Šta je novo?

Nema vise penala za raskid ugovora

Nije mi jasno zašto provajderi ne bi sada stavili ovakve cene:

UO 24 meseca:
1.000 dinara mesečno

Bez UO:
10.000 dinara mesečno

Naravno, niko neće uzeti bez ugovorne obaveze, a ako neko hoće da raskine ugovor posle recimo 3 meseca, treba da plati razliku od 9.000 dinara po mesecu, znači 27.000 dinara za samo ta 3 meseca, što je više nego cela pretplata za 24 meseca (24.000 dinara).
 
Najbolje bi bilo kada ne bi bilo uo kada se ne uzima uredjaj. Pa onda moze da radi ko sta hoce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nije mi jasno zašto provajderi ne bi sada stavili ovakve cene:

UO 24 meseca:
1.000 dinara mesečno

Bez UO:
10.000 dinara mesečno

Naravno, niko neće uzeti bez ugovorne obaveze, a ako neko hoće da raskine ugovor posle recimo 3 meseca, treba da plati razliku od 9.000 dinara po mesecu, znači 27.000 dinara za samo ta 3 meseca, što je više nego cela pretplata za 24 meseca (24.000 dinara).

Pa i hoće. A da ne bi bilo kartelisanje, jedan će da stavi mesečno 8.000, drugi 9.000, a treći 10.000 din i svima lepo, konkurentnost postoji :)
 
Lazi, sidji malo sa te visine Ciriha :)
MobTel u Srbiji je preskupa, treba gledati nase standarde, u okviru REALNIH cena opreme (a cim provider i zvanicno imaju 4:1 rev:profit ratio, ocigledno je da tu itekako ima prostora za nize cene). To sto ima Unlimited talk je nebitno, to je subvencija bogatih od strane siromasnih ;)

Nije ovo uradjeno zbog tih zloupotreba, oni i do sada nisu moguce bile, niti ce sada vise biti sankcionisane, zvanicno.
Bas zbog toga sto se menja pokrivenost (sto zbog promene baznih stanica, sto zbog gasenja, sto zbog zagusenja) ovo ima smisla. Ako mi se pokrivenost izmeni da je neupotrebljiv operater tamo gde cesto koristim telefon, treba nacina da se raskine ugovor bez ikakvog napinjanja i prodaje bubrega :)


Ispravi me ako gresim, ali u Srb za tipa 10 Eur pokrivas sve sto ti padne na pamet, neograniceni pozivi, dovoljno interneta i sl... ne znam kako moze biti jeftinije. Kad uzmes sve izmnozis, saberes, oprema, plate, poslovni prostor, smesan profit mogu da imaju kad se podvuce crta. Nema smisla ici na cene gde nema profita, to nije ni za koga dobro, ukljucujuci i korisnike dugorocno.
 
Gro korisnika ne zeli ni deo toga.
Mojima je Prica i jos bolhe Miks S, za 300 dok je bio (€/120 tada) , i vise nego dovoljan.
Sads je najnizi paket realno 600 (bez NetLimita ni u ludilu) i to 'sa popustom'. A treba 4 porodici u proseku.. to je puno za nase uslove.
 
Ispravi me ako gresim, ali u Srb za tipa 10 Eur pokrivas sve sto ti padne na pamet, neograniceni pozivi, dovoljno interneta i sl... ne znam kako moze biti jeftinije. Kad uzmes sve izmnozis, saberes, oprema, plate, poslovni prostor, smesan profit mogu da imaju kad se podvuce crta. Nema smisla ici na cene gde nema profita, to nije ni za koga dobro, ukljucujuci i korisnike dugorocno.

Moze biti jeftinije jer je za tih 10 evra (sto je aj da kazemo 30tina "prosecne plate") ti dobijas neo minute i 2Gb net-a (2 gb neta danas je smesno, pogotovo mladjoj populaciji).

Skoro je bio link bas iz CH, gde za tipa 70Franaka (sto je sigujran sam i manje od 30tine plate u CH) ti dobijes isto neo minute, ali i neogranicen net po max brzini, i cak imas nesto brda minuta za mreze iz EU). Tako da svakako moze jeftinije i bolje, pogotovo ako poredis nase provajdere i provajdere iz CH.
 
Nije 30ina vec 45ina, matematika je jasna.


60 eur je 60 eur a 10 je 10, ne moze se svoditi na kupivnu moc. Znamo da je kupovna moc u CH veca nego u Srb tako da ne vidim zasto bi mobilna telefonija morala da kosta proporcionalno isto u Srb i Ch.

I na kraju 70chf u CH jeste uporedivo sa 10 Eur u Srb, manje viso isto opterecenje na budzet.

5 eur mesecno za racun je povoljno, bez obzira na bilo sta.
 
10eur u Srbiji je 5% gro plata (gro plata je ispod 200e).
70chf u Svici je oko 2% najnizih plata.
Taj paket koji u CH kosta 70CHF kod nas nema ni za 70CHF (tj za 40CHF bez telefona, Soko tarifa recimo), dakle za isto apsolutno, a ne proporcionalno, opterecenje.
Gro korisnika nema potrebe za toliko. Zasto da placa, da bi oni koji trose suludo placali manje? Ranije je bilo pametno, moj cale placa 300 za Prica tarifu, keva 250 za KT500, ali zato Desp i Nitro, koji su extremni potrosaci bili, su placali mnogo vece sume. Sto je i korektno! Ovo sada da i moj cale treba da placa kao i neko, ko koristi 100x vise od njega je bezobrazluk.

MTS i Telenor su zaradjivali, i zvanicno, slicne sume u EUR, i kada su imali pakete ispod 500din, barem Telekom je imao tri paketa za 300din (KT500, Prica, Miks S), i to dok je evro bio >118, dakle nema opravdanja po pitanju kursa evra.
I to su zvanicne zarade firmi, nezvanicno, samo ono sto mozes realno da zamislis koliko se mulja, prevazilazi mnogo vise, kamoli koliko stvarno slazu.

Nego, shvatili su da su ljudi stvarno piglu.... i da se ne bore. Apatija je gora od tiranije.
 
Ne moramo raspravljati CH vs Srb, jasno je da je CH ispred Srb. Samo opet kazem, 10 eur je 10 eur a 60 je 60, oprema kosta isto, mozda cak i vise u Srb (veci porez, manja kolicina...).

Meni je to skroz logicno da nema vise onako jeftinih paketa i da nije tako velika razlika izmedju skupljih i jeftinijih paketa. Koliko neko koristi usluge je jedan deo cene ali ne sve. Svakome se isto salju racuni, vrsi obracun, obezbedjuje podska kako preko call centa tako i direktno u poslovnicama. Dodatno, sanse da ce podrsku i zaposlene da gnjavi, zali se i smara onaj sa racunom od 300 din su vece nego za onog od 3000din...

Kad pominjes profite, jel imas konkretan podatak npr za proslu godinu koliki je profit VIP-a i Telenora? Koliki su im prihodi a koliki profit? (cisto iz radoznalosti pitam)
 
Telenor, zvanicno, skoro 10 godina ima oko 100 miliona EUR profit +/- 10%. VIP zvanicno nema profita, ali... "zvanicno".

Nazalost, vise se zale oni sa vecim racunima. Ovi starci placaju, jer misle da nesto ne razumeju i da su pogresili, cak i kad nisu. Ovi sa vecim se cenkaju :) Slanje i izrada racuna su automatizovani i ne cine nimalo bitan deo (procentualni) cene.

U CH je skuplja i struja (enormno) i infrastruktura (+iznajmljivanje) i radnici. Inace ne bi u Srbiji operateri imali toliki profit. Podigli su cene za najnize pakete, da oni koji ionako jedva trose moraju vise da placaju - da bi megalomanima platili licence za LTE i bazne stanice ;)
Jer profit Telenora (najbolji primer, jer niti je mesanje sa ostalim uslugama, niti je nasminkan da je "i dalje u minusu" kao VIP) je oko 100 miliona evra dakle, a tacno su platili licence za LTE800 i LTE1800 (42 miliona evra valjda na 3 godine) i plus bazne stanice i opet zvanicno na istom :)

Doduse, ja ne verujem izvestaju Telenora.
 
E sad kad bi ja mogao da raskinem SBB ugovor, ne platim penale, potpišem novi ugovor kao novi korisnik i plaćam 1300 RSD manje 12 meseci nego što plaćam sad uz jači paket. Fore i forice.

Ne moramo raspravljati CH vs Srb, jasno je da je CH ispred Srb. Samo opet kazem, 10 eur je 10 eur a 60 je 60, oprema kosta isto, mozda cak i vise u Srb (veci porez, manja kolicina...).

Švabo bi započeo WW3 da ima ovu opremu kakvu meni iznajmljuju. SBB u Srbiji valja neke falične uređaje koje vrte u krug, od korisnika do korisnika. Nijesam ja vidio njemačkoga interneta nikad, onog bez poskakivanja, stabilnog, niskog pinga, velikog uploada. Košta Švicarska, ali vrijedi.
 
Poslednja izmena:
Tako je, sve to ima svoje kako i zasto. Zato i kazem da je dugoorcno i korisnicima u interesu da provideri imaju pristojnu zaradu.

Npr Swisscom je cudna tvorevina, s jedne strane vecinski drzavna firma, s druge iznenadjujuce napredna i savremena. Posto naplacuju ogromne cene (pogotovo u proslosti), imaju para da investiraju u state of the art resenja i kada se prica o providerima televizije, vaze za zlatni standard u svetu. Ljudi iz struke kazu da kada normalni provideri npr pokrecu projekat za nove set up boxove, oni prvo ko zna koliko vremena drve i proucavaju koju opciju da odaberu, brinu o troskovima i sl... Swisscom sa druge strane lansira 3 high end projekta u paraleli i onda kasnije u podmakloj fazi izbaci 2.
Za ovako nesto pomogle su im i godine zasticenosti na lokalnom trzistu (treba da vidite cene do pre par godina), bilo je tu i zalbi ministarstvima na cene, radjene strucne analize opravdanosti cena... Kad je odradjena jedna studija opravdanosti visokih cena, zakljucak je bio da su cene vestacki naduvane, ali CH ministarstvo finasija cnezurisalo taj zakljucak i zadnja strana promenjena na, sve je OK :)
Sada cujem da je Swiscom sto se mobilne telefonije tice manje vise na 0, nemaju profita, medjutim oni rade i 100 drugih stvari koje su bili u mogucnosti da pocnu tokom perioda basnoslovne zarade na mobilnoj mrezi. Npr, najveci lanac bioskopa u CH pripada Swisscomu. Imaju i neki Cloud servis koji je namenjen bankama koje se loze da podaci moraju da ostanu u CH, to naplacuju 3x vise od konkurentskih servisa koji ne drze podatke u CH :)

Inace imajte na umu da se gomila posla, pre svega razvoja sistema obavlja van CH, ukljucujuci i SRB. Tako da za mnoge stvari sisaju lokalno stanovnstvo CH cenama a onda angazuju jefitniju radnu snagu, logicno, ali i objasnjava neke stvari.

E sad, ne znam koliko sve ovo ima veze sa temom, ali tako je nekako krenulo pa napisah svasta :)
 
Nije mi jasno zašto provajderi ne bi sada stavili ovakve cene:

UO 24 meseca:
1.000 dinara mesečno

Bez UO:
10.000 dinara mesečno

Naravno, niko neće uzeti bez ugovorne obaveze, a ako neko hoće da raskine ugovor posle recimo 3 meseca, treba da plati razliku od 9.000 dinara po mesecu, znači 27.000 dinara za samo ta 3 meseca, što je više nego cela pretplata za 24 meseca (24.000 dinara).

Pa i hoće. A da ne bi bilo kartelisanje, jedan će da stavi mesečno 8.000, drugi 9.000, a treći 10.000 din i svima lepo, konkurentnost postoji :)

Šta je onda postignuto ovim? Znači u praksi će nam biti ili isto ili još gore, a predstavljeno je da je to nešto dobro za korisnike.
 
moli koliko stvarno slazu.

Nego, shvatili su da su ljudi stvarno piglu.... i da se ne bore. Apatija je gora od tiranije.

Znaci ja sam piglu jer mi treba vise podataka i minuta nego tvom caletu i za to me treba odrati, a njemu ako bi moglo dzabe bilo bi idealno:zgran:? Zanimljiva logika moram priznati :trust:

@LazaNS: Kratak odgovor na temu 10 evra je 10 evra i 60 evra je 60 evra manje vise isto. Nikako nije isto, kad ja imam platu 300 evra 10 evra mi je kuca, a ako imam platu 2000 evra 60 evra mi je manje vise nebitno. Pritom da se ne vrtimo u krug sta dobijes tamo za 60 evra a sta ovde ( a i slozili smo se obojica da nije 60 evra nego manje, no da ne idemo u off ;) )
Sto se tice standarda CH vs SRB to necu komentarisati i ici dalje u off

@mnt: ne veruj u sve sto procitas ;) Ako bude tako kao sto je neko napisao, i na to ce se naci resenje u vidu advokata, zalbi ratelu, zastitniku potrosaca itd itd
Poenta je kod novog zakona ako pricamo o provajderima mobilne samo da te ne zaje** da uzmes fon preko njih (onda je kanal), sve drugo nema zime :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Znaci ja sam piglu jer mi treba vise podataka i minuta nego tvom caletu i za to me treba odrati, a njemu ako bi moglo dzabe bilo bi idealno:zgran:? Zanimljiva logika moram priznati :trust:
Mislim da si obrnuo... oni koji placaju vise iako ne trose ni deo, jer "nemaju izbora", su piglu. Ne vi kojima mnogo treba i hocete manje da placate :)
Tj. onaj kome ne treba ni 100 minuta, ali plati umesto ranijih 300 din sada 500-800, jer "nema jeftinije", ti su najvise krivi, kao grupa, sto sada puno placaju.

Da je gro korisnika menjalo operatera, islo na prepaid - mucak bi podigli cene.

Ali, realno, tebe treba odrati ako koristis 100x vise od mog caleta. A ne da razlika bude 20%.
 
Pazi da te ne lazem, iskreno da mi treba ta neka tarifica mala sa 100 minuta ili ne znam ni ja nesto sitno, apsolutno mi ne bi smetao pripejd, jednom mesecno 300 djunti to mu taman dodje mozda cak i jace od 100 minuta i nema zime (jos ne mogu ni da te nadju jer ne znaju da je tvoj broj :p :d)

salu na stranu, mozda ne 100x ali trosim dosta minuta zbog posla, a i net mi je prekopotreban jer bude dana kad ne stignem da dignem glavu od poziva a net i ne upalim, al zato bude i dana kad se ubijem od dosade i da nema YT i video materijala iseko bih vene :d Pa nije 20% :) Vise je, i too dosta vise.

Ja sam Omorika 2 trenutno (jer sam bez popusta) i malo mi net-a, cekam da istekne ugovor pa da uzmem minimum Omoriku 3 a mozda cak i Soko tarifu. Verovao ili ne, ja onih 5-6GB net-a potrosim za manje vise 7 do 10 dana max :d
 
Ja Telenor ne podnosim još dok su Mobtel bili, VIP marketing ne mogu da smislim ali MTSov korisnik biti neću više nikada. Nije ni čudo što baš oni koče ovaj zakon, isti oni koji su stotine maraka tražili za tel. priključak i prodavali raspali dial up na satnicu sve preko centrala sa "impulsom". Ne ponovilo se. Soroš nam je ipak doneo svet i prvi megabitni internet u obične domove. Iako danas svi zatežu taj upload, poslednju kravu muzaru koja im je ostala jer je ipak to potrebno biznisu prvenstveno.
 
Prepaid sa 100min je skup isto, barem 300 samo za minute.
A i nije isto, stalne dopune :(
 
Kod tarifa sa neogranicenim pozivima, za operatera je jedino bitno sledeće:
Ako tarifu plaćate 1000 din sa PDV-om, odnosno 833 dinara bez PDV-a, a cena interkonekcije (terminacije poziva u mrežu drugog operatera je 1.2 RSD po minutu). To je 696min za taj novac.

Bitno je da razlika trajanja poziva koje ste vi uputili ka korisnicima drugih mrža i onih koje ste primili iz drugih mreža ne bude veća od 696min mesečno (bez zaokruživanja). Ako je to slučaj, operater je u plusu. U proseku je ova cifra daleko manja od tih 700 minuta.
 
Nemam pojima koje su cene u švajcarskoj ali, nemojte da upotređujete 10 evra kod nas sa 60 evra u Švajcarskoj jer nije isto u ovom slučaju. Samo krenite od palte radnika u švajcarskom mobilnom operateru. Siguran sam da je jedna obična šalteruša tamo plaćena ko jedan od najplaćenijih radnika u kod naših provajdera (neračunajući Jorgovanku i druger koji se frljaju na nezakonit način). Tako da je ovde vrlo verovatno da jedan naš operater ima veću zaradu na tih 10 evra nego onaj sa 60 evra.

Pre je četvoročlana porodica za nešto malo više od 1000 din mogla da ima paket sa minutima i internetom. Kolika je sad najniža cena minutima i internetom? Mislim da se ispod 500 din ne može naći ništa.

Da VIP nema profit, ma dajte to je priča za poresku upravu da ne bi plaćali porez na dobit. Tako da svi oni kriju dobit ko zmija noge.

Meni je mnogo zanimljivija tačka ugovor gde oni imaju pravo da u toku ugovorne obaveze menjaju cene i način korićenja tih tarifa. Tako su mom ocu u toku ugovorne obaveze sa jednog gigabajta interneta u boks paketima skresali za 500 megabajta. Oni kao fol ostave mogućnost da vi imate pravo da rakskinete ugovor bez penala. To ni u jednoj normalnoj zemlji ne može da se desi, jer je pitanje da li možete bez posledica po vas da nađete tako nešto povoljno što vam odgovara. Nisu operateri baš tako nešto radili, ali ima slučajeva. Samo nek mineko navede bilo koji član ustava i zakona koji tako nešto dozuvoljava da jedna strana samoinicijativno menja članove ugovora.
Samo se pitam zašto onda korisnicima njihovih usluga također nije ostavljena mogućnost da saminicijativno po potrebi menjaju čalnove ugovora?
 
Dali je neko vec probao da raskine ugovor u Mts-u kakve su njihove reakcije i dali je neko uspeo da raskine bez penala
 
Posto vidim da se ovde gomila ljudi samo žali i kuka, ne mogu a da se ne zapitam da li je ovaj potez dobar ili loš za korisnike?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Svaki potez je nebitan, ako se korisnik sam ne izbori do kraja, a ne da cuti i prihvata sta mu se kaze.
 
Svaki potez je nebitan, ako se korisnik sam ne izbori do kraja, a ne da cuti i prihvata sta mu se kaze.
A kako da se korisnik izbori ? Evo cist primer je moj slucaj u MTS-u o kome sam vec pisao . I koliko god ja bio uporan , cak sam im i zapretio da ce ova ugovora za mobilni broj , kao i ugovor za adsl koje imam biti raskinuti cim se zavrsi ugovorna obaveza ako mi ne dozvole prevremeno produzenje ugovora ali naravno da nisam nista dobio .
 
Samo ukratko, ako sam dobro razumeo, ja koji sam potpiso ugovor samo sa popustom (bez telefona), mogu da prekinem kad hoću i samo platim razliku kolika je između cifre sa popustom i cifre bez popusta * broj meseci koliko sam na provajderu?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
^yep, ali tek kada pocnu da primenjuju ovo resenje, do tada ces se boriti sa vetrenjacama (ali ovo je 21. vek, postoje tenkovi da se razbiju vetrenjace :D)

A kako da se korisnik izbori ? Evo cist primer je moj slucaj u MTS-u o kome sam vec pisao . I koliko god ja bio uporan , cak sam im i zapretio da ce ova ugovora za mobilni broj , kao i ugovor za adsl koje imam biti raskinuti cim se zavrsi ugovorna obaveza ako mi ne dozvole prevremeno produzenje ugovora ali naravno da nisam nista dobio .
Ne znam tvoj slucaj, ali prevremeno produzenje ugovora vec ne vidim kako je pokriveno zakonima? Ili mislis da iskoristis ovo resenje, platis razliku i produzis?
 
Prvi put sam obnovio ugovor na 3 godine kako bih uzeo telefon Meizu MX 5 uz ugovor , taj ugovor mi istice ( trogodisnji ) pocetkom februara 2019 godine , telefonu je istekla dvogodisnja garancija u februaru ove godine . Medjutim telefon dva meseca od isticanja garancije pocinje da se restartuje konstantno sam od sebe , ponekad restart , takozvani boot traje i po 20 - tak minuta . Slanjem u ovlasceni servis je utvrdjeno da maticna ploca pravi probleme to jest da crkava , a zamenu iste oni niti rade niti je to isplativo . Ja sam od MTS trazio mogucnost da se vec sad vezem novim ugovorom kako bih uzeo telefon , ne da mi oproste preostale mesece vec da lupam uzmem novi ugovor na dve godine plus preostali iznos ovog ugovora na istu ili skuplju tarifu . Medjutim naravno da oni to nisu odobrili , ja nisam trazio nista da mi oni poklone niti bezim od placanja .
 
Nastavi se na isti zahtev, i trazi ponovo da neki non-bot to pregleda.
Ovi na prvu instancu SVE odbijaju, sto nije po njihovom misljenju, i to se nigde ne prosledjuje.

Ali tu ti ne bi pomoglo ovo resenje MinFin-a. Ali ova borba bi :)
 
Pokusavao sam i to , medjutim najvise sto su mi ponudili je da odjednom platim polovinu preostale ugovorne obaveze , to jest pretplate za pola meseci koliko mi je ostalo do kraja ugovorne obaveze odjednom i da sklopim novi ugovor . Apsurd , da im platim nesto sto necu da koristim ali dobro
 
Evo ja sam bio u subotu da raskinem ugovor sa mts, ali kaže službenica da moram da platim sve preostale račune. Ja joj ukazem na ovaj zakon, ali kaže da to još nije počelo da se primenjuje i da ona ne zna ništa o tome.


Posle sam zvao korisnički servis gde su to isto potvrdili.
 
Nazad
Vrh Dno