Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Aj da podelim malo saznanja, relevatna je ploca za nase prostore, elem, R5 3600 + Asrock B450M Steel Legend + G.SKILL 16GB Ripjaws V 3000MHz CL15-16-16 KIT F4-3000C15D-16GVRB (Hynix C-Die). Znaci ovako:

Ploca i ram preko madjara, ploca dosla sa 2.10 Biosom na kome moze da se bootuje 3600 bez flash-a (ne znam jel iz fabrike, jer ipon uradio, fanta, da li sam imao srece, pojma nemam, ali od treceg ortaka 1600 je bio tu kao backup). Plocu stavio na verziju 2.70 ABB. Skinuo plasticni poklopac preko vrm i izlaznih portova radi boljeg hladjenja.

D.O.C.P nema, XMP ima, ali kad se stavi proizvodi katastrofalnu sustanje zvuka, i random plave ekrane, u toku stress testova, posle testova, u toku igre i odmah posle igre cim se pomeri mis ili klikne nesto (mirisem korupciju sistema posle 5-6 ovakvih vec). Vidim ima jos ljudi na redditu zale se i za drugu RAM memoriju da pravi slicne probleme ako se XMP profil stavi.

Namestio sve sitnice u Biosu, spread sprectrum disabled, nisam BCLK dirao nista iako moze, auto OC ryzen na default kako ide. Zatim procitao vrednosti za memoriju u thaiphoon burner-u, ubacio u dram calculator, izabrao 3466MHz CL16 SAFE, uneo sve iz nekoliko stadijuma, kako je onaj rus preporucio na techpowerup+forum guide-u. Istestirao isto kako je preporucio. Sve radilo iz prve.

Ploca mislim da ima limit za RAM voltazu na 1.4V, zato je malo teze raditi 3600 CL16 i CL14 sa C-die, mozda sa nekom dobrom E-die, elem 3466 CL16 mislim da je sasvim dovoljno ram je 1.4V, SOC 1.025-1.033 malo varira zbog auto LLC mislim.

Zatim Istestirao procesor i grafiku na kraju u OCCT najnovijoj beta verziji, procesor odvojeno, i procesor i graficku zajedno, stavio izlazni ventilator da bude rotiran da da uvlaci delimicno od VRM sekciju i izbacuje u cosak strane sa staklom i zadnje strane, i VRM sekcija je bila sasvim hladnjikava, nikakav Throttle od nje, bilo mi sumnjivo, pa isekao zip-ties i stavio samo vent na izduv, i nikakve razlike. Bez izduvnog ventilatora isto nema Throttle na 27 stepeni sobnu, al reko ajde ostavih ga da pomogne VRM sekciji.
Jedina razlika je 92mm zip-tied ventilator na samom VRM hladnjaku (ali za 3600 i vise nego nepotrebno).

I to je to van toga sto ne moze da radi XMP, ploca je sasvim ok za 3600, 3600x, 2600, 2600x procesore i bez dodatnog hladnjenja VRM, a za 7-ce samo 80/92mm Arctic jedan ventilator na VRM hladnjake da duva ka gornjoj strani (ili ako je CPU kuler prevelik onda zaguran izmedju kraja CPU kulera rotiran da duva po strance od VRM pozadi ka gornjem levom cosku kucista i imam gut feeling da bi bilo sasvim adekvatno,
 
Poslednja izmena:
Pojavio sam Toma MAX i kod nas, u firmi na G.

Kupio u petak u firmi na A 10€ povoljnije. Nego, je l primetio još neko da na ovu ploču baš i ne staje kuler koji dolazi uz ryzen 3600 (Wraith Stealth)? Ako se okrene na jednu stranu udara u kuler VRM na ploči a ako se okrene na drugu ide iznad prvog slota za memoriju?
 
MSI B450 Tomahawk MAX best buy za Ryzen 3 ili da se ceka B550?
 
Neće b550 doneti ništa više (možda samo cene), neće biti glavnog aduta, PCIe 4.
 
Poslednja izmena:
MSI B450 Tomahawk MAX best buy za Ryzen 3 ili da se ceka B550?
Možeš slobodno uz r3 i budžetsku varijantu iz mog profila. Ima i MAX reviziju.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Pozdrav, da li mozda neko slučajno zna da li moze nekako da se update-uje bios na ploči Gigabyte b450 aorus m rev1.0 bez procesora? Tj. Imam samo ryzen 5 3400g koji tek podržava novija verzija boisa. Hvala

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Odeš u neki servis i platiš :)

Nažalost, ako nemaš od koga da pozajmiš "stariji" proc, ovo može da se desi da bude jedina solucija. Par mojih poznanika je tako moralo da plati to zadovoljstvo po 1k din...
 
Poslednja izmena:
Kod mene u selu nema dobrih servisa :)

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Pa ne treba da bude ništa posebno dobar :)
Neka (manja) prodavnica kompjuterske opreme koja sastavlja računare po zahtevu, i da imaju na stanju neki Ryzen 1xxx/2xxx.

Ili da ti se javi neki sugrađanin dobre volje i u posedu CPU-a iz pomenutih serija.... par piva i gricke... ;)
 
Poslednja izmena:
Novi lageri bi trebalo da imaju novije biose, tj. one koji podrzavaju r3000.
 
Aorus B450-M rev1.0 teško da je novi lager
 
Uzmes i pitas, ako je posle 20.07. doslo, onda ima 99%.
 
Jel mozda moze da se vidi po serijskom broju ili nečemu drugom koji ila bios i kada je proizvedena? received_2545284645532219.jpeg

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Moze, ali bi morao da se posalje mail Gigabyte-u, kako bi dobio tacnu informaciju koji broj da se gleda, i koja serija brojeva je 100% sa novim biosom.
 
Ima li stiker uvoznika?
 
Telefon u ruke, nazovete radnju, pitate ko je uvoznik.
Ne nabavljaju svi od istog uvoznika, Gigabyte pogotovu.
 
Jel mozda moze da se vidi po serijskom broju ili nečemu drugom koji ila bios i kada je proizvedena? Pogledajte prilog 275516

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ista ploča kao što je moja nema noviju verziju biosa. Ja sam uzeo u emmiu i oni su uradili update biosa. Ako je ploča u garanciji trebalo bi da u toj radnji gde si kupio zatražiš da ti urade update biosa za dž.

Poslato uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ako nekoga zanima, iz prve ruke - Tomahawk Max B450 radi plug & play sa r5 3600, konkretno verzija biosa koju sam dobio je bila v3.0, update na v3.3 je prosao lagano. XMP profili za memoriju rade bez problema i sve se vrti na 4200Mhz (CPU Game boost). Tako da - samo napred u ovaj kombo. :)
 
Koliko vidim imamo isti kombo MB+CPU. Jesi probao da montiras cooler? Ja sam uspeo stock kuler da namontiram u 2mm sa VRM hladnjakom/poklopcem. Sve je bilo ok, temperature u idle-u oko 31c, mada sam juce zamenio sve to za LC CC-120. Tako da sigurno imas mesta. A mozes i kao ovaj batica, jer je svakako preporuka uz manual da se koriste A2/B2 slotovi za mem.

https://youtu.be/wfbJFx8mlio
 
Samo da javim oko ploče gigabyte b450 aorus m da su mi odgovorili is support-a da su ploče kojima su prve 4 cifre serijskog broja manje od SN1921 imaju stari bios, a od 1922 imaju bios koji podržava ryzen 3rd gen.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Samo da javim oko ploče gigabyte b450 aorus m da su mi odgovorili is support-a da su ploče kojima su prve 4 cifre serijskog broja manje od SN1921 imaju stari bios, a od 1922 imaju bios koji podržava ryzen 3rd gen.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Dobro je znati, hvala...
 
jel to vazi za sve ploce ili samo za Aorus M? ako si vec u komunikaciji mozes i da pitas, verujem da ce ljudima na forumu znaciti ta info.

hvala
 
Ovo je samo za aorus m, za koju još da pitam?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ako te ne mrzi pitaj i za Gigabyte B450 AORUS Pro? (malo ima bolju podrsku za periferije i bolji codec od MSI Tomahawk MAX)
 
Za Gigabyte ploce, ako SN pocinje sa 193xxxxxxx na ploci ce biti bios F4x, tako da ce Ryzen 3xxx raditi out of box :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko vidim imamo isti kombo MB+CPU. Jesi probao da montiras cooler? Ja sam uspeo stock kuler da namontiram u 2mm sa VRM hladnjakom/poklopcem. Sve je bilo ok, temperature u idle-u oko 31c, mada sam juce zamenio sve to za LC CC-120. Tako da sigurno imas mesta. A mozes i kao ovaj batica, jer je svakako preporuka uz manual da se koriste A2/B2 slotovi za mem.

https://youtu.be/wfbJFx8mlio

Probao sam da montiram, sa leve strane udara u VRM kuler a sa desne pokriva prvi mem. slot. Poprilično neverovatno.
Drugo "lepo iskustvo" je sa MSI softverom :) krenuo da apdejtujem bios preko MSI Live Update 6 aplikacije koja skine novi bios, pita da restartuje i ubaci u fleš mod i PUF! Morao sam da skinem bios na drugom računaru i flešujem sa usb-a preko flesh bios dugmenceta da ploča počne da daje znake života.
 
Sada mi je krivo sto nisam uslikao stock postavku kulera, pre nego ga skinuh. :) BIOS sam inace update-ovao preko M-Flash-a i USB-a, bez problema. Cak sam USB ubo u front panel na kucistu, ne u onaj BIOS dedicated slot pozadi... Btw, ako imas omanju turpiju, cacni malo plastiku ispod AMD logoa na kuleru, mozda pomogne za tih par mm. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno