Šta je novo?

Nema vise penala za raskid ugovora

Nije to precizno definisano pravno da moze da bira i prvu opciju od ILI.

Lepo bi bilo da u praksi jeste tako, ali nije sigurno :(
 
Kakva je situacija sa vipom jel neko zna.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Jeste precizno definisano, piše na kraju druge tačke tog stava Opštih uslova da se naknada štete isplaćuje na jedan od dva navedena načina, po izboru korisnika.

Naknada štete, za pretplatnika koji je fizičko lice, utvrđuje se u iznosu:

-koji odgovara zbiru svih neizmirenih/dospelih dugovanja i preostalih mesečnih pretplata počev od raskida pretplatničkog ugovora do isteka inicijalno ugovorenog obaveznog trajanja pretplatničkog odnosa za izabrani tarifni paket, ili
-razlike između pune cene usluge i popusta/pogodnosti koje su ostvarene kroz ugovornu obavezu kao i pun iznos maloprodajne cene uređaja po cenovniku Telenora važećem u vreme zaključenja ugovora, ukoliko je pretplatnik fizičko lice uz uslugu kupio i uređaj, po izboru pretplatnika.
 
Na kraju drugog ILI pasusa je, to nije jasno definisano da se bira ILU2 VS. ILI2.
 
Tom logikom onda ne postoje uopste dve opcije, jer se i ili nalazi u sklopu prvog pasusa :D

Salu na stranu, iako nama izgleda nelogicno ovako kako je napisano, mislim da pravno gledano ovo upravo znaci ono sto i treba da znaci. Nadam se da ce neki pravnik to i da potvrdi.
 
Poslednja izmena:
Potvrdio sam tri posta iznad. :D

Tekst je mogao i drugačije da bude formulisan, ali ni ovako nije nelogično, nego ste vi navikli na programerske IF komande, a ne na pravničku tehniku pisanja. :D "Ili" se stavlja iza zareza da bi se odvojilo od opcije na koju se odnosi, da ne bi bilo deo nje. Domaći pravnici preuzimaju razne tehnike pisanja pravnih akata iz anglosaksonskog prava, gde je "..., or ..." uobičajeno, pa tako nastaju konstrukcije koju nisu uobičajene u našem jeziku, ali nema zabune ovde.

- 1, ili
- 2, po izboru korisnika.

Nikakve diskusije tu ne bi bilo među pravnicima.
 
Priznajem da sam mnogo vise ugovora po common law gledao (i pisao), pa ova konstrukcija bi mogla biti tumacena razlicito :)
A to idem i logikom da je MinFin tumacilo "povezano lice" na nacine, koji uopste nisu bili definisani u zakonu. Nadam se da nisam u pravu.
 
Orion Telekom

Ugovor zaključen na određeno vreme podrazumeva obavezu da
operator pruža usluge, a da korisnik plaća naknadu za pružene
usluge u toku ugovorenog (minimalnog) perioda trajanja ugovora,
na bazi čega su formirani komercijalni uslovi ugovora, a iz kog
razloga operator raskidom ugovora pre isteka minimalnog trajanja
ugovora trpi štetu. Dodatno, korisnicima se, pod uslovom
minimalnog trajanja pretplatničkog ugovora, mogu odobriti
pogodnosti kao što su oslobođenje od naknade za uspostavu usluge,
popusti i druge pogodnosti.
Stoga će, u slučaju raskida ugovora zaključenog na određeno vreme
pre isteka njegovog trajanja, na zahtev korisnika, a bez postojanja
razloga predviđenog važećim propisima, ugovorom ili Opštim
uslovima, kao i u slučaju raskida ugovora od strane operatora iz
razloga koje je skrivio korisnik, korisnik biti u obavezi da operatoru
nadoknadi prouzrokovanu štetu u visini svih pogodnosti koje su mu
odobrene pod uslovom minimalnog trajanja ugovora (naknada za
uspostavu usluge, odobreni popust u odnosu na standardnu cenu
paketa i sl.). Alternativno, ukoliko je to povoljnije za korisnika,
korisnik će biti u obavezi da operatoru plati naknadu u visini sume
preostalih pretplata do kraja ugovorenog perioda.
U slučaju da je korisnik u obavezi da operatoru naknadi štetu u visini
naknade za uspostavu usluge, predmetna naknada će biti umanjena
srazmerno periodu faktičkog trajanja pretplatničkog ugovora,
Umanjivanje će se vršiti na polugodišnjem nivou, za svaki
šestomesečni period trajanja pretplatničkog ugovora
 
Koje tumačenje je u pitanju?
Ja vidim tri moguca tumacenja:
- Jedno je ovo koje bi "trebalo" (korisnik bira Prvu ili Drugu mogucnost)
- Drugo je da korisnik moze birati drugi, ali ne moze birati prvi ako mu se prvi vise isplati
- Trece je da korisnik moze birati drugi, ali samo ako je uzet uredjaj

Kod Oriona bi ovo tumacio da korisnik ne moze birati, nego ide tacno ono sta je isplativije.
 
Ja vidim tri moguca tumacenja:
- Jedno je ovo koje bi "trebalo" (korisnik bira Prvu ili Drugu mogucnost)
- Drugo je da korisnik moze birati drugi, ali ne moze birati prvi ako mu se prvi vise isplati
- Trece je da korisnik moze birati drugi, ali samo ako je uzet uredjaj

Kod Oriona bi ovo tumacio da korisnik ne moze birati, nego ide tacno ono sta je isplativije.


Ma ne, mislim na tumačenje Ministarstva finansija u vezi sa povezanim licima koje si pomenuo. Odredbe iz Telenorovih uslova su jasne, po mom mišljenju.
 
Ja vidim tri moguca tumacenja:
- Jedno je ovo koje bi "trebalo" (korisnik bira Prvu ili Drugu mogucnost)
- Drugo je da korisnik moze birati drugi, ali ne moze birati prvi ako mu se prvi vise isplati
- Trece je da korisnik moze birati drugi, ali samo ako je uzet uredjaj

Kod Oriona bi ovo tumacio da korisnik ne moze birati, nego ide tacno ono sta je isplativije.
Ne postoji mogućnost tumačenja pod 2 i 3, kristalno je jasno. Objasnio kolega...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ma ne, mislim na tumačenje Ministarstva finansija u vezi sa povezanim licima koje si pomenuo. Odredbe iz Telenorovih uslova su jasne, po mom mišljenju.
Za primenu olaksica, povezano lice su tumacili kao povezano fizicko lice, a ne pravno.
 
Kakva je situacija sa kablovskim operatorima, meni Radijus za promenu paketa trazi da poypisem UO od 24 meseca bez ikakvog benefita? Da li je ovakva UO ima pravnog osnova?

Problem je sto je to neka "odluka" vlade, ministarsta ili kako se vec zove i koga god koja bi "cestitom" pruzaocu usluga bila dovoljna da promeni svoje "nekorektno" ponasanje ali kapitalizma je kapitalizam ...
Sto se RV tice, znam(o) da su mnogi korisnici trazili i dobili benefite kao stari korisnici za produzenje UO ili promenu paketa usluga i to kao da su novi korisnici. Kod njih (RV) moras traziti, biti uporan ili otici u Sava centar u neki "servis" ili kancelariju "za zadrzavanje starih klijenata" u kojoj radi neko ko moze i hoce da odobri popuste. Raspitaj se u temi o redijus vektoru gde se govori o kablovskim operaterima interneta, ima cela prica mao i pitaj @bakara kako se to radi, covek je majstor za to. ;)
https://forum.benchmark.rs/showthre...a-televizija-i-internet&p=5545865#post5545865
 
Poslednja izmena:
Ma ponudili neke *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stine od "promocija" rekao mi covek ovo ces da dobijea i u Sava C. Opet mi nije jasno sta je tu konkretno razlog za uo da barem daju neki popust na pretplatu ili nove kanali fri pa ajde...
@bakara ako znas neku tajnu podeli je sa nama smrtnicima :)

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Ništa ti tu meni nije jasno....
Je sam ih pitao i ništa mi praktično nisu ni rekli,osim da pošaljem ispunjen zahtev za raskid ugovora i opremu ....
I kao 10000rsd ....
2777a857b2ec0e4a0e53cbf1f168c8f9.jpg
d733cc763828140388f09289211cd2f4.jpg


Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока
2957852e5cafcce90778c91d2e0fb1b0.jpg
376a072fa07a5ea09fde9ddf7fd608ca.jpg
28090f81ca4dcc12c89dc08757ebad19.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa mozda i jeste 10 000. Nista nam ne znaci to sto si okacio jer ne znamo nista o tvom ugovoru. Ako si koristio neki paket 12 meseci sa popustom od ~800 RSD npr. to moze biti ~10 000 RSD koje im dugujes.
 
Onda postoje dve opcije:
-pokusavaju da izvuku max od neinformisanih korisnika.
-zaposleni jos uvek nemaju pojma da je firma promenila opste uslove.
 
Neki operateri već su promenili opšte uslove, neki najavljuju da će to učiniti do kraja leta, ali je suština u tome da će od trenutka stupanja na snagu novih opštih uslova svi vlasnici ugovora, bez obzira kada su potpisani, biti u istom položaju.
U ministarstvu ne veruju da će ova promena teći tako lako. Pojedini operateri imaju iste opšte uslove za sve usluge, a drugi različite uslove za svaku pojedinačnu uslugu. To bi značilo da ministarstvo mora da donosi nova rešenja za svaku od tih usluga, a to bi dodatno otežalo situaciju. Po Zakonu o elektronskim komunikacijama, oni posle promene opštih uslova imaju rok od 30 dana da počnu da ih primenjuju.
 
Mts je stavio nove opste uslove od 27.08.2018.
Zna li neko racunicu ako se uzme telefon od nekih 18000 hiljada uz tarifu koja je 800 dinara na 24 meseca za dinar koliko im se treba platiti taj telefon na pola ugovorne obaveze u slucaju raskida
 
Digitron u ruke, trebalo bi da je pola. A možda i celu cenu. Zbun...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako se racuna naspram pune maloprodajne cene uredjaja, na sredini nikako nije isplativije 'novu" varijantu koristiti.
Nego preostale pretplate i rate.
 
Ako se izmenama zakona predvidi da se kombinuje stara varijanta "penala" i nova varijanta "naknade" ali da korisnik sam bira sta mu je povoljnije i da su operateri u obaveze ponuditi obe varijante u pisanom (ili elektronskom) obliku, jasno naznacivsi sta je korisnik u kojoj varijanti duzan platiti, to bi bilo pravo resenje starog i novonastalog problema.
Operateri nece stavljati besmislene cene za uslugu bez u.o. (valjda), korisnici nece gledati kako da PREVARE operatere, da bude "čist račun i ljubav nek potraje koliko korisnuku odgovara", bez da mu mačem posle uteruju pare iz dzepa...
 
Мислим да баш хоће јер је њима већи проблем како задржати корисника који је тек почео и тек би остављао паре него са оним који има пар месеци до краја. Зато ће да се дода велики иницијални сетап, накнада за разне уређаје и већа цена без УО и када неко одустаје на почетку, мора све то да плати.

Ако неко хоће да одустане одмах на почетку, следује му (можда) превелики трошак због прикључне таксе за услугу и за уређаје, разлика у цени и доплате за разне услуге које је имао уз УО. Ако је на пола, онда има све то плус више месеци разлике а када неко дође до пред крај УО, онда ће да плати све до краја ... што је мени бзвз, боље да се троши оно што се плати.

Зато памет у вугла, добро размислите пре потписивања УО да не буде проблема док траје. Ја сам до сада сваку УО изгурао до краја ... срећом имам пристојне понуде или умем добро да преговарам па не губим. ;)
 
Ima li kakvih novosti po pitanju ovog novog zakona s obzirom da mi sugavi MTS i dalje ne dozvoljava obnavljanje ugovora 5 meseci pre kraja trenutnog , napominjem da ja od njih ne ttazim da mi oproste nista vec da mi dozvole da se vezem novim ugovorom koji bi trajao 24 meseca plus ovih preostalih 5 na istom paketu iz razloga jer je telefon koji je uzet uz prrthodni ugovor na tri godine ( prvi i jedini put ) se pokvario neka dva meseca nakon izlaska iz dvogodisnje garancije ?
 
Nazad
Vrh Dno