Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

MSI MAX se vec pojavio online, mislim da ce da budu na stanju sutra ili do kraja nedelje.
Dok je to lepa novost, jos lepsa je da je neki kinez cepao 4200mhz memaru na obicnoj tomahawk, sa v18 ili v19, ne mogu tacno da se setim.
 
Juce sklopljen nov pc sa ryzen 5 3600 i MSI b450 Gaming Plus napokon. Bilo je malo tenzije dok sam flashovao bios preko buttona , da li ce raditi ili ne ,posto sam citao da su mnogi imali problema , ali sve radi savrseno :) .
Proc boostuje lepo do 4200MHz na 1.357V , memoriju sam lepo klokovao na cl 16 3600 , Kingston HyperX Predator . Jedino sto mi se ne svidjaju ove temperature u idlu (oko 42 C) i u loadu oko ~83 , ali dobro stavicu bolji kuler i pastu,za sada sam jako srecan :)
 
Poslednja izmena:
Juce sklopljen nov pc sa ryzen 5 3600 i MSI b450 Gaming Plus napokon. Bilo je malo tenzije dok sam flashovao bios preko buttona , da li ce raditi ili ne ,posto sam citao da su mnogi imali problema , ali sve radi savrseno :) .
Proc boostuje lepo do 4200MHz na 1.357V , memoriju sam lepo klokovao na cl 16 3600 , Kingston HyperX Predator . Jedino sto mi se ne svidjaju ove temperature u idlu (oko 42 C) i u loadu oko ~83 , ali dobro stavicu bolji kuler i pastu,za sada sam jako srecan :)

Ko zna zna.
Ti problemi su u velikoj meri iskorenjeni sa v18 i v19 verzijama biosa. Memorija radi na tomahawk, kao sto sam ranije rekao, preko 4000mhz. Malo srece, malo znanja, sve to radi vrhunski.
 
Samo sam pratio upustva,jedva sam nabavio USB 2.0 od max 8gb,flashovao,sacekao posle blinkanja jos 10min da bude sve sigurno,premostio pwr +/- bez reset jumpera ,pokrenuo prvi put tako i radi.Posle sam i reset jumper stavio i radi i tako.
 
Bas sam gledao za reset jumper, smesna stvar. Sitnica zbog koje ljudi ne mogu da boot-uju na plocama koje nisu x570. Smesno stvarno, ali sta da se radi.
Drago mi je da si uspeo i da si zadovoljan.
 
Samo sam pratio upustva,jedva sam nabavio USB 2.0 od max 8gb,flashovao,sacekao posle blinkanja jos 10min da bude sve sigurno,premostio pwr +/- bez reset jumpera ,pokrenuo prvi put tako i radi.Posle sam i reset jumper stavio i radi i tako.

Ja sam flesovao sa 16 gb usb... nisi morao da se cimas oko toga ali bitno je da sve radi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Upravo sam pričao sa jednom prodavnicom u UK, kažu da imaju MSI b450 Tomahawk MAX na stanju, što znači da će biti kod komšija i kod nas u sledećih 7-10 dana.
 
tomahawk 99 funti, oko 110 evra
 
isti dan kao kod Engleza, odlicno. Cena kod komsija je ispod 110.
Ta cena koju si izracunao je sa kompletnim porezom, sto znaci da je ispod 115. Neki madjar vraca 10% npr, sto znaci da bi ploca bila 105e.
Memorija mi je stigla, ovih dana cu plocu da narucim, svejedno mi tomahawk ili mortar.
 
Kakve su te B450 ploce sto pominjete? Izmedju ostalog i Tomahawk MAX, konkretno me zanima naponska.. Trazim nesto gde mogu 3700X i RAM da se kloknu kako valja.

Jel ima nesto da im fali u odnosu na skuplje ploce?

Hteo sam da uzmem X470 Gaming Pro Carbon, ali je MSI ukakio motku sa bios cipovima.
 
Tomahawk bi trebalo da je ok, ako je protok vazduha dobar. Mada, ja bih ipak išao na X470 ako dozvoljava budžet, ipak je bolji VRM...plus, X470 ploče ne bi trebalo da imaju problema sa malim BIOS čipom. Ali generalno, Tomahawk MAX će poslužiti.
 
Tomahawk bi trebalo da je ok, ako je protok vazduha dobar. Mada, ja bih ipak išao na X470 ako dozvoljava budžet, ipak je bolji VRM...plus, X470 ploče ne bi trebalo da imaju problema sa malim BIOS čipom. Ali generalno, Tomahawk MAX će poslužiti.

Upravo ovo, ok ce bude sa dobrim protokom vazduha :)
 
Samo sto MSI jos uvek kuburi sa BIOSom i problemi sa cold bootom i POSTom su jos prisutni kod nekih ljudi, bez obzira da li je obicna ili MAX u pitanju.
 
Samo sto MSI jos uvek kuburi sa BIOSom i problemi sa cold bootom i POSTom su jos prisutni kod nekih ljudi, bez obzira da li je obicna ili MAX u pitanju.

Uf, zar i dalje? Daj link ako imas? Ovo me sad plasi, jer sam narucio Tomahawk MAX..
 
Link za sta? /r/MSI_Gaming ti je pun utisaka, imas nekoliko ljudi sa MAX plocama. /r/hardware takodje, a /r/buildapc je imao sticky gde mole ljude da prestanu sa preporucivanjem MSI B450 ploca dok se situacija ne resi.

Problem sa MAX plocama je taj sto ne resava situaciju, posto jedina razlika u BIOSu izmedju obicne i MAX za sada je graficki UI, tako da i jedni i drugi moraju da cekaju na popravke ako su im zapali simptomi.
 
Minimum petorica su kupili MSI b450 i r3000 u zadnjih 15 dana, i niko nije imao problema. Ukoliko problemi postoje , mogu se rešiti bez većeg cimanja. Dešava se da zbog reset switch jumpera, jednostavno neće da butuje, I to samo dok prvi put ne butujes, posle sve ok.
To što su Ameri malo operisani, a kao sve znaju, to je druga stvar. Polovina sa redita ne zna ni bios da updejtuje.
Cold boot se javlja zbog rama u većini slučajeva. Sačekaš da on lepo namesti ram na bilo koju vrednost, onda sam podesiš, i radiće bez problema.
Što se ssd-a tiče, smem da se kladim da je opet memorija problem, jer neznalice ne umeju da uključe ryzen calc, I podese sve prema njemu, jer nekada ni xmp ne radi kako treba. Zato se muči po 15-20 sekundi da postuje. Može i do napajanja da bude, i za to postoji lek, kupiš Seasonic, Cors, CM(ako baš mora), a ne Raidmax, Fsp, propali Chieftec, LC i ostale kung fu proizvođače.
Za kupovinu ssd-a opet ista stvar kao i za napajanje, kupiš Samsung, Crucial, Kingston i nemaš problema.

1 u 1000 može da se zadesi da ukoliko kupi kako treba, zna da podesi i zaobiđe postojeće probleme poput reset jumpera, da masina neće da radi kako treba.
 
Mogu da potvrdim , eto i moj drug je sastavio juce r5 3600 sa ozloglasenim MSI b450 tomahawk i sve super radilo.Meni se nekad desi ali jako retko , da napr kad restartujem racunar ,treba mu da bootuje oko 30s umesto 10.
 
@Rolanero

Probaj obali memoriju na stepen nize od nativa, tj. ako je 3200, obali na 3000(ili pak ako ima izmedju nesto). Takodje probaj da namestis manuelno sve koristeci ryzen calculator.
Meni iskreno isti djavo 30 ili 10 sekundi, pritom komp mi je upaljen 24/7, jedino gasim kada odem kuci za vikend, ili dok sam na odmoru kao sada. Znam da i tebi ne smeta, ali eto ti zanimacije da probas da uklonis ''problem'', naravno ako imas vremena.

Koje napajanje imas?
 
Poslednja izmena:
Zna li neko kad ce se kod nas pojaviti MSI B450 MAX ploce?

Ili bilo koje Ryzen 3000 AMD B450 ready ploce (sa nalepnicom da podrzavaju Ryzen 3000)...
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam dilemu izmedju asrock B450M Pro4 ili MSI B450M Bazooka V2 cena je do 5 evra razlike u korist asrock-a.
Ice Ryzen 5 2600 i verovatno G.SKILL 16GB Aegis DDR4 3000MHz CL16 sa nekom rx 580
 
bazooka_bubble-gum.jpg
 
Kokane, i ako je slika ok, nismo u obdanistu (a i nije ti prva danas). Vreme koje si utrosio trazeci i kaceci sliku bolje da si potrosio u obrazlozenju zasto je Bazooka bolji izbor.
 
Zato što ima bolju aerodinamiku od ASRocka.

army-bazooka-weapon-gun-512.png ee4Kbbs.jpg

Seriozno...tu su negde. MSI ima 1 fazu više ali nije nešto specialno i nema hladnjak na SOC VRM-u. ASRock ima više USB3 portova, ima USB-C port i ima više konektora za ventilatore...
Da je ovo Bazooka Plus verzija, odabrao bih MSI. Pošto nije, uzeo bih ASRock.
 
2600+b450-a Pro, instalirao sam čipset drajvere sa MSI sajta međutim primetio sam da su na AMD sajtu mnogo mlađi drajveri za b450. Da li je onda bolje da se instaliraju ti noviji ili da ne diram ništa? U slučaju instalacije da li je bolje da se prvo obrišu stari pa instaliraju novi ili samo da se pokrene instalacija novih?
 
Nepisano pravilo je da bi trebalo da uvek imaš najnovije drajvere. Uvek su drajveri sa sajtova proizvodjača ploča stariji nego sa AMD sajta.
Najnoviji drajver sadrži optimizacije za idle stanje r3000(najverovatnije povišeni naponi su sređeni i tako neke sitnice), kao i fix za Destiny 2. To su novine, sve ostalo je nepromenjeno u odnosu na prethodni.

EDIT:
U pravu je Mike, novi drajver ne donosi ništa novo što bi tebi značilo.

@mcekovic
Tomahawk ima kod komsija, ostali modeli neće pre septembra.
Što se nas tiče, najverovatnije 2-3 nedelje pošto se pojave kod komšija.
 
Poslednja izmena:
Ako rade drajveri, ne diraj, možda su u MSI dodali ili promenili nešto nešto važno. Chipset drajvere ne možeš da uninnstaliraš, uradiće to novi drajveri.
 
Nazad
Vrh Dno