Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Nadam se da je dobro mesto da postavim pitanje.
Komponente su kupljene, sad ide sastavljanje :)
Imam B450 Tomahawk, Ryzen 2700, 2x16gb GSkill Ripjaws 3200, Samsung Evo 970, Seasonic Focus Plus Gold 850w, MSI Gaming X 480.
Pitanje je da li je potrebno da radim update BIOS-a na Tomahawku pre početka? Ili će da radi out of the box? Ako treba, da li da sve sastavim, instaliram windows, drivere itd i onda radim update? Ili je bolje pre, pomoću BIOS update dugmeta na ploči? Ako ide ta opcija da li raditi update bez ili sa namontiranim procesorom?
Dosta pitanja ali ne bih da zeznem nešto, gledao sam dosta po netu, neki kažu da se ništa ne dira, sve radi out of the box, neki kažu da su noviji BIOS update-ovi doneli poboljšanja ali većina postova je o apdejtovanju Tomahawka u slučaju treće generacije procesora, a ja imam drugu za koju je Tomahawk ustvari i "pravljen"?
Dodajem da prvi put sam sastavljam komp, pregledao sam stotine klipova, o redosledu, šta najpre, odakle početi, pa sam se malo i pogubio :)
 
Bios je kompatibilan sigurno, sastavi, instaliraj windows pa vidi kako radi, ovako neznaš koji je BIOS sada a moguće je da treba i novi chipset driveri.
 
Pitanje je da li je potrebno da radim update BIOS-a na Tomahawku pre početka? Ili će da radi out of the box?

Procesor će raditi bez problema, eventualno uradi update na poslednju stable verziju, kada sklopiš sistem, ako nije ploča sa njim isporučena.
Ove najnovije verzije ti nisu potrebne, one su za nove Ryzen CPU, i još su u beta statusu.

Poslednja dobra verzija za tvoj procesor bi bila 7C02v15 (29.01.2019, 10,94MB).
 
Kad sve sklopim proveriću da li je ta verzija pa mogu nju da instaliram. Mada ako sve radi kako treba, da li uopšte i raditi update...

Послато са S8+ duos
 
Ne rade oni update zabadava, tu su i AGESA code, fiksevi za memoriju itd.
 
Koji bios staviti na msi x470 pro carbon i ryzen 2700 bez x, trenutno je bios iz novembra 2018.

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока
 
Uzeh gigabyte aorus ploču i 3700x procesor treba da mi ubace novi bios. Kako su se pokazale te ploče do sada?

Poslato uz pomoć Tapatoka
 
Valja li VRM za Ryzen teškaše? Asus Strix B450-E

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg
 
Koje? Za Ryzen 3700X/3800X je još ok (uz OC), jače procesore ne bih lično stavljao na nju, mada po ovoj tabeli može i 3900X, uz obezbeđeno strujanje vazduha preko VRM.
Ipak su to samo 4 faze, (ok, pojačane) ali ne bih mučio ploču recimo sa 3900X.

AM4 Vcore VRM Ratings v1.2

Ako mora neka ASUS ploča, onda pre Strix X-470-F Gaming.

Koji bios staviti na msi x470 pro carbon i ryzen 2700 bez x, trenutno je bios iz novembra 2018.

7B78v26, 2019-02-01, 10.87MB
 
Poslednja izmena:
Za 3700X, drugaru sklapam mašinu. Strix X470-F je 60e skuplja, tako da otpada.

Hvala za link.
 
@Kolos
Tomahawk MAX, nemoj da drugar baca pare. Toma opušteno nosi 3900x "OC".
Ja kupujem nju na 3700x, koji stiže sutra, samo da se pojavi kod madjara.
 
@anarki1302

U odnosu na Strix B450-E ima lošiji zvuk(ALC892 vs SupremeFX S1220A), nema Intel LAN nego Realtek, nema WiFi i BT(drugaru je to bitno), nema T_sensor konektor koji mi treba jer mu sklapam i castom loop itd.(nema Asus BIOS :D)

Ima Flash BIOS Button, to je veliki plus, ali imam R3 u fioci, tako da mi to ne igra ulogu.

Nije džaba Strix 35-40e skuplja ploča(naročito onom kome treba sve što ploča nudi), nije samo VRM bitan, a i tu su verovatno rame uz rame.
 
Ta ploča ne vredi toliko para. Preskupa je, 20k za B450 ploču je suludo. Bolje dodati malo para za MSI X470 Gaming Pro Carbon AC (ima WiFi i BT) ili još preko za high end ploču poput X470 Taichi...
Ili ako baš hoćete Asus B450 ploču, onda B450 TUF Pro i neka kupi WiFi karticu...ili čak Strix B450i (ITX).
 
Poslednja izmena:
Nisam našao jeftiniju ploču od B450-E koja zadovoljava sve gore navedeno(naročito WiFi i T sensor), zato sam i pitao samo za VRM, a pošto je ok za 3700X po toj tabeli, nema više dileme.

Hvala u svakom slučaju.

@jurodivi

150e je kod komšija.
 
Poslednja izmena:
Ok je ta ploča.
Šta ste se navrzli...Neće svako da se bavi extreme o/c-om. Velikoj većini potrebne su za normalnu svakodnevnu upotrebu :)
 
Poslednja izmena:
@juro
Specifični zahtevi, dok je Carbon x470 oko 190.
Svaki Strix b450 je dovoljan za 8 core, čak i OC, ali nijedan nije dovoljan za više.
Sve ploče imaju vrline i mane, prednost MSI ploča je vrm, hlađenje istog, mana realtek LAN i zvučna.
Ukoliko momak neće da menja 3700x, onda je Strix više nego ok za njega.
 
Pošto izgleda da Mortar Max neću moći da nabavim u skorije vreme krenuo sam da razmatram alternative.
Razmišljam se da uzmem Gigabyte B450 Aorus M iako ima slabiju naponsku, koristila bi se za R5 2600 na 4.0-4.1Ghz a posle kad se ukaže potreba bih prešao na neki noviji octacore koji ne bih klokovao.

Mortar mi je idealna ploča sem toga što ima probleme sa podrškom za 3000 seriju zbog čega sam i hteo da uzmem Max verziju da ne bih razmišljao.
Ne znam kakav je ovaj Aorus po tom pitanju, da li je neko imao iskustva?
 
Kupio drugar, naravno morao je da se prvo uflešuje novi BIOS što ga je koštalo dodatnih 500din kod čoveka...
Za 2xxx naravno neće biti problem.
 
I jedno možda glupo pitanje, vidim da aorus M podržava po specifikaciji RAM do 3200Mhz, pošto i Ryzen serija 2000 podržava do toliko.
Da li bi ta ploča sa Ryzenom 3000 mogla da podrži i bržu memoriju ili ne?

Vidim da Mortar Max podržava i preko 4000Mhz za 3000 serijom ali MSI nije updateovao specs stranicu za Aorus da napiše da podržava 3000 seriju...
 
I ja sam hteo mortar, ali ne mogu da čekam MAX (biće za nekoliko sedmica), a običan nisam video već nekoliko nedelja.

@Vorlon
Nemoj Gigu da uzimaš, čekaj mortar ili kupi Tomahawk Max.
Naši prodavci su mi rekli da očekuju Tomu početkom septembra, jer su sve ploče koje izlaze MAX, povučene i čeka se MAX.
Vrm lošiji na Gigi, takođe lošiji hladnjak na vrmu, a ram podrška mi ne uliva poverenje. Ipak je MSI tata za b450
 
A je l' mu radi OK Ryzen 3000 na toj ploči?

Radi bez ijednog problema za sada. Što me iznenadilo jer je komp sastavljao za kinca :)D). Uzeto bukvalno dva dana pošto se 3-ka pojavila kod nas, tako da računam da je prošao dovoljan period.
 
@boki
Koju memoriju ima?
 
Gigabyte B450 Aorus M Ploča i ryzen 3700x 2x8gb ram 3200 Mhz. Da li je ploča loša karika u toj kombinaciji?

Poslato uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ako neces da ludujes sa overklokom, radice to, ali ako uzimas novo i nije prevelika razlika u ceni, bolje idi na neku msi plocu.
 
@Vorlon
onda uzmi Mortar Titanium non MAX, ili cekaj max, sta te kosta, ionako merkas vec neko vreme, nemoj sada da popustis.


@TosaNS
Pitanje sta ce da radi na toj Gigi od memorija. Radi ovaj Fury eol sto prodaju kod nas, 3200cl18. Ja bih radio cekao MSI max, nego uzeo Gigu. Jeste giga lepsa, ali sve ostalo na strani MSI.
 
Nazad
Vrh Dno