Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Hvala na detaljnom objasnjenu, ako nije puno skuplja videcu nju da uzmem.
 
Nikako da nateram ethernet port na Tomahawk Max da proradi, pise "network cable unpluged", pa nemoguce da 3 kabla ne rade...:(
Svasta sam pokusavao, ne znam dal' nije do rutera...

Edit:
Sada sam pokusao i sa drugim kompom gde je isto Tomahawk Max, ne radi ni tu, izgleda da je problem do rutera stvarno, a ja ubedjen bio da je do ploce...:sceptic:
 
Poslednja izmena:
Pozdrav društvo, interesuje me vaše mišljenje po pitanju temperatura same ploče.

Imam Asus B450-I Gaming i na njoj je trenutno Ryzen 1600 AF.
Kućište je Raijintek Metis Evo , od napred ima intake u vidu 140mm ventilatora.

TEMPS 1600AF FOE LOAD.JPGTEMPS 1200 FOE LOAD.JPG

U attachu su temperature izmerene posle browser load-a, u pitanju je obična HTML click and collect igra ( Forge of Empires ) , dakle neki casual load.
Ono što me brine jesu temperature koje se očitavaju.

Da li ovo radi procesor ( pošto sam probao i sa Ryzen 1200 , temperature celog sistema su dosta bolje ) ?

Grafika je trenutno običan bacač slike ( GT 430 ) kasnije će biti takođe slabiji potrošač u vidu 1650
Ono što me najviše brine jesu temperatura NVME diska i RAM moduli su prilično topli/vreli na dodir.

Probao sam i da skinem kuler sa CPU i da samo prislonim 200mm vent sa starog kućišta i naravno temperature su odlične ali bukvalno je vent duvao preko cele ploče što nije izvodljivo u standardnoj upotrebi.

Moje pitanje je da li treba da brinem zbog ovih temperatura? Ok pomirio sam se temperaturama Ryzen procesora , ali iskreno malo mi je dosta svega ... preći ću u plavi tabor ponovo ako za ovo nema rešenja :D
 
Po meni,problem ti je u kucistu,tj zbog kucista su tolike temperature a ne zbog neke komponente……..kada budes ubacio neku jacu graficku,tek ce ti onda biti grejalica……..ako mozes da probas (pre kupovine) i sve da prebacis u neko dosta vece kuciste (idealno neki full tower) videces kako ce temperature (drasticno) biti smanjene
 
Pozdrav društvo, interesuje me vaše mišljenje po pitanju temperatura same ploče.

Imam Asus B450-I Gaming i na njoj je trenutno Ryzen 1600 AF.
Kućište je Raijintek Metis Evo , od napred ima intake u vidu 140mm ventilatora.

Pogledajte prilog 291232Pogledajte prilog 291233

U attachu su temperature izmerene posle browser load-a, u pitanju je obična HTML click and collect igra ( Forge of Empires ) , dakle neki casual load.
Ono što me brine jesu temperature koje se očitavaju.

Da li ovo radi procesor ( pošto sam probao i sa Ryzen 1200 , temperature celog sistema su dosta bolje ) ?

Grafika je trenutno običan bacač slike ( GT 430 ) kasnije će biti takođe slabiji potrošač u vidu 1650
Ono što me najviše brine jesu temperatura NVME diska i RAM moduli su prilično topli/vreli na dodir.

Probao sam i da skinem kuler sa CPU i da samo prislonim 200mm vent sa starog kućišta i naravno temperature su odlične ali bukvalno je vent duvao preko cele ploče što nije izvodljivo u standardnoj upotrebi.

Moje pitanje je da li treba da brinem zbog ovih temperatura? Ok pomirio sam se temperaturama Ryzen procesora , ali iskreno malo mi je dosta svega ... preći ću u plavi tabor ponovo ako za ovo nema rešenja :D

Koliki je napon procesora?
 
Zaboravih da napišem.

Za Ryzen 1600 AF sam radio undervolt, trenutno mi je na 1.000 @ 3.4ghz ( prolazi nekoliko tura C20 i CPU Z stress test kontam da je stabilan napon )

Meni kao da se čini da procesor podigne temperaturu celog MBD-a ali stvarno više nisam pametan :/
 
Temp su malo bolje otkako sam odvrnuo do panja CPU kuler.E sad , kontam da pošto je top-down kuler on mi je izgleda glavni čovek za hlađenje celokupnog sistema tj vazduh prelazi preko VRM-ova, diska.

Teorijski bolja 12-ca na CPU kuleru tj sa većim protokom vazduha bi odradila posao?

Stvarno sam prezadovoljan procesorom i sistemom, sve sam utegao još samo da rešim ovo
 
Sve izgleda odlično,
 
Koliko sam shvatio B450 ploče bi trebale da dobiju podršku za Ryzen 5000 procesore?

Planiram da uzmem uskoro Ryzen 3 3100 i Gigabyte B450M S2H pa me interesuje zbog kasnijeg, potencijalnog CPU ugprade-a iz Ryzen 5000 serije.
 
Neznam za Gigabyte ali je MSI praktično obećao BIOS za njihove ploče.
BTW, AGESA 1100 je puštena u promet,n eke B550 i x570 ploče već imaju novi BIOS.
 
Poslednja izmena:
Biostar takodje
 
Planiram da uzmem Ryzen 3 3100 (uz potencijalni CPU ugprade narednih godina na Ryzen 3 5600 recimo), 16GB RAM-a (za početak) verovatno G.SKILL Ripjaws V, za casual gaming i potencijalni blagi OC,
tako da gledam neku jeftiniju B450 ploču.

-Gigabyte B450M DS3H
-ASRock B450M Pro4
-MSI B450M-A PRO MAX

Gledajući KP cene, našao sam ove ploče kojima se cena kreće oko 60e što mi se uklapa u budžet, koliko sam video ovaj Gigabyte je najeftiniji od sve tri navedene, a kod ove MSI mi se ne dopada što ima samo dva slota za RAM,
sem toga da li postoji neka veća/bitnija razlika između njih i ako postoji neka bolja varijanta za isti novac?
 
Ja sam imao problem sa Ripjaws V 3200, 2 x 8, jedan modul je bio los, i MSI B450 nije mogao da postigne 3200, vec max 3000.

Reklamirao i sledeci par bio ok.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
 
Gigabyte B450M DS3H

Diskretna grafika prekriva SATA pa treba obratiti pažnju (pogledati donji desni ugao slike).

Screenshot 2020-10-27 at 22.49.43.png
 
Surak ima tu Gigabyte i ja nisam zadovoljan sa njom jer se pregreva naponska ako se OC 3200G cpu na 4ghz.
 
Sta predlazete za recimo combo 3700x, ram na 3200 (koji ram bi mozda bio najbolji, corsair lpx?), samsung 970 nvme?

Gledam Gigu Elite ili MSI tomahawk, kao neku alternativu ako ne odem na B550/5600 cpu.. Bez ikakvog overkloka procesora, hladnjen kvalitetnijim vazduznim kulerom.

Zelim kvalitetnu plocu, da ram radi kako treba, da je stabilna za 3700x itd. Ako bih kasnije radio upgrade, uzimala bi se druga ploca svakako.
 
Hvala na odgovorim, na osnovu odgovora uzbacio sam iz kalkulacije Gigabyte B450M DS3H, tako da u opticaju ostaju ASRock B450M Pro4 i MSI B450M-A PRO MAX, bliži sam ASrocku,
koliko sam shvatio nema ništa bolje u tom cenovnom rangu?
 
Sta predlazete za recimo combo 3700x, ram na 3200 (koji ram bi mozda bio najbolji, corsair lpx?), samsung 970 nvme?

Gledam Gigu Elite ili MSI tomahawk, kao neku alternativu ako ne odem na B550/5600 cpu.. Bez ikakvog overkloka procesora, hladnjen kvalitetnijim vazduznim kulerom.

Zelim kvalitetnu plocu, da ram radi kako treba, da je stabilna za 3700x itd. Ako bih kasnije radio upgrade, uzimala bi se druga ploca svakako.

Tomahawk, ako ne uzimaš B550. Ili Mortar, koji se meni više sviđa (2x M.2, više USB portova).

Ako ti se ne žuri i možeš da odvojiš par desetina evra više, vrebaj nešto poput B550-A Pro ili TUF kod Mađara...
 
Hvala na odgovorim, na osnovu odgovora uzbacio sam iz kalkulacije Gigabyte B450M DS3H, tako da u opticaju ostaju ASRock B450M Pro4 i MSI B450M-A PRO MAX, bliži sam ASrocku,
koliko sam shvatio nema ništa bolje u tom cenovnom rangu?
U sustini gledaj da li ti odgovaraju konektori na ploci, broj usb portova i sl...Sve ti je to relativno isto kod jeftinijih ploca
 
Planiram da uzmem Ryzen 3 3100 (uz potencijalni CPU ugprade narednih godina na Ryzen 3 5600 recimo), 16GB RAM-a (za početak) verovatno G.SKILL Ripjaws V, za casual gaming i potencijalni blagi OC,
tako da gledam neku jeftiniju B450 ploču.

-Gigabyte B450M DS3H
-ASRock B450M Pro4
-MSI B450M-A PRO MAX

Gledajući KP cene, našao sam ove ploče kojima se cena kreće oko 60e što mi se uklapa u budžet, koliko sam video ovaj Gigabyte je najeftiniji od sve tri navedene, a kod ove MSI mi se ne dopada što ima samo dva slota za RAM,
sem toga da li postoji neka veća/bitnija razlika između njih i ako postoji neka bolja varijanta za isti novac?
Dodaj jos 20-30 i uzmi Steel Legend B450, imam je i prezadovoljan sam... naravno ako ulazi u kuciste....

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Ја имам гигабајта аорус м, и такође је изашао нови биос, пише cpu компатибилност, али не пише који процесори. Ма флешоваћу биос, ко му ј... м...

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ja bih savetovao da još ne apdejtujete dok ne kupite neki Ryzen 5000. Ne zna se da li se može vratiti na starije verzije a i AMD je poznat po tome što mu trebaju meseci da stabilizuje stvari...
 
Убедили сте ме! Апдејтоваћу га [emoji1]

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno