Šta je novo?

Problem sa net-om

danish

Poštovan
Učlanjen(a)
08.11.2017
Poruke
30
Poena
55
Ukratko: SBB net 200/10, ne mogu nikako mreznu kartu da nateram na 1000 Mbps. Kabal je Cat 6E, testiran. Mreza mi je uvek na 100 Mbps. Maticna ploca asus prime b350m-e, probao sam sve drajvere i nista. A kda na isti kabal spojim laptop dobijam 1 Gb protok. 
 
 
Vidi ova podesavanja:

Untitled.png

Probaj 1Gbps da stavis.
 
Hajde probaj sa Cat 5e kablom... I oni lagano idu do 1Gbps... Kod mene su svi fabrički Cat 5e (dobijeni uz mrežne uređaje ili kupljeni namenski), i svugde u kući imam 1000 Mbps...
 
Poslednja izmena:
Može da bude u kablu naravno. Najbanalniji primer ako je crossover u pitanju. Neka proba sa provereno ispravnim cat 5e ili cat 6 straight through kablovima i imaće 1Gbps ako je sve ostalo ispravno i u specifikaciji...
 
Poslednja izmena:
Zar nisu svi ti kablovi standardizovani? Ne razumem kako moze da bude problem u kablu ako je napisao da mu na istom kablu laptop ide "pod punim gasom"... :type:
 
@ Censored

Nisu. Pogotovu nisu ako je domaća radinost u pitanju, ili ako su generički fabrički. Cat 6 kablovi su jako kruti i teški za rad, ako čovek nije jaaaako iskusan u kripovanju. Ja krimpujem godinama pa se nekad (retko ali se dešava) zeznem i sa cat 5e a kamoli sa Cat 6. ;) Cat 6 inače mrzim da krimpujem...
 
Cat 6 kabl sam ja krimpovao. U stvari konektori su oklopljeni,shrack kabl,shrack konektori(700 din.komad). Testiran je kabl sa tri testera, potpuno je ispravan. Ali ne radi,a laptop odmah ide na GIGA.Probao i fabričke cat 5e, sve vrste i ništa. Sve su komponente nove, stare 3 meseca. Sve moguće drivere sam isprobao, gašenje računara, pražnjenje napona, vadio sve komponente...ništa. A, što je najgore prvih sedam dana je radio na giga a sad ne.i već 5 dana ne uspevam da rešim ovaj problem.
 
Je l' si gledao pinove unutar ethernet/rj45 porta na ploči? Da nije neki u problemu... Za giga su potrebne sve žice, a možda neki pin sa ploče zeza.
 
Sve sam ja to probao. Gledao sam pinove na kartici na ploči.Izgledaju savršeno. Problem je što nemam mesta na ploči za eksternu karticu, inače bih digao ruke od ovoga.
 
Da li je problematični računar nakačen direktno na provajderski uređaj, ili na tvoj ruter/switch, pa na provajderski uređaj? Probaj taj računar da spojiš direktno na provajderov HG/modem pa vidi koji bandwidth dobijaš ako već nisi... Ako imaš neki rezervni gigabitni ruter koji nije onaj koji sad koristiš (beše Netis) probaj sa njim...
 
Da li je problematični računar nakačen direktno na provajderski uređaj, ili na tvoj ruter/switch, pa na provajderski uređaj? Probaj taj računar da spojiš direktno na provajderov HG/modem pa vidi koji bandwidth dobijaš ako već nisi... Ako imaš neki rezervni gigabitni ruter koji nije onaj koji sad koristiš (beše Netis) probaj sa njim...

Direktno je povezan na SBB ruter. Iskljucio sam moj WIFI ruter(on cak dobija 200 Mbps kad je povezan). Uzimao sam i drugi ruter od SBB-a i isto je. Dakle, def. je mrezna karta u pitanju...?
 
Ako si sve to uradio, onda po logici stvari, jeste neki problem do ploče i njenog integrisanog LAN adaptera. Resetuj BIOS, ili još bolje uradi update, ako je izašla nova verzija pa probaj da li će to eventualno da pomogne. Jesi li testirao ethernet port na ploči sa loopback kablićem. Ako nisi napravi jedan istestiraj pa javi rezultate. Ako ti nije jasno o čemu se radi izguglaj. S'obzirom da znaš da krimpuješ neće ti predstavljati problem.
 
Ja bih tu zveknuo komplet cistu Windows instalaciju i odmah probao internet - ako opet zeza, sigurno nije do softvera...
 
Zaboravi sam to napisati. Prva opcija mi je bila cista instalacija.
 
Jesi li testirao sa nekim live Linux-om? Predlozi iz moje predhodne poruke još uvek stoje + live Linux varijanta.
 
E, nisam.Popodne ću probati.Napravio sam loopback kabal ali nisam siguran šta sa njim raditi...guglam celo jutro.
 
Uzmi leto, ubucaj novi FW u netis, i resetuj ga na fabricka podesavanja,
 
Nazad
Vrh Dno