Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

ploca iz potpisa, vrm ide do 83-84c u prime gde procesor trosi 123w uz 1.3375v. uz ukljucen furmark kad grafika dodatno ugreje dodje na 90-91 i ne ide dalje. to je najgori scenario jer cak u occt-u psu testu sa avx2 potrosnja ne prelazi preko 100w tako da je prime furmark bas nerealna najgora kombinacija. kako iscitah do sad da su ovo ipak korektne temp. u gamingu vrm ne prelazi 65-67c. izbacivanjem stock kulera sam dobio 5-6c vece temp na vrmu, posledica tower kulera koju sam i ocekivao. pitanje je obarati napon i klok ili je ovo sasvim opusteno za maticnu? procitah negde zanimljivost da je vrm testiran na 125c na 1000dana rada. takodje da za vrm nije problem visoka temp sve do 100c ali kondezatori ne vole te temperature..
 
Greje se dosta VRM na tim plocama.

Kondenzatori su najslabija karika. Svakih 10C razlike u operativnim temperaturama produzava/skracuje duplo upotrebljivi zivotni vek istih.

Gigabyte b450 Aorus M koristi 105C 5000h kondenzatore.

Resenje - poboljsati malo opstrujavanje i ne koristiti procesor za sintetiku.
 
Poslednja izmena:
Ne da se greje, nego prži.
Tomahawk prilikom prime-a ne prelazi 60c, tačnije kod mene sa solidno
provetrenim kućištem(push/pull p14/p12 napred na ALC, 2x14 Phanteks 900rpm izvlače iznad, bez zadnjeg venta)ne prelazi 55c, a nemam vent da duva pravo u vrm.
 
Vratio sam se na 3.825ghz na 1.25 mozda ce biti i manje. Inace je za 3.9 tek na 1.356 potpuno stabilan i u prime al onda vrm uz prime ide do 92-93c, u gamingu do 65c. Ovako ne prelazi 80c vrm uz prime i mislim da je sweetspot. Bas bi voleo znati koliko je bila temp vrm-a na p45 ds3 na kojoj je bio q9650 dobro overklokovan a maticna je gurala 10tu god bez greske. Naravno vrm je bio go bez hladnjaka.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Meni Prime posle update-a na 1909 puca blend posle nekih 2 sata, povećao napon sa 1.3v na 1.325 pa na 1.325v, isti djavo, znači nešto se ne mirišu Blend I Windows 1909, tako da ne bih pridavao toliko značaja Prime blendu dok ne izađe nova verzija Prime-a.
Aida prošla noćas 9 sati sve(toliko sam spavao), OCCT prethodnu noć 8 sati, dok Prime large I small prolaze lagano po 4-5(mrzelo me više da čekam).
Inače dok sam testirao Prime small/large, gledao sam serije na kompu.

Nijednom mi se nije desilo da se komp restartuje niti bilo šta, bilo tokom igranja/strimovanja, ili bilo čega drugog.

Te temperature vrm-a što imaš, ploča preteruje sa naponom, pa se zato vrm toliko greje. Ne bi trebalo da pređe 70-75c.
Inače, temperatura kod mene u sobi 22-23c.

Koliki su ti NB/SoC naponi u biosu-u? Ako je na AUTO, to verovatno zeza.
 
Poslednja izmena:
bbbb.jpg

Jesu ovi naponi ok? buni me ovo od 2v da nije mnogo..? :)
 
Valjda za nb nemam napon na ovoj ploci. Koliko se secam imam 3 napona, vcore vsoc i jos jednu. Znam da je vsoc oko 1.1 i ram na 1.38 jer sam imao problem nasumicnog 3 beep-a prilikom cold boot-a. Mislim da sam to eliminisao jer se vise ne desava a i mrzelo mi da dotezem memoriju nesto za 2933 a inace memorija i jeste 3000mhz. Inace zar visi napon za vsoc je napon za memorijski kobtroler odnosno njega napaja vsoc vrm koji nema hladnjak. Zar vrm mos temp uopste ima veze sa naponom za memorijski kontroler odnosno vsoc napon?

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Oko 1.1 i 1.1 nije isto, ako je vise od 1.1v, to pravi problem sa pregrevanjem vrm-a. Inace, ako nisi OC memoriju, vSoC moze da ide nize od 1.1v, to ce poboljsati vrm temp.
 
Mnogo je 1.1V, do 1.05V za svaki dan je dobro, preko toga je nepotrebno forsiranje.
 
Koliko sam ranije procitao, 1.1v je sweet spot, preko toga vrednost ne menja nista, isti djavo.
1.05v dovoljno za manje brzine memorije, gde je IF manji od 1800-1900.
 
Poslednja izmena:
Coveku memorija radi na 3000MHz, 1.1V je previse za to.

Za 3600-3700MHz moze da bude potrebno 1.1V.
 
@Marko
Evo sada Prime95 29.8 build 6(moraš avx da isključiš manuelno, inače su temp ubica) vozi skoro 2 sata bez problema, a 26.6 nije hteo na 1909 preko sat vremena. Bacam fotku kada bude ravno 2 sata, čisto da vidiš temp.
Moguće da nisi avx isključio, zato su temp visoke.


1.png
 
Poslednja izmena:
Pa da, ja koristim sa avxom 26.6 u tome je razlika. I occt sa avxom. Probaj tako pa da uporedjujemo temperature.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Pa da, ja koristim sa avxom 26.6 u tome je razlika. I occt sa avxom. Probaj tako pa da uporedjujemo temperature.

Sent from my P10 lite using Tapatalk

Nema razloga, jer nikada avx instrukcije necu koristiti. Sa avx-om smo samo kao paljevine mucili stare Intele, inace nema svrhe.
Jedan bsod ili slicno nisam imao do sada.
Nego ti iskljuci avx, smanji napone, testiraj i uzivaj, jer je avx rezervisan za nesto drugo, sto nam nikada nece biti potrebno za igranje.
 
Potrebma mi je pomoc . Kako da mi radi Cool'n'Quiet kad manuelno podignem clock npr sa 3600 na 3800 ili 4.0 ghz posto mi stoji na Enable. Dakle u pitanju je ploca ASRock B450M-HDV i Ryzen 1600X
Kad stavim sem defaulta od 3600 mhz non stop mi radi na tom clokcu bez spustanja bez obizra koji power plan stavim u Win 10. AMD Ryzen Master Utility radi normalno spusta clock ali nemogu da ga pokrecem svaki cas. Sta li bi trebao jos da cacnem u biosu da radi? Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko sa ASRock-B450M Pro4 maticnom stavio noviji bios od 3.50 ? ( izasli su 3.60 i 3.90 ) Sa AMD Ryzen 5 2600 procesorom posto pise da se ne apdejtuju iznad 3.50 sa starijim cpu.
Interesuje me zbog novije AMD AGESA Combo-AM4 1.0.0.4 Patch B . Dok je ovde AMD AGESA Combo-AM4 1.0.0.3. Da li donose neke razlike ili nedirati dok radi ?
 
Zna li neko, koji od dva M.2 slota na MSI B450M Mortar (Max) ploči podržava SATA drajvove? Bar jedan od njih podržava, to sam siguran, ali koji?
 
Zna li neko, koji od dva M.2 slota na MSI B450M Mortar (Max) ploči podržava SATA drajvove? Bar jedan od njih podržava, to sam siguran, ali koji?

Oba, ukoliko nisam corav, jer na slici vidim samo ''zareze'' sa desne iliti donje strane. I da imaju sa leve strane, opet bi sata mogao u oba, ali nvme ne bi.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko, koji od dva M.2 slota na MSI B450M Mortar (Max) ploči podržava SATA drajvove? Bar jedan od njih podržava, to sam siguran, ali koji?

MSI B450M MORTAR MAX

M2_1 slot podržava SATA SSD. To je slot bliži procesoru. Drugi M2_2 ne podržava SATA SSD. Takođe ne podržava ni PCIe 3.0 brzinu.
-------------------
M2_1 (2242/ 2260 /2280): PCIe 3.0 x4 / PCIe 3.0 x2 / SATA
M2_2 (2242/ 2260 /2280): PCIe 2.0 x4
 
Fuck, bojao sam se da je tako...na većini ploča sa 2 M.2 slota, prvi je za NVMe, drugi SATA. Kod Mortara, prvi za osakaćeni NVMe, drugi x4 NVMe/SATA. Dobro, ima jeftinih QLC NVMe drajvova za taj prvi slot ali ipak...
 
Slažem se da ga nisu lepo ukomponovali. Kud i kamo bi bilo idealnije da je SATA na drugom slotu tamo gde je već sporiji PCIe. Onda bi bili pokriveni najpoželjniji scenariji. Ista je situacija i sa MSI B450M MORTAR i sa MSI B450M MORTAR MAX.
 
Da li ploča Gigabyte B450M S2H može da radi u kombinaciji sa Kingston HyperX 16GB Fury DDR4 2400MHz HX424C15FB3/16 tj. da li su kompatibine pošto se ova memorija ne nalazi u memory support list na Gigabyte-ov sajtu za pomenutu ploču ? Memorija Kingston HyperX 16GB Fury DDR4 2400MHz HX424C15FB/16 se nalazi na listi pa me zanima da li moram da jurim samo nju ili bi mi radila i ova HX424C15FB3/16 ???
 
Moze, radice bez problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Tomahavk max svetli crveno iza ram slotova, sistem dignut sve radi ali svetli, sa li mu je??? jedan ram modul uboden , drugi se ceka :type: .....
 
Pa to je ARGB svetlo. Možeš da ga kontrolišeš koristeći MSI Mystic Lights softver.
 
I am later adopter to rgb dzidza bidze :d :) :wave: ....
 
Tomahawk Max, trenutno 2x16GB Corsair Vengeance 3200Mhz, hoce li raditi sve bez problema i na istim frekvencijama ako ubodem jos 2x16GB iste memorije?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,
Razmisljam kupovinu Gigabyte B450M S2H, da li je ok kupovina?
Bice uparena sa R3 1200, koliko moze da se OC na njoj? (nista ekstremno, koliko moze)
 
Nazad
Vrh Dno