Šta je novo?

Nema vise penala za raskid ugovora

12K, valjda. Pogledaj u cenovniku, piše tačan iznos.
Pozdrav
 
Zdravo ljudi, da li je neko imao neprijatno iskustvo kao ja sada? U pitanju je raskid ugovora kod Oriona zbog poskupljenja usluge(i tu valjda ja ne bi trebao da placam nista vezano za prevremeni raskid) . Juce su isključili net 30 dana nakon potpisivanja zahteva za raskid, pogledam e racun da vidim sta sam ostao dužan kad ono 8500,razlog naknada štete raskid ugovora tačka 27. Dopisujem se u live chat sa podrškom cim napisem broj telefona koji je vezan sa ugovorom live chat ended chat i to je to. Jel imao neko slična iskustva, gde i kome se požaliti, rok za plaćanje 5 dana.
 
Jako je bitan momenat da li si raskinuo ugovor NA VREME, tj. koliko dana od zvanicno objavljenog poskupljenja.
 
Jako je bitan momenat da li si raskinuo ugovor NA VREME, tj. koliko dana od zvanicno objavljenog poskupljenja.
Na njihovom sajtu objavljeno 30.9.2022 dlu trajanju do 30.10.2022 ja sam zahtev za raskid potpisao 12.10.2022.
Koliko sam skontao sada žele da naplate od mene popust koji sam ostvario na mesečne pretplate od početka ugovora.
 
OK ispostovao si rok, primedbu saljes RATEL-u. A to je standardno ponasanje operatera, da pokusaju da naplate penale, pa ako prodje prodje.
 
Na njima je da probaju, pa ako prođe.
To što je nekorektno je drugi par rukavica, ali na tebi je da iskoristiš svoje pravo ili da odustaneš ili da im platiš.
Provajderi samo koriste svoje pravo da ti pošalju ovakav mail, sad ćeš ti da im pošalješ svoj, pozoveš se na član zakona i dokumentuješ im da si svoje pravo za raskid zatražio u zakonskom roku.
 
@ZeeGerman,

Imas pravo da snimas razgovor kao i oni , potrebno je da i ti kazes da snimas razgovor i tog i tog razloga. Ovaj savet dobio sam od pravnika iz udruzenja potrosaca. Kljucno je da i ti kazes da snimas pa ako ne spuste slusalicu znaci pristali su da se razgovor snima.
 
Pozdrav.

Ja sam sa SBB-om potpisao ugovor 13.01.2023 kao novi korisnik i dobio promociju 1499 din jer je poručeno preko interneta. Moj račun za Februar (prvi pun mesec korišćenja) je sad 1649 umesto 1499. Oni kažu da je to zbog inflacije. Kažu da su obavestili korisnike o tome u decembarskom računu 2022. Ja tad nisam bio korisnik, te nisam ni mogao da dobijem račun sa tim obaveštenjem. Niko u toku sastavljanja ugovora me nije obavestio o ovome.

E sad, moje pitanje je da li mogu da tražim raskid ugovora bez plaćanja svih budućih računa koje bih platio tokom svog ugovora od 24 meseca? Ili sam u obavezi da platim samo razliku koju sam dobio sa tom promotivnom cenom tokom Januara (pola meseca, od 13 do 31) i Februara (ceo mesec)?
 
Pozdrav.

Ja sam sa SBB-om potpisao ugovor 13.01.2023 kao novi korisnik i dobio promociju 1499 din jer je poručeno preko interneta. Moj račun za Februar (prvi pun mesec korišćenja) je sad 1649 umesto 1499. Oni kažu da je to zbog inflacije. Kažu da su obavestili korisnike o tome u decembarskom računu 2022. Ja tad nisam bio korisnik, te nisam ni mogao da dobijem račun sa tim obaveštenjem. Niko u toku sastavljanja ugovora me nije obavestio o ovome.

E sad, moje pitanje je da li mogu da tražim raskid ugovora bez plaćanja svih budućih računa koje bih platio tokom svog ugovora od 24 meseca? Ili sam u obavezi da platim samo razliku koju sam dobio sa tom promotivnom cenom tokom Januara (pola meseca, od 13 do 31) i Februara (ceo mesec)?

Boldovan deo: nisam pravnik, ali koliko se sećam (a pisano je ovde na temi X puta, prelistaj) - prilikom raskida ugovora nema šta korisnik da plaća za "unapred" period. Jedino što treba da se plati je razlika u ceni paketa (promotivna vs puna cena) za period korišćenja usluge.

Imajući u vidu tvoje okolnosti koje si spomenuo, ne vidim pravni osnov čak ni za plaćanje razlike za navedena dva meseca jer prosto nisi bio obavešten o tome jer nisi bio korisnik u momentu kada je pomenuti info pušten. No, svakako savetujem da se po pitanju navedene razlike konsultuješ sa pravnikom.
 
[
Pozdrav.

Ja sam sa SBB-om potpisao ugovor 13.01.2023 kao novi korisnik i dobio promociju 1499 din jer je poručeno preko interneta. Moj račun za Februar (prvi pun mesec korišćenja) je sad 1649 umesto 1499. Oni kažu da je to zbog inflacije. Kažu da su obavestili korisnike o tome u decembarskom računu 2022. Ja tad nisam bio korisnik, te nisam ni mogao da dobijem račun sa tim obaveštenjem. Niko u toku sastavljanja ugovora me nije obavestio o ovome.

E sad, moje pitanje je da li mogu da tražim raskid ugovora bez plaćanja svih budućih računa koje bih platio tokom svog ugovora od 24 meseca? Ili sam u obavezi da platim samo razliku koju sam dobio sa tom promotivnom cenom tokom Januara (pola meseca, od 13 do 31) i Februara (ceo mesec)?
Isprati diskusiju ovde:
Poruka u temi "SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)" https://forum.benchmark.rs/threads/sbb-generalna-diskusija-nije-tema-o-eon-u.277774/post-6838731
 
Pozdrav.

Ja sam sa SBB-om potpisao ugovor 13.01.2023 kao novi korisnik i dobio promociju 1499 din jer je poručeno preko interneta. Moj račun za Februar (prvi pun mesec korišćenja) je sad 1649 umesto 1499. Oni kažu da je to zbog inflacije. Kažu da su obavestili korisnike o tome u decembarskom računu 2022. Ja tad nisam bio korisnik, te nisam ni mogao da dobijem račun sa tim obaveštenjem. Niko u toku sastavljanja ugovora me nije obavestio o ovome.

E sad, moje pitanje je da li mogu da tražim raskid ugovora bez plaćanja svih budućih računa koje bih platio tokom svog ugovora od 24 meseca? Ili sam u obavezi da platim samo razliku koju sam dobio sa tom promotivnom cenom tokom Januara (pola meseca, od 13 do 31) i Februara (ceo mesec)?
Samo razliku na tu promociju. Za februar bi se mogao natezati ali objavili su na sajtu to poskupljenje (nisu dužni to da rade na računu). Računaj i mart. Ali definitivno samo razlika do punog paketa.
 
Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje vezano za raskid ugovora sa SBB-om.

- Kada najranije je moguce raskinuti ugovor, kako ne bih placao nista preko inicijalne dvogodisnje ugovorne obaveze? Tj nikakve penale ili da mi izmisle neke iskoriscene promocije koje su mi volsebno dali, a ja da hocu ranije da raskinem ugovor, pa da me za to jure.

Posto je April 24. mesec po ugovoru i nemam nikakvu zelju da budem korisnik ni dan preko, da li ja moram da tempiram da im tacno 30 dana pred istek, tj 31.marta posaljem zahtev ili je moguce da na primer sada posaljem da najavim da zelim da otkazem i da 24. mesec bude kraj?

Nije mi stvarno do do tih par stotina sto bi mi naplatili ako prekoracim u par dana Juna, ovo je iskljucivo zbog pada kvaliteta usluge i njihovog bezobrazluka pri svakoj interakciji.
 
Dobar dan, Jula 2021 godine su me zvali iz MTS i na moju brzinu interneta od 20 MBPS ponudili su mi paket od 100 MBPS, kao poboljšali su nešto i sad mogu da imam tu brzinu što sam ja i prihvatio. Ali tu brzinu nikad nisam imao, ni 50% te brzine, pa sam u Januaru 2022 tražio raskid ugovora i javili su mi se iz tehničke službe gde su mi objasnili da ja u najboljem slučaju mogu da imam 50 MBPS i onda su mi tako izmenili i poslali novi ugovor da važi od Januara 2022. Jula 2022 su se javili i ponudili mi besplatnu tv kao dugogodišnjem korisniku naredne 2 godine.
E sad, internet i ruter su im izuzetno loši, samo na metar od rutera mogu da imam oko 20-30 MBPS izvan te distance jedva radi pa sam rešio da uvedem Sat trakt internet.
U mojoj zgradi nude 100 MBPS preko koaksijalnog kabla i čini mi se dosta bolji ruter. Pa me zanima, na koji način mogu da raskinem ugovor sa MTS-om a da me to ne boli :)
 
Treba mi savet u vezi sa raskidom ugovora koji je tek skopljen kod Yettela. Prijatelj mojih roditelja, koji inače ima 82 godine i veoma je vitalan, ali ga je vreme pregazilo kada je tehnologija u pitanju, svratio je pre nekoliko dana u poslovnicu Yettela da se požali na lošu vezu sa internetom na postojećem telefonu (neki stariji Huawei), a na kraju se sve završilo tako što mu je prodat nov Honor X6a, uz obnavljanje postojećeg ugovora i prelazak na skuplju tarifu (a bio je tek na polovini ugovorne obaveze), zatim punjač za iPhone (može da koristi glavu punjača, ali je lightning kabl (pre)skupi višak), otvoren mu je račun u Mobi banci i benefitni iznos za telefon od 7100 din. pretvoren u kredit od 24 rate (punjač i maska za telefon su plaćeni u kešu). Jednostavno, nije bio u stanju da na ispravan način obradi sve informacije kojima ga je utrenirani prodavac bombardovao, verujući mu na reč. Ništa od ovoga mu svakako nije trebalo, čak ni taj novi telefon, a greške se, naravno, plaćaju. I on je spreman da je plati.

Nakon što je posle razgovora sa ljudima koji se više razumeju u ovu problematiku, shvatio šta se dogodilo, njemu je sada stvar apsolutnog principa da prekine sve veze sa Yettelom (a bio je među prvim korisnicima mobilne telefonije u Srbij polovinom devedesetih kod Mobtela, posle Telenora i na kraju Yettela), raskine ugovornu obavezu i pređe kod drugog provajdera (nebitno što oni svi posluju po sličnim neetičnim standardima).

Ono što znam to je da kredit kod Mobi banke može lako da se otplati pre vremena, tako da je taj deo najlakši. Nakon ove otplate, račun takođe može prilično lako da ugasi. Teži deo je nadoknada benefitnih povlastica Yettelu. Naime, nisam uspeo da pronađem na sajtu Yettela kolika je po njima puna cena dotičnog telefona. U svakom slučaju, interesuje me kako izgleda procedura za oslobađanje od ugovorne obaveze tako što se jednostrano raskine ugovor, za šta su mu inače u Yettelu rekli da je to nemoguće (!). Ima li neko iskustvo koje tačno korake treba preduzeti da bi se u opisanoj situaciji čovek otkačio od Yettela, isplatio im šta treba i prešao kod drugog provajdera. Da li treba da se krene od drugog provajdera i traži prenos broja ili da se ide preko Yettela i na koji način?
 
Poslednja izmena:
Imam ugovor sa Sbb-om jos 6 meseci. Poslednjih nekoliko meseci je usluga losija. I sad ako sam razumeo po ovom clanu 89 ZZP ja mogu da ih obavestim da zelim da sklopim ugovor sa drugim operaterom (sto i planiram), i u tom slucaju ne placam preostalih 6 meseci pretplatu?
 
@patrsouth , saosećam sa problemom, pošto mi pukla glava kada sam prelazio na hipernet, jer su obuhvatili i detetov mobilni ugovor i sve. Gospodin ako može da glasa i utiče na sve nas, treba da bude duplo više sposoban kad se bavi svojim poslovima i obavezama.
 
Imam ugovor sa Sbb-om jos 6 meseci. Poslednjih nekoliko meseci je usluga losija. I sad ako sam razumeo po ovom clanu 89 ZZP ja mogu da ih obavestim da zelim da sklopim ugovor sa drugim operaterom (sto i planiram), i u tom slucaju ne placam preostalih 6 meseci pretplatu?

U slučaju jednostranog raskida ugovora (sa tvoje strane), ne moraš da platiš preostalih 6 meseci. Ali, moraš da platiš razliku u ceni usluge koju si koristio 18 meseci.

Primera radi: imao si EON light paket za kojih si imao prvih 12 meseci promotivnu cenu od 1 rsd, a nakon toga si plaćao 3749 rsd (što je puna cena paketa), to bi značilo da moraš da platiš razliku za tih 12 meseci, što mu dođe (3749 rsd - 1 rsd) * 12 = 44.976 rsd

Naravno, ovo je samo primer.

E sad, alternativno rešenje (rešenje bez troškova za tebe) je da podneseš zahtev za raskid ugovora na njihovu štetu, uz obrazloženje da oni krše ugovor. Naravno, za ovakvu stvar moraš da se naoružaš jako dobro:
1. pravna potkovanost
2. strpljenje
3. materijalni dokazi o njihovom nepoštovanju ugovorne obaveze

Oni na ovako nešto svakako neće pristati, jedino je pitanje da li imaš uslova, argumenata i strpljenja da teraš priču do kraja.

Prelistaj malo temu unazad i nađi moje postove ovde, jer ja sam prošao kroz sličnu (ako ne i istu) priču, upravo sa SBB-om. Jednostrano sam raskinuo ugovor sa njima 3 meseca pre isteka istog. Tražili su mi nadoknadu štete (baš kao što sam objasnio u prvom pasusu) za period korišćenja - dakle za 21 mesec. Još uvek imam kompletnu dokumentaciju kod sebe. Pretili su mi tužbom, pa kada me to nije uplašilo, pretili su mi prodajom duga agenciji za naplatu dugovanja (zelenašima), ali (pretpostavljam) usled nedostatka validne, pravne argumentacije...ili možda usled procene o isplativosti takvog koraka - odustali su. Par meseci kasnije su me čak i zvali da se vratim kod njih, uz neku, šatro, "super-mega-giga" ponudu. Naravno da sam ih oduvao.
 
Nazad
Vrh Dno