Šta je novo?

Da li je DDR4 memorija pojeftinila, ili mi se čini?

sasakv

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2011
Poruke
763
Poena
180
Konkretno sam pronašao ovu memoriju: Apacer DIMM DDR4 16GB 3466MHz OC BLADE 1.35V (2 x 8GB kit) EK.16GA3.GGBK2 koja se kreće u rasponu od 22.500-43.000 dinara, što je ogromna razlika. A i u tom cenovnom rangu su obično memorije ispod 3000MHz.

Da li to znači da je došlo do nekog značajnijeg pojeftinjenja, ili da je memorija lošijeg kvaliteta, ili nešto treće?

Da li je neko imao iskustva sa ovom, ili sa drugim Apacer memorijama (recimo commando)ili drugimbrzinama Blade serije?
Hvala.
 
ma otkud pojeftinila,
deranje koze jos uvek 16 gb nema osnove da kosta vise od 50e i to sa debelim profitom.
 
ma gde pojeftinila 16gb 2666 kosta 21k, jos malo pa ko dobar procesor.stvarno su ga preterali.te apacer mi izgledaju kao da su namenjene za decu sa tim kic izgledom.ne bi ja to uzimao.
 
Ne kažem da nije preskupa (kao i grafičke karte), ali ako je tolika razlika u ceni bila pre (prelazila i 30.000 i 40.000din) i sada kada je 22.500din (mislim na konkretno navedeni model), pomislio sam ( ili sam se ponadao) da je nabavljen novi kontingent po nižim cenama i da će možda i ostale memorije pojeftiniti.
 
https://geizhals.eu/?phist=1836943
Evo, za konkretan model je konstanta, ali daleko je viša cena nego kod nas trenutno.
Da li je neko koristio memorije ovog proizvođača i ako jeste, kakva su iskustva?
Da li ovaj podatak: Physical clock1733MHz znači da je to osnovna brzina i da ide do 3446MHz kada se overklokuje?
 
To je osnovni klok kao i za sve ostale memorije, pa se duplira zato što je DDR (double data rate), odnosno efektivno prikazuje kao da je duplo veća frekvencija. Proguglaj o tome ako te zanima, ali ne brini, to važi u globalu za RAM od vremena prvog DDR1.
 
Ako mi veruješ, ne znam više ni šta guglam, ni gde šta nalazim od podataka. Kupujem i memoriju i procesor i ploču, a sada reših i da dodam kućište, napajanje, ssd… I naravno, gledam da izvučem najbolje za određeni novac :) Ako ti kažem da sam u poteri za tim od aprila meseca i a još ništa kupio nisam :) Mislim da je jedino siguran AMD Ryzen 2600(x), ova memorija mi za sada deluje kao best by, od kućišta MS industrial Black Widow ili COOLER MASTER MasterBox 5 (koji nađoh za 6000din), od napajanja NJOY Titan 600w ili MS industrial 700w 80plus bronze... A možda do večeras sve promenim, jer ću u tom guglanju da nađem svakakve informacije :) Muke!
 
Zašto? Mislim, deluju kvalitetno. Šta preporučuješ u tom cenovnom rangu?
 
~100€ (deru nas ko mecku).
 
Poslednja izmena:
DDR4 je 2.5x skuplja nego što vredi. Takođe i procesori 1151 bruka koliko su skupi. Ja koristim i7 3770 i neću ga menjati sledećih 5 godina.
 
Da, deluju lepo , ali su ipak skupi za moj budžet. A to da preteruju sa cenama, slažem se, ali može im se. I proizvođačima, a i prodavcima. Naprave nas zavisnim, pa onda deru sa cenama :)
 
tako sam i ja pre dva meseca imao u planu da sastavim budzetsku masinu sad vidim da bez 600e nema nista, doduse meni treba bukvalno sve novo od podloge za misa pa na dalje.ali opet sto se kompa tice nema budzetsko nista
 
^ Moze i za manje para da se sastavi kvalitetna/stabilna masina, ali sve zavisi sta hoces da radis sa kompom :trust:
 
normalno da moze ali ako hoces malo jaci komp ispod 600e tesko..pa samo 16gb rama je skoro 200e
 
Kao sto sam napisao - zavisi sta hoces da radis sa kompom, a posto si napisao da si planirao budzetsku masinu, to po defaultu iskljucuje 16 GB i jaku graficku ;)
 
moja greska, u pocetku sam hteo budzetsku sa ryzen 3 2200g i nekako sam dosao do i5 i gtx1060,evo ima 2 meseca kako sastavljam konfig.makar sam kupio ssd i monitor jedino se tu nisam dvoumio mnogo
 
Poslednja izmena:
Censored, pomaži :) . Ja hoću da crtam u ilustratoru, da animiram u adobe character animatoru i naravno da tu animaciju posle prebacim u video format i da obradim malo taj video (obrađujem u Cyberlink power directoru). Za sada je sve to amaterski, učim. Imam JT kanal "Da nam deca zdrava budu" i pokušaću malo da animiram decu da se zdravo hrane i bave sportom kroz pesmice i crtaće (napisao sam i knjigu za decu "Zdrava knjiga" i pozorišnu predstavu po knjizi "Zdrava Bolest"). Znam da je posao težak i uzaludan (danas prolaze samo gluposti), ali da probam, ko zna šta vreme donosi. E, za to mi je potrebna neka mašina koja može sve to da iznese na valjan način, a da ne bude preskupa. Ne bih išao dalje od R5. Monitor imam, HDD imam, grafičku imam znam da nije dovoljna, ali sada su preskupe za moj fond i ne razmišljam o njoj još uvek. Imam radeon 6850). Trebaju mi procesor, ploča, ram, kućište, napajanje. NA prethodnoj strani ima nešto do čega sam otprilike došao kao neke "bestbay" kupovine.
 
Poslednja izmena:
Uh - nasao si koga da pitas :d Nemam iskustvo ni sa jednim od tih programa - samo Premiere, After Effects i Photoshop.

S obzirom da planiras da koristis Adobe Illustrator i Character Animator, kontam da bi, umesto Cyberlink Power Director-a, kvalitetniji posao napravio sa Premiere-om i After Effects-om. Jedan clan foruma, ako sam dobro ispratio, upravo koristi Adobe paket za svoj deciji YouTube kanal - https://www.youtube.com/user/djnykk/videos

Sto se hardvera tice - https://helpx.adobe.com/adobe-character-animator/system-requirements.html
16GB RAM i SSD pod obavezno, a ploca i CPU najbolji koje mozes da priustis (brand name napajanje je vise nego pozeljno). GPU ce posluziti dok ne uradis nesto gde ce 1GB VRAM biti malo.

Plemenita je ideja da se deci pruzi neki drugi sadrzaj od postojeceg i mislim da prostor za to postoji, ali je tu potrebno mnogo ozbiljnog rada i ulaganja da bi se doslo do kvalitetnog proizvoda, a i ako se napravi nesto dobro i korisno, veliko je pitanje da li ce se ulozeni novac i utroseno vreme moci naplatiti... Dobro se preispitaj koliko si ozbiljan oko cele price, jer mozda je bolje da vreme utrosis na ucenje programiranja ili neceg drugog :trust:

Inace, Peca & co. preporucuju ovu masinu za video editing ;)

 
Da, znam i za Premier i AF programe, ali su mi nekako previše komplikovani i teški za učenje. Gledao sam taj Bench video, ali pokušavam da izbegnem intela, jer je skuplji značajno od AMDa (kada se uzme u obzir procesor i kuler koji mora da se doplati) a i nerviraju me te konstantne priče oko Meltdown / Spectre problemima.
Evga mi je zanimljiva, ali ne vidim da ih ima bilo koja radnja u ponudi
 
U cenovnom rangu kojeg je deo taj Chieftec mozes pronaci FSP napajanja od 550 pa do 700w sa petogodisnjom garancijom, Seasonic 520/620w modularna napajanja kao i Focus Gold 550w uz vec pomenute Antec modele. I svako od ovih napajanja bi bez ikakvih problema moglo da podrzi konfiguraciju sa jednom grafickom kartom novije generacije ukljucujuci i bilo koji procesor. A to je tebi ocigledna namera. Mislim da si odavno vec resio problem napajanja samo sto toga jos nisi svestan jer se umesao strah sa svakovrsnim informacijama koje te samo bune.
Ako imas budzet jednak ceni tog Chiefteca, kupi Seasonic Gold Focus 550w. Imam to napajanje u prvoj konfiguraciji i vrhunsko je. Ako nema njega ili ti se ne daje toliki novac, onda neka od navedenih.
 
Giggabyte G750H je odličan izbor za 9k ili malo više, sa 5 godina garancije.
 
Nazad
Vrh Dno