Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Nema smisla platiti 30% veću cenu da bi dobio 2-5% bolje performanse. Kome cena odgovara, to su best-buy procesori

Ne znam samo odakle si izvukao 30% brojku :), 2700 je 11% jeftiniji kod nas, a 2600 13% jeftiniji kod nas. A stock no-overclock je razlika mnogo veca od 2-5%.

Cak i da gledamo overclock za 3x si omasio razliku u ceni, ...

Ci0f9HI.jpg

UXnKmeW.jpg

na ipon hu je 2700 20% jeftiniji od 2700x, a 2600 trenutno out of stock, ali niko, absolutno niko, koga fizicki nervira da pomisli na OC, i da bilo sta cacka, nece kupovati preko madjara najverovatnije, takvi ljudi obicno kupuju u domacim prodavnicama.

Da ne spominjemo da je 2700x skuplji u madjarskoj nego u srbiji trenutno za 1400 din (2700 je jeftiniji za 2400 din, al to znaci da je razlika umanjena za ovih 1400 din za kojih je skuplji 2700x, sto dodje negde na isto 19% jeftiniji u madjarskoj 2700 u odnosu na 2700x kod nas).

Po zadnjoj ceni 2600 u madjarskoj je jeftiniji za 2275 din nego u srbiji. To stavlja razliku u madjarskoj 2600 na 2600x isto na 19% da je jeftiniji 2600.
 
Poslednja izmena:
Čivek je rekao da tamo gde on kupuje, razlika je 60€. U nemačkoj R5 2600 kreće od 165€, a 2600X od 210€. Negde je manja razlika, negde veća. Od toga zavisi i šta je bolja kupovina
 
Čivek je rekao da tamo gde on kupuje, razlika je 60€. U nemačkoj R5 2600 kreće od 165€, a 2600X od 210€. Negde je manja razlika, negde veća. Od toga zavisi i šta je bolja kupovina

A lepo, izvinjavam se onda, nisam primetio da je nemacka u pitanju, dok sam prelazio na brzinu preko post-ova.
 
Poslednja izmena:
Kolega Space se nadovezao na moj post a da nije citirao, otuda i konfuzija. :)
 
На колико језгара 2700 без х може истовремено подићи фреквенцију на 4,1

Послато са Redmi Note 3 уз помоћ Тапатока
 
Da li se neko od kolega susretao sa ASROCK Fatal1ty B450 Gaming K4?

Konkretno me interesuje solidna b450 ploca za r7 2700(x)... Napomena: nich OC.
 
Ako me dobro secanje sluzi, oni su B350 model iste ploce povukli jer naponska nije bila dobro resena pa su izbacili V2 te ploce, fatality. Za B450 verziju, znam da su ljudi pisali da nije imala LLC podesavanja, ali pretpostavljam da su to valjda resili kroz BIOS update.

Uglavnom, pre bih isao na proveren Tomahawk nego na tu plocu, ma koliko fensi delovala ovako na oko. :)
 
Ako me dobro secanje sluzi, oni su B350 model iste ploce povukli jer naponska nije bila dobro resena pa su izbacili V2 te ploce, fatality. Za B450 verziju, znam da su ljudi pisali da nije imala LLC podesavanja, ali pretpostavljam da su to valjda resili kroz BIOS update.

Uglavnom, pre bih isao na proveren Tomahawk nego na tu plocu, ma koliko fensi delovala ovako na oko. :)

Porucih Asus rog strix b450-f gaming, ortak ima b350 model sa r5 1600 vec gotovo godinu dana bez da kuka...
MSI izbegavam od vremena athlon64/x2 i crkavanja 3 ploce u 6 meseci. :(

Hvala za info. :)
 
Nema na cemu. Predlozio sam Tomahawk posto je u istom cenovnom rangu. Asus koji si porucio je malo skuplji. Ne znam da li znas, ali ako ubacis M.2 SSD u tu plocu, pojedini SATA portovi ce po automatizmu biti iskljuceni. Svakako javi utiske kada stigne.
 
Nema na cemu. Predlozio sam Tomahawk posto je u istom cenovnom rangu. Asus koji si porucio je malo skuplji. Ne znam da li znas, ali ako ubacis M.2 SSD u tu plocu, pojedini SATA portovi ce po automatizmu biti iskljuceni. Svakako javi utiske kada stigne.

Nisam znao za ovo, no nije mi toliko ni bitno posto ce u kompu mimo m.2 SSD-a biti maksimalno jos po jedan HDD i SSD.

Utiske javljam tek posle 1/2.11, do tada bi trebalo sve da stigne.
 
Nisam znao za ovo, no nije mi toliko ni bitno posto ce u kompu mimo m.2 SSD-a biti maksimalno jos po jedan HDD i SSD.

Utiske javljam tek posle 1/2.11, do tada bi trebalo sve da stigne.

Ako ploča ima više od 4 SATA porta, onda oni (5. i 6.) dele magistralu sa m.2 slotom. To važi za B350/B450 ploče, mada treba proveriti konkretan model. U suštini, kome ne treba više od m.2 + 4xSATA, nema oko čega da brine
 
Moze li na B450 plocu da ide 2700 ili 2700X? Bez OC-a naravno. I koje biste plocu preporucili?
 
Moze bez problema, MSI Tomahawk.
 
Kakva je ova, MSI B450 GAMING PLUS? Ipak ce biti R5 na njoj.
 
Nisam bas u toku sa plocama, postavicu pitanje ovde jer je B450 thread (da ne otvaram novu temu), verovatno ce jos nekoga zanimati.
Ove mi deluju kao najbolje do 14-15 'iljada din. Sta mislite, koja je najbolja po karakteristikama i opstem kvalitetu? Za R5 2600 (oc 3.8-4GHz uz LC-CC-120), 2x8GB DDR4 (3000MHz, Geil ili Kingston verovatno), RX570, SSD i 2-3 HDD, G550M napajanje, ako je bitno. Uopste nisam fan RGB i slicnih ''gaming'' hw zaebancija ali ne vredi, vecina je radjena za tu ciljnu grupu. Na prvom mestu mi je opsti kvalitet i pouzdanost ploce.

Fatal1ty B450 Gaming K4
PRIME B450-PLUS
B450 Tomahawk
B450 Gaming Plus
AMD B450 AORUS
 
Nisam bas u toku sa plocama, postavicu pitanje ovde jer je B450 thread (da ne otvaram novu temu), verovatno ce jos nekoga zanimati.
Ove mi deluju kao najbolje do 14-15 'iljada din. Sta mislite, koja je najbolja po karakteristikama i opstem kvalitetu? Za R5 2600 (oc 3.8-4GHz uz LC-CC-120), 2x8GB DDR4 (3000MHz, Geil ili Kingston verovatno), RX570, SSD i 2-3 HDD, G550M napajanje, ako je bitno. Uopste nisam fan RGB i slicnih ''gaming'' hw zaebancija ali ne vredi, vecina je radjena za tu ciljnu grupu. Na prvom mestu mi je opsti kvalitet i pouzdanost ploce.

Fatal1ty B450 Gaming K4
PRIME B450-PLUS
B450 Tomahawk
B450 Gaming Plus
AMD B450 AORUS
Ako nema MSI Tomahawk uzmi MSI B450 Mortar, skoro sam uzimao za sebe i iskusni korisnici su mi njih savetovali jer su se najbolje pokazale, ja sam sebi uzeo Mortor jer Tomahawka nema na stanju vec duze vreme, uzeo sam kod "madjara".

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
@nesa07, mortar je matx, nema hladnjak na vrm soc, ali ima nesto bolje (ne mnogo, ali ipak) komponente vrm cpu i soc. Za mene je mortar najbolja b450 matx am4 ploca trenutno sto se tice vrm, drzi r7 2700x bez problema. Tomahawk je solidna atx ploca, a najbolji vrm iz b450 atx je msi gaming pro carbon ac.
@Space Beer, jel moze neko pojasnjenje u cemu je bolja b450 aurous elite od tomahawak? Niti ima dual bios, niti alc1220 codec kao aorus pro verzija.
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim, Aorus ima bolji VRM za OC šestojezgarnog procesora. Ako hoće da klokuje, mislim da je najbolji izbor. Ali kao što rekoh, ja bih pre išao na neku jeftiniju MSI ili Asus ploču od 10-ak hiljada (B450M Pro-VDH ili Bazooka ili Mortar) i držao sve na stok vrednostima.

Ja sam npr. bio ograničen formatom (uATX), a Mortar sam izabrao isključivo zbog 1+3 konketora za ventilatore i 4 PCIe slota (iako su mi dovoljna dva). Zvuk, Killer LAN, RGB i ostale "popularne" stvari, kao ni Dual BIOS, me ne zanimaju. Sad da kupujem, gledao bih Biostar, pošto ASRock i dalje gura trofaznu naponsku, a odlučio sam da bojkotujem MSI, Asus i GB proizvode iz nekih drugih razloga :d
 
@Space Beer i Uriel

Zasto 2600x a ne 2600 koji je primetno jeftiniji? Koliko znam 2600 je samo drugacije fabricki podesen i jednostavnim izmenama u bios-u moguce oc-ovati do 4Ghz uz neki dobar kuler (30-40e), i 3.8Ghz mi je dovoljno.
Realno, ne vidim razlog zasto bih izdvojio vise novca za 2600X kada mi je i stock 2600 dovoljan ali svakako planiram umeren OC (tesko je odoleti) :)

Do sada sam koristio pretezno Asus ploce i veoma sam zadovoljan ali mnogi kazu da im B450 nisu bolje od konkurencije kao nekada. Secam se da su MSI ranije bile krs, GB kako koja, ASrock mi nisu bas poznate.. zato sada ne znam koju da uzmem (RGB, besne gaming kutije i slicni detalji su mi nebitni). B450 Tomahawk se tesko nalazi, to je jedini razlog zasto sam dodao ostale na listu a sudeci po testovima sa neta sve su odlicne u odnosu na cenu mada je sve teze naci objektivne redakcije/sajtove ($ponzor$tva, donacij€)

Sad da kupujem, gledao bih Biostar, pošto ASRock i dalje gura trofaznu naponsku, a odlučio sam da bojkotujem MSI, Asus i GB proizvode iz nekih drugih razloga

https://www.tweaktown.com/reviews/8759/asrock-fatal1ty-b450-gaming-k4-amd-motherboard-review/index.html
Tu su je nahvalili u odnosu na cenu ali opet ne znam kakva je u odnosu na ostale sa liste, cenovno mi odgovara.
 
2600x i 2600, razlika je 2k dinara. X je prakticno fabricki OC koji se lepo skalira (na nekim testovima oc na 4.2 ima slabije rezultate od stock). X i neka jeftinija ploca + njegov stock cooler i vozis, ne diras nista.
Po meni jeftinija i jednostavnija varijanta. A ako bas hoces da OC onda neka ploca s jacom naponskom, hladjenim VRM + cooler ispadne te skuplje a dobio si nista. Osim satisfakcije da si "natego zena" naravno. :smoke:
 
Pa kod poznatih KP Ugara sam video razliku u ceni od 40-ak evra koliko je i u E, otprilike. Mada, to sam gledao pre 10-ak dana, kada su svi podigli cene Ryzena, mozda je sada manja razlika.

U svakom slucaju resio sam da uzmem 2600, znam da ''X'' ima bolji fabricki kuler ali sam vise za neki dodatni od 30-50e + OC 'zena :)
Najbitnije mi je da kupim sto bolju plocu (do 15k din) i ram memoriju koja nece praviti probleme (relacija bios-ram, desilo mi se to prosli put sa Asus plocom i Patriot DDR3 i odlepio sam dok nisam zamenio za Kingston)
 
Poslednja izmena:
Caridze@ hvala za info.
Nije mi jasno, da li kod Ryzen 5 2600 i X, oba dolaze sa kulerima fabrickim ili kao kod prethodne gen. samo kod non X?
 
Nazad
Vrh Dno