Šta je novo?

Koji email servis koristiti?

Alukard

Slavan
Učlanjen(a)
08.09.2016
Poruke
2,125
Poena
315
Povodom ovih pisanja na svetskim medijima da mnoge firme imaju pristup i da slobodno mogu da citaju nase privatne email-ove,zanima me da li je situacija zaista tako alarmantna ili je u pitanju cisto hiperbolisanje?
I koje email servise preporucujete van gmail-a da im je bezbednost na prvom mestu?
 
Tačno je to, većina široko korišćenih servisa ne koristi šifrovanje elektronske pošte. Vrlo malo je onih koji to rade i ne znam koji su servisi najbolji za to. Mislim da je pre nekoliko godina postojala veoma jaka firma koja je pružala tu vrstu anonimnosti ali su bili primorani od strane vlasti da ugase svoje usluge.
 
Koji su od domaćih provajdera najbolji u tom smislu?
Beotel mi se čini najstabilnijim.
 
proton je dobar a i tutanota nije los
 
Problem sa mailom je što druga strana koristi manje pouzdane provajdere. Tako da sam servis ne znači mnogo ako onaj sa kime komuniciraš koristi gmail ili nešto slično. S druge strane, bar google neće znati sve o meni ako ne koristim gmail :) U svakom slučaju, ima dobrih opcija. Ja sam prvo hteo da napravim nalog na posteo.de, ali sam video da im server nije kriptovan (bar tad nije bio). Pa sam se odlučio za mailbox.org. Takođe, i mailfence.com izgleda kao dobro rešenje. Prednost ovih servisa u odnosu na Proton ili Tutanotu je što imaju klasniče IMAP opcije (mada ima i proton neku gimnastiku za to) i što su uglavnom jeftiniji. Naravno, svi oni nude enkripciju, ali opet, za to je potrebno da je koristi i druga strana, što je malo verovatno. Možda napravim i Tuta nalog, jedino što im je naziv/domen malo bezveze za profi upotrebu :)
 
Poslednja izmena:
Naisao sam na netu i na mailbox.org pa me zanima neko poredjenje sa protonom?
 
Proton i Tutanota su servisi kod kojih je enkrpicija automatska u slučaju kada oba korisnika koriste isti servis. Nešto kao većina IM servisa danas. Ali ako hoćeš da pošalješ mail nekom drugom (npr gmail adresa), onda je sadržaj tog maila vidljiv tom drugom provajderu kao i bilo koji drugi mail. Jedino ako oba korisnika koriste PGP, u tom slučaju mail nije vidljiv ni guglu. Ali za to ti ne treba neki poseban provajder, već je sve na korisniku (postoji plugin za Thunderbird). Niko koga znam ne koristi siguran mai servis, pa zato ni ja nisam hteo da dajem pare na proton. Najjeftiniji paket im je 5€ mesečno, a meni je dovoljno ovo što mailbox nudi za 1€ (2 GB), pa i ako mi zatreba više, opet je jedtinije. Takođe, Protonmailbridge za IMAP/SMTP Bridge ne postoji za linux, a ne želim da koristim bilo šta iz browsera, već normalan mail klijent (Thunderbird ili KMail)
 
Kad smo vec kod email klijenata na linuxu,sta mislis o mailspring-u?
 
Ja bih ipak golubom i dalje slao, zlu ne trebalo..
 
Primecujem da se ti pojavljujes na svakoj temi,nikad nemas nista pametno da kazes vec samo provaljujes i prozivas.
 
Jok, samo kad je nesto ovako zanimljivo.. Mislim ne verujete google-u a verujete nekom Proton mailu :) Da ne idem u sadrzaj mejlova koje bi da sakrijete.. :)
 
Navika. Isto tako zatvaram vrata od WC-a, iako svi znaju zašto idem tamo. Ili držim zavese na prozorima, iako mi ne smeta da me komšije gledaju dok se četam po stanu u gaćama. Ali računam da je moja privatnost ipak moja stvar.


@Aluakrd
Nisam koristio mailspring. Nema potrebe :) KMail mi je uvek bio odličan. Posebno što su mi kalendar i kontakti takođe sinhronozivani u Kontact-u (ili Thudnerbirdu u Windozi). Inače, mailbox.org ima 2FA za veb, ali za IMAP se koristi šifra. Tako da je bezbednost na manjem nivou od drugih. Tj. iako će neko teško da ti hakuje nalog, ipak može doći do mailova. Naravno, dovoljno dobro šifra rešava stvar, posebno što je nećeš kucati stalno ako koristiš 2FA za web pristup (nalogu)
 
Poslednja izmena:
Povodom ovih pisanja na svetskim medijima da mnoge firme imaju pristup i da slobodno mogu da citaju nase privatne email-ove,zanima me da li je situacija zaista tako alarmantna ili je u pitanju cisto hiperbolisanje?
I koje email servise preporucujete van gmail-a da im je bezbednost na prvom mestu?

Ja smatram da je su bezbednost i privatnost svake komunikacije imperativ. Ako želim nešto da bude javno dostupno, onda ću sam da ga obelodanim. Problem danas je u tome što previše očiju ima pristup, i to ne samo provajderi kroz direktan pristup sadržaju, već i browseri i ekstenzije u njima, razne aplikacija na mobilnim uređajima kojima korisnici daju sve moguće i nemoguće privilegije bez razmišljanja itd. U suštini, nikad lakše nije bilo saznati nešto.

Ako želiš da imaš kompletnu privatnost, najbolje je da sam hostuješ mail na svom domenu. To je nešto što mi pružamo trećim licima kao uslugu i jako često se biznisi odluče na to (pored drugih očiglednih prednosti). Ako ti je to suviše komplikovano, postoje servisi koji zaista jesu okrenuti ka privatnosti, poput pomenutog ProtonMaila ili FastMail-a.
 
Dobar je Protonmail, free verzija ima 500MB prostora i mogucnost da aktiviraš pm.me domen(ako ti je mail [email protected], možeš da aktiviraš [email protected] i tamo dobijaš poštu). Ako želiš da šalješ sa pm.me domena, moraš da platiš. Tutanota je jednostavnija za registraciju, a ima skoro iste pogodnosti kao Protonmail.

Kod Google-a i ostalih je problem i deljenje imenika. Sa sinhronizacijom imenika je veoma lako zameniti telefon, dodati nečiji email u kontakt itd., ali je istovremeno i pretnja po privatnost i sebe i drugih. Koliko vidim, ili ćeš da dozvoliš da ti vide imenik(sa svim ličnim podacima kontakata), ili ćeš da ručno unosiš...
 
Poslednja izmena:
Kod Google-a i ostalih je problem i deljenje imenika. Sa sinhronizacijom imenika je veoma lako zameniti telefon, dodati nečiji email u kontakt itd., ali je istovremeno i pretnja po privatnost i sebe i drugih. Koliko vidim, ili ćeš da dozvoliš da ti vide imenik(sa svim ličnim podacima kontakata), ili ćeš da ručno unosiš...

Mnogi servisi imaju opciju za sinhronizaciju kontakta. Ja koristim servis Nextcloud provajdera i sinhronizujem kontakte u Thunderbird i KMail preko CardDAV protokola, i DAVdroid za telefon. Radi bez problema. Vrlo lako mogu da zamenim telefon, računar ili čak provajdera. Mogu i programe/aplikacije da menjam. Mogu i da hostujem svoj server ako baš nikome ne verujem. :)
 
Poslednja izmena:
Preporuka za Rackspace.

Sent from My Galaxy S9+ using Tapatalk
 
Sto rekose clanovi pre mene, bezbednosti i privatnosti nema ukoliko druga strana takodje ne koristi enkripciju. Jedino resenje je da sam hostujes svoj email i da druga strana takodje koristi enkripciju.

Ja licno izbegavam gugl i slicne servise jer kupe sve podatke i sto treba i sto ne treba. Ne baratam sa nekim tajnim podacima/mejlovima pa da je zbog toga, nego kao sto Svemirsko Pivo rece -moja privatnost, moja stvar. :)

Koristim Protonmail vec par meseci i pored toga sto pristupam preko pretrazivaca, ja sam zadovoljan. Sve sam prebacio sa gmaila jer me je gugl jednom zakljucao bez razloga, kao ''zbog bezbednosti'' i trazio mi broj telefona kako bih otkljucao nalog -neka hvala.
 
Sta je najbolje (najbezbednije) koristiti za email na Android platformi? Default Gmail ili nesto drugo?
 
@Space Beer
Koristim Windows Mobile, pa sam "malo" ograničen sa aplikacijama za sinhronizaciju kontakata. A hostovanje je nešto što nije jednostavno većini ljudi.:wave:
Sada si me naveo da malo prostudiram tematiku. :)
 
Ja sam ove godine uradio migraciju sa Gmaila na Fastmail (oko 45$ godišnje). Servis je sjajan i jako dobro radi, odlično radi i sa Mail.app (na iOSu i macOSu), dokumentacija je odlična i support brzo odgovara kada imate neki problem. Jednostavno sam skapirao da ne želim da rizikujem da se nekome iz Google-a ćefne i da mi blokira nalog kao što se desilo drugaru. Pritom, ima podršku za milion aliasa i domena, a možete dodati i svoj domen.
 
Što neko reče, nije velika stvar korišćenje tih servisa kad druga strana ne koristi servis sa enkripcijom.
 
Zato lepo sve u arj pa šifra od 20 karaktera, pa onda u zip, pa šifra od 20 karaktera, pa u rar i šifra od 20 karaktera koju znate samo vi i ovaj kome se šalje e-mail, i nema problema.
 
Svojevremeno nisam mogao nikog da nagovorim da instaliraju PGP, i onda dzabe sve...
 
Nazad
Vrh Dno