Šta je novo?

Dodavanje RAM i SSD trenutnoj konfiguraciji

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
345
Pozdrav! Kao što naslov kaže, spremam se da ubacim SSD i eventualno još RAM u konfiguraciju koju imam. Konfiguracija je:

CPU: i5-3570
MB: MSI ZH77A-G43
RAM: 2x4GB Kingston KHX1600C9D3B1K2/8GX
Grafika: MSI Radeon 7950
HDD: WD green 500 GB i Verbatim 1TB eksterni, izvađen iz svog kućišta i ubačen u komp
Napajanje: Thermaltake Smart SE630W

Što se tiče SSD, razmišljao sam o Samsung EVO 860 500GB. Pretpostavljam da dodavanje SSD neće praviti ikakav, problem, ali bolje da pitam nekog ko zna.
Što se tiče RAM, ne znam kako sve ide. Da li moram da stavljam sve novo, ili mogu da dodam još RAM na ovo što imam? Da li onda mora da bude isti model koji već stoji, ili je važno samo da radi na istoj frekvenciji? Da li moram da dodajem RAM u paru, ili može da se ubaci samo jedan (npr. na ovih 2x4 da se doda još jedan od 4 ili od 8GB)? I na kraju, da li će dodatni RAM napraviti neku razliku u svakodnevnom korišćenju (komp najviše koristim za igre)?

Hvala!
 
Što se SSD-a tiče tvoja ploča ima: 2 x SATAIII slot i 4x SATAII slot. Što znači da moraš da proveriš da ti ne budu slučajno 3 uređaja SATA III, jer onda ne možeš sve da ih priključiš.

Što se RAM-a tiče, ako hoćeš da povećaš kapacitet onda kupiš još dva komada potpuno ista kao što sada imaš. To je najjednostavnije rešenje, ali obično se ne preporučuje za ploče, kako što je tvoja koja je Dual channel za RAM. Za taj procesor takođe piše da je max brzina memorije 1600. Ako hoćeš bržu memoriju moraš da vidiš da li možeš da overklokuješ u BIOS-u RAM.

Znači, prodaš ovu memoriju, kupiš dva RAM-a sa po 8 GB, iste brzine osim ako nemaš mogućnost za overklok pa tu vidiš koju sledeću brzinu možeš da koristiš. Ovako ti piše za ploču : DDR3 1066/1333,1600*/1800*/2000*/2200*/2400*(OC, 22nm CPU required)
 
Video sam to za ploču, nije mi bilo najjasnije šta znači taj deo u zagradi, ali prema onome što si mi napisao, verovatno i neću dodavati/menjati RAM sada. Koliko sam video, čini mi se da je RAM prilično skup, pa verovatno neću dodavati sad ništa, ako bih već morao da menjam memoriju skroz. U praksi, da li bi tih 16GB samih napravilo veliku razliku u odnosu na sadašnjih 8GB?

A za SSD, pretpostavljam da bih njega mogao da prikačim na SATA III, a da jedan od HDD prebacim na SATA II. Da li bi to predstavljalo neki problem za rad, budući da bi taj HDD bio za skladištenje?
 
Poslednja izmena:
Uradi tako. SSD na sata 3 portu, HDD na sata 2.

RAM i ne moraš sada da uzimaš, jer je preskup. Za igre (neke, ne veliki broj) znači 12-16GB rama. Veliku razliku ne bi osetio, kao što ćeš osetiti sa SSD-om u svakodnevnom radu. Ali, kao što rekoh, po sadašnjim cenama, uzimaj eventualno polovno (ovde sa Bench oglasa) ako izleti po iole normalnoj ceni - naprimer 8GB za 4-5k dinara. Juri isto na 1600Mhz, ali ne moraš Kingston HyperX kojeg imaš sada. Ako izleti neki drugi proizvođač, može i od njega. Izbegavaj SP (Silicon Power) jer su često njihovi moduli nekompatibilni sa drugim memorijama.

PS: Da se ne bi cimao sa instaliranjem sistema, slobodno prekloniraj sistem sa hard diska na novi SSD (preporuka za Acronis True Image).
 
Poslednja izmena:
Što se SSD-a tiče tvoja ploča ima: 2 x SATAIII slot i 4x SATAII slot. Što znači da moraš da proveriš da ti ne budu slučajno 3 uređaja SATA III, jer onda ne možeš sve da ih priključiš.
Ovo je netacno, moci ce sve da se poveze. SSD na Sata 3 port, ostalo nebitno.
Što se RAM-a tiče, ako hoćeš da povećaš kapacitet onda kupiš još dva komada potpuno ista kao što sada imaš. To je najjednostavnije rešenje, ali obično se ne preporučuje za ploče, kako što je tvoja koja je Dual channel za RAM. Za taj procesor takođe piše da je max brzina memorije 1600. Ako hoćeš bržu memoriju moraš da vidiš da li možeš da overklokuješ u BIOS-u RAM.
I ovo je netacno. Uzmi slobodno neki 2x4 ili 2x8GB kit, po motucstvu isti, nije neophodno. Ploca koja ima 4 slota podrzava dual channel na A2/B2 i A1/B1 slotovima, tako da 4 memorije rade u dual channel modu.

I za procesor je netacno, svaki od njih zvanicno podrzava 1600MHz, u realnosti ide to vise bez problema. Pogotovo intel. Pitanje koliko ce moci vise sa cetiri stapa, ali 1600MHz je sigurno.

Edit:

Za tu konfu, za igre, vise od 8GB nema nikakav znacaj svakako.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno