Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Asus ima BIOS za Zen3
BIOS
Version 2406 Beta Version2020/11/2415.1 MBytes

PRIME B450M-A II BIOS 2406
1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.8.0 for new CPU support
2. It’s highly recommended not to update this beta BIOS when using AMD AM4 Socket for AMD Ryzen™ 3000 Series/ 2000 Series/ 1000 Series/ A-Series Desktop Processors.
3. This beta BIOS can only be reversed by BIOS Flashback.
 
Izašao novi bios za Tomahawk Max (v39), sa podrškom za Zen 3, ko hoće da proba.
- Updated AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.1.0.0
 
Zdravo ljudi .. Imam Biostar B450MH maticnu plocu .. Planiram da kupim m.2 SSD pa se dvoumim izmedju 970 Evo Plus 250gb i 980 Pro 250gb ..

Zanima me da li vredi doplatiti za 980 Pro posto ne znam koliko moze maticna da izvuce snage zbog PCIe 4.0 koji ima 980 Pro ?

Pozdrav.
 
Pozdrav. Koja bi bila najbolja preporuka od B450 uz Ryzen 5 3600? Ja se dvoimim izmedju ASUS ROG STRIX B450-F GAMING i MSI B450 TOMAHAWK MAX?
 
Zdravo ljudi .. Imam Biostar B450MH maticnu plocu .. Planiram da kupim m.2 SSD pa se dvoumim izmedju 970 Evo Plus 250gb i 980 Pro 250gb ..

Zanima me da li vredi doplatiti za 980 Pro posto ne znam koliko moze maticna da izvuce snage zbog PCIe 4.0 koji ima 980 Pro ?

Pozdrav.
Mislim da bacaš pare.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Zdravo ljudi .. Imam Biostar B450MH maticnu plocu .. Planiram da kupim m.2 SSD pa se dvoumim izmedju 970 Evo Plus 250gb i 980 Pro 250gb ..

Zanima me da li vredi doplatiti za 980 Pro posto ne znam koliko moze maticna da izvuce snage zbog PCIe 4.0 koji ima 980 Pro ?

Pozdrav.

Džaba ti 980 kada ploča nema PCIe 4 a ni tada nebi primetio razliku.
 
Izašao novi bios za Tomahawk Max (v39), sa podrškom za Zen 3, ko hoće da proba.
- Updated AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.1.0.0

To mora da je beta :D

Izgleda veci bioos chip znaci itekako , pa tako ne gubimo sa ovim update-om podrsku za sve prethodne procesore ukljucujuci zen1 ... (athlon),zen+,zen2 :D
 
Pozdrav. Koja bi bila najbolja preporuka od B450 uz Ryzen 5 3600? Ja se dvoimim izmedju ASUS ROG STRIX B450-F GAMING i MSI B450 TOMAHAWK MAX?
Imam msi i sad bih verovatno išao na taj asus. Sve radi sjajno, hladno i stabilno jednom kad se namesti, ali usb portovi su im slaba tačka a meni je to recimo jako bitno. Konkretno, kao da imaju manjak struje, hub kad povežem na neki port ne podržava lepo male potrošače u isto vreme. Nisam jedini sa tim problemom i uopšte nisam očekivao da usb-ovi mogu da mi prave s**nje al eto ima i toga.
 
+1 meni ne pravi problem na malim potrošačima nego često punim powerbankove i ponekad telefon i nikad ni na jedno portu nije izvukao više od 1A što je baš glupo , testirao preko USB tester-a.
Napajanje ima specifikaciju v 2.31 full 675W modular..barem da povlači preko USB 3.0 ili 3.1 2A ... Čak ni type c port ne obezbeđuje brže punjenje.
Imam onaj MSI centar i tu ima ona opcija turbo charge ali izgleda ništa od toga.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da pohvatam bas najbolje na netu, ali imam MSI B450M Mortar plocu i treba da mi stigne jos jedan m.2 ssd. Nisam bas siguran da li ce moci da radi 2x NVME ssd u m.2 slotu i graficka u x16 slotu? Pominju se neka preplitanja na magistrali a ne razumem se bas najbolje u to. Ako ima neko neki tip bio bih zahvalan. :D
 
Ne znam za tu ploču, ali princip je isti kod svih.
Pročitaj uputstvo, u njemu je precizno navedeno gde grafa treba da bude stavljena kada je m2 aktivan, i kako se popunjavaju ostali slotovi.
 
Poslednja izmena:
Na Mortaru prvi M.2 slot radi punom brzinom, PCIe 3.0 x4, drugi kao PCIe 2.0 x4 (maximalno nekih 1500-1700 Gb/s, pola brzine top drajvova. Prvi slot može NVMe ili SATA, drugi samo NVMe.

Grafička će raditi bez problema u prvom slotu za grafiku kad su oba M.2 u upotrebi, deaktivira se onaj zadnji, čini mi se.
 
Poslednja izmena:
Odlicno. Onda cu 960 evo gurnuti u brzi, a a2000 u sporiji m.2 i nema problema. Hvala za info!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Imam msi i sad bih verovatno išao na taj asus. Sve radi sjajno, hladno i stabilno jednom kad se namesti, ali usb portovi su im slaba tačka a meni je to recimo jako bitno. Konkretno, kao da imaju manjak struje, hub kad povežem na neki port ne podržava lepo male potrošače u isto vreme. Nisam jedini sa tim problemom i uopšte nisam očekivao da usb-ovi mogu da mi prave s**nje al eto ima i toga.

Hvala na toj informaciji, znaci mi svakako. Onda mislim da cu definitivno bolje Asus B450 strix
 
Funkcioniše sve, da me ne shvatiš pogrešno. Ali npr softver miša koji je na hubu zamrzne kad menjam parametre (direkt na usb radi kako treba) i dešavaju se tako neke gluposti kao npr da otkači externi hdd pa ga opet "zakači". Externi naravno ide direktno u ploču i opet ponekad gubi konekciju. Nije često ali jako smara. Profesionalna zvučna kartica hoće da radi kako treba samo na jednom portu i sl. Mnogi manje zahtevni verujem da neće ni primetiti te probleme. Sve ostalo je super. Izguglaj svakako i moguće probleme sa asusom pa izvagaj.
 
Često usb hubovi dolaze sa džekom za dodatno napajanje. S razlogom.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
i ja sam to mislio i nabavio napajanje i isto se sve dešava. probao i kvalitetniji hub, bacio pare bezveze. do ploče je 100%
 
Ja imam 4xUSB 3.0 hub na monitoru vezan baš za MSI ploču. Često su svi popunjeni i nemam problem koji ti imaš. E sad ako su kod tebe u pitanju potrošači koji znaju da povuku više...

Pre nego što kupiš drugu ploču, probaj te hubove sa tim potrošačima na nekom drugom računaru. Čisto da budeš 100% siguran i ne baciš pare bezveze.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Probao i to i rade:) Necu da kupujem, snasao sam se nakon maltretiranja sa tim. S druge strane, kako objasniti da zvucna kartica hoce da radi kako treba samo na jednom usb portu? Da li je to mozda taj koji ima direktnu vezu sa procesorom ili nesto drugo u pitanju pojma nemam. Ne vrede ni instaliranja raznih chipset drajvera, uvek su weak portovi. Rade, al na staroj intelovoj masini od pre 10 godina su radili bolje:) Fali im jos malo struje iz nekog razloga, a pri tom imam Seasonic 750w napajanje od 200e. Kapiram da nije neki problem ko nema gomilu tih usb periferija kao ja. Tesko da mi je zapala i falicna ploca obzirom da sam na redditu video da se ljudi zale na identicnu stvar.
 
To mora da je beta :D

Izgleda veci bioos chip znaci itekako , pa tako ne gubimo sa ovim update-om podrsku za sve prethodne procesore ukljucujuci zen1 ... (athlon),zen+,zen2 :D

Sad je izašao i beta :)
7C02v3A1(Beta version)
 
Da li postoji razlog da se na 3990X ne stavi B450 ploca poput MSI Tomahawk Max ili ASRock Steel Legend?
Bitna informacija je ta da OC procesora nikada nece biti radjen.
 
Da li postoji razlog da se na 3990X ne stavi B450 ploca poput MSI Tomahawk Max ili ASRock Steel Legend?
Bitna informacija je ta da OC procesora nikada nece biti radjen.

Po meni toma jedini to moze da izgura, imas gomilu testova naponske jedinice na b450
 
Razlog? Za 20-ak evra više (na KP) možeš da nađeš B550 ploče koje su bolje u svemu, uključujući i VRM.
Sem toga, ništa...
 
Mene od 5xx serije ploca najvise odbija aktivno hladjenje. Mozda nije racionalno s moje strane, ali jos uvek imam traume od pre 10-15 godina kada sam na ploci imao ventilator :)
Zbog toga sam najvise i pitao za b450.
 
Koja to b550 ploca ima mnogo bolju naponsku za 15k dinara?

Asus TUF B550M je bio 130€ do nedavno a Tomahawk je pojeftinio nekih 5-10€ u međuvremenu...nisam proveravao ovih dana.
Opet, za nekih 135€ ima Asus Prime Plus ili ASRock B550M Steel Legend ili Gigabyte Gaming X, sve su bolji izbor za nešto više para. Razlika nije beznačajna ali neko već uzima procesor od 450€, ne vidim zašto ne bi dodao 20-30 za ploču...

@Nothingman

B550 ploče nemaju ventilator.
 
Naravno kupiš proc od 400-500e i stekao se za matičnu [emoji849]
Naravno da je pametnije uzeti 550 sem ako imaš 450 pa ne želiš za sada da trosis pare, poslužiće dok ne uzmeš bolju aka 550.
X570 imaju ventilatore , baš retro :D
 
Da se razumemo, B450 Tomahawk je dovoljan za 3900x bez OC. Samo, cene za 550 modele su pale dovoljno i bolje su, pa bih razmatrao B450 za slabe procesore ili ako je budžet baš tesan...
 
Nisam znao da B550 nemaju ventilator. Ici cu onda na B550, samo jos da istrazim koja B550 ploca ce mi praviti najmanje problema za hackintosh.
Nije u pitanju stekanje, vec cinjenica da sam u proslosti uvek preplatio svaku plocu koju sam kupio sa razmisljanjem da cu raditi neki OC, a ispostavilo se da u zivotu nisam podigao frekvenciju CPU-a ni za 1 Hz. Pa zato i pitah ovde koliko ima smisla kupovati skuplje ploce ako se nece raditi OC.
 
Ne treba ti skupa ploča.
Što se hackintosha tiče, raspitaj se po forumima koje se ploče najbolje slažu s Macom...
 
Nazad
Vrh Dno