Šta je novo?

Internet provajderi bez CG NAT-a

DrvoFoka

Poštovan
Učlanjen(a)
26.07.2018
Poruke
1
Poena
51
Danas sam saznao (stavise bas na ovom forumu u nekoj temi) zasto se toliko *mjau**mjau**mjau**mjau*m kad god hocu da igram nesto multiplayer sa nekim i shvatio da nisam retardiran sto mi ne radi port forwarding. Ispada da Telekom/Mts vecini (svima?) dodeljuje IP adrese koje nisu javne (109.xxx.xxx.xxx) ili tako nesto, poenta je imaju CG NAT i ne mozes da port forwardujes osim ako jelte ne doplatis staticnu IP adresu jos jedno 600 dinara mesecno. Sramota.

Daklem, hteo bih da pitam da li neko zna koji su internet provajderi dobri a da me jelte nece ovako "ljubazno" nuditi sa dodatnim opcijama koje bi trebalo da su dostupne od pocetka (port forwarding).
 
Ne znam koji ruter od mts-a imas, ali proveri da li ti se IP adresa na WAN interfejsu rutera poklapa s onom koju dobijes na http://api.ipify.org/

Ako se poklapaju nisi iza CGNAT-a.

Inače CGNAT adrese nikako ne počinju sa:
- 100.64.0.0 – 100.127.255.255
- 10.0.0.0 – 10.255.255.255
- 172.16.0.0 – 172.31.255.255
- 192.168.0.0 – 192.168.255.255
Ako ti je IP adresa na WAN interfejsu izvan ovih opsega, 100% nisi na CGNAT-u.
 
@DrvoFoka
pogledaj https://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=105812
nista te ne kosta da im posaljes mail, mozda ti i izadju u susret.
Ako ti ne izadju u susret, mozda ce ti najlakse (i sa najmanje mogucih problema) biti da platis za staticku IP.
Nijedan provajder nije obavezan da ti da full javnu IP adresu.
 
@DrvoFoka

Budi uporan šalji im mailove da ti ukinu cg nat, probaj na foru ono sa kamerama i obezbeđenjem...

Ne traži to previše korisnika, a njih ništa ne košta da ti omoguće. Ako ti šta pomaže meni je uspelo :)
 
Ajde kad je vec napravljena tema, da kazemo koji provajderi imaju/nemaju CG NAT
licno koristim:
1. Orion optika, triple paket - nema cg nat
2. Beotel, ADSL - nema cg nat
 
Poslednja izmena:
To što ga ti nemaš ne znači da ga provajder ne koristi. Ja ga nemam kod Telekoma. Problem sa IPv4 adresama ima (ili će ga imati u narednih X meseci) svaki provajder na svetu. Upotreba tj rasprostranjenost CG-NAT--a je u direktnoj vezi sa stopom rasta broja novih korisnika nekog provajdera.
Tako da totalno ironično kad/ako krene masovniji egzodus nezadovoljnih korisnika sa većih provajdera (SBB i Telekom pre svih) na manje vrlo brzo će i malima ponestati IPv4 adresa i onda će i oni da krenu pun gas sa CG-NAT...
 
Nema ipv4 adresa jos od kraja 2012.
Telekom bi jos uvek trebalo da izlazi u susret i da ukida nat onima koji im se jave mailom (mada se mozda i to promenilo) ali ostali provajderi su tvrdoglavi. Do implementacije ipv6 nema promena, samo ce se sve vise ljudi javljati sa slicnim problemima. Valjda ce ih nezadovoljstvo korisnika naterati da bar malo ubrzaju prelazak

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Moj doprinos ovome je to sto nisam produžio ugovor sa sbb, ostavio sam samo tv. Oko 2000din mesečno manje nego ranije dobijaju(~200€ za 2god) :)

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Moj doprinos ovome je to sto nisam produžio ugovor sa sbb, ostavio sam samo tv. Oko 2000din mesečno manje nego ranije dobijaju(~200€ za 2god) :)
Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

~2.000 x 24 meseca = ~48.000 = ~200€
Odbicemo ovo na 3:09 ujutru i slanje sa telefona :)
 
Jaooo :) oci mi se sklapale... Jos bolje.. ~400€ za 2 godine :)

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Manji provajderi verovatno ce imat dosta IPv4 adresa sto znaci ko ima mozga bezat ce od zlotvora iz telekoma/mts i sbb-a
 
Nazad
Vrh Dno