Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Rokni sve na 100 % manje ce te smarati, meni stoji pored glave kuciste, i manje me nervira na 100 % nego da varira. Elem, na stolu mi stoji i AC 34 eSport Duo al me tako mrzi da ga montiram, sve se lomim dal da uzmem novo kuciste pa da ne moram dva puta da radim isti posao :D
 
Drugar ima gigabyte b450m s2h stavio je rgb led traku i kad installira rgb fusion program s gigabajtovog sajta od opcija nema nista samo off i static.Nema sve one modove koji oni reklamiraju na sajtu.Ne moze da se menjaju boje same i ostali razni efekti.U cemu je fora da li ploca ne podrzava? Pa cak ova moja biostar ploca pa mozes da kontrolises rgb traku kako zelis:)

Screenshot_3.png
 
To mu je "božji znak" da se mane šarenila. :)
 
Da li neko ima rog strix b45f gaming plocu i zna da snimi profil u biosu na usb stik? Probao sam da ga snimim na usb,medjutim kada kliknem da snimi,nista se ne desi. Bios uredno vidi usb stik, profil kojisam imenovao i snimio u biosu pod brojem 1 se vidi,ali od sejva nista. Bojim se, kada budem azurirao bios, novi ne povuce taj sejv iz starog, vec da treba da se ucita sejv sa usb stika. Trenutno imam 3103 verziju biosa. Apdejtovanu sa 3003
 
Da li neko ima rog strix b45f gaming plocu i zna da snimi profil u biosu na usb stik? Probao sam da ga snimim na usb,medjutim kada kliknem da snimi,nista se ne desi. Bios uredno vidi usb stik, profil kojisam imenovao i snimio u biosu pod brojem 1 se vidi,ali od sejva nista. Bojim se, kada budem azurirao bios, novi ne povuce taj sejv iz starog, vec da treba da se ucita sejv sa usb stika. Trenutno imam 3103 verziju biosa. Apdejtovanu sa 3003

Da ne treba usb stick da bude formatiran na FAT32? Takodje, mozda treba da bude u posebnom USB slotu?
 
Ne treba poseban slot ali je fat32 obavezan. Tako je bar kod mene, strix b450e .
 
Da li B450 MSI Tomahawk Max vredi 30e vise od B450 Aorus Elite?
Po netu vidim da ima slabiju VRM sekciju, ali svakako na nju nece ici verovatno nista jace od R5 3600 niti ce biti odvrnuto na max..
 
Pogledaj mortar ili msi b450A pro max ako je tomi skup.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Pa ne znam iskreno, nekako mi je Tomahawk cenovno blizu x470 ploca.. Msm, ne moram da tupim, uzmem nju kao proverenu opciju..
 
Ja da uzimam za mene išao bih sa tim budzetom na b550 neku sa slicnom cenom i naponskom,a ima ih..do 120e posto vidim da je tomi 115e

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Ako te ne mrzi daj mi neki primer molim te :)

Kad sam gledao za slicne pare je mogla da se uzme samo B550M AORUS PRO, ali bih ja radije na ATX kad vec planiram i veliko kuciste..
 
ATX do 120e jedino AsRock phantom 4 121e [emoji2] Nije loša,tu je negde sa b450 tomijem,A pro,mortar i sl.A dobiješ b550.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Fat 32 je. Probao sam 2 stika. I na ulaz na kucistu i na usb 3.0 na panelu iza.
 
Probaj i sa raspakovanim BIOSom i spakovanim...
Potraži neki video ili upustvo za flashovanje baš na toj ploči, mada cenim da si to već uradio...ne znam što ne bi htelo.
 
Azurirao sam bios lepo. Radi i sa usb stika a i online preko biosa.
Nece da mi snimi profil(moja setovanja za mem,cpu,ventilatore itd), da ga imam za bejkap,da se ne mucim sa ponovnim podesavanjima kada ubuduce budem flesovao noviju verziju biosa. Trazio sam na netu, nema nista za ovu plocu,
Verovatno je neki bag u trenutnoj verziji biosa. Jedino nisam probao celar cmos da odradim.
 
Probaj sa drugim flesom. Kao što rekoh, kod mene je sve u redu sa istom verzijom biosa.
200827211045.jpg
 
I ja sam na mojoj ploči uspešno snimio profil...ne znam što kod tebe zeza.
 
Probaj sa drugim flesom. Kao što rekoh, kod mene je sve u redu sa istom verzijom biosa.
Pogledajte prilog 289256

Prazan formatiran fles ili neki na kom ima jos fajlova?
Probao sam sa 2 flesa,sad cu sa jos nekim.
Probao sa jos 2, nece. U razlicitim usb portovima. Kliknem ok ctrl/f2 ili samo f2 i ok. Samo se zatvori taj prozor i nista.
Kada budem cistio ventose i ostalo izvadicu bateriju za bios na par minuta. Mozda je tu problem.
 
Poslednja izmena:
Mozda nije pravo mesto za ovo pitanje, ali ajd da probam :)

Dakle, uzeo sam B450 Tomahawk Max i MS Titan Pro 2 kuciste i sada ne znam kako i da li ikako mogu da povezem pwm kontroler koji se dobija uz kuciste sa plocom?

Znam da ploca nema argb headere nigde tako da to ne mogu da povezem, ali da li smem da ubodem pwm kablic od kontrolera u neki od fan headera ili prosto moraju da ostanu za sebe?

Edit, zapravo bih trebao da ga ubodem u pump fan header posto je jedino on pored cpu fan headera pwm?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Neznam za baš to kućište i njegov controler ali u večini slučajeva mora da ima vezu sa pločom radi nameštanja brzina iz softwera. Ti kontroleri su samo za ventilatore kućišta, pumpu i radiator fenove treba povezati na ploču directno i na odgovarajuća mesta zavisno od kulera.
 
Mozda nije pravo mesto za ovo pitanje, ali ajd da probam :)

Dakle, uzeo sam B450 Tomahawk Max i MS Titan Pro 2 kuciste i sada ne znam kako i da li ikako mogu da povezem pwm kontroler koji se dobija uz kuciste sa plocom?

Znam da ploca nema argb headere nigde tako da to ne mogu da povezem, ali da li smem da ubodem pwm kablic od kontrolera u neki od fan headera ili prosto moraju da ostanu za sebe?

Edit, zapravo bih trebao da ga ubodem u pump fan header posto je jedino on pored cpu fan headera pwm?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Odgledaj ovaj video, čovek je objasnio šta ide u matičnu: https://www.youtube.com/watch?v=Se4FGIO3FIw
 
@shomispc

Argb ne mozes povezati na plocu jer Tomahawk imam samo Rgb konektore, dok fan konektor normalno povezujes na fan header na ploci, radi regulisanja/podesavanja broja obrataja.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Hvala svima na pomoci, pretpostavio sam da je tako :)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Treba mi savet za mATX plocu, isao bi Ruzen 3600 i verovatno ne bih menjao procesor u naredne 3 godine procesor bih malo overklokovao, nista drasticno, graficka GTX 1070, u bliskoj buducnosti neka jaca, RTX ili radeon videcemo. Budzet oko 100e
E sad je li bolje ici na proverenu B450 plocu, poput MSI B450m Mortar MAX (100e) ili ici na neku od jeftinijih b550m ploca, poput Asrock B550m Pro4 (oko 110e)?
 
Uzmi Mortar i ne razmišljaj, nema bolje za te pare.

EDIT: Ok, možda nije tako jednostrano. Tehnički, ASRock ima malo bolji VRM, hladnjak na M.2 slotu i bolji zvučni deo. Međutim, hladnjaci su shit u poređenju s Mortarom, nema BIOS flashback taster, nema USB-C i Toslink konektor.
Neka bude da su egal, zavisno pd toga šta ti treba i šta ti je bitnije...
 
Poslednja izmena:
Pa generalno nista od toga mi nije toliko bitno, manji overclock mogu i na mortaru da uradim, a ako resim nekad da stavim Ryzen 4000 to cu moci i na Mortar plocu.
Vise me zanima neka buduca nadogradnja, mada ako Ryzen 5000 ne bude podrzaval AM4 socket onda je svejedno koju plocu uzeti.
Ima li neka druga B550m ploca do 120e koja je znacajno bolja od Mortar ploce?
 
Pa generalno nista od toga mi nije toliko bitno, manji overclock mogu i na mortaru da uradim, a ako resim nekad da stavim Ryzen 4000 to cu moci i na Mortar plocu.
Vise me zanima neka buduca nadogradnja, mada ako Ryzen 5000 ne bude podrzaval AM4 socket onda je svejedno koju plocu uzeti.
Ima li neka druga B550m ploca do 120e koja je znacajno bolja od Mortar ploce?

Mislim da bi ti Gigabyte B550M AORUS PRO bila pun pogodak, ako mozes da je nadjes za tu ili blago visu cenu.





Jel postoji neka nezvanicna lista koji ce proizvodjaci unaprediti svoje B450 ploce Renoir podrskom?
 
Poslednja izmena:
Sta je prednost na toj B550m Aorus Pro ploci u odnosu na Mortar?
 
Sta je prednost na toj B550m Aorus Pro ploci u odnosu na Mortar?

Hladjenje za jedan M.2 slot, audio resenje koje nije 15 godina staro kao ovo na MSI ploci, drasticno bolju VRM sekciju(ova B550 mi deluje kao da ima VRM kao mid range X470 ploca, mada uzmi to sa dozom rezerve jer sam negde na forumu procitao da Gigabyte je u dosadasnjim plocama ubacivala lose komponente u naponskoj sekciji, mada nikad nisam nasao detaljnije objasnjenje o tome), PCI-E 4.0 podrsku, vec postojeca podrska za Renoir(Ryzen 4000 APU) procesore, kao i duza/bolja/sigurnija podrska za nadolazece modele(mada je upitno koliko ce jos generacija izlaziti za AM4 socket).

Cini mi se da dolazi i neka bolja podrska za RGB trake, i ako se ne varam jedan dodatni prikljucak za ventilator, ali za ovo nisam 100% siguran jer je specifikacija za ove stvari mnogo glupo napisana na sajtovima, a nemam zelju da brojim konektore po plocama na high res slikama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno