Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Imao sam i ja nekada 20 godina, davno to bese.
Ko je bio strpljiv, fail nije na njega uticao, a onaj ko nije, uvek moze da vrati plocu.

Samo 2 ima u prodaji trenutno, A-pro i tomahawk, ali sto nasi to nemaju, to vec ne znam. Ali nebitno, imaju madjari. Ja sam zvao za Tomahawk jedno 5 nasih prodavnica, jer sam hteo da se docepam bilo koje, samo da ne cekam lager max-a na iponu.
Nema nigde, kazu pocetko septembra se ocekuje da nabave. Sve non max su povucene. a tomahawka ne mogu da navasaju.
 
'Ajd mi kaži jedan racionalan razlog za nekupovinu DDR4 memorije koja je EOL??? Ima 5 god garancije, zar ne.
Naprotiv, ja bih je kupio što povoljnije, i molio se da crkne u što kraćem roku :d
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da ima 10, ali nije u tome poenta. Ima razloga zasto je EOL, jer niko to nece da kupi, samo se kod nas prodaje. Niko blesav nece da plati 90e za 3200c18, dok ima 3200c16 za 91e.
U razlike izmedju c16 i c18 necu da ulazim, makar i bile teorijske.
Svi mi drugacije gledamo. Oni koji bocnu i ne diraju, njima je i c20 isti djavo, meni nije.
 
Pa dobro, nema veze sa tim što je EOL nego što za iste pare možeš da kupiš bolju memoriju sa normalnom latencijom za današnje standarde.

Može neki proizvod da bude EOL a da bude dobra kupovina.
 
Upravo to. EOL nije nikakav parametar :)
Slažem se, uvek je najbolje da se bira best bang for the buck.
Inače pomenuh da je drugar klincu uzeo komp samo što se pojavio R3, tada baš nije mogao mnogo ni da bira. A i njemu uopšte i nije bitno.
 
Poslednja izmena:
@vorlon
Evo ti prilike da kupis EOL proizvod, kupi Mortar non max. Odlicna je to kupovina, nema veze sto je bios cip ogranicen. Isto vazi i za ovaj Fury, kakve veze ima sto je c18, dok je novi ista cena c16.
Kao sto ima non max ogranicenje, tako ima i ovaj Fury, jednostavno nije konkurantan proizvod za cenu, ne nudi perf/price kao c16. Poredjenje nije bas najbolje, ali ajde.

Ne bi bio EOL da se prodaje kao alva. Moze EOL proizvod da bude ne dobra, nego odlicna kupovina, ali to ne vazi za glavne komponente racunara. Uglavnom je to kuler, mozda neki aio, vent ili pak kuciste, periferija i slicno.
Taj Fury je jos iz doba z170, ako se ne varam, iz istog doba kada je ta latenca smatrana srednjom ili visom srednjom klasom, sto sada nije slucaj. Sada je sredina 3200c16, tj. novi Fury.
 
Poslednja izmena:
@VORLON

Stigao Mortar MAX
 
Jel kod tih MAX ploča samo fora u većem bios čipu ili ima još boljitaka?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Samo bios.
 
USB Gen 3.2 je na MAX, na običnoj je 3.1, uz BIOS, to su sve promene.
 
To nisam video, iskreno i nebitno, makar za 99% nas.
 
Hvala, poručeno.

Ja samo hoću da ne moram da razmišljam kada dođe vreme za upgrade, to je jedini razlog što sam čekao MAX.
 
Planiram da uzmem:

ryzen 3 3200g,
Antec VP700P plus napajanje,
Ram 2 x 4GB DDR4 Kingston HyperX PREDATOR Black 3000MHz,

MSI B450M PRO-VDH PLUS plocu

Zanima me vase misljenje za plocu u ovom cenovnom rangu 10k u domacim radnjama?

Konfa je za dalji upgrade,pa mi je bitno misljenje iskusnijih za plocu
 
Poslednja izmena:
Nova MSI B450M Mortar MAX, sa minimalnim izmenama u odnosu na prethodnu.... Uglavnom, veći BIOS i podrška za brže DDR4 memorije.

DSC_2603.jpg
DSC_2606.jpg
DSC_2607.jpg
DSC_2609.jpg
DSC_2605.jpg
 
Stigla i meni, oduševilo me koliko je masivan hladnjak. :)
 
Sinoc sam stavio novu verziju biosa na b450 tomahawk! I sada kad udjem u hwinfo pod voltazom VDDP stoji 0 jel to ok? Iskreno ne sjecam jel pisalo i prije novog biosa! U biosu pod vddp stoji auto voltaza
 
Koja je to verzija?
 
Za MAX ima 1.0.0.3abb i abba beta biosi.

VDDP je 0 i kod mene
 
https://www.lanzous.com/i64le6b

Beta bios za Tomahawk MAX ABBA, kao i uvek, koristiti na sopstvenu odgovornost.

Edit: treće dugme je regularan download.
 
Ništa neće da fali iako je beta, lako se vrati. Baš ću da probam za jedno pola sata.
Ovo neki kosooki sajt, bem ti seme.

EDIT:
caskom sam bacio Cinebench, boost klokovi jesu popravljeni, ali napon nije.

Untitled.png


Sve je na def, nista nisam cackao. Inace boostuje all core 4ghz, smesno.
 
Poslednja izmena:
Može kod MSI ploča da se vraća na stariji bios? Negde sam pročitao da ne može pa zato pitam.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ja sam sa Bete vratio na stable verziju bez problema. Sa abb Bete v331 na v32 stable
 
Pojavio sam Toma MAX i kod nas, u firmi na G.
 
Izašao ABBA za Tomahawk MAX.
@marezz
Pun ti inbox
 
^
Jesi li probao, koliko sada bustuje, napon?
 
Sada cu da probam. Beta nije sredila napone, ali jeste klokove, sada cu da vidim sa stable sta se desava.


EDIT:

Napon za single core ide do 1.49v ovako na default, ali samo za one koji bustuju do 4400.
Inace, full idle naponi su oko 1.013v, minimum 1v.
Kada je multi u pitanju, bustuje 4000-4025mhz, sto je po meni lose, 4.2 bi bilo bolje. Moguce da je to samo moj primerak, jer iskreno nije neki, ispod proseka. Napon ispod 1.3v naravno za sva jezgra.

MAX boost za single na 4 jezgra 4400, 2 na 4325, 2 na 4350.

Full idle temp oko 32, light load oko 45, max multi oko 65.
Cini mi se da je najbolji bios do sada. Cak i ventovi rade normalno, nema onog zavijanja prilikom paljenja niti bilo sta, bukvalno nista nisam cackao.
 
Poslednja izmena:
Odlično je to sada, naravno sve zavisi od primerka procesora.
 
Meni 4.2 ili 4.4 isti djavo, jer nijedan za 4.4 ne trazi ispod 1.35v. Tako su ga napravili, i to je to. Ja sam vise nego zadovoljan.
Stavio sam all core 4.2, meni puna kapa.
 
Nazad
Vrh Dno