Šta je novo?

Nema vise penala za raskid ugovora

Da se razumemo, kezovi i zid su, naravno, namenjeni nasim providerima.
Mislim da se ovo nece desiti (da se prenos izvrsi, bez da i pomenes pravo, ako ne i jace) dok ja ne postanem POTUS.
 
Ne bi trebalo da bude mnogo problema, provajderi su dužni da postupaju po tom pravilniku i bez pominjanja od strane korisnika, ja to pominjem čisto da bi se znalo na koji se propis naslanja taj zahtev.

Logično je da ako kažeš provajderu samo da raskidaš ugovor on uzme SIM karticu nazad i ugasi broj, a da odradi prenos ako mu to zahtevaš i da onda više nemaš ništa s njim, pošto više nisi njegov pretplatnik.
Sve to lepo zvuci ali ce Ratel odbiti zahtev za prenos broja ako isti ima UO kod drugog operatera.

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Sasvim jasno i logično, nigde nisam ni rekao da možeš isti broj da preneseš kod drugog operatora bez raskida ugovora kod prethodnog.


Još jednom - podneseš svom operatoru zahtev za prenos broja, taj zahtev se ujedno smatra i zahtevom za raskid ugovora, platiš svom operatoru dospele neizmirene obaveze i naknadu štete (pretplate do kraja ugovora ili naknadu popusta za usluge koje ti je pružio do trenutka raskida), izvrši se prenos i to je to.
 
Kako da SVOM operateru podneses zahtev za prenos broja?
 
Lapsus, operatoru primaocu ide zahtev, naravno.

Evo tačne odredbe iz Pravinlika:

http://demo.paragraf.rs/demo/combined/Old/t/t2010_02/t02_0181.htm

II PODNOŠENJE ZAHTEVA ZA PRENOS BROJA

Član 4

Postupak prenosa broja počinje podnošenjem zahteva za prenos broja operatoru primaocu broja. Ovaj zahtev ujedno se smatra i zahtevom za raskid ugovora između pretplatnika (korisnika) i operatora davaoca broja. Ugovor se raskida trenutkom isključenja broja iz mreže operatora davaoca broja.
 
Poslednja izmena:
Praksa, (pretpostavljam po Clanu 8 Pravilnika o prenosu mobilnih brojeva, stav 1, tacka 4).

Do sada su tako radili, nema pitanja da li zelis raskid, i racun da dodje posle (kako bi po ovoj novi ideji islo), vec samo se odbijao zahtev.
 
Nebulozna praksa, ako zaista to rade. U članu 5. Pravilnika stoji da obrazac zahteva sadrži i:

- izjavu pretplatnika (korisnika) da se ovaj zahtev ujedno smatra i zahtevom za raskid pretplatničkog odnosa sa operatorom davaocem broja, odnosno zahtevom za prestanak obaveza između operatora davaoca broja i pretplatnika (korisnika) prema opštim uslovima kojima je bio regulisan njihov međusobni odnos;

Čak i ovaj tekst iz Potrošačkog savetnika, koji je u stvari sažvakan Pravilnik, kaže:

13. Ja sam trenutno postpaid korisnik – da li mogu da pređem u novu mrežu ako sam još uvek pod ugovornom obavezom?
Ukoliko imate važeću ugovornu obavezu kod drugog operatora i želite da pređete u novu mrežu dužni ste da svom prvom operatoru platite e za oslobađanje od ugovorne obaveze. Ukoliko to ne uradite, zahtev za prenos broja biće odbijen.



Dakle, u propisima nema prepreka za prenos. Rekao bih da je to nakaradno ponašanje RATEL-a i da bi trebalo da im se postavi pitanje po kom osnovu rade to što rade.
 
Lepo je objasnio taj clanak. Moras platiti svom trenutnom operateru oslobadjane od ugovorne obaveze - a to znaci da moras kod svog operatera otici i traziti raskid ugovorne obaveze, jer nemaju na osnovu cega da ti naplate inace ;)
 
Imas na Ratelovom sajtu pravilnik.
Ovo znaci otplatis ugovornu obavezu pa ponovis zahtev, a ta otplata nije isto sto i raskid ugovora.
Mozes da probas i na delu, ako imas uo podnesi zahtev za prenos broja a ako je prodavac upucen posle manje od 5 minuta ce ti reci da je odbijen.
Tako cemo da budemo sigurni da li to prolazi ili ne.

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Znam gde je Pravilnik, njega i tumačim dok pišem ovo.


Ne moraš da ideš kod svog operatora i tražiš raskid, upravo i u tom članku piše suprotno:


7. Da li je potrebno da prethodno obavestim svog trenutnog operatora o nameri da prenesem broj?

Ne, nema potrebe da kontaktirate operatora davaoca broja. Sve radnje se obavljaju kod primaoca broja.
Proces prenosa broja započinje Vašim dolaskom u najbliže prodajno mesto operatora kod koga prelazite, a on će dalje kontaktirati operatora davaoca broja. Čim predate popunjen Zahtev za prenos broja proces prenosa je počeo. Zahtev za prenos broja automatski predstavlja i zahtev za raskid ugovora sa operatorom davaocem. Ugovor se raskida u trenutku tehničkog prenosa broja.
 
Meni to nema nikakve logike, niti utemeljenje u propisima.

Aj baš ću da pošaljem mejl RATEL-u, da vidim šta rade u praksi, pošto nemam nameru da u skorije vreme prenosim broj bilo gde, pa javljam ovde šta su mi odgovorili, ako odgovore.
 
U praksi se tako desava, potvrdjeno skoro.
 
Pošto vidim da je tema aktuelna, molim za pomoć.

Selim se sa jedne lokacije na kojoj imam ugovor sa SBB-om (duo tv + net gold premium) do feb 2020. Tražio sam u poslovnici da se ispitaju mogućnosti prebacivanja usluge na novu lokaciju. Dobio odgovor da ne mogu da mi pruže istu uslugu već da jedino mogu ADSL da mi ponude. To mi nije nikako odgovaralo jer mi je potreban jak net zbog toga što se koristi u poslovne svrhe (kancelarije). U poslovnici mi rekli da podnesem zahtev za raskid i da neće biti problema jer nisu u mogućnosti da mi pruže istu uslugu. Nakon tri nedelje u pokušavanju da provalim kome i kako treba da podnesem zahtev, danas me zovu iz centrale i kažu da ne može da se raskine ugovor bez penala (plaćanje cele sume do kraja isteka ugovora). Kažu da sam trebao odmah njih da kontaktiram (ne kapiram kako i zašto) jer pravo stanje stvari je zapravo tek kada i kako oni iz centrale kažu (kao da ovi iz poslovnice ne rade u istoj firmi?!). Jedino što mogu da ponude jeste da se ugovor prebaci na nekog drugog ili da mi uvedu Total (adsl) na novoj lokaciji. A ja sam se već preselio i napravio ugovor sa drugim operaterom na drugoj lokaciji jer nisam mogao da čekam.

Ima li neki bolje izlaz iz ove situacije? Da li bi vredelo da im se napismeno obratim i tražim pismeno obrazloženje? Ili da idem na varijantu da mi presele uslugu na taj Total, jer verujem da bi onda morali i cenu da ažuriraju jer više neće da mi pruže istu uslugu? Pa makar manje da im platim ako već moram do kraja..

Ili da čekam da ovaj pravilnik možda uskoro zaživi?
 
Pošto vidim da je tema aktuelna, molim za pomoć.

Selim se sa jedne lokacije na kojoj imam ugovor sa SBB-om (duo tv + net gold premium) do feb 2020. Tražio sam u poslovnici da se ispitaju mogućnosti prebacivanja usluge na novu lokaciju. Dobio odgovor da ne mogu da mi pruže istu uslugu već da jedino mogu ADSL da mi ponude. To mi nije nikako odgovaralo jer mi je potreban jak net zbog toga što se koristi u poslovne svrhe (kancelarije). U poslovnici mi rekli da podnesem zahtev za raskid i da neće biti problema jer nisu u mogućnosti da mi pruže istu uslugu. Nakon tri nedelje u pokušavanju da provalim kome i kako treba da podnesem zahtev, danas me zovu iz centrale i kažu da ne može da se raskine ugovor bez penala (plaćanje cele sume do kraja isteka ugovora). Kažu da sam trebao odmah njih da kontaktiram (ne kapiram kako i zašto) jer pravo stanje stvari je zapravo tek kada i kako oni iz centrale kažu (kao da ovi iz poslovnice ne rade u istoj firmi?!). Jedino što mogu da ponude jeste da se ugovor prebaci na nekog drugog ili da mi uvedu Total (adsl) na novoj lokaciji. A ja sam se već preselio i napravio ugovor sa drugim operaterom na drugoj lokaciji jer nisam mogao da čekam.

Ima li neki bolje izlaz iz ove situacije? Da li bi vredelo da im se napismeno obratim i tražim pismeno obrazloženje? Ili da idem na varijantu da mi presele uslugu na taj Total, jer verujem da bi onda morali i cenu da ažuriraju jer više neće da mi pruže istu uslugu? Pa makar manje da im platim ako već moram do kraja..

Ili da čekam da ovaj pravilnik možda uskoro zaživi?
Trazi da razgovaras sa nekim antibot-om iz SBB-a , raskid ugovora bez placanja penala u tvom slucaju je jedina opcija , pripreti centrom za zastitu potrosaca ako treba .
 
Nas su pokusali slepci iz Oriona da zaplase da ne mozemo da raskinemo ugovor iako u ugovoru pise 20/1 a oni jedva da isporucuju 10/1, obratio se Ratelu pismenim putem, mail, da vidis cudo, stize mail posle par dana od Oriona da donesemo opremu u najblizu nama poslovnicu i da mozemo da raskinemo bez penala a preko telefona nam rekli da ne mozemo i da cemo platiti penale.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Pustili žvaku, pa ko se zalepi. Ko nije ovca, ne mogu da ga oderu. Bravo!
 
A za opticke pakete kod Oriona, kakva je situacija?
 
Pre dve godine sam produzio ugovor u VIP-u godinu dana pre isteka, platio 1000 dinara i uzeo telefon na 24 rate. Novembra meseca mi istice period od dve godine i otplata telefona, ali ugovor traje jos godinu dana. Ukoliko bih trazio rakid ugovora,da li bih morao da platim punu cenu telefona iako je on otplacen kroz dve godine?
 
A za opticke pakete kod Oriona, kakva je situacija?

Raskid moguć uz plaćanje penala za uvodjenje u iznosu od 20k dinara koji se progresivno smanjuje:

- raskid u prvih 6 meseci - 20k
- raskid od 6 do 12 meseca - 15k
- raskid od 12 - 18 meseca - 10k
- raskid od 18-23 meseca - 5k
 
Hvala na informaciji [emoji846]
 
Raskid moguć uz plaćanje penala za uvodjenje u iznosu od 20k dinara koji se progresivno smanjuje:

- raskid u prvih 6 meseci - 20k
- raskid od 6 do 12 meseca - 15k
- raskid od 12 - 18 meseca - 10k
- raskid od 18-23 meseca - 5k

Gde ste iskopali ovo ? :D
 
Ako neko zna - da li postoji otkazni rok u slučaju raskida ugovora zbog promenjenih uslova (poskupljenje, ...) ili se primenjuje rok iz ugovora (obično 30 dana)?
 
Potpisan ugovor kod Telekoma za internet na 24 meseca VDSL. Od nijh sam dobio samo ruter. Instalacija nije rađena.
Dinar po četri meseca.
Ugovor ističe negde u septembru ili decembru. Sve obaveze su izmirene.

U poslovnici i kol-centru prave se ludi neće da kažu koliki su penali za raskid ugvora. Kao to mora neka njihova ekeonsmska služba da izračuna. Nije mi jasno šta?

Da li Telekomu dugujem samo ona 4 meseca po dinar ili nešto drugo mogu da zaračnaju?
 
Placas ta 4m punu cenu i taksu za uvodjenje 1200 umesto 1din(ta je bila cena u vreme tvog potpisa ugovora, skoro su promenili na 6000).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno