Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Sve ploce kupljene u E/W radnjama (msi tomahawk) su MAX verzija, i ako nije naznaceno na sajtu. Nisam citao temu, ako se neko dvoumi/troumi oko kupovine ove ploce, svakako preporuka.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Sve ploce kupljene u E/W radnjama (msi tomahawk) su MAX verzija, i ako nije naznaceno na sajtu. Nisam citao temu, ako se neko dvoumi/troumi oko kupovine ove ploce, svakako preporuka.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Ti se to ponovio, pa znas sve informacije? :D
 
Ai Suite je problem za problemom, bacaj to u đubre. Nameštaj ventove u BIOS-u samo.

Ma naravno da je deinstaliran istog momenta. Svidela mi se bila samo ideja da napravim nekoliko profila koje bih menjao od situacije do situacije. U BIOS-u nije problem nemestiti za proc koji je prilicno hladan nego me smara sto kontrola ventova za kuciste nije pwm nego dc koji prati cpu temperaturu koja ne prelazi 55 stepeni pa kad se igra neka igra onda graficka ima malo vecu temperaturu kad su ventovi na manjem broju obrtaja. Ovako mora malo kompromisa malo buke ali hladne komponente. :)
 
Nema vec oko 2 mjeseca starih ploca u nabavi, sve su Max.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Sve ploce kupljene u E/W radnjama (msi tomahawk) su MAX verzija, i ako nije naznaceno na sajtu. Nisam citao temu, ako se neko dvoumi/troumi oko kupovine ove ploce, svakako preporuka.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Ja sam se raspitivao u E u Valjevu za Max i receno mi je da moze da se naruci, cena ista kao obicna Tomahawk plus pdv... Izgleda nisu bas nacisto...
 
nekad mi se desava da prilikom hladnog boot-a ploca odradi 3 beep ugasi se i upali, posle sve normalno. danas mi se desi 2 puta pa iz treceg upali.
Memory parity check error. 3 short beep
Moze li ovo da izaziva xmp, jer ram je nov a i ocistio sam i ponovo vratio. Probacu i na default memoriju al da vidim jel zna neko zbog cega moze biti i da li obracati paznju uopste?
postavke u biosu ostanu iste pa i za ram kad se ovo desava, nista se ne resetuje.
 
moja ploca ne ispusta nikakve beepove pri reset/paljenje malo cudno
 
Isključeno ti je u biosu po difoltu.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ma naravno da je deinstaliran istog momenta. Svidela mi se bila samo ideja da napravim nekoliko profila koje bih menjao od situacije do situacije. U BIOS-u nije problem nemestiti za proc koji je prilicno hladan nego me smara sto kontrola ventova za kuciste nije pwm nego dc koji prati cpu temperaturu koja ne prelazi 55 stepeni pa kad se igra neka igra onda graficka ima malo vecu temperaturu kad su ventovi na manjem broju obrtaja. Ovako mora malo kompromisa malo buke ali hladne komponente. :)

Sve zavisi kako ti je legla instalacija tog AI Suite. Ja ga imam instaliranog Ryzen x570 ploča ali imam i "dugme" za povećanje ili smanjenje brzine ventova tako da ne pravim profile samo stisnem...Inače jako je dobar za OC taj AI Suit onaj Ryzen Master ne.
 
Koja se pokazala kao najbolja M ploca kada govorimo o B450 i X570?
 
MSI B450M Mortar MAX za B450, X570 ploče baš i nisam pratio.
 
Za X570 mislim da ima jedna jedina (ASRock Pro4) i nije nešto...
 
*mjau**mjau**mjau**mjau* matx kada ima itx vrhuske, impact i aorus i pro
 
ITX nema dodatne PCI slotove a čovek možda ima mATX kućište ili neće da plaća slotove na ATX koji bi mu zvrjali prazni ili prosto hoće malo manji sistem a da ne pravi kompromise...
 
Ti znas da isti segment itx ploca kosta vise nego atx?
Nema to veze sa PCI slotovima, tj. cenu ne diktira broj istih.
Ako ima matx kuciste, totalno je nebitno uzeo matx ili itx plocu, jer pravljenje takvih sistema ima namenu, a to je kompaktnost, sto 3 pci slota, stavljanje svega i svacega ne bi trebalo da dolazi uopste u obzir.
 
Ako ima matx kuciste, totalno je nebitno uzeo matx ili itx plocu

Bitno je...ako nekom treba taj PCI slot ili dva extra, neće uzeti ITX, prosto. A u svakom slučaju će biti manji sistem nego ATX.
 
Sta uopste ide danas u PCI-E slotove kad sve zivo prave na USB?

Ništa neophodno, ali dobro, ima nas svakakvih.
Zvučne na itx pločama su odlične, tako da to otpada.
Stream karte prave USB, isti djavo kao PCI, tako da...
Možda nekome treba dual lan, jedina stvar koja mi pada na pamet iskreno.
 
Ozbiljnije Wi-Fi kartice, specifični kontroleri, pomenuo si lan...
Sve ono što zahteva veliki i stabilan protok, što USB još uvek ne može da obezbedi.
 
Poslednja izmena:
Sve itx imaju dovoljne dobre wi-fi kartice (x570 ploče sve imaju 5g). Kada noseći zid od zgrade smeta, ništa ne pomaže.
Razlika kod mene u dve sobe na 5g 120 naspram 260mb/s na optici, Intel mreža kompletna na laptopu.
Kome treba dual lan, ima impact, gde može i to da radi, jer ima dva PCI-E slota.
Specifični kontroleri?
Veliki i stabilan protok?
Taj sigurno neće kupiti matx niti itx, nego atx ili pak eatx.
U krajnjem slučaju, matx ni itx nisu namenjeni za workstation, nego za gaming, i postoje razlozi zašto.
 
Poslednja izmena:
da li ce promenom box venta na ploci iz potpisa porasti temperature na vrm mos i vrm soc(jos bitnije jer nema hladnjak)? racunam da on izduvava na stranu vazduh pa potpomaze hladjenje. isao bih na lc cc 120.
 
ne mogu editovati, okasnih. da li ce argb na ventilatoru raditi ako ga povezem na led cpu header koji je blizu socketa?
izgleda da nije argb, samo oni na dnu ploce. da li neko zna duzinu kablova na lc cc 120 ili moram adapter da kupujem da bi dohvatio do dna ploce...?
takodje mogu li se iskoristit adapteri koji su za napajanje ventilatora. imam vise komada sa 4pina a vidim argb je na 3? jel to uopste isto ili razlicito?
 
Poslednja izmena:
To je vrlo smisleno pitanje. To i jeste problem sa Tower kulerima, kao i vodenim blokovima. Hladjenje VRM -a. za vodeno hladjenje je bitno da i VRM ima hladnjake koji su isto u sitemu cirkulacije.

Tesko je za ne ocekivati porast VRM temperatura bez tog down-firing efekta. To je prosto tako, situacija je nepovoljnija. Koliko ce se odraziti zavisi mnogo od toga - koliko ima faza, kolikog su RDS(on) -a mosfeti, na kojoj frekvenciji je PWM, da li dinamicki iskljucuje neke faza ako je malo opterecenje, koji je CPU, tj. koliko trosi, da li moze preko PCB -a da se dovoljno brzo oslobodi toplote, da li je VRM topliji od CPU te toplota moze da ide ka procesoru i da se tako izvuce preko CPU kulera, koliko GPU od dole konvekcijom dodaje toplote, kako su rasporednjeni CASE kuleri, da li je VRM opstrujavanje koje dolazi od down-firing stock kulera kompenzovano nekim drugim, ...

Idealno je licno izmeriti u predmetnom kucistu, sa grafickom i OCom CPU -a ako ga ima i u uslovima koriscenja pri tom ocekivanom opterecenju. Izmeriti da li je kriticna situacija i gde su najveca gomilanja toplote. Sve drugo je nagadjanje.

taj Gigabyte B450 Aorus M ima VRM koji se inace mnogo greje tako da situacija nije sjajna

ovde npr. ima test Gigabyte B450 Aorus Pro koja ima malo bolje hladjenje pa se opet dosta lose pokazala sa VRM temperaturama
https://www.youtube.com/watch?v=EqQcgwz1hYA
 
sada overklokovan na 3.7 uz napon 1.25 vrm ne prelazi 66c sto je meni ok. Ali sa istim tim naponom planiranim oc ili jos vecim na 3.8 ako bude mala razlika u naponu, nadam se da nece biti mnogo preko 70c sto mislim da nije problem. ova temperatura vrm je pod stress testovima gde je i grafika uposlena. inace vrm mi na default kako je sad ne prelazi 60. sad sam vise hteo znati koliko utice na temp vrm box ali videcu kad stigne sutra. vise mi sad ostaje problem oko argb-a.
 
Poslednja izmena:
LC postoji kao LC-CC-120-RGB i kao LC-CC-120-ARGB-PRO

ARGB je adresabilni RGB i on zahteva aRGB kontroler. Externi ili na ploci. 3pin je.

taj Gigabyte B450 Aorus M ima dva header -a za aRGB. D_LED1 (na dnu ploce pored com hedera) i D_LED2 iznad 24p ATX napojnog konektora.
 
Narucio sam argb pro, sad videh u manualu u pravu si nisam primetio. Hvala na informaciji, radice onda sve bez adaptera.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
B450 Aorus M nije velika ploca i ukljuceni LC kablovi mogu dohvatiti oba hedera bez problema. aRGB header -i se na njoj mogu setovati i na 12V i na 5V standard. Po default -u je na 5V. Ako treba moze se prebaciti na 12V sa DLED_V_SW1 i DLED_V_SW2.

LC-CC-120-ARGB-PRO koristi 5V aRGB tako da ce raditi po default Gigabyte jumper setovanjima.
 
Poslednja izmena:
Hvala lepo. Pozurio sam sa pitanjima mogao sam i sam pogledati, nego sam brzao jer porucih kuler pa ako treba da dodam i adapter pre slanja ali nece biti potrebe.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Sve ok. Bitno da su otklonjene nedoumice a pritom moze i jos nekome da posluzi ako bude imao iste.
 
Nazad
Vrh Dno