Šta je novo?

Koji panel na TV-u

MarkoZ

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
30.06.2007
Poruke
1,644
Poena
360
Htedoh da napisem opsirniji text o razlicitim vrstama panela i njihovim varijacijama ali srecom nadjoh da takva tema vec postoji i svakako savetujem da pre citanja ove teme procitate ovu https://forum.benchmark.rs/showthre...a-znate-o-LCD-televizorima-tehnologiji-i-sire i time dobijete kompletnu sliku o panelima koji postoje, naravno ako Vas to sve zanima. Iako je tema iz 2011 i danas se moze primeniti jer se skoro nista nije primenilo sem vrste pozadinskog osvetljenja. Sto se tice novih tehnologija tu imamo OLED koji je prvi put predstavljen 2008-me godine.

1. Sta je OLED?

OLED kao sto ime kaze je organska svetlosna dioda. Vise na ovom linku https://sr.wikipedia.org/sr-el/OLED Dakle ukratko je u stvari beli pixel isped koga su filteri boja i koji sam emitira svetlost. Samim tim dobijamo najbolji kontrast i sliku do dana danasnjeg.

2. Prednosti i mane

najvise polemike koja se vodi oko danasnjih televizora je VA vs IPS tipa panela, dok su OLED paneli za vecinu bili nedostizni. Iako svako ima svojih prednosti i mana i dalje ni jedan, pa ni OLED, nije savrsen po pitanju slike i pune funkcionalnosti televizora. VA paneli pate od losih uglova gledanja, IPS televizori pate od losijeg kontrasta dok su na OLED-u smanjeni svi ti nedostaci (gotovo da ih nema) ali kao rezultat tome OLED ne dostize maximalnu osvetljenost kao neki LCD televizori i postoji mogucnost image retention-a ako se jedna ista slika zadrzi na ekranu.

- kontrast

Ako ste procitali temu iz prve recenice onda ce Vam biti jasnije sta je kontrast i kako se gleda, takodje i sta sve utice na kontrast i da masina i oko nikako nije isto. Neke primere koje sam nasao na netu su ovi

3KOd1Yt.jpg

CRvJR6L.jpg

UxRRfbk.jpg


Obratite paznju na crne trake ispod i iznad slike tj filma. Takodje ima i razlike i da li se gleda u osvetljenoj prostoriji ili sa nekim ambijentalnim osvetljenjem gde se razlika u kontrastu takodje smanjuje. Takodje je veoma bitna i scena na filmu jer tamnije scene mozete videti na slici izgledaju bledje tj crna nije dovoljno crna na IPS nego na VA tipu panela, dok cete na svetlijim scenama tesko uociti razliku. Ovde VA paneli u odnosu na IPS dominiraju sa lakocom jer VA tehnologija dozvoljava i do nekoliko puta veci kontrast u odnosu na IPS, a ono sto je najbitnije nemaju glow.

- Uglovi gledanja

Ovde namerno nisam uvrstio IPS panel jer najmanje pati od gubitka boja pod uglom ali zato pati od gubljenja kontrasta tj slika ce biti tamnija. Druga boljka IPS ekrana (po meni najveca) je glow (odsjaj) tako da cete pod odredjenim uglom videti kao neko presijavanje na tamnim delovima slike. Kako se pomerite na drugi ugao tako ce se glow izgubiti u tom delu ali se moze pojaviti u drugom. Sve ovo zavisi i od klase televizora jer je na vecim klasama manje izrazeno ali i dalje postoji (nisam probao poslednju klasu tipa sj85 sj95). Po netu i nema konkretnog primera IPS glow-a tako da cu slikati prvom prilikom i postaviti ovde u temi.

Drugi primer su VA paneli. Oni ma koliko god bili dobri pate od ispranosti boja i gubljenja kontrasta (slika postaje svetlija). OLED zbog svoje tehnologije tu preovladava i gubljenje kontrasta je najmanje dok se menjanje boja moze primetiti pod odredjenim uglom na odredjenim bojama tj negde vise negde manje. Da li je isto kao na VA? Nije nikako, na OLED-u je jako tesko primetiti. Da li mozete da primetite razliku? Prosudite sami.

Va panel:
1. primer
soVSNFz.jpg


pogledajte desni deo ekrana oko kose, lisce u desnom delu i boju koze. Iako puno sarenisa razlika je uocljiva ali zbog same slike potreban je veci ugao. Slika 2 predstavlja nekih 45 stepeni, slika 3 nekih 60.

2. primer
aBzBl7M.jpg


Ovde ima vise slika jer je razlika vise uocljiva zbog boja na slici tj vise je prisutna boja koze i jednobojnost. slika 2 je nekih 20 stepeni slika 3 nekih 45 slika 4 60.

3. primer
sz9gKhl.jpg


Slicno samo malo vise sarenisa. Obratite paznju na osvetljenost i boju lica kao i crvenog kimono-a ili sta je vec.

OLED panel:

msgVkPP.jpg



OLED vs VA uglovi sa istom slikom, napominjen da je ovde koriscen KS7000 (ekvivalent q7) i B7v.

x3QRsix.jpg


Takodje uzmite u obzir i da ako kupite veci tv i gledate da sedite sto blize tv-u slika ce biti neujednacena (koju mozda necete primetiti), tako da je bolje sedeti malo dalje kako bi se uglovi smanjili, opet napominjen ovo je do Vas i Vase percepcije i subjektivnog osecaja.

Bb8wl7v.jpg


Da li imate kolorimetar u ocima ili ne prosudite sami. Naravno ovo su samo slike i ne treba ih uzimati zdravo za gotovo. Vecina ljudi razlike kako u kontrastu tako i u uglovima nece ni primetiti. Takodje dosta zavisi i od sadrzaja kojeg gledate i prostorije u kojoj se gleda tj kako je osvetljenje. Da li neko kupuje TV da gleda pod uglom? Naravno da ne, ako se TV kupuje da gledate sami Vi cete uvek biti u sweet spot-u sto se slike tice. Dok ljudi koji gledaju tv lezeci, sa devojkom, uz pivo sa drustvom... ce svakako znati da cene bolje uglove gledanja kao sto je na ovom snimku.

https://www.youtube.com/watch?v=3jYAYLZ4rTw

razliku izmedju uglova mozete videti i na ovom linkovima

https://youtu.be/YUi5OY6VvbY?t=406

https://youtu.be/WUhnuspJ4U0?t=365

Koji panel je Vama bolji prosudite sami ali pre nego sto pocnete da trazite TV zapitajte se sta Vam je potrebno, a najvaznije koji je Vas budzet.


Sledi nastavak, mikroled, klase televizora, local dimming...
 
microLED - nova tehnologija na pomolu...

microLED

Sada vec davne 2000te godine predstavljena je tehnologija pixela u pixelu koja do ove godine nije zazivela. Sony je najavio 2012,a 2014 ozvanicio cledis tehnologiju koja ce sadrzati pixele u pixelu. Sta to znaci? To znaci da ce se u svakom pixelu nalaziti tri mikroskopska pixela koji ce po potrebi gasiti svoju svetlost. Time je sony reklamirao odlicne uglove, reprodukciju boja i svetlinu. Nakon svega toga malo se zacutali dok ove 2018te godine samsung nije predstavio svoj novi tip panela zvani microLED. Koje su prednosti microLED-a u odnosu na OLED? microLED je skup manjih pixela u pixelu kao sto je vec receno, njegova struktura omogucava da emituju jacu svetlinu naspram oleda sa gotovo istim kontrastom. Navodno ne bi trebalo biti problema oko uglova i ono sto je najvaznije oko burn in-a. Tako sklopljen sistem je po svemu bolji od OLED-a ali sta je mana? Mana je sam proces proizvodnje koje je navodno skup. Kako je vec komplikovano napraviti tri pixela u pixelu tako je komplikovano i smanjiti ih na manje panele 55inca pa na gore, a da pri tome zadrze iste osobine. Zato je ta tehnologija po recima inzinjera iz samsunga od 2 do 5 godina daleko za komercijalnu upotrebu. Kakve ce performanse imati i koja ce cena biti ostaje da se vidi. Svakako ako bude ovako kako pricaju ja svoj OLED menjam za mLED :) Osim ako cena ne bude 2-3x veca.

1. Danasnje klase televizora

- Kao sto je vec receno danas imamo dva tipa panela LCD (koji se deli na VA i IPS) i OLED. OLED je sam po sebi klasa iznad i zato necu gubiti vreme na opisima. Najvise razlike na OLED-ima ima u procesiranju slike i samom kontrolom pixela. Tako mozemo dobiti bolju tamniju sliku ili vise svetliju sliku u zavisnosti od modela mada je generalno to podeljeno po proizvodjacima.
Sto su klase bitne ko VA i IPS? Nisu, ako ne vidite razlike iz prvog posta. Ako vidite onda ce svaka klasa televizora iliti serija imati bolju sliku od predhodne. Zasto? Va i IPS koriste razlicite vrste osvetljenja i razne filtere i premaze kako bi poboljsali svoju sliku i smanjili svoje mane. Tako danas imamo quantum dots osvetljenje i lokalno zatamljenje. Sta to znaci za sliku? U slucaju IPS-a zavrsni filter moze da utice na smanjenje glow-a i refleksije i tako ce kontrast biti bolji. Takodje na VA panelima kvalitetan panel i bolji filter moze doneti poboljsanje u uglovima.

Lokalno zatamljenje moze uticati na celokupan kontrast tako da u slucaju IPS-a moze ici oko 2000:1, dok u slucaju VA i oko 7000. Da li mozete da primetite razliku izmedju 2000 i 7000 je na Vama. Srecom danas se u nize klase stavlja edge osvetljenje dok sada u skupljim imamo direct led sa lokalnim zatamljenjem. Edge je zaziveo zbog elegancije i estetike. Dozvoljavao je televizorima da budu tanji, lepsi, luksuzniji ali se zbog ivicnog osvetljenja mogu javiti stubovi svetlosti. Kod direct leda nema tog efekta ali su tada televizori bili deblji sto danas nije slucaj jer je tehnologija uznapredovala. Tako da sada imamo sasvim pristoje televizore sa direktnim osvetljenjem i lokalnim zatamljenjem. Prvi IPS sa fald-om koji ja znam je panasonic ax900 https://www.digitaltrends.com/tv-reviews/panasonic-tc-65ax900-review/ Nazalost zbog svoje cene nije zaziveo, cak se malo po pojavljivanju prodavao samo ko naruci direktno iz fabrike. Ono sa cim se nisam sreo je da isprobam novu seriju LG-a sj9500 i da vidim koliko je kontrast u odnosu na obican IPS poboljsan kao i koliko je glow smanjen. Fald je na VA panela po meni zanemarljiv jer VA vec ima veliki nativni kontrast sasvim dovoljan za ljudsko oko ali moze smanjiti blooming efekat kada se na tamnoj slici pojavi svetli deo i time doprineti povecanju kontrasta. Sve ovo naravno zavisi od samog broja zona koje lokalno zatamljenje ima tj sto vise zona veca kontrola same slike i povecanje kontrasta u oba slucaja. Zaboravih da kazem da samsung ima svoju IPS tehnologiju zvanu PLS dok LG ima neke svoje VA panele koje stavlja samo u odredjene modele.

Da li televizori vise klase vredi dodatih para? Za vecinu, a i moj cest odgovor je ne. Svi manje vise pate od iste boljke, a ublazenje tih boljski svakako ne vredi 2-3x doplate pogotovo ako Vam sve to ne smeta. Kome smeta taj ce rado dodati razliku. Zasto qled vredi vise od OLED-a? Ne znam ni ja sam, vodi se aktivna kampanja oko burn in-a na oledima, a takodje ljudi vise vole da im pise samsung. Moj post iz druge teme - burn in, dogadja se. negde u extremnim situacijama negde navodno pri obicnom koriscenju od par sati dnevno. Sta su extremne situacije? Pa recimo da gledas jedan isti kanal sa jednim istim logoom (pozeljno crvenim) svaki dan bar 20h dnevno na max osvetljenosti. Time dobijas na mogucnosti da ti se kroz par meseci pojavi burn in tog logoa koji moze, a i ne mora nestati jer jos nije utvrdjeno. Inace sto se tice degradacije, ne secam se koji sajt bese testira stari eg910 24h upaljen vec par godina i jos uvek nije pokazalo manjak u osvetljenju ili necemu drugom, cak sta vise se povecava jer oledu treba vremena da se razvije, ali je tacno da se vremenom trosi(voleo bi neko da mi da primer tv-a koji traje vecno). Mimo tog pomenutog i ozloglasenog burn ina sa oledom dobijas najbolji tvos(ovo je vise subjektivno), najbolju sliku, najbolji sdr i negde hdr dozivljaj, najbolji kontrast i najbolje uglove gledanja. Cak sta vise pomenuti qled je mozda prevara veka (neko bi rekao rgbw) gde se jedan tv koji se prodavao kao qled (tada SUHD) ks7000 i koji je kostao 1000e sledece godine pojavio sa jos losijim performansama ali sa imenom q7 (sada vec "nova" qled tehnologija) i sa cenom od 2000e (da ta cena za obican lcd) koju su ljudi spremni da plate jer pise samsung i padaju na provokacije burn in-a, ali im niko ne objasni da kada malo pomere glavu van centra ekrana (citaj ako mozda ne gledaju sami film u centru ekrana) dobiju isprane boje i sivu boju umesto crne.

Nisam spominjao DSE, odziv, bleeding... jer to generalno ne utice na sam kvalitet slike sem ako nije jako izrazeno ali to moze biti i na VA i na IPS. Ovo su bile prednosti i mane u kratkim crtama (posao, zena, zivot *mjau**mjau**mjau*...) kako ne bih davio nepotrebnim detaljima i kako bi bilo preglednije. Svakako cu dodavati na sta novo naidjem da nisam napisao kao i slike razlicitih tipova panela. Sve ovo ako ste procitali treba da Vam priblizi prednosti i mane razlicitih panela i pomoci pri kupovini. Na kraju je izbor samo Vas. Napisah vec nekoliko puta, taj ko ne vidi mane na VA i IPS je najsrecniji sto se tice izbora TV-a. Tu se sve svodi na licne afinitete i velicinu dok cete svakako uzivati u slici. Napominjem meni su ovde razlike i vise nego uocljive dok ce nekome svaka slika iz prvog posta biti ista. Ovim pozivam sve koji su zainteresovani da kace staticne slike svojih televizora iz razlicitih uglova i uslova. Napominjem da tako nesto vec postoji na turskim forumima i moze veoma pomoci pri izboru samog televizora jer najgore je kupiti, biti nezadovoljan i braniti svoju kupovinu. Ako ima nekih pitanja u vezi panela slobodno pitajte samo Vas molim da pitanja tipa koji tv da kupim kacite u drugoj temi https://forum.benchmark.rs/showthread.php?164670-Koji-TV-kupiti kako ne bi izgubili redosled u nepotrebnim postovima. Takodje ako imate nesto konstruktivno da dodate slobodno dodajte.
 
Poslednja izmena:
LCD vs OLED

O LCD tehnologiji je sve receno i verujem da je svima poznata i da svako ima bar 1 lcd tv u svojim domovima. Sa pojavom osvezenih lcd tehnologija dobili smo nanocell(ips) i qled(va) filtere slika ali cak ni sa njima kvalitet slike koju nudi OLED je jednostavno nedostizan. Boje i kontrast pa samim tim i kvalitet slike pod bilo kojim uglom je ono sto ce OLED uvek izdvajati od LCD tehnologije koliko god konkurencija pokusava da tu razliku smanji ili zanemari. Tako cak i ovde po temama imamo prednosti qleda koje se vrte u krug i jedne iste mane oleda koje se nabrajaju bez i da se razume sta koja znaci. Sve je vise postova skrenula u smislu opravdajte mi kupovinu zato cu sada objasniti par mana OLED tehnologije i usko vezane za nju.

1.Burn in

U gornjim postovima je vec objasnjena pojava burn ina. U kratkim crtama da ponovim. Na ovom linku mozete naci test koji prikazuje realno koriscenje tv-a sa mogucnoscu pojave burn in-a

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

U njihovom zakljucku su rekli ovo:

After more than 5000 hours, there has been no appreciable change to the brightness or color gamut of these TVs. Long periods of static content have resulted in some permanent burn-in (see the CNN TVs), however the other TVs with more varied content don't yet have noticeable uniformity issues on normal content. As a result, we don't expect most people who watch varied content without static areas to experience burn-in issues with an OLED TV. Those who display the same static content over long periods of time should consider the risk of burn-in though (such as those who watch lots of news, use the TV as a PC monitor, or play the same game with a bright static HUD). Those who are concerned about the risk of burn-in should go with an LCD TV for the peace of mind.

Note that we expect burn-in to depend on a few factors:

The total duration of static content. LG has told us that they expect it to be cumulative, so static content which is present for 30 minutes twice a day is equivalent to one hour of static content once per day.
The brightness of the static content. Our maximum brightness CNN TV has more severe burn-in than our 200 nits brightness CNN TV.
The colors of the static areas. We found that in our 20/7 Burn-in Test the red sub-pixel is the fastest to degrade, followed by blue and then green.

To see how the results at this 5000 hour point compares to your usage, divide 5000 by the number of hours you watch each type of content per day to find the number of days. For example, someone who plays call of duty or another video game without bright static areas for 2 hours per day may expect similar results after about 2500 days of usage. This corresponds to about 7 years.

We will continue to run this test and collect data, and our stance may change as we obtain more information.

Sta je u ovom citatu najbitnije. Posle 3000 sati samo na CNN maximum osvetljenju se pojavio burn in tj na kanalu gde 20h non stop ima isti donji logo, posle 5000 sati pojavio se i na drugom cnn-u na manjoj osvetljenosti. Na kanalima gde se logo vremenski menja, a to su fudbalske utakmice sa razlicitim timovima i razlicitom tablom rezutata koja ostaje 90 minuta, kanal sa logoom na kom se smenjuju filmovi, serije, reklame... i igrice sa statickim hud-om (poljem za rezultat npr) jos uvek nema tragova burn ina. Po njihovom testiranju i zakljucku ko gleda raznovrtan program i nije non stop isti logo (ili deo staticne slike) svakodnevno nema opasnosti od pojave burn in-a. Sto se mene tice kod mene 15-60min stoji desktop win10 pozadina svaki dan skoro vec godinu dana, filmovi i serije sa prevodom se gledaju u proseku 5h dnevno i nema nikakvog burn in-a. Dakle problem je najvise crven logo koji ostaje svakodnevno vise sati. Po njihovoj jednacini da bi izracunali rizik pojave burn ina uzmite brojku od 5000 sati i podelite sa odprilike brojem sati kojim gledate rizican program sa logoom i dobijete broj dana posle kog ce burn in predstavljati rizik pod uslovom da je problem strogo kumulativan ali to jos uvek ne znamo posto na drugim kanalima sem cnn-a (gde se logo menja) nema burn in-a i verovatno ga nece biti. Po tome zakljucujemo da je problem samo ista staticna slika svaki dan vise sati dnevno do 3-5000 sati. Recimo ako gledate neki isti kanal svaki dan gde je logo crven i statican bar 4 sata dnevno to je 5000/4 = 1250 dana ili oko 3.5 godina do potencijalne opasnosti. Noviji oled-i (8 serija b8, c8...) imaju odredjen tip zastite protiv ovoga tako sto detektuju staticni logo i taj deo automatski zatamnjuju. Time se dodatno smanjuje opasnost od burn in-a i produzava vreme do njegove potencijalne opasnosti. Jos uvek nije testiran oporavak od burn in-a, po netu kazu i da su extremne slucajeve burn ina oporavili pomocu sadrzaja sa dosta snega koji se vrteo non stop nekoliko dana, ali isto tako postoji neko i ko tvrdi da je dobio burn in u roku od sat vremena.

2.ABL

Kao sto je vec receno oled se sastoji od svetlecih pixela koji sami emitiraju svetlost. Kako bi se opasnost od prevremenog degradiranja pixela smanjila i da bi oled-i ostali ekonomicni u njih je ugradjeno automatsko ogranicenje svetlosti iliti ABL (automatic brightness limiter). Po recima proizvodjaca bez abl-a potrosnja jednog oled televizora pri maximalnoj osvetljenosti bi bila preko 500w, a verovatno i više, zagrevanje bi takodje bilo veće od normalnog. Mana ove zastite je da na 100% ekranu slika se zatamnjuje i svetlost ne dolazi do izrazaja. Pokazacu par primera koje sam licno slikao kako bi videli koliko i koji procenat osvetljenosti su potrebne da osvetle deo sobe. Moja podesavanja su: oled light 70, brightness 52, contrast 95.

NAPOMENA: Zbog kamere mobilnog telefona slike su tamnije nego sto u stvari jesu.

1.slika sa malim delom maximalne osvetljenosti

Kvvc75A.jpg

0nnCWLX.jpg

3tYiVdq.jpg


poslednja slika pokazuje koliko odredjeni deo slike osvetljava prostoriju.

rx5KWkp.jpg

JA8yoNU.jpg


i primer ABL-a

ovako slika izgleda
kz98jtZ.jpg


ovako ta slika na negde oko 70% ekrana osvetljava prostoriju
3exnqiI.jpg


ovako izgleda kada se uvelica preko celog ekrana
dmAcNNC.jpg


i ovako koliko ta slika osvetljuje prostoriju
0eQMULs.jpg


Kao sto vidimo slika sa 70% zauzeca ekrana vise osvetli prostoriju nego na 100%. Ovo i nije neka mana jer to zna bas da zaslepi pogotovo ako se gleda u totalnom mraku ali zbog tog ogranicenja slika na celom ekranu deluje tamnije nego sto jeste pa nije realna ali to su zaista retke situacije gde ce slika sa maximalnom svetlinom zauzeti ceo ekran (to obicno budu eksplozije, bljeskovi...) obicno je svuda neki deo slike naglasen. Da li je nekome potrebna veca svetlina na njemu samom je da odluci.

To su ujedno dve najvece mane OLED-a. Cak sta vise svetlina i nije tolika mana i ona se svake godine povecava koliko i sama zastita tako da ona glavna mana na koju treba obratiti paznju je Burn in. Jednostavno ako gledate vise sati dnevno staticnu sliku izbegavajte OLED televizore.

3.Low FPS

Korisnici ovde su prijavili poteskoce kada se igraju igre sa ispod 30 fps-a. Kako to utice na igre i sliku ne znam jer se ne igram na TVu, a i odavno nisam igrao neku igricu. To mogu bolje objasniti korisnici koji su to zapazili pa ako hoce mogu da se jave. Ovo je verovatno nekome mana nekome prednost. To moze biti i do samog algoritma za motion koji moze zavisiti i do proizvodjaca. Ovo je citat sa jednog reviewa:
There’s one area I’m still not sure about, and that’s motion. LG has never been particularly strong in this department, and while there have been improvements, it isn’t a patch on what the Sony AF8 OLED and Sony A1 OLED can do. Sony manages smooth, natural motion but the LG was always a little too juddery for my tastes, or a little too glossy. I spent ages fiddling with the TruMotion and the new black frame insertion feature but, ultimately, I left them turned off and resigned myself to a little judder.
Doduse pomenuti sony je i skuplji i vidimo da to nije mana same tehnologije vec procesora.

4. Near black performanse

Ovde takodje od novijih modela osme serije i nema tolike razlike kao na starijim modelima gde je visoka kompresija ili los bitrate predstavljao problem za detalje koji su za jednu nijansu veci od crne.
Perfect blacks are nothing new to OLED TVs, but the LG C8 does a great job at preserving dark detail in those areas just above black. It seems the Alpha 9 chip really works, since there’s little of the noise more prevalent on older OLEDs. Detailed shadows and zero light pollution: this TV would do very well in dark rooms.
Ista situacija kao i sa LOW FPS ovo moze biti i do samog algoritma jer sony a1 i a8 kao i panasonic ez1000 imaju odlicne performanse u near black detaljima i poznatiji su da to rade bolje.

5. Cena

Sam proizvodni proces OLED panela je dosta skuplji od LCD tehnologije pa zato i nemamo panele koji su manji od 55 inca, verovatno im se ne bi isplatilo da proizvode po ceni kojoj bi prodavali. Cena u tom slucaju nije mana jer kosta koliko kosta dok pored dosta jeftinijeg procesa proizvodnje LCD qled televizori kostaju i vise, nemaju opasnost od burn in-a ali imaju sve mane koje dolaze sa LCD tehnologijom bilo VA ili IPS paneli. E sada da bi prosli jeftinije za lcd i ako ste pristrasni jednoj marki tipa samsung mozete rizikovati da date oko 2000e za proizvod bez garancije ili 2000e za proizvod sa burn in rizikom, na Vama je.


Summa Sumarum dakle postoji samo jedna glavna mana koja je vezana za OLED tehnologiju, a to je burn in koji velikoj vecini nece predstavljati problem tj nece se pojaviti. Druga mana je ABL koja nije vezana za tehnologiju vec za samu zastitu i postoji na svim OLED televizorima. Ostale mane su vise algoritamski vezane za procesiranje slike i negde su vise izrazene,a negde manje tako da se ne mogu uvrstati pod manu same tehnologije.

Sa druge strane na prednosti je suvise trositi reci. Na OLED panelu je jednostavno najkvalitetnija slika, najbolji kontrast, najbolji uglovi gledanja, najbolji motion handling, input lag je u svim slucajevima dovoljno nizak, a izostanak backlighta cini ovo sve mogucim i tako nemate DSE (efekat prljavog ekrana), clouding, probijanje pozadinskog osvetljenja, blur... Tako da sve vise uporedjivani qled nikada nece prici oledu sto se tice samog kvaliteta slike (sem cene) zbog same LCd tehnologije i backlighta, pa samim tim i bloominga u mracnim scenama, pogotovo iz uglova jer zbog VA panela slika gubi boje i kontrast pod uglom vecim od 30tak stepeni, u prvom postu je poredjenje. A da li Vam vise odgovara qled (samsung, nema opasnosti od burn in-a) ili oled (burn in rizik) na Vama je da procenite i presudite. Sve ima svoje prednosti i mane, a kada se qled bude mogao kupiti po jeftinijoj ceni od oled-a onda ce i biti vredan poredjenja sa njim. Ovo vazi i za nanocell.
 
Poslednja izmena:
VA Panel

izvinjavam se sto nisam mogao da rasporedim lepo sliku po sliku ali nedelja je i zena me vec popreko gleda :)

ovde se nalazi galerija slika gde mozete videti razliku u uglovima, sem dve slike koje su slikane po uglom od nekih 40 stepeni od centra, sve slike su slikane iz centra i pod najvecim uglom do 20 sepeni od centra, dakle samo od ivice do druge ivice tv-a, dakle realno koriscenje kada ne gledamo sami ili iz kreveta pod uglom, nista mrtvi uglovi i te fore.

Slikano je sa dve kamere ali nazalost na mobilnim telefonima i nadam se da cete moci videti koji ugao je u pitanju i koje su razlike. Ukoliko nadjem vremena sutra cu lepo da preuredim galeriju sa navedenim uglovima i razlikama ko ne moze da se snadje.

Koriscen je samsung 65 inca RU7400

https://imgur.com/a/NEDTRPT

i dva videa da ne budu slike sporne

https://imgur.com/a/0MqTaD4

https://imgur.com/a/7fmcpVm

Nijedna slika nije redom slikana pod istim uglom tako da to iskoristite i uporedite sledecu sliku sa predhodnom po boji i kontrastu. Dakle ovakvu razliku (goru ili malo bolju) ce imati bukvalno svaki tv sa VA panelom do ovogodisnje serije q8 i q9 jer te dve serije imaju ultra wide angle tehnologiju i uglovi su mnogo bolji, tj kao na IPS-u i bolji jer je kontrast bolji.

Cim uhvatim vremena i zapadne mi neki IPS saka slikacu i njega. Za sada zamislite da su crne trake ispod i iznad slike malo sivkaste, kao kada gledate gore na slikama pod uglom ali se boja na slici ne menja toliko tako da vecih promena na samoj slici nema ali zato kome smeta crne trake znaju da odvku paznju.
 
Nazad
Vrh Dno