici, pretpostavljam da bi valjalo da imaju bar dva ulaza, nekad da se na njih nakači tv, nekad htpc. Da li postoji neki elegantan način da se muzika čuje u celom stanu? Neki diskretni, slabi zvučnici da se postave i u drugim sobama, pa da se stavi potenciometar zajedno sa prekidačima na zid da se odatle kontrolišu svaki ponaosob?

Pitanje 4. Hteo bih da dodam mogućnost daljinske kontrole nekih potrošača u stanu, recimo bojlera i klima uređaja. Kako to izvesti? Koje "pametne" utičnice preporučujete, da se lako njima upravlja, da su pouzdane, naravno da mogu da se kontrolišu sa udaljene lokacije (ne samo sa iste mreže).

Pitanje 5. Klime. Već sam pisao u drugoj temi ali je post ostao zatrpan. U stanu su trenutno 2 klime, neka generička Frozzini, i jedna Mitsubishi inverter, starija ali još uvek radi posao. Grejanje u stanu je dobro, sa starom stolarijom i postojećom izolacijom (ako je uopšte i ima) je topao zimi. Stavljam novu stolariju i možda izolaciju iznutra, nešto simbolično. Klime će biti korišćene u prelaznom periodu eventualno za dogrevanje, i leti za hlađenje znatno češće. Spavaća soba bez klime je toplija, jedan zid je na južnoj strani. Prilikom renoviranja bih uradio neki servis postojećih klima, ako je potrebno/smisleno. Dalje, voleo bih da sakrijem sve cevi i kablove, da li se to može uraditi? Odnosno da li je sigurno zbog izlivanja, curenja? Ako klima neka crkne, da li se te cevi kasnije moraju iskopati pa postaviti nove? Postoji li neko rešenje da se sve to može elegantno odraditi u slučaju problema, ili zamene klima, da se tako postavljene cevi kasnije iskoriste i za novu klimu? Dalje, da li postoji način da se u spavaću sobu bez klime postavi priprema (cevi, kablovi) pa da se u budućnosti tu ugradi klima? Ili odmah ići na ugradnju neke nove klime tu? Svakako da je ona potrebna samo nekoliko noći tokom godine tokom baš paklenih dana (ove godine nijednom). Postoji li neki način za kontrolu klima uređaja daljinksi? Video sam Sensibo, ali mi se čini skupo...

Pitanje 6. Da li uzeti neki uređaj za smart home, tipa Echo? Nisam se previše bavio time, video sam da se u 99% slučajeva sve svodi na svetla, klimatizaciju, eventualno roletne i multimediju, kako to najbolje iskoristiti?

Pitanje 7. Razno, bilo kakav predlog ću rado da razmotrim, šta bi bilo dobro uraditi, savet... Otvoren sam za sve predloge :)

Ovako, budžet je vrlo ograničen, ne planiram da se razbacujem bilo gde gde ne moram. Ono gde ne planiram da štedim jesu stvari koje kasnije nije tako lako promeniti, recimo da stavim nove kablove u zid ili utičnice da promenim. Međutim, sigurno neću davati 100e sad na ruter pošto mi postojeći vrši funkciju. Htpc će mi izigravati moj trenutni desktop dok ne skupim lovu za pravi. "Infrastrukturu" bih u startu uradio kako treba.

Ako sam nešto eventualno izostavio a značilo bi za dalju raspravu, tu sam!

Hvala :)
 
Uh, mnogo si se raspisao, ko će sve to da pročita.

Od skoro stanujem u sličnom stanu, a kako sam i sam radio nešto slično (prvom pitanju, ostala nisam još pročitao :D), "rekoh, hajde prvo na to da odgovorim".

1. Ja sam sve kablove za LAN mrežu ugradio u zid, zajedno sa tel. i koaksijalnim kablovima. Bio sam u mogućnosti da to trežim u samoj izgradnji, a pošto si napisao da komplet renoviraš stan pretpostvljam da štemovanje zida, poda, čega god nije problem (ja imam podno grejanje pa su kablovi razvlačeni po podu, pa posle vertikalno do utičnica) onda to lepo spakuj u jedno "grkljan crevo".

Ruter ti je dovoljan, a meni je "čvorište" za lan u zidu dnevne sobe. Koristim ovaj SBB-ov Ubee i ništa mu ne fali (sva četiri LAN porta su iskorišćena na njemu). Ja sam u svakoj sobi razveo kablove do utičnice, patch kablovi idu do uređaje (TV i deskto) pa u dnevnoj sobi na dva suprotna zida (pošto nisam bio siguran gde će da mi stoji TV :D). Ubee stoji u dnevnoj sobi, zajdeno sa D3 uređajem (za SBB TV). Koristim takav set-up već par meseci i nikakvih problema nema, čak i Wi-Fi radi odlično sa tim Ubee uređajem. Meni Ubee nekako stoji skoro pa na sredini stana (zid dnevne sobe do hodnika, mrzi me to da ti crtam :)). Svakako bih uzeo bolji ruter, međutim ovaj mi za sada savršeno odrađuje posao, tako da bih ti predložio da prvo probaš kako taj tvoj radi, pa kasnije kupuj jače i bolje ako zatreba. Takođe, moje mišljenje je da ti rack orman ne treba ali to moraš sam da prelomiš (i ja sam se dvoumio u vezi toga).

2. Skiciraj na papiru "radne stanice", to ne može niko da ti kaže. Generalno, što bliže uređaju da bi mogalo lepo da spakuješ patch kabl. Ako već imaš mogućnost da to radiš onda planiraj da se isti ne vide. Ja sam u dečijoj sobi kroz dečiji plakar probušio rupe i postavio "rozetne" kako bih mogao tuda da provućem LAN kabl jer je radni sto malo dalji od priključnog mesta (tako je moralo da bude u toj sobi). Trebalo bi da imaš plan gde će šta da ti stoji u sobama (plakar, radni sto, krevet, ...).

Za ostalo ne znam ali imaš temu o klimama i ostalim uređajima, pa je najbolje da tu tražiš odgovore. Opet sve zavisi od budžeta, pre svega, i potrebe za istim.

Gledaj da kupiš cat 6 (6A) LAN kablove, kad već možeš da ih postavljaš iznova.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Nisam napisao detaljno, ali da, ide apsolutno sve napolje, parket se vadi, neki zidovi se ruše, neki se zidaju. Svi kablovi se vade iz zidova i postavljaju se novi. Stavio bih LAN svuda gde mi treba teorijski. Projekat već imam, raspored stvari, samo mi je nepoznanica gde mi još može zatrebati LAN? Odnosno za koji uređaj?
 
Za kontrolu vidi ovako nešto, ja planiram da ga uzmem već duže vremena
Broadlink RM03 RM Pro ,Smart home Automation WIFI IR RF Universal Intelligent remote control switch for iphone IOS ipad Android
http://s.aliexpress.com/reI7RRvy?fromSns=Copy to clipboard

Dobro je što je programabilan, možeš da ga učiš komade, pa tako može da se koristi za bilo šta bukvalno. Klima, TV, prekidači, svetla itd

Za klimu i TV bi morao da ima optičku vidljivost, pošto je to IR, tj morao bi da ga staviš na neko optimalno mesto. On inače 'gađa' na sve strane, ima 7 IR transmitera.
Imaš od njih i prekidače - 2018 Broadlink TC2 US/AU version 1 2 3 Gang WiFi Home Automation Smart Remote Control Led Light Switche Touch Panel via RM Pro
http://s.aliexpress.com/ARZ7fuEj?fromSns=Copy to Clipboard
koje bi mogao da koristiš za bojler npr, kontrolišes preko telefona lepo, odnosno preko RM pro uređaja

Vidim sad da imaju i smart roletne, ako hoćeš gotovo rešenje, ili možeš da radiš DIY varijantu uz pomoć arduina, kao što je radio kolega sa one smarthome teme.

Sijalice uglavnom rade na RF, tako da i njih možeš da kontrolišeš preko RM pro

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Možda je bolje da staviš kablove veće kategorije da eventualno izguraju 10Gbit... Mislim, renoviraš stan sada i možda za 10-15 god. Za to vreme će internet veze biti ubrzane i glupo bi bilo da ti je kućna instalacija usko grlo.

Ko god da ti dovuče internet u stan, nemoj se oslanjati na router koji ti daju, nego stavi svoj switch i kablove iz svih priključaka ubaci u taj switch, a iz switch idi u router.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poželećeš možda jednog dana video-nadzor ispred stana, neku "riblje oko" IP kameru ili nešto slično. Sve to mnogo bolje radi preko etherneta nego preko wirelessa, pa ako bi te to moglo interesovati, planiraj enternet kabl i do ulaza.

Takođe, planirao si "razvodni orman" na ulazu... To obavezno. Ali takav da može da drži i sve modeme/rutere/svičeve, zajedno sa napajanjima. Kod mene, na primer, na jednom mestu sada stoji optička kutija, medija-konverter, ruter, dva sviča, plus mrežni kablovi iz jednog u drugi, plus napajanja. Totalni haos. Kako god i gde god sve to da postaviš, ne može lepo i elegantno da izgleda bez ormana ili panela.
 
Po meni za renoviranje ispocetka bi trebao da ustemujes u sve vazne zidove vece kanalice kroz koje ces moci naknadno da provlacis gomilu kablova tipa lan, kablovska, kamere, alarm, zvucnici napajanje za led svetla i sl

-LAN - ja sam ranije imao razvucen u sve sobe, ali sada sam sve pocupao jer sam poludeo od gomile kablova i koristim laptop sa wifi i sasvim sam zadovoljan njegovom brzinom.

-Smart home - ubacivanje smart home da ti konstrolise roletne, sijalice i klime je bezveze, plus sto klime vec imaju svoje daljinske i milion opcija za kontrolu.

-Zvucnici u svim sobama - probaj sa bluetooth zvucnicima koje prikacis na telefon, stavis ih uz neku uticnicu ili ih koristis na baterije po potrebi, imas i velike bluetooth zvucnike za jaci zvuk.

-Kabl za zvucnike - sem ako neces kupovati sistem od 1000+evra onda uzmi najjeftiniji zvucnicki kabl

-Kamere - imas wifi kamere (ip kamere se zovu) tako da ti samo treba struja za njih

-Alarm - je na ulaznim vratima tako da ne moras stavljati senzore u svaku sobu jer zivis u stanu pa ti je jedini fizicku ulaz kroz ulazna vrata

Tako da kada sve saberes i oduzmes jedino sto ne mozes da izbegnes da stavis kabl je kablovska
sve ostalo mozes bez kabla tj bezicno.

Eventualno LAN kabl da razvuces,
ali mislim da imas wifi rutera sa jako brzim protoko, tj vecim nego sto ti dobijes od provajdera.

Ali pod broj jedan kanalice u svaki zid i to dovoljno debele pa oinda ako se setis neceg naknadno samo provuces kabl.
 
Poslednja izmena:
Da to je najbolje rešenje, ugradi se buzir u zid pa kasnije možeš po potrebi da provlčiš kablove po potrebi.
Postoji rešenje i bez čukanja zidova tj da se dignu lajsne i kabl provuče između zida i parketa i onda vrate lajsne na to (mana je sto ima prostora samo za jedan kabl)
 
WiFi AP uzmeš jedan ubiquity tanjir i ćao

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
pročitao na brzinu naslov teme,,renoviranje stana-smrt u pokušaju,,

mada nije daleko od toga :p
 
Da sada renoviram stan do temelja, kao što je opisano planirao bih po 2 lan duple utičnice za svako parče zida. Imam utisak da ih nikad dosta.
 
Da sada renoviram stan do temelja, kao što je opisano planirao bih po 2 lan duple utičnice za svako parče zida. Imam utisak da ih nikad dosta.

Isto. Kad sam razvukao 7+2 linije električar me pravio na majmuna a već sada vidim da bi mi dobrodošlo barem još toliko.
 
 
Isto. Kad sam razvukao 7+2 linije električar me pravio na majmuna a već sada vidim da bi mi dobrodošlo barem još toliko.

Meni majmuni nisu hteli (kažu da nisu znali hoću li varijantu A ili B) da spoje utičnice pa sam morao sam da se cimam oko toga. Makar su razvukli kablove onako kako sam im i rekao. :D
 
ne znaju... samo nula i faza ceo zivot, nista data+/- ;)
Ako je kuca nova, gde je 220V, provedite i CAT6...
 
Da sada renoviram stan do temelja, kao što je opisano planirao bih po 2 lan duple utičnice za svako parče zida. Imam utisak da ih nikad dosta.
LAN kabl nije toliko skup, ali koja je poenta imati toliko lan utičnica? Koje uređaje imate a da vam treba lan za njih? Koliko može da košta CAT6 na metar? Možda da uzmem ceo kotur...

Svakako će struja biti urađena kako treba, kanale ostavljam u zidovima svakako, ali bih da uradim sve kako treba sada, kad već radim od poda do plafona sve.

Taj "orman" koji planiram da napravim blizu ulaznih vrata, u njega smeštam ruter i switch verovatno (moj ruter ima samo 4 lan porta), biće modem od internet provajdera, i razmišljam da tu ubacim i NAS. Odatle svi kablovi razvučeni kroz zidove i ne bi trebalo ništa da se vidi. Gde da gledam te ormariće? Ili da pravim nešto po meri?
 
I mene živo zanima šta će vam tolike LAN utičnice :D

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Hoces da promenis sobe, da promenis raspored, da dodas jos 1, 2, 3 kompa...tada ce ti biti jasno zasto :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja sam isto tako mislio, na svaki zid lan, ali prvo, to uopšte nije jeftino (lan moduli su solidno skupi) a drugo uopšte ne uviđam potrebu za njima. Za kompjuterom skoro pa uopšte ne radim (nisam it struke), moj desktop u suštini radi kao torrent mašina i media server. Službeni laptop, ako i zatreba ide na WiFi. Druge desktopove nemam. Evo upravo se setih, mogu da ostavim lan za štampač :) mada će i on možda biti na wifi uskoro.

Ranije sam se ložio na desktop, jak hardver, ovo-ono, sad mi je to potpuno sekundarno.
 
Npr kod tv-a.... tv, stb, konzola... instalacije se rade da barem 10 godina zadovopjavaju potrebe. Kladim se da će doću barem još 5 uredjaja u narednih 10 godina.

Bežično je ok za male protoke. 4K remux sadržaj i wifi... no-go.
 
Gde da gledam te ormariće? Ili da pravim nešto po meri?

Ovde imaš sve opcije:
http://www.netiks.rs/ormani-i-kucista/rek-ormani-19

Rekao bih da ti ne treba pravi rek orman, ja sam za stan uzeo ovih nekoliko:
http://www.netiks.rs/4u-zidni-nosac-19

Zašrafi se za zid, sakriven u svom odeljku ugradnog plakara u kancelariji. E sad' ja sam stavio 24 port switch, patch panel, gomila lan i koaksijalnih kablova ide do tog mesta, plus NAS, dvr za video nadzor.. Tako da mi je svakako trebala neka vrsta 19" rek-a
 
Nema ništa bez kabla, od viška glava ne boli.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
LAN kabl nije toliko skup, ali koja je poenta imati toliko lan utičnica? Koje uređaje imate a da vam treba lan za njih? Koliko može da košta CAT6 na metar? Možda da uzmem ceo kotur...

Svakako će struja biti urađena kako treba, kanale ostavljam u zidovima svakako, ali bih da uradim sve kako treba sada, kad već radim od poda do plafona sve.

Taj "orman" koji planiram da napravim blizu ulaznih vrata, u njega smeštam ruter i switch verovatno (moj ruter ima samo 4 lan porta), biće modem od internet provajdera, i razmišljam da tu ubacim i NAS. Odatle svi kablovi razvučeni kroz zidove i ne bi trebalo ništa da se vidi. Gde da gledam te ormariće? Ili da pravim nešto po meri?
Evo sada iz glave (nisam kod kuće) da pokušam da prebrojim šta mi je sve "na kablu":
Router 2 kom.
Switch 2 kom.
Access point
NAS
Media player
Laptop
Desktop
NVR
TV 2 kom.
STB
Kamere 2 kom.

Dakle 15 uređaja. 
Ako na to dodam bar 10ak WiFi uređaja reci mi ti za predlog kako fomirati kućnu mrežu a da sve, uvek, funkcioniše besprekorno u svakom trenutku. Neki od uređaja koji su kod mene umreženi kablom bi mogli da idu na WiFi ali... 
Zamisli bedak da gledaš nešto na TV-u i počinje da secka. Prvo pitanje je da li bi bilo bolje da je na kablu a ne WiFi. Zamisli kamere kojima ne možeš, povremeno, da pristupiš jer su na WiFi-ju. Zamisli da svi ostali uređaju koji su na WiFi ispadaju iz mreže jer ih je previše i međusobno zagušuju etar jedni drugima. 
Možda sam razmažen, ali ako imam mogućnost da nešto nabodem :), UTP kablom, uvek ću to pre izabrati nego WiFi, iako nemam nikakvih problema sa WiFi signalom u stanu. Dobrim delom sam siguran da je to iz razloga što je sve što je moglo završilo na kablu.
 
Nema ništa bez kabla, od viška glava ne boli.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Kao što kaže bakara žica je žica plus ne bi išao ispod cat 7+ draka a stavljati malo utičnica gubi smisao ako se već sve radi od početka.
Ko može više može i manje.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Npr kod tv-a.... tv, stb, konzola... instalacije se rade da barem 10 godina zadovopjavaju potrebe. Kladim se da će doću barem još 5 uredjaja u narednih 10 godina.

Bežično je ok za male protoke. 4K remux sadržaj i wifi... no-go.

Tačno tako. Wi-Fi ne može da zameni kabl. ;)

Za pokretača teme: Ako nemaš opremu za ispitivanje i povezivanje ne bi bilo loše da razmisliš o opciji da platiš to nekom servisu da ti odradi. Lepo će da ti naprave plan, da daju optimalno rešenje (obično ljudi predimenzionišu sve) i na kraju lepo da ti to povežu. Ta investicija će ti se višestruko isplatiti tokom godina korišćenja te mreže.

Niko nije rekao da je jeftino, ali vredeće svaki uloženi dinar.
 
Poslednja izmena:
Ja sam renovirao stan pre pola godine, iste sobnosti a ako je stara gradnja možda i istog rasporeda kao tvoj.
Trudio sam se max da sve predvidim, i da ne preterujem da me ne izadje skupo, budžet ograničen. Ukratko sta sam uradio, gde sam pogresio - izvuci pouke:

- Stavio sam onaj najmanji rack od 4U/10'' iznad ulaznih vrata u stan, odatle mi idu svi kablovi ka ostatku stana. U njemu sam predvideo razvodnik sa 3 utičnice, SBB gateway, gigabitni 8-portni switch i patch panel sa 8 mesta.
Tako je i urađeno, muka je da se upakuje sve u tako mali rack zbog dosta kablova koji iz zida sa zadnje strane ulaze, ali je izvodljivo uz malo truda.
SBB gateway jedva pokriva pola stana, jer je u limenoj kutiji. Naknadno sam i izbacio gateway napolje, na kutiju, i opet ne može da pokrije ceo stan.
Nepredviđen naknadni trošak je kupovina dodatnog wifi routera koji je stavljen na drugi kraj stana.



- Kablovi: Mrezni kabl sam uzeo najbolji moguci, SFTP kat 8 + bez halogena (sto je nebitno..). Nije velika razlika u ceni, futureproof..Koaksijalni isto neki LS0H trishield 75-omski cist bakar bla bla..trazio sam najbolje. Sve sam uzimao u N****su jer u NS gde zivim nema nista. Pogresio sam u proceni duzine, narucivao sam dva puta.
Za koaksijalni mi nisu rekli da je debeo kao mali prst - naknadno su mi iz SBBa rekli da oni takav kabl koriste pri spoljnoj instalaciji - sta ce ti to covece... inace monteri nemaju kod sebe adapter sa njihovog govnjivog belog kabla koji vuku po zgradi na ovaj moj, pa su morali da dolaze 5 puta da mi nameste jer jedan drugom ne prenose informacije. Dakle sada mislim da je to bio overkill, ali ko zna kada i ako dođe FTTH možda i neće biti.

- Priključci: Imam dva punkta u dnevnoj i po jedan u obe sobe, sa po jednim UTP i jednim coax kablom. Nisam fan coax kabla ali zasada je tako kako je,
gde god sam predvideo TV predvideo sam i coax - ne kosta mnogo a svakako se sve vuklo kroz debele buzire.
E sad, svi TV-ovi jesu i biće na zidnom nosaču i sve od uređaja i kablova kačim na njihova leđa, tako da se ništa ne vidi sem fronta TV-a. Ne želim komode i višak nameštaja.

Ono što nisam predvideo je da mi sada SBB D3 uređaj uzima UTP port, jer on mora da ima od modema do sebe UTP i coax kabl. Problem je u tome što tu sada nemam mreže na kablu jer je taj signal predviđen samo za D3 i ne mogu ni dodatni switch da stavim.
Dakle, tu gde će biti TV sam trebao da stavim 2 UTP kabla, kako bih mogao da stavim neki mini računar
za multimediju. Mišljenja sam da je wifi još daleko od pouzdanost, udobnosti i brzine kabla.

Takođe, na drugom kraju stana, u maloj/radnoj/dečjoj sobi sada imam dodatni wifi router koji mi zauzima mrežno mesto i ako bih tu ubacivao računar morao bih da stavim i switch, a ubacivanjem TV-a mi preostaje samo wireless.


Zaključak: svuda gde ide mreža,provući 2 kabla!

Trenutno sam dobio na probu jedan Ubiquity, najmanji koji bi možda mogao da pokrije ceo stan, ali to je ulaganje od stotinjak evra, a i sada nemam za njega predviđeno mesto, tako da mi ipak ne gine kanalica. A onda imam i problem što nemam struju tu gde bih želeo da postavim tanjir...


Toliko od mene, treba o ovome ozbiljno razmisliti i bukvalno isprobati kako montiraš i spajaš uređaje, tek tada se mogu sagledati svi potrebni preduslovi. Srećno
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao situaciju da su creva koja su razvučena bila knap za debele cat 7a i kvalitetan coax... bilo u par navrata baš povuci potegni. Stavite veća kad radite.
 
@ducka, @mladj

Hvala na iscrpnim odgovorima. Pokušao sam da skiciram kako bi mogla da izgleda mreža. U donjem delu skice TV-ovi i STB-ovi ne postoje, ostaviće se lan i za desktopove (premda verovatno u skorije vreme neće biti desktopova). U gornjem delu računam da će biti router koji dobijem od provajdera, ovde mogu i da isključim wifi ako je tako bolje mada mi je u sadašnjem stanu radio wifi na oba rutera i radilo je ok. Donji je moj, treba mi i switch. Da li odmah da pravim patch panel? Ovaj drugi router i switch sam planirao da stavim u sredini stana, pa bi mi odgovaralo da zauzima što manje prostora. Dakle na jednom mestu router, switch i patch panel. U koliki orman može to da stane?

Da li dodati jedan switch i kod ulaza (prvi router) jer ako je 4-portni, već mi fali prostor za proširenje. Recimo IP camera ili nešto slično.

Možda bih razvukao i coax po stanu, do televizora, mada, kažem, trenutno imam samo 1 tv, i nije u planu dodavanje novih tv-ova, a i na tom koristim EON TV app.

Verovatno ću ići na cat 6.
 

Prilozi

  • mreza.png
    mreza.png
    20.2 KB · Pregleda: 138
Nazad
Vrh Dno