Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

Hvala na odgovoru, uspeh iz BIOSa da regulišem. Da li će nova XT verzija 3xxx procesora moći da se nabaci normalno ili se za njih čeka novi bios?
Daj detalje kako si uspeo. Ima nas koji mozda budemo imali isti problemcic u buducnosti :)

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Evo sad dosao sa posla, nisam mogao odmah da odgovorim. Dakle u BIOSu je sledeci path:
ADVANCED/HARDWARE MONITOR/SYS FAN1 (kod mene je na 1 prikopcan fan)
SMART FAN CONTROL>DISABLED
FAN TYPE>PWM
FAN CONTROL>40 (time je kod mene brzina oko 1160 rpm)
TEMPERATURE SOURCE>CHIPSET
Tako mi zasad radi ok.
 
Koji cpu planiraš da ubodes ?
Da ne bude posle "kuva mi se vrm"
 
Ma hocu da zamenim ovu moju trenutnu plocu posto od podesavanja u biosu nema nista.Ne mozes ni da napises koju cifru zelis kod napona i td :D Ne mogu nista da podesim kako zelim :) Da ne postoji ryzen master program ne bih mogo da koristim pc :D
 
lol kakva je to basic ploca :D

Uzmes nesto iz linije MSI ;)

Npr MSI B450M PRO-VDH MAX

Ne znam ima li u Srbiji nesto jeftinije a da je MSI i da ima hladnjak na vrm-u :D u klasi B450 naravno.

Ups evo i assrock jeftiniji ali ne znam kakva su mu podesavanja u biosu , to mora da vidis na netu.

Asrock B450M-HDV
 
Poslednja izmena:
Taj Asrock je imao hladnjak u starijim revizijama, sad je dostupna samo r4.0 bez hladnjaka.

Generalno, nema jeftinih b450 ploca da nisu totalni krs, minimalno pomenuta Msi pro-vdh max, a tu je negde i Asrock b450m pro4 (verzija bez -f). U najgorem slucaju Gigabyte b450m ds3h.
 
PA bolje mu da prodatu tu sto ima i doda jos neku kintu i kupi Bazuku ili Tomahawk.

ili u startu odvoji kes pa posle proda staru da vrati neke pare :D
 
Asrock B450M-HDV

Nisam ni stigao do podesavanja u BIOSu.... mrtva fabricki zapala meni. Posle 25 dana cutanja i prve poruke da je reklamacija odbijena, stize poruka da je uvazena, zovu iz radnje da dodjem po novac!
U mwledjuvremenu porucio

AsRock B450 Steel Legend i sve samo reci hvale... ploca je brutalna... a kosta 100e!

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Male su razlike , možda malo bolji malkice bolji vrm kod gaming plus + dva hladnjaka.
Ja sam jurio Mortar zbog matx formata, malo bolja od Bazuke pa je nisam našao pa je pala Tomahawk max.
Kod "max" revizije dodali su samo veći BIOS nand pa ti UEFI interfejs ostaje isti i imaš podršku za sve 3 generacije zen-a.
 
Zaboravih da napomenem obe su b450M

edit: nema veze ionako nema na stanju kod dobavljaca

Kako sada stoje stvari sto se tice kupovine b450 i updejtovanja ploce za ryzen 3000 seriju? Koje radnje rade to?
 
Poslednja izmena:
Novije revizije b450 podržavaju seriju 3000 out of the box.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Zaboravih da napomenem obe su b450M

edit: nema veze ionako nema na stanju kod dobavljaca

Kako sada stoje stvari sto se tice kupovine b450 i updejtovanja ploce za ryzen 3000 seriju? Koje radnje rade to?

Kod novih revizija iz 2019 god b450 modeli podrzavaju zen ,zen+ i zen 2 out of the box kod ostalih ploca usled manjeg nand cipa za bios imas situaciju ili da gube podrsku za zen prve generacije ili im odrade light mod za uefi bios...

Update bios-a uradis sam , neces tu poslasticu da prepustis drugome ;)
 
Ma može , samo na te ne bi forsirao OC i do max 6 jezgra CPU.

Bez 12,13k nemaš krstenu B450.
 
Ma kakav crni OC , samo undervolt :D Drugar ima tu plocu pa cu videti kod njega kakve opcije bios ima,treba mi da ima da mogu cpu kuler da podesim krivu liniju.Doduse videcu mozda je bolji adpejt bios za 3000 u odnosu na shitostar.
 
Mala pomoć oko instalacije nove ploče: pazario MSI Tomahawk MAX, izvadio staru ploču, montirao novopridošlicu u kućište. Išlo je dobro dok nisam ustanovio da mi je front panel konektor za Power LED tropinski, dok na ploči za tu namenu imam dva pina (2 i 4 na JFP1). Mogao bih u principu i bez toga da živim, ali kad već radim posao... Na netu ima šturih objašnjenja tipa "kupi dvopinski konektor" i tome slično; da li postoji neko rešenje na novoj ploči. Na Power LED konektoru su žice u pinovima 1 i 3.
 
Mala pomoć oko instalacije nove ploče: pazario MSI Tomahawk MAX, izvadio staru ploču, montirao novopridošlicu u kućište. Išlo je dobro dok nisam ustanovio da mi je front panel konektor za Power LED tropinski, dok na ploči za tu namenu imam dva pina (2 i 4 na JFP1). Mogao bih u principu i bez toga da živim, ali kad već radim posao... Na netu ima šturih objašnjenja tipa "kupi dvopinski konektor" i tome slično; da li postoji neko rešenje na novoj ploči. Na Power LED konektoru su žice u pinovima 1 i 3.

Ti konektori obicno imaju mali komad plastike koji drzi svaku zicu. Dovoljno je samo da se iglicom ta plastika podigne i izvuce zica i onda se jednostavno prebaci u drugo odgovarajuce mesto.
 
Tako sam nekako i odradio na kraju, sad fercera sve.

Pitanje još jedno oko flešovanja BIOS-a, planiram da odradim to iz M-FLASH sekcije. Da li tu ostaje original ime fajla koji se svuče sa MSI sajta, ili i njemu treba menjati ime u MSI.ROM? Pretpostavljam da i tu ide format flešića u FAT32 FS?
 
Da,fat 32 i prebacis iz zip-a sadrzaj na flesku.
 
Jel ima neko iskustvo iz prve ruke sa out-of-the-box kompatibilnosti Gigabyte B450 i Zen 2/Ryzen 3000 serije? Konkretno me zanima za B450 Aorus Elite? Tomaxawk Max je tesko nabaviti...
 
Bolje idi na msi zbog biosa i eventualno 4xxx serije..Mislim da je bila dostupna b450 a pro max,tj zavisno gde kupujes..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Jel ima neko iskustvo iz prve ruke sa out-of-the-box kompatibilnosti Gigabyte B450 i Zen 2/Ryzen 3000 serije? Konkretno me zanima za B450 Aorus Elite? Tomaxawk Max je tesko nabaviti...

Sad je bukvalno 99.9% svih B450 ploca proizvedeno 2020-te god, tako da out of box podrzava Ryzen 3xxx


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Ja sam juce sklopio 3600 i Tomahaxk Max.

Radi direktno, bez ikakvog BIOS updatea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bolje idi na msi zbog biosa i eventualno 4xxx serije..Mislim da je bila dostupna b450 a pro max,tj zavisno gde kupujes..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
Naručena je već Gigabyte. Sklapam komp za druga, ne verujem da će imati potrebe da radi upgrade do daljnjeg tj kad i Zen 3 bude prevaziđen.

Javljam kakva je situacija, ali i ja sam 99% siguran da će raditi out-of-the-box.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Box kuler, i za sada je dobar.

Mada me malo nervira rad ventilatora, non stop ubrza, pa uspori, bukvalno kako klikcem.

Igram se trenutno sa krivom ventilatora


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno