Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Vrhunska maticna ploca, uzimam nju i Asrock B450M za mATX build. MSI je sudeci po svemu najbolja B450. Asus uobicajeno dere u nizem i srednjem segmentu, visi ne vredi ni spominjati.
 
Hvala bogu da su, što se mene tiče. Većina B450 ploča mi ne odgovara zato što imaju SATA konektor pod uglom, a tako ne može da stane u moje kućište.

Može li neko mišljenje o kvalitetu B450 ploča bez namere da se overklokuje 2700X? Pretpostavljam da ako se ploča kupuje za budući 2300X, hladnjaci na VRM-u ne igraju nikakvu ulogu?
 
Poslednja izmena:
Sledece nedelje na stanju, a za skuplje modele, pucajte kome sta je interesantno pa cemo da nabavimo:

ASRock B450M-HDV, AM4, 4xSATA3, DDR4 3200, USB 3.1
MSI B450M PRO-M2
Gigabyte B450M DS3H, AM4, DDR4-3200, USB 3.1, DVI-D/HDMI
MSI B450M GAMING PLUS
ASRock B450M PRO4, AM4, 4xSATA3, DDR4 3200, USB 3.0+3.1 (Type A+C)
ASUS PRIME B450M-K AM4, B450, USB3.1, M.2, SATA 6GB/S
Gigabyte B450 AORUS M, AM4, DDR4-3200, USB 3.1, DVI-D/HDMI
PRIME B450M-A
 
SPDIF je requirement koji mi poprilicno suzava izbor... :/
 
Evo izašle cene kod nas...

Ne znam, deluju mi za po jednu do dve crvene više nego što bi trebalo...
 
To je uobicajena praksa.
Novi model, trenutno ogranicena ponuda (samo Gigabyte), konkurencija koja ih jos nije uvrstila u ponudu, cenovna politika itd....sve ovo su faktori koji uticu na formiranje cend u datom trenutku. Iznivelisace se uskoro. G++++++ je ustaljeno smrt za novcanik.
 
Govorim o cenama u E. A tu su i Asus i Asrock i MSI...
 
I sa E je identicno, kada je u pitanju cenovna politika i neki faktori uticaja. Uostalom, to cene potvrdjuju. Upredi cenu Asrock B350M i 450 ekvivalenta. Razlika je dve hiljade dinara. Kao sto sam napisao, kasnije korekcije su neminovne. Ne i znacajno izrazene dok su te komponente odnosno platforme aktuelne. To znaju svi koji redovno prate cene hardvera u nasim shopovima i uopste.
 
Treba mi mATX za R1600 pa sam prvo cekao Asrock B450M pro posto je sa B350M modelom bilo problema u tom smislu. E sad vidim da se pojavio i GB Aorus B450M za jedva malo vecu cenu. Ide za radnu masinu pa je max prioritet stabilnost. Memorija je 2x8GB 2400 Samsung. Ako moze neko ko prati da iznese misljenje izmedju ove dve ploce, posebno oko naponskih. Generalno sam imao uvek dobra iskustva sa GB, a zanimljivost je da i ova prednodna iz potpisa (koja ce sad da napuni 9 godina, uzeta preko benchaus-a) je isto GB.

Hvala.
 
Treba mi mATX za R1600 pa sam prvo cekao Asrock B450M pro posto je sa B350M modelom bilo problema u tom smislu. E sad vidim da se pojavio i GB Aorus B450M za jedva malo vecu cenu. Ide za radnu masinu pa je max prioritet stabilnost. Memorija je 2x8GB 2400 Samsung. Ako moze neko ko prati da iznese misljenje izmedju ove dve ploce, posebno oko naponskih. Generalno sam imao uvek dobra iskustva sa GB, a zanimljivost je da i ova prednodna iz potpisa (koja ce sad da napuni 9 godina, uzeta preko benchaus-a) je isto GB.

Hvala.

Pogledaj ovaj video: https://youtu.be/yWAwOH-egFs
Koliko sam video, pohvalio je MSI B450i Gaming Plus zbog dobre naponske...
 
Treba mi mATX za R1600 pa sam prvo cekao Asrock B450M pro posto je sa B350M modelom bilo problema u tom smislu. E sad vidim da se pojavio i GB Aorus B450M za jedva malo vecu cenu. Ide za radnu masinu pa je max prioritet stabilnost. Memorija je 2x8GB 2400 Samsung. Ako moze neko ko prati da iznese misljenje izmedju ove dve ploce, posebno oko naponskih. Generalno sam imao uvek dobra iskustva sa GB, a zanimljivost je da i ova prednodna iz potpisa (koja ce sad da napuni 9 godina, uzeta preko benchaus-a) je isto GB.

Hvala.

Sacekaj malo da vidis kakva ja ta ASrockova sem MSI jedina mATX B450 koja je okej.
 
Poslednja izmena:
Ja sam citao za Asrock, dakle b450mpro4 da je dobra overall, da nema problema kao na b350m modelu. Dakle nema zamrzavanja i slicnih gluposti.

Pak, vecina navodi kao problem da se obavezno instalira ethernet driver koji dolazi na disku uz plocu ili da de skine. Bez toga ima problema sa ethernetom, sad sta su oni tu radili da to zeza out box boga pitaj, ali eto. Pored tog, da kazemo, sitnog problema koji se lako resava, sve deluje super.

Sta znam, kao neko ko voli mATX ploce, meni je ovo top uz r5 2600x npr.
 
Duze od nedelju dan koristim msi b450 tomahavk uz r5 2600 . Proban dual boot s w7 i w10 pa dolazilo do nekakvih problema i zestokog kocenja ,usporavanja, racunara pa rekoh mora da je problem u w7 pa odustao od njega i instalirao samo w10. Problem ostao da bi na kraju ispalo da je problem u jednom od hard diskova koji je posle par sati rada zaradio gomilu bad blokova. Drugi istovetni radi normalno.
elem na kraju ponovljena instalacija w7 na gpt particiju i w10 i sve radi perfektno.
Jedino cimanje kod w7 instalacije je nemanje podrske za usb pa tastatura i mis moraju biti ps/2 . Posle instalacije drajvera sve readi perfektno.
 
Poslednja izmena:
ja imam msi b450i nemam nikakvih zakucavanja stim sto sam ja na linuxu
 
Oko mesec dana koristim ASUS Prime B450M-A; iskustva su pozitivna, ploča se ne greje, nisam imao do sada nikakvih problema. Temperatura procesora (Ryzen 5 2400G) kreće se uglavnom od 28C do 40C. Ventilatori se uglavnom vrte na 800-1000 o/min (cpu kuler CM hyper h411), a druga dva u kućištu na 400-700 o/min.
Merio sam pirometrom i temperaturu na napajanju ploče (kockice oko cpu ležišta:) ) i kreće se oko 30C-33C, temperatura čipseta oko 40C-42C.
E sad, nisam se bavio overklokom, nemam instalirane igrice i "najteže" što računar radi je CAD, Corel, rad sa zaista velikim pdf fajlovima, ponekad Lightroom i sl.
Ako nešto znači, u sva 4 DIMM slota ima memorije, napajanje je takođe OK - Seasonic 520w modularno, nemam dodatnu grafičku kartu.
Eto, možda nekome bude značilo...
 
Poslednja izmena:
Da li mislite da je neki problem sto ova MSI mATX ploca

https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS/Specification

nema hladnjake na Soc fazama?..sve u svemu deluje mi totalno OK ploca (mozda najbolja b450 ploca ispod 10.000 din) osim tog nedostatka hladnjaka,pa me zanima ako bi na nju isao npr ryzen 5 1600 ili 2600 koji se manje ili vise klokne,kakva bi bila sitacija sa zagrevanjem?
 
Da,moj lapsus....postavio sam MSIjev link za B450 GAMING PLUS,koja je ATX formata i ima hladnjak...(i skuplja je od mATX verzije za neke 2-3 hiljade din)

Mislio sam na ovu plocu

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-GAMING-PLUS.html

Vrlo je slicna onoj vecoj (ciji sam link greskom postavio)...samo je mATX dimenzija,podrzava max 32 gb ram-a...i sto je odmah uocljivo sa slika,nedostaje joj taj poveci hladnjak nad SoC fazama......pa se pitam,da li je to neki ozbiljniji nedostatak ploce?

I zanimljivo,ova manja i jeftinija ploca ima 4+3 digitalne faze kod procesora (one tri gde nema hladnjaka),dok ova veca i skuplja ima 4+2 faze,potpuno hladjenje sa dva hladnjaka...
 
Poslednja izmena:
Klokovali su ljudi i Ryzen 7 na takvom B350 modelu, ali ja to nikad ne bih radio. Po mom mišljenju, B350/B450 ploče su za umeren klok 4-core procesora. Mada sam ja generalno protiv OC-a, ako su performanse cilj
 
Na dobroj B450 ploči možeš da klokneš 6-core, s dobrim hlađenjem...mada, sa 2600X i 2700X je i OC izgubio smisao, ne dobijaš puno u odnosu na vreme, trud i hlađenje koje uložiš. U neku ruku je to i dobro jer ko baš hoće žešće da OC, uzme non-X modele pa vidi dokle može da ih tera, taman i uštedi. Za one poput mene, koji bi sve manje da se cimaju kako vreme prolazi, 2600X i 2700X su Bogom dani, ostaviš ih na stock i ne gubiš puno.
 
Cenovna razlika ovde gde sam je 60€ izmedju 2600X i 2600. Za 60e mogu da pazarim neki SSD npr.
 
Onda nema smisla ići na X. Razlika u radu je neprimetna, to je više psihloški problem :D Možeš klokovati R5 2600, nije problem, ali ne dobija se mnogo.

Kako nema smisla R5 2600x i R7 2700x su prvi procesori u istoriji covecanstva koji se itekako isplate nekomo ko nece da radi OC.
2700x bolje radi samo OC automatski nego da ga sam drndas (Naravno da moze malo bolje opet sa baseclock-om i zatezanjem memorija, ali ovo je prvi put da je razlika izmedju ni pipaj nista procesora i OC-ovanja toliko mala, da nije ni bitno).
 
Nazad
Vrh Dno