Šta je novo?

Nema vise penala za raskid ugovora

Ne postoji zakon koji pominjes. Niti ce postojati.

UREDBA, u kojoj se zvoni okolo, nece tebi pomoci, jer ona ce dati mogucnsto da na pocetku ugovora te ne odere operater, ako ti ne radi kako treba, a ne da mozes da radis sta hoces pri kraju ugovora :(
Uzjedno, kada je telefon ukljucen, uredba nije na strani korisnika.

Tebi predlazem da ih cimas opet i da posaljes primedbu RATELu. Iako zvanicno mogu da cute i ignorisu te, uglavnom se smore posle takvih cimanja i urade sta zelis. Bukvalno. (MTS, ne i druga dva)
 
Ne postoji zakon koji pominjes. Niti ce postojati.

UREDBA, u kojoj se zvoni okolo, nece tebi pomoci, jer ona ce dati mogucnsto da na pocetku ugovora te ne odere operater, ako ti ne radi kako treba, a ne da mozes da radis sta hoces pri kraju ugovora :(
Uzjedno, kada je telefon ukljucen, uredba nije na strani korisnika.

Tebi predlazem da ih cimas opet i da posaljes primedbu RATELu. Iako zvanicno mogu da cute i ignorisu te, uglavnom se smore posle takvih cimanja i urade sta zelis. Bukvalno. (MTS, ne i druga dva)
Ja i ne zelim da raskinem ugovor,ja samo zelim da isti produzim uz uzimanje novog telefona , ovo danas cimanje je bilo vec treci put ali da li stalno naletim na botove ili sta je u pitanju ne znam .
 
Mora neki glavonja takve stvari da aminujes, obicni radnici ne mogu tu nista.
I pricaju kao papagaji :( Vecina njih, koji cita te prve reklamacije, ne verujem da i jeste bolja od papagaja :) (inace bi posizeli za tili cas)

tako da, smaraj ih... argumentovano, ne po mami ;) I verovatno ces i stici negde.
 
Mislim da je morala, kada je 36 meseci UO, nema opcije da telefon bude po maloprodajnoj ceni.
 
Mislis sa 36 na 24?:) Jer on je vec na 36 meseci.
 
Свака УО има те детаље, да би се добио било какав бенефит, мора да се изгура цела УО. Или би свако потписао нешто са првих 6 месеци по динар или телефон за динар и онда после тог периода тражио неку нову акцију.
Чини ми се да у овој причи постоји идеја да се доврши постојећа УО кроз нову али је ту вероватно проблем што није предвиђено јер би онда свако имао неку жељу и стално би морали да раде нове калкулације. Можда би теоретски и могло али је вероватно потребно много рачунања и најлакше је одбити предлог, што и разумем.

Ја имам обичај да потпишем и изгурам целу УО. Ако се у неком тренутку појави екстра понуда, узмем као другу, па кад заврши прва онда то гасим ... ионако увек имам више бројева и сваки је активан и са неком акцијом. Да тражим нешто што није у ономе што сам потписао ме не занима, неки месец ионако само пролети.
 
Telefon je otplacen vec nakon dve godine , izgkeda da pojedinci ne razumeju pa da objasnim , tekefon je orestao sa radom nakon isteka dvogodisnje garancije , u ovlascenom servisu je utvrdjeno da je problem maticna ploca , ne nestrucno rukovanje i da zamena iste ne postoji niti je oni rade , ja sam na krwju ostao sw ugivornom obavezom koju placam redovno i sa pokvarenim telefonom , razumete li sad ? Ne trazim raskid ugovora niti da mi ista oproste vec samo mogucnost da obnovin ugivor i uzmem novi telefon .
 
Imaš tri solucije - da sačekaš dva meseca i obnoviš ugovor (zadnji put kada sam pitao bilo je moguće tri meseca pre kraja ugovorne obaveze); da otplatiš preostale račune (tih pet meseci) i sklopiš novi ugovor; ili pak da jednostavno kupiš telefon na oglasima i nastaviš da koristiš trenutni paket.
 
+, ne znam da li je i dalje moguce, ali mislim da mozes uzeti telefon po maloprodajnoj ceni, iako si vec po UO sa telefonom (dobijas novu obavezu 24 meseca).
Nisam siguran, probaj :(

Ali generalno, calexx je objasnio... mnogo treba posla da takve stvari omoguce random. Samo ako ih smoris ce to uraditi.
 
Telefon je otplacen vec nakon dve godine , izgkeda da pojedinci ne razumeju pa da objasnim , tekefon je orestao sa radom nakon isteka dvogodisnje garancije , u ovlascenom servisu je utvrdjeno da je problem maticna ploca , ne nestrucno rukovanje i da zamena iste ne postoji niti je oni rade , ja sam na krwju ostao sw ugivornom obavezom koju placam redovno i sa pokvarenim telefonom , razumete li sad ? Ne trazim raskid ugovora niti da mi ista oproste vec samo mogucnost da obnovin ugivor i uzmem novi telefon .

Malo pojašnjenje i za tebe...
Kada se kupi telefon uz ugovor a da nisu rate u pitanje, ne otplaćuješ ga već ga dobijaš po povoljnijoj ceni ali sa druge strane potpisujes ugovor da će koristi usluge narednih x meseci pod dogovorenim uslovima. Tako da nema otplaćivanja uređaja već poštovanja ugovora na osnovu koga si dobio UO.
@alfaunits Ako već savetuješ nekoga bilo bi dobro da isti ima određene argumente a ne samo smaraj ih pa će ti možda dati ako budeš uporan... Možda time daješ lažnu nadu ljudima da je nešto izvodljivo a nije, naravno sa druge strane nikad se ne zna dok ne proba čovek ali barem probaj da argumentuješ. Eto..
 
Argument je: iskustvo je takvo :)

Sa njihove strane nije fer sto je ugovor na 36 meseci, a garancija 24! Ali zvanicno nista ne moze.
 
Уговор је на тарифу а не за телефон. Јел беше то прича у којој су ти телефони могли да се узму само уз трогодишњу УО или је и то могло на две године?
 
Moglo je i na dve godine koliko se secam taj fon da se uzme
 
  • Like
Reagovanja: M J
Svi modeli su mogli i na 2 godine, ali je cena telefona ispadala isto, pa ko nije planirao da menja kroz 3 godine, i znao je da ce ostati u MTSu, nije imao razloga da uzima na 2.
iPhone je bio prvi koji je mogao tako, cini mi se, ili Note/Sx neki, pa se prosirilo na sve skuplje modele. Medjutim, cim se prosirilo na vise od 2-3 modela, to je ono kada su cene postale bauk, pa samo neupoznat uzima kod operatera, ili muljator ;)
 
Pozdrav,

Da li je neko podneo zahtev za prevremeni raskid ugovora kod nekog od operatera koji su promenili opšte uslove?

Ovo je moje iskustvo sa Telenorom za sada: imam ugovor na 24 meseca, bez telefona, traje nekih 6 meseci, sa 800 popusta na pretplatu. Silom prilika sam primoran da kupim novi telefon, pa sam hteo da raskinem trenutni ugovor, i uzmem novi, uz telefon. Uglavnom nisam nezadovoljan Telenorom, dugo sam kod njih, uzimao sam telefone, sve ok, pa što da ne iskoristim tu novu mogućnost da pošteno raskinem ugovor i uzmem novi.

1. Pozovem call centar da se raspitam koliko bi koštalo raskidanje ugovora. Novi opšti uslovi su već bili na snazi u tom trenutku. Kaže "Morali biste da platite sve preostale pretplate do kraja". Ja pitam šta je sa novim rešenjem. On čim vidi da sam upućen, manevriše, pravi se lud, i samo nastavlja "Naravno, naravno, gledala bi se povoljnija opcija, ali morate da podnesete zahtev, pa će vam reći više, itd..."
2. Odem u poslovnicu, da pitam lično. Standardno drzak radnik tamo opet tvrdi kako moram da platim sve pretplate do kraja. Opet i njemu ukažem na doneto rešenje. Tvrdi da "to nije definisano, ovamo onamo", daje mi email servisa, i beži od svake dalje diskusije. Još palanački komentariše kako "bi svi u redu čekali da raskinu odmah". Ne da bi čekali, nego ima da peva dok raskida, samo tako...
3. Odem u drugu poslovnicu, tamo gospođica blago upućenija, ali već primećujem šablon u izbegavanju i tendenciju da se ta informacija sakrije, upućuje me, naravno, na call centar, imejl, itd, ali informaciju ne sme da oda.
4. Šaljem email, dobijam generički odgovor da moram da podnesem zahtev za raskid, ne žele da kažu ništa više.
5. Ne mrzi me, podnesem zahtev za raskid. Sada čekam da se jave. Na zahtevu piše

"Po izboru pretplatnika, naknada štete utvrđuje se u iznosu koji odgovara zbiru svih neizmirenih/dospelih dugovanja i preostalih mesečnih pretplata počev od raskida pretplatničkog ugovora do isteka inicijalno ugovorenog obaveznog trajanja pretplatničkog odnosa za izabrani tarifni paket".

Da li ove neko vidi nekakav izbor? Ili je možda privremeno nestalo mastila na štampaču dok se štampala druga opcija?

Ovo je sve standardan rat sa njima, pokušavaju na sve moguće načine da izmanipulišu i obmane, ali ja ću ići do kraja.

Ako neko ima slična iskustva, voleo bih da čujem.
 
Ако је Теленор променио услове за раскид уговора, што још не морају јер је још увек у питању предлог, онда је друга опција да платиш све што ниси платио у односу на тај исти уговор без двогодишње обавезе. Ако је само разлика 800 месечно, лако се израчуна. Који пакет је у питању?
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ако је Теленор променио услове за раскид уговора, што још не морају јер је још увек у питању предлог, онда је друга опција да платиш све што ниси платио у односу на тај исти уговор без двогодишње обавезе. Ако је само разлика 800 месечно, лако се израчуна. Који пакет је у питању?

Jasno je meni šta je druga opcija, a još jasnije piše u njihovim novim opštim uslovima koji važe od 17.08.2018. (član 11, https://www.telenor.rs/static/file/opsti_uslovi_jul2018.pdf).

Ono što mi nije jasno je zašto se prave ludi i zašto ne smeju transparentno da kažu to što se "lako izračuna".

Paket je Play 30.
 
Ovo je neka novina? U tom članu 11. koji se odnosi na Prevremeni raskid i izmena pretplatničkog ugovora
a ne prevremeni raskid ugovorne obaveze

Prevremeni raskid pretplatničkog ugovora u smislu ovog člana podrazumeva deaktivaciju SIM kartice i pretplatničkog broja.

Što bi značilo da ako raskineš ugovor gubiš broj?
 
Ovo je neka novina? U tom članu 11. koji se odnosi na Prevremeni raskid i izmena pretplatničkog ugovora
a ne prevremeni raskid ugovorne obaveze

Prevremeni raskid pretplatničkog ugovora u smislu ovog člana podrazumeva deaktivaciju SIM kartice i pretplatničkog broja.

Što bi značilo da ako raskineš ugovor gubiš broj?

Jeste novina. Čitava ova tema i govori o tome, zar ne? Poenta tog rešenja koje je ministarstvo donelo upravo i jeste u sprečavanju tog lopovluka, kad se naplaćuju sve pretplate do kraja, prilikom raskidanja ugovora.

Naravno da se odnosi na raskid ugovorne obaveze, jer drugačije ne bi mogao da bude "prevremeni". Ne može nešto da bude "prevremeno" ako pre toga nije oročeno, a oročena je ugovorna obaveza.

Tako je, gubi se broj.

Dakle, iz člana 11:

"Pretplatnik ima pravo da jednostrano raskine pretplatnički ugovor pre isteka perioda na koji je
zaključen, uz obavezu da Telenoru isplati naknadu štete zbog prevremenog raskida ugovora.

...

Naknada štete, za pretplatnika koji je fizičko lice, utvrđuje se u iznosu:
- koji odgovara zbiru svih neizmirenih/dospelih dugovanja i preostalih mesečnih pretplata
počev od raskida pretplatničkog ugovora do isteka inicijalno ugovorenog obaveznog trajanja
pretplatničkog odnosa za izabrani tarifni paket, ili
- razlike između pune cene usluge i popusta/pogodnosti koje su ostvarene kroz ugovornu
obavezu kao i pun iznos maloprodajne cene uređaja po cenovniku Telenora važećem u vreme
zaključenja ugovora, ukoliko je pretplatnik fizičko lice uz uslugu kupio i uređaj, po izboru
pretplatnika."

Jasno je da se radi o ugovornoj obavezi, jer ne postoje "preostale mesečne pretplate" ako nema ugovorne obaveze.

https://www.telenor.rs/static/file/opsti_uslovi_jul2018.pdf
 
Нисам читао те опште услове али превремени раскид уговора не значи ништа ако није у питању уговорна убавеза. Сам раскид уговора би лако могао да значи деактивацију картице и броја а то превремени може да се односи само на УО. Значи имаш УО, хоћеш превремени раскид ... може ако платиш или све до краја или разлику ако је УО давала неке бенефите и онда се број гаси. Личи.
 
Сви провајдери раде да би зарадили (што више) и зато привлаче муштерије разним попустима да би имали сигуран прилив у неком периоду. Не може сад неко да користи попусте и после пар месеци тек тако оде. Ако им не доноси паре колико су очекивали, тражиће назад то што су попуштали па ништа од приче ... сад можемо кад нам падне на памет да мењамо провајдера а старом не платимо ништа.
 
Па уредба предлаже да се то убаци у закон, једино што су наслови лоше описали целу причу. Нигде у уредби не пише да може у сваком тренутку да се раскине уговорна обавеза и оде без икаквог плаћања. Само пише да кориснику мора да се понуди избор, или да плати све преостало до краја УО или да плати све оно што је добио као бенефит од почетка до раскида. Сећам се једног питања на неком форуму, неко је узео адсл плус телевизију на две године, при чему је прве године телевизија била по динар а друге по пуној цени. Питање је било да ли може после годину дана да раскине УО. Или не мора да се много размишља, многи дају месец, два или 6 по динар и онда сви будемо паметни и после тог времена тражимо раскид због ето новог закона.

Сама уредба не значи много, можда за неког провајдера који је имао једину опцију плаћања свих претплата што не одговара некоме ко је тек почео УО. Зато ће већина која је пред крајем УО да изабере да плати преостале претплате.
 
Problem je što telenor to smatra raskidom ugovora i gasi ti broj.
 
Па да, сада ће осим плаћања свега што могу да саберу да убаце још неке смицалице. Оћеш да раскинеш, може, раскидамо сарадњу а не ... оћу да раскинем па да опет наватам неки бенефит.
Просто, све ће да ураде да задрже прилив пара, не нуде они попусте и тлф по динар да нама учине него себи. На крају ће да буде све законски регулисано (што није лоше) али ће да буде мање вајде за нас кориснике.
 
Nazad
Vrh Dno