Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Dolaze sad svi sa kulerima. X imaju malo bolje.
 
Moze li mi neko reći koja je najbolja ploča od ove 3 za ryzen 5 2600?Bitno mi je da mogu overklokovati i da podržava memorije od 3200 MHz i brže i da mogu u budućnosti staviti noviji ryzen kad izađe.Koja je najkvalitetnija od ove 3?
1.Gigabyte Aorus b450 Pro
2.Asrock b450 Pro 4
3.Msi b450 Tomahawk
 
MSI B450 Tomahawk
 
Podižem temu jer mi treba pomoć oko nedoumice koju B450 ploču da izaberem sa najboljim odnosom cena/kvalitet, a da je pouzdana i proverena.
Neće se igrati nikakve zahtevne igre i slično. Nije mi bitano da li ima neki SATA ili USB port više ili manje, niti format ili izgled jer ide u veliko neprovidno kućište :)
Na nju će ići Ryzen 5 2400G.
Za sada su mi, na osnovu pisanja po forumu, u izboru MSI Tomahawk ili Mortar, ASRock B450 PRO4, Gigabyte Aorus Pro. Ali već par meseci se nije pisalo o njima a vidim da se u ponudi kom "mađara" pojavilo mnogo toga zanimljivog, pa rekoh da vidim da li imate neki savet za starog člana koji je ispao iz tokova :D
 
Pa tim redom kojim si nabrojao, mozda jos u listu upadne sasvim solidna AsRock b450 Fatality. Samo da znas da su nestasice MSI ploca, kod madjara se ceka 7-10 dana, kod nasih, paaaa.... uglavnom kao da sa Novog Zelanda porucuju.... Niko nista ne prica o njima jer je sve receno :)
 
A neka iskustva sa asrock b450m steel legend? Pojavila se kod madjara, navodno je izmedju ostalog poboljsana VRM sekcija.
Narucio B450m mortar, jos cemo da vidimo da li je zapravo ima na stanju, pa ako ne bude razmatram mATX alternativu.
 
Hvala na savetu, pogledao sam AsRock b450 Fatality i deluje mi kao ASRock B450 PRO4 sa dodatom opcijom za LED trake i neke tako gejming stvari, a i cenovno su skoro iste tako da mislim da je to suštinski ista ploča po kvalitetu ?
Ustvari, ono što me zbunjuje je - šta to MSI Tomahawk/Mortar ima da vredi 20-30 eura više od ASRock-a ? Ili su toliko zajebali sa B350 serijom pa sad moraju da idu sa nižom cenom :D
 
Najbolja kupovina je Msi mortar. Msi ploče sa b450 čipsetom imaju najbolje naponske jedinice.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
I ja sam se lomio oko MSI Mortar i ASRock PRO4 ali sam prelomio i uze MSI zbog memorije (iskustva drugih na netu). Hyper X Predator na 3200 koji spada u "malo jeftinije" memorije radi bez problema na Mortar-u.
Bios za MSI ploce je trenutno mnogo bolji sto se tice azurnosti i updejta u odnosu na ASRock a i mnoge druge. Kad se pogleda lista podrzanih memorija na MSI sajtu sve ti bude jasno.
Sve je proradilo iz prve kad sam sastavio masinu.
 
Zar nije Tomahawk najbolja B450 ploca i all around Ryzen ploca?
 
Jeste
 
Jel ova lista sa fabričkim podacima ili "pravim"? Znamo da su uhvatili AsRock da lažiraju podatke (i GB ako se dobro sećam)!
 
Jel ova lista sa fabričkim podacima ili "pravim"? Znamo da su uhvatili AsRock da lažiraju podatke (i GB ako se dobro sećam)!

Lista je veoma dobro složena, nije prema fabričkim podacima, napravljena je na osnovu ove (stoji dole niže u napomenama):

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

A lista sa hardwareluxx je prikupljena sa puno stranica gde su rađeni testovi, ili su korisnici skidali hladnjake, slikali VRM, pa je vršena procena kvaliteta ugrađenih komponenanta.

Prednost liste koju je postavio no name je u tome što korisnici ne moraju razbijati glavu time šta valja, a šta ne sa hardwareluxx stranice (potrebno je i određeno predznanje),
već su poređane ploče po VRM sposobnosti.

Da, ASRock i Gigabyte jesu "lažirali" podatke, na primer ASRock je reklamirao jednu svoju ploču kao "9 phases power design", što nema mnogo veze sa realnom situacijom.

3 pojačane faze za CPU (duplirani mosfets i zavojnice), puta dva = 6, plus 3 faze za SoC deo, koji ne vuče previše struje se tako pretvara u "9 phase power design", a ploča u stvari ima samo 3 pojačane faze za CPU, gde je najveće opterećenje.
Slično je bilo i sa nekim Gigabyte pločama, a oba proizvođača su se u principu diskvalifikovala u srednjem i nižem segmentu zbog analognih VRM kontrolera, samo ASUS i MSI ugrađuju digitalne i na jeftinijim pločama (veća preciznost i bolja kontrola napona).
 
Poslednja izmena:
Bazooka Plus ima malo bolje odradjen VRM od mortar/tomahawk, i nema novih B450M Gaming i B450M S2H Gigabyte ploci, koje imaju iznad prosecno hladjenje za VRM, i ok VRM za APU chipove (granica lower range i mid range tier-a). Takodje nisu ubacene nove Asus TUF-PRO Gaming , koje imaju prolaznu VRM sekciju (odmah ispod mortar-a, tu negde u rangu sa obicnom bazookom, ali TUF-PRO (pogotovo mATX) vadi sve ostalo, zvucna, VRM heatsink itd).

I nema jos review-a za Asrock Steel Legend. to je ono sto fali.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9zn362/mobo_pcb_breakdown_asus_tuf_b450mpro_gaming/

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ab6no4/pcb_breakdown_gigabyte_b450m_gaming_actually/

Biostar B450GT3 review ispod.

https://www.tweaktown.com/reviews/8907/biostar-b450gt3-amd-b450-motherboard-review/index.html
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta je toliko specijalno oko Steel Legend. Pogledao sam i ne sviđa mi se. ASRock navodi "6 phase" što je u prevodu verovatno 4+2 i 60A MOSFETi, što na papiru zvuči ok, ali ne zna se kakve su faze. Verovatno su prekopirali faze sa ostalih budžet modela, sumnjam da su dizajnirali druge specijalno za ovu ploču, što znači da su krš. Ono šta me je definitivno odbilo su hladnjaci, nikakvi su. Uopšte nemaju masu, samo tanak stubić...ono nema ništa da ohladi. Treba da hvataju beleške od MSI-ja kako da prave hladnjake...

Ostatak je potpuno prosečan, Realtek LAN i matori Realtek codec (što ima i većina konkurencije) a drugi M.2 slot je samo x2...sve u svemu, meh. Videćemo da li će Buildzoid da baci pogled, nešto sumnjam da hoće...
 
Nabasah na meki test Msi b450 ploce, nije mi jasno zasto trosi 30w vise struje u idle rezimu? Drzi veci napon procesora?
 
Mozda je zaboravio da iskljuci Game Boost pri testu :D
 
ASROCK B450 Pro4 ili Gigabyte AM4 B450 AORUS ELITE
Sta je bolja kupovina? Obe su oko 100e, a to mi je neki limit.
 
Po tome sta gledas i po kojoj ceni znaci da kupujes kod nas pa necu pametovati imas to i to za iste pare kod madjara ali mogu ti dati savet da pogledas na netu memoriju koju hoces da uparis sa tim da li ce raditi kako treba. Ploce su nista posebno radice ok ako nisi u nekom oc fazonu pa ti je bitna filozofija oko kvaliteta VRM-a. Gigabyte je sminka ima malo RGB-a, AsRock ima USB 3 gen 2 i bolje pozicioniran m2 slot sto se meni vise svidja.
 
Lepo ti rece Becic, i ja sam snimao tu Elite pa na kraju odlucio da dam 10e vise za proverenu. Da je Aorus Pro, bila bi druga prica,a taj AsRock takodje nije nesto. Ako nisi gadljiv na mATX (a pretpostavljam da gledas E**i) razmotri jeftiniju MSI AM4 B450M Bazooka v2.
 
MSI B450-A PRO vs MSI B450 GAMING PLUS odlucio sam se za msi, ali koja je razlika izmedju ove dve ploce(ja je ne vidim) cena je relativno ista?
 
Drugačije farbane i drugačije dizajnirani hladnjaci :D
Pro ima VGA konektor viška
Dok PLUS zvanično podržava 64GB RAM-a (kod Pro se ograđuje od pune podrške), ima 2 RGB priključka vs 1, ostalo jeste manje više identično.
 
Poslednja izmena:
xda4pmf92pw11.png
 
MSI B450-A PRO vs MSI B450 GAMING PLUS odlucio sam se za msi, ali koja je razlika izmedju ove dve ploce(ja je ne vidim) cena je relativno ista?

Kao sto ti Boki rece osim boje i malo drugacijih hladnjaka prakticno iste ploce. Kada sam kupovao, PRO je bio par hiljada jeftiniji pa mi bilo besmisleno uzimati GAMING.
 
PRO ce i biti onda ;)
 
Nazad
Vrh Dno