Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

MSI B450-A Pro, verovatno. Ne znam ni za jednu dobru X470 ploču sa VGA a od B450 ova bi bila najbolja. Isti VRM kao Tomahawk/Gaming Plus, malo manji hladnjaci ali bar ih ima, M.2 NVME, USB3 Gen2...
Mane (manje-više): nema drugi M.2 i USB Type-C, Realtek LAN i stariji audio codec.
Generalno, sasvim solidna ploča, ako ti baš treba VGA...

Samo je pitanje ima li ploca ugradnjeni pretvarac posto vega integrusa ne podrzava analogni signal.
 
Ajd nek neko objasni kako se to flešuje bios preko onog dugmeta? Koliko sam skontao, utakneš usb, pritisneš dugmence i gotovo!
 
Pa tamo sam tako i pročitao....još piše da se može flešovati BIOS bez prethodne instalacije CPU i RAM-a.
 
Takođe i ne piše da li se podmazuje čistom guščijom mašću...zar ne?
Mene si našao :d:d:d
 
Poslednja izmena:
Bog te mazo...kako se ulazi u BIOS od ove ploče? B450 Mortar... probao sa DEL, sa F2...neće pa neće
 
UEFI, a?
citat u originalu
Please do that:
- remove the GPU
- remove the cell battery and the power cord during >30mn then plug it again
- power On, then wait 30s
- plug the GPU
- power On keeping <Del> pressed during 30s, then (even if the screen is black,/blanck) press <F6>, then press <F10>, then press <Enter>, then wait >5s
- Power Off then On
Have you bios splash screen display now?

Ako je Win već instaliran, onda imaš i alat za restart u uefi BIOS
 
Ja sad hteo da pitam bas kako da dodjem do uefi biosa na b450m mortar. Ne mogu da verujem da treba da se drkam ovoliko. Sklopio sam detetu komp ali nije hteo da se pokrene i prepozna m2 ssd i nisu mi radili kuleri na kucistu, black widow. Bio je uefi bios. Skinem novi bios, flesujem bas preko biosa i on kad se pokrenuo onda onaj stari interfejs, ali je proradio ssd i komp se pokrenuo. Medjutim ne rade mi ventilatori na kucistu. Pokusavao sam sa sva tri ulaza, sys fan 1,2 i 3, i nece. Ukljucio sam u biosu i probao i pwm i dc mode, nece. Mogu li nekako iz windows da pokrenem te kulere?
 
Resio sam problem, samo je trebalo zakaciti na napajanje, ne na maticnu.
 
To nije baš najbolje rešenje, sada ti ventilatori rade samo punom brzinom.
 
Ma ima fan controler na kucistu, tako da je to sasvim ok. Leti na high, ostatak godine na low i pici. Moze i preko headera na ploci, ali ako koristis najnoviji bios, moras rucno da kucas voltaze, po defaultu je 0 za sve ja mislim. To je jedna od retkih stvari koja mi se ne dopada kod novog biosa, stari je imao fan curve koji je mogao da se podesava.
 
Jel ima neko iskustva za B450 plocama i Ryzen 3000 procesorima?
Nameravam da uskoro uzmem Ryzen 3600 i B450 plocu, ali vidim po forumima da ima problema i da mnoge ploce i dalje nemaju update-ovan BIOS.
Jel moze ko god uspe da upari B450 plocu sa Ryzen 3000 procesorom da ubaci kratak post sa kombinacijom koja je uspela?
 
Moraš da apdejtuješ BIOS pre ubacivanja proca. Ako kupuješ nova oba, tj nemaš stariji cpu na raspolaganju, zaglavićeš.
Kod većine proizvođača apdejt mora da se odradi u više etapa, i to je naznačeno na matičnim stranicama. Najpre se apdejtuje na verziju biosa koja podržava novi AGESA, pa tek onda na bios koji podržava same CPU. A može i da se desi da moraš i na i varijantu pre toga, koja podržava novi metod flešovanja.
Dakle - treba ti stariji CPU i minimum dva BIOS imidža.
Ako nemaš - pravac prvi kršteni servis. Naplaćuju uslugu, i to masovno.
 
Poslednja izmena:
Posto je pitanje u vezi b450 maticne vezane za audio kodeke.

Jel moze neko da mi kaze koje su razlike izmedju ova dvoje realtek alc1220 vs alc892, znam da je alc 1220 noviji i bolji posto ga imam na Z370 krait gaming maticnoj ali sada uzimam jos jednu konfiguraciju sa amd procesorom gde ce biti b450 tomahawk i 2600 pa me interesuje koliku razliku u zvuku da ocekujem?

I jel ima neko neki predlog za neke sluske do 50 evra sa kp, to mozete da saljete na private da ovde ne zatrpavamo temu... hvala? Nove ili polovne bitno da su jastuci ocuvani i da nisu polomljene.
 
Jel ima neko iskustva za B450 plocama i Ryzen 3000 procesorima?
Nameravam da uskoro uzmem Ryzen 3600 i B450 plocu, ali vidim po forumima da ima problema i da mnoge ploce i dalje nemaju update-ovan BIOS.
Jel moze ko god uspe da upari B450 plocu sa Ryzen 3000 procesorom da ubaci kratak post sa kombinacijom koja je uspela?
Ja sam nedavno flesovao poslednji UEFI na MSI Mortar B450 Titanium, i iako nemam Ryzen 3000, ne vidim zasto taj setup ne bi radio. Da li ces imati PCI-E 4.0, to ne znam... Mislim da za MSI ploce nema specijalnog koraka, dovoljno je staviti poslednji UEFI - na B450 su morali da prebace UEFI na lite mode - bez slicica etc, da bi mogli da uguraju podrsku za nove procesore u ogranicenu velicinu BIOS-a (UEFI-a). Po meni je ovako 10x bolje, ali ukusi su razliciti.
 
Nes, postoji podforum "Šta da kupim", pa postavi svoje pitanje tamo.
 
Poslednja izmena:
hm,zanimljivo,koji bi ste plocu minimalno preporucili za ryzen 3600 gde bi cpu radio manje vise stalno?
 
Nazad
Vrh Dno