Šta je novo?

Oculus Rift vs Samsung Odyssey

Bogda

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
29.06.2000
Poruke
2,234
Poena
705
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5600 + Noctua NH-D15
Matična ploča
MSI B450 Gaming Plux Max
RAM
2 x Kingstom KHX3200C 8GB DDR4
GPU
GeForce RTX 3080 Founders Edition
Storage
Samsung SSD 980 Pro 1TB + Samsung SSD 860 EVO 1TB + Samsung HD103SJ
PSU
ROG-STRIX-850G
Kućište
Fractal Design Meshify C
Monitor
AOC Agon AG322QWS4R4
Miš & tastatura
Logitech G502 + Corsair Gaming K70 LUX Keyboard
Laptop
hp EliteBook 850 G6
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ekipo, nisam siguran da li je ovo pravo mesto ali ne znam gde bih postavio pitanje.
Razmišljam o nabavci VR sistema i u mogućnosti sam da preko bare za oko 400e nabavim Samsung Odyssey ili Oculus Rift sistem. Nemam slobodnu sobu za VR već moram povremeno krasti prostor u dnevnoj sobi.
Samsung Odyssey preferiram zbog bolje rezolucije i zato što ne moram da razvlačim kablove za senszore po dnevnoj sobi.
Oculus Rift je daleko upeglaniji sistem i najobziljnija je VR platforma.
Da li neko na forumu ima iskustvo sa VR-om i ima li neki savet?
 
Jedini savet koji mogu da ti dam je da sačuvaš račun, pa kad se razočaraš i smoriš možeš bar da pokušaš da vratiš ili prodaš.
 
Uvek će imati bioskopsko iskustvo u dnevnoj sobi za filmove i serije, čak i ako VR gaming totalno failuje.

Ako te gaming ne zanima preterano, idi na veću rezoluciju. PSVR rezolucija je baš loša i bode oči kada su sočiva toliko blizu. Rift je bolji, ali koliko čitam Samsungov headset ima manje izražen screendoor efekat.

Oculus ima superiorne touch kontrolere + kompatibilnost sa igrama, ne znam u tom pogledu kako stoje stvari sa Odisejem.

Baci najbolje pogled na user reviews.

https://www.amazon.com/Samsung-Odyssey-Wireless-Controllers-XE800ZAA-HC1US/dp/B078K2S122
 
Ma pročitao sam na internetu (uglavnom reddit) dosta poređenja ali činjenica je da su ovi review-i sa Amazona mnogo objektivniji. Kad sam pokušao da nađem neka domaća iskustva bio sam iznenađen da na našim forumima (benchmark i sk) VR gotvo uopšte nije tema. Nadao sam se da ću naći nekog zemljaka da sa njim razmenim mišljenja.

Što se tiče kompatiblnosti, trebalo bi da sada gotovo sve radi na sva tri sistema (Rift, Vive i WMR) uz malo budženja i tvikovanja. PSVR nikada nisam razmatrao.
Nemam puno vremena za igranje i najviše me interesuje Elite Dangerous. Znaš ono kad si o tako nečemi maštao još odavnoooo pošto sam ga igrao još na C-64.
 
Jedini savet koji mogu da ti dam je da sačuvaš račun, pa kad se razočaraš i smoriš možeš bar da pokušaš da vratiš ili prodaš.

Ako saceka jos 6-12 meseci kupice na nekoj rasprodaji za 99.99 evra kada budu cistili skladista od tih naprava. Gde su sad oni sto su tvrdili da nije samo izmisljeni trend u pitanju kao 3d cvikeri? Udobnost uvek pobedjuje a da bi nesto postalo mejnstrim mora biti udobnije od aktuelnog po svim kriterijumima a VR je veoma neudobna tehnologija.

Elite Dangerous sam probao na Vive i zaista je wow ali taj efekat ce se drzati par sati posto je igra poso. Bez VR je ne bih ni probao. ED dizajn je razlog sto ne igram igre i imam nove opipljive hobije. Ne postoji nista vredno ulaganja u hedset, zato je propao hajp.
 
Ako saceka jos 6-12 meseci kupice na nekoj rasprodaji za 99.99 evra kada budu cistili skladista od tih naprava. Gde su sad oni sto su tvrdili da nije samo izmisljeni trend u pitanju kao 3d cvikeri? Udobnost uvek pobedjuje a da bi nesto postalo mejnstrim mora biti udobnije od aktuelnog po svim kriterijumima a VR je veoma neudobna tehnologija.

Elite Dangerous sam probao na Vive i zaista je wow ali taj efekat ce se drzati par sati posto je igra poso. Bez VR je ne bih ni probao. ED dizajn je razlog sto ne igram igre i imam nove opipljive hobije. Ne postoji nista vredno ulaganja u hedset, zato je propao hajp.
Hvala na iskazanom mišljenu ali sam se nadao da dobijem kometar od nekoga ko stvarno ima neki VR sistem a ti su izgleda u Srbiji veoma ugrožena vrsta. Ne bih se složio sa poređenjem sa 3D cvikerima iako nije bez smisla.
Mislim da do pravog zabavnog roomscale VR-a ima još mnogo prepreka. Vezan si kablom, moraš da rezervišeš sobu ili makar bezbedan prostor za VR bez opasnosti da mlatneš rukom u ivicu stola i sl.
Međutim za sedeće igre tipa simulacije letenja, vožnje, gradnje i sl tehnologija je tu. Što se vožnje tiče više uživam u pravoj stvari ali letenje je druga stvar. Šteta što se od napada 11-og septembra niko ne usuđuje da ozbiljno uloži u razvoj dobre simulacije letenja.
Stoga i razmišljam o Samsungu umesto Oculus sistema. Mislim da će mi više značiti viša rezolucija nego precizno praćenje kotrolera. Sa druge strane u doba kada ozbiljnom VR-u ne cvetaju ruže, dobro je biti uz najperspektivniju VR platformu.
 
Poslednja izmena:
Radio sam razvoj za VR aplikacije i posle toga mi se VR smučio za ceo život. Ceo koncept je ozbiljan fail. Po meni nedostaje prelaz iz AR u VR, jer kad jednom staviš headset na glavu više ne vidiš ništa oko sebe. Ako ti zazvoni telefon nema šansi da ga nađeš. Ako ti iskoči poruka na nekom chat programu nema alt-tab da se prebaciš i procitaš/odgovoriš.

Kvalitetan VR ugođaj je teško postići. Od IPD, preko korektivnih stakala i mučnine kod nekih ljudi pa do prekidanja kablova na Oculus Riftu I ispadanja iz VR.
Ja imam -3.5 dioptriju na oba oka i imam korektivna stakla za Oculus. Tek tada vidim oštru sliku ali je ceo osećaj kao da nosim dvogled.

Iako je rezolucija ekrana relativno mala, treba ti izuzetno jaka grafička da bi sve to radilo. Igra treba da renderuje celu hemisferu ispred kamere u npr. 12k rezoluciji i da u trenutku prikazivanja slike dobije informaciju od headsets kako je okrenut i onda iz tih 12k iseče komad u koji zaista gledaš i preko HDMI pošalje na headset.

Moje mišljenje je da pošto je 3d TV propao, VR tek nema nikakve šanse. Mobile AR ima najveću šansu da opstane, mada ni to neće dugo. Jedino ako bi Windows imao VR režim rada (nešto kao virtuelni VR desktop) i da može da svaku aplikaciju prebaci u VR onda bi možda VR imao neku budućnost.

Ja lično ne bih investirao u VR.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To baš zvuči pesimistično ali trenutni podaci o prodaji navode na takav zaključak.

Ja se igram poodavno i sve mi je teže da me klasična igra zadrži. Želim da probam nešto novo, ali sumnjam da će mi prelazak sa GTX 970 na GTX 1080 i veću dijagonalu/rezoluciju napraviti bitnu razliku u užitku igranja. Sa druge strane VR mi zvuči kao nešto što donosi potpuno novo iskustvo, naravno pod uslovom da se postigne kvalitetan i trajan VR ugođaj a ne nešto što će biti nepraktično za primenu. Tvoje iskustvo govori da je VR i dalje ima previše tehnoloških prepreka da bi bio predstavljao trajno rešenje.

U svakom slučaju hvala na otvorenom odgovoru nekoga sa iskustvom.

P.S. Ne bih se složio da je 3D TV imao veću šansu da opstane od VR-a. Donosio je 3D utisak unutar nekog pravougaonika u dnevnoj sobi a zahtevao da TV/Movie industrija pređu na 3D. Sa druge strane ideja savršenog VR-a je nešto što svakog može da uzbudi i osim rešenja tehnoloških problema koje si naveo zahteva svega 2 ili 3 velika naslova/igrie koji će da naprave revoluciju.
 
Poslednja izmena:
Mislim da su igre u kojima lik kojeg predstavljaš sedi spremne za VR. Simulacije vožnje, letenja i sl. Nemam ličnog iskustva ali vidim da su oni koji su pravili mašine sa tri i više monitora za simulacije poprilično zadovoljni VR iskustvom.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Po meni jedini koji vredi je htc vive. Probao sam svaki sistem i jedino je on ostavio jak utisak na mene. Kad monitori budu 4k po oku i sve to bude moglo da se pokrene bar na masini od 1500-2000e verovatno bi svi o tome mastali.
 
Kao nekome ko nosi cvikere po ceo dan, jedino sto mi je krivo sto je propalo od tih gimika su Google Glasses. Taj koncept je mnogo bolji od trenutne alternative, pricanja sa telefonom (google asistent) i pametnih satova. Google Glasses jeste AR, jedini koncept koji ima smisla. VR je otudjujuci i neprirodan. Uzimajuci u obzir da je igranje igrica proglaseno za bolest zavisnosti, velike kompanije ce dvaput razmisliti pre nego sto ponovno finansijski zalegnu za tehnologiju koja otudjuje vise nego li trenutno rasirene tehnologije.

VR i 3d cvikeri su koncepti koji su manje vise isti od nastanka samo je tehnologija napredovala i unapredjene su tehnicke karakteristike. Dok moras imati kacigu na glavi, sve i da radi u 200 fps na kompu vrednosti 300 dolara to nece biti nesto sto ce mase zeleti da kupe. Sledeca generacija ce mozda za 8-9 godina, kada se stvore uslovi za naredni talas hajpa. Reklama za te naprave vise nema, sto znaci da nece biti ni novog sadrzaja.


Ima li sta gore nego da te neko zatekne sa kacigom na glavi dok se samozadovoljavas?
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da VR ima veliki potencijal, koji ce se ostvariti cim uredjaj udje u mainstream (dobrano mu padne cena).
Imao sam iskustva sa Oculusom i Vive-om, koja su bila impresivna, a posedujem VR sa mobilnim, koji je uglavnom los, ali koliko para, toliko muzike... (30 evra)
 
Nazad
Vrh Dno