Šta je novo?

Upgrade laptopa

mihajlosd

Slavan
Učlanjen(a)
26.08.2012
Poruke
2,369
Poena
255
Molio bih za pomoć/savet oko upgrade laptopa. Reč je o Toshiba Satellite L650 11R modelu. Kupio sam ga 2010. i već je dotrajao da tako kažem tj. pošteno se vuče. Ne bih ga prodavao jer ne verujem da bih mogao da uzmem neke pare za njega, a i fantastično je fizički očuvan pa mislim da bi uz adekvatan upgrade moga sasvim solidno da mu produžim vek. On je fabrički došao sa i3 330m cpu, radeon 5650 gpu, 4 gb rama, 500gb hdd... E sad gpu ne bih dirao iz više razloga, jer igrice ne igram, a i koliko sam porguglao sama zamena grafike na laptopu i nije bas jednostavna (a ni jeftina). Ja sam zamislio da zamenim cpu, ram i dodam hdd...pa da krenem ponaosob da pitam za svaku komponentu.
Prvo cpu. Izdvojio sam par dana i tražio po netu šta i kako, ali mi idalje nije baš najjasnije šta uzeti (tačnije koji čip moj laptop može maksimalno da podrži). U konkurenciju je ušao i5 580m koji bi mi bio neka sigurnija varijanta jer sam ga našao u jednom servisu i čovek je ponudio da dođem da probamo i da vidimo da li moze ili ne. E sad iako bi i to bio osetan upgrade ja bih išao ipak na maksimalno moguće pa je u igru ušao i i7 640m. E sad tu već nastaje problem jer njega nisam uspeo nigde da nađem na oglasima pa bih morao da ga naručuje (ali, ebay) i potencijalno bih bacio 40ak evra ako nije kompatibilan. On se uklapa u socket na matičnoj, koliko sam mogao da vidim, ali ne znam da li uopšte moj model laptopa podržava i7 cpu (neki kažu da neki ne)? Tako da prvo pitanje bi bilo da li moj model može da prihvati i7 640m ili ako možete da mi kažete koji bi bio najjaču cpu koji je moguće ugraditi?
Drugo ram. Tu nemam neke bitne dileme. U laptopu su dva modula od po 2gb. Ja bih stavio dva od po 4gb. Pitanje imam samo u vezi toga pošto nisam siguran koja je brzina rama (nigde ne mogu da nađem) da li ja mogu da stavim module od po 1600mhz (iako recimo nisu bili od toliko), ali pošto menjam oba onda kontam nije bitno, pa da stavim najbržu? Da li sam u pravu? (reč je o ddr3 ramu)
I treće ssd. Ono što sam ja zamislio je da uzmem neki ssd od 128 gb da na njega stavim sistem, a da zadržim svoj stari hdd i na njemu da budu uskladišteni ostali podaci. E sad posto sam kao nešto našao da u ove novije laptopove može da se ugradi i ssd i ostane hdd (valjda je reč o mSata ili m.2 ssd) ja ne znam da li to može i na mom modelu (što bi bilo najbolje)? E sad ako ne može video sam na netu da ima mogućnost da se naruči cady za hdd i da on onda ode na mesto optičkog drajva, a da se na mesto hdd ugradi klasičan 2.5" ssd. E sad to je ono krajnje rešenje za kojim ću posegnuti, ali bilo bi dobro ako ima neka kombinacija da ipak zadržim i cd/dvd drive i hdd, a na sve to dodam i ssd?
I jedno bonus pitanje. Laptop je došao sa licenciranim win 7. Sada je w10 na njemu, takođe licenciran. E sad ako bih ja to sve izmenjao (cpu, ram i dodao ssd i instalirao sistem na njega) da li bi mi idalje ostala licenca za taj win ili bih je izgubio ako je recimo vezana za neku komponentu hardvera koju bih zamenio?
To bi otprilike bilo to. Imam naravno jos par nedoumica, ali otom potom. Nadam se da nisam mnogo smorio i unapred hvala na pomoći i savetima.

Sent from my Passport using Tapatalk
 
Ispašće ti skuplja pita nego tepsija.

Moj savjet je da ne daješ velike pare na upgrade jer nećeš dobiti bog zna šta, ako možeš naći jeftin RAM eventualno i SSD. I taj i3 i i7 su procesori sa po dva jezgra pa ne očekuj čuda. Manje koštaju laptopi (od toga koliko bi ti dao za upgrade) u oglasima sa performansama boljim od ovih što bi ti dobio.

Iskreno rijetko kad sam za soluciju nadogradnje laptopa.
 
Moji imaju u firmi stari laptop iste generacije sa i5-460M, i preporodili su se samim ubacivanjem SSD diska.

Ako možeš povoljno da nađeš navedeni i5-580M, ja ne bih ni tražio dalje, razlika u odnosu na i7 je minimalna, oba su 2c/4t procesori. Čak vredi uzeti u obzir i i5-460m i sl. koji su 30-ak % brži od tog i3.
Umesto DVD-a može da se ubaci fioka, i da se tu stavi hard disk, umesto hard diska SSD. Taj laptop nema M2 ili mSata.
Za memoriju ti je u principu svejedno jer će raditi na 1066 Mhz (valjda).

Moje mišljenje je da hardver te generacije (Arrandele) još uvek itekako upotrebljiv.
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko ce ga izaci upgrade ali za 130 evra moze da se nadje polovan laptop na kp sa i5 sandy bridge recimo i5 2520M koji je noviji procesor od njegovog kao i sa SSD-om.
 
@mrtavker @zekovic Pa donekle jeste upravu, ali opet kupovina polovnih racunara mi dodje maka u dzaku, znas i sam kajvih sve prevaranata ima, a i siguran sam da ovako ocuvan primerak kao sto je moj necu naci, to potpisujem. A i dodatno morao bih da se makljam sa prodajom svog laptopa i pitanje da li bih ga prodao pa bi me onda svakako iznela skuplje ta solucija jer ne bih povratio deo para. A sto se procesora tice, ako je samo stvar u jezgrima imam soluciju kod nas da uzmem i7 740qm koji je cetvorojezgarni i koji bih dobio skoro za iste pare kao i i5 580m, ali vidim da svi pricaju da je i7 640m bolji cip (a i skuplji je svakako). Dodatno nisam siguran ni da li bi moje hladjenje izdrzalo i7 740 qm koji je 45w cip. U svakom slucaju ako bih menjao ram i dodavao ssd svakako da bih promenio i cpu, jer je od te tri stvari ubedljivo najmanji izdatak za njega.
@mitar1982 Tako nesto sam i ja razmisljao. Mogu da uzmem i5 580m za 2k.
Pa sta znam gledao sam ramove, moduli su oko 2,5k polovni na kp. Znaci dva modula od po 4gb 5k. Ssd 128gb je oko 3-3,5k takodje polovan. I kao sto rekoh i5 2k. Znaci ukupno ovde da uzmem polovno je oko 10k. I da kazem ako bih stari procesor i ram prodao za max 2k. Eto to je otprilike finansijska konstrukcija.
S tim da se razmisljam da li da ram i ssd uzimam ovde polovne (health ni jedno nije na 100%) ili da za iste pare narucim sa alija novo. Carinu ne verujem da bih platio jer su male komponente pa bi isle u koverti. A vidim ocene kupacabna aliju da su generalno zadovoljni kvalitetom.
 
Poslednja izmena:
Da i7-740QM ima 4 jezgra to je prednost , da ne bi obarao takt na 1.73ghz stavi u power options "High Pefomance" tada ce ici do 2.93 GHz , m.2 slot ti ne nema laptop to 2010 nije bilo popularno , memoriju ne mozes jacu od 1066mhz to je limit , slobodno gledaj po oglasima DDR3 SODIM 4GB 1066mhz module , SSD mozes koji hoces 2.5 e sad ne znam da li je taj laptop SATA 2 ili SATA 3 , ako je SATA 2 neces mnogo biti osakacen sto se tice brzine imaces oko 200-300 mbs , sto se tice HDD Caddy ima ga sigurno na aliexpres ili kp.
 
Pa opet mi otaje nedoumica da li moze da prihvati i7 cpu (bilo 640m bilo 740qm) ili ima neka ogranicenja u biosu? Gledao sam po netu i takodje sam nasao da su ljudi stavljali oba procesora u laptopove koji su fabricki dolazili sa i3 330m kao sto je moj, ali ni jedan nije bio satellite 650.
 
Nema potrebe da rizikuješ, qm ti ne odgovara zbog hlađenja, a ovaj drugi je minimalno brži. Ako je laptop dobro očuvan, nemoj ni da razmišljaš o polovnjacima sa oglasa. Taj će raditi kao lutka sa ssd, novi procesor i ram su samo još jedan plus.
 
Ma odlican je. Koriscen prakticno kao desktop, maltene nije iznosen iz kuce, kupljen samo zbog malo prostora. Videcu...merak bi mi bio da mu metnem i7 [emoji3] ali ako ne nadjen neku proverenu informaciju da li moze necu da rizikujem. A da li je neko imao iskustva sa narucivanjem rama i ssd iz kine? Posto bih pre novo za iste pare nego ovde polovno.
 
Znaci za ram je nebitno koji uzmem (1066, 1333, 1600) radice svakako do max brzine koju podrzava ili moram da pazim recimo ako je max brzina 1066, a ja uzmem 1600 onda nece raditi?
A za ssd sta mislite ovako nesto
KingDian Hot Item S200 60 S280 120 S280 240 GB SSD card cards SATA3 2.5'' internal SSD HD HDD Solid State Drive
http://s.aliexpress.com/QNRruyeE?fromSns=Copy to Clipboard
Ili nesto slicno sa alija za tu cenu, a da je bolje (posto se ne razumem ni u ove "markirane" ssd, a kamo li ove kineske). Ovako nesto bi me iznelo 3k od 128gb. Skoro 1000 dinara ustede u odnosu na ovo iznad. I da li isto moram da ceprkam da vidim da li je laptop sata3 kompatibilan ili nije, tj da li ce svakako raditi ovi sata3 ssd-ovi ali samo do brzine sata2 ili moram recimo da pazim ako je laptop sata2 da bude i ssd sata2? Znam recimo za flesh imam usb 3.0. Portovi su mi usb 2.0. Regularno je cita, samo normalno brzina je manja. Ali nisam upoznat kako to ide sa ramom i ssd.
 
Nema SSD-ova SATA 2 ubacis SATA 3 i on ce sam oboriti brzine na SATA 2 ako je SATA 2 , bolje je da kupis memoriju 1066mhz zato sto znam da sam ubacivao novije memorije u starije laptopove i nije htelo , 1066mhz su vecinom proizvedene 2010 i 2011 pa ce ti raditi bez problema.
 
Kod ddr3 memorija je vazno ispratiti voltazu a ne brzinu. Ssd kupi nov sa garancijom, moci ces da ga koristis i u nekom sledecem kompu...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Videh sad da je 1066mhz. A gde da vidim to za voltažu?

Sent from my Passport using Tapatalk
 
Pogledaj fabricki ugradjene module


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nikad nisam imao problema sa voltazom , uglavnom nisu hteli moduli od 1600mhz na starije laptopove , ne znam sto je zapeo da narucuje na aliexpres bolje na kupujem prodajem da ode kod nekog licno i nek proba memoriju , u oba slucaja nema garanciju tako da mi isto dodje , na aliexpres isto nije nova memorija posto se 1066mhz godinama ne proizvodi.
 
Kupi polovan racunar sa ssd. Ja sam uzeo i5 sa 8gb rama i 500gb hard disk. Hp 8440p, po meni je bolja opcija da ti oni odmah zamene i stave sta zelis

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Nikad nisam imao problema sa voltazom , uglavnom nisu hteli moduli od 1600mhz na starije laptopove , ne znam sto je zapeo da narucuje na aliexpres bolje na kupujem prodajem da ode kod nekog licno i nek proba memoriju , u oba slucaja nema garanciju tako da mi isto dodje , na aliexpres isto nije nova memorija posto se 1066mhz godinama ne proizvodi.
Pa tako cu verovatno i da uradim. SSD ovde nov od 128 gb i ram na kp. Samo sto sam video da ih na kp nema od 1066mHz, pa cu morati da probam kao sto kazes.
Nego meni djavo ne da mira sa ovim i7 640m. Sinoc sam trazio po netu i naidjem da je neki lik odradio upgrde na nekoj toshibi satellite, nije bas moj model, ali spec su praktino iste i3 330m 4gb rama ati grafika, prakticno sve isto sem ekrana, njegov je 13 i nesto inca. Inace taj model je iz 2009. dok je moj iz 2010. Pa nesto mislim zasto ne bi moglo i kod mene. Jedino je pomenuo da je azurirao bios na najnoviju verziju da bi radilo. Ja se ubih sinoc da nadjem za moj model i nikako. Na tosibinom sajtu uopste ne izlistava ovaj model. Uopste mi nisu jasni. A u msinfo daje informaciju da je verzija biosa zastarela. Moze li neko ko ima vise iskustva da mi pomogne da nadjem poslednju verziju biosa (satellite L650 11R)?
 
Nazad
Vrh Dno