Šta je novo?

Moje poruke na necijem forumu - moje vlasnistvo ili ipak ne?

Evo, i ja jednom da se slozim sa Ninom...
Verzija foruma je praistorijska i nema naznaka da ce skoro biti menjana...
 
Znači, sve i da hoće GDPR ne može da se primeni na Bench forum. Eto, završismo diskusiju. :D
 
Znaci, da zatvaramo Bench na vreme, jer kako smo krenuli sa filozofijom, nece se dobro zavrsiti...
Dok nije donet GDPR, niko ni pomislio nije na vlasnistva i sl...

Nije bas tako. Stvar je u tome sto je pre lobiranja i GDPR to bio samo ideja (cudnih) pojedinaca a sada je put kojim svi koracaju. To sto zivimo u polucivilizovanom drustvu kakvo je srpsko ne znaci da svi razmisljamo isto i da nam je samo na pameti jedino ispunjavanje bazicnih potreba i nagona.

Prakticnog uticaja na forum ova ili slicna tema ne moze imati osim ako rukovodstvo foruma samoinicijativno ne odluci da ispostuje odredbe evropskih zakona. Jer je stanje u Srbiji takvo da kada i zakon postoji vecina ga se ne pridrzava, tako da neki scenario gde se neko prisiljava na GDPR u Srbiji nije realan uopste.

Ja sam od skora sam svoj gazda ali dok sam radio za drugoga smetalo mi je to prisvajanje svega mog u ime firme tokom radnog vremena. To je dobar primer teme o kojoj danas retko ko razmislja a mozda ce za 20+ godina ili pre doneti zakon koji to menja u korist zaposlenog. Ja cu svakako lobirati da se to sto pre dogodi.
 
Nisam se dobro odrazio, pisao u zurbi:
Pod zatvaranje Bencha i filozofiranje nisam mislio na sam GDPR zakon vec ocekivani talas pametovanja i ekspres GDPR strucnjaka u ovoj temi koji do momenta donosenja zakona pomislili nisu o nekom vlasnistvu postova i sl.
U nasoj lepoj drzavi se u zadnjih 25 god na dnevnom nivou desavaju teske zloupotrebe ali ne, mi cemo na Benchu da isterujemo pravdu i prava iza tastature jer u real life smo... to sto jesmo...

Da ne mracim previse i da ponovim, zakon je ok, gomila mailova je lepo objasnila sta i kako, nit je komplikovano niti ista sto ce pogasiti firme, najvecu glavobolju su imali admini/devovi koji su morali menjati sisteme i cuvanje/enkripciju personalnih podataka i pruzanje vece kontrole korisniku nad istim kao i transparentnost koriscenja, tipa kao na Discordu npr:

Request_Data_2.PNG
 
GDPR je donet pre vise od 2 godine.
Primenjuje se vise od mesec dana. Znaci logika da je od toga poslo nije tacna :)
 
Nisam se dobro odrazio, pisao u zurbi:
Pod zatvaranje Bencha i filozofiranje nisam mislio na sam GDPR zakon vec ocekivani talas pametovanja i ekspres GDPR strucnjaka u ovoj temi koji do momenta donosenja zakona pomislili nisu o nekom vlasnistvu postova i sl.[/IMG]

Temu sam pored toga sto je aminovao mod javno, otvorio bas iz razloga sto ne razumem najbolje mehanizme GDPR. Da cujem sta oni koji bolje znaju od mene imaju da kazu o tome. Meni GDPR nije poznat ali ideja da bi poruke na forumu trebale biti moje vlasnistvo mi se vrzma po glavi odavno, ali eto tek je sada to proslo u mainstream. Izgleda da nisam jedini jer je odredjen broj forumasa vec uveliko poveo diskusiju o tome pre nego sto sam i spazio da se vodi diskusija. Sta je bilo okidac zaista nije bitno kao sto Gavrilo Princip i njegov cin nisu preterano bitni kao povod za izbijanje WWI. Kao i velike sile tada, samo smo cekali da dobijemo povod da diskutujemo o ovome.

Kako tehnologija napreduje tako pojedinac ali i sistem dobijaju na snazi i mogucnostima ali nesrazmerno, sistem mnogo vise benefita ima od digitalizacije drustva (nije to ona digitalizacija TV signala o kojoj drvi retrogradni RTS). Zbog toga je neophodno da sistem ojaca prava pojedinca da ne bi dosli u situaciju ko iz SF filmova gde se korporacije pitaju za sve a pojedinac je jedna obezvredjena mrva. Naravno da narodi odrasli u totalitarizmu ne mogu da pojme koliko je strasna digitalizacija za njih i koliko ona ojacava totalitarni sistem do te mere gde iscrpljuje sve mehanizme borbe koje bi pojedinac i grupa gradjana mogli da pruze.
 
Ne znam ko je ekspres stručnjak ovde ali nema veze. Ne možeš od forumske diskusije da očekuješ naučnu konferenciju, niti to može da bude, niti to treba da bude.

GDPR nije ništa novo već samo jedan novi propis. Zaštita podataka se radi oduvek i na svakom nivou, onome kome je to bitno. Admini i dveloperi su morali da dodaju nekoliko linija koda i da uvedu digitalne sertifikate, tamo gde ih nije bilo, a sve su to mogli da urade i pre deset godina. Kao da ti digitalni sertifikati znače bilo šta u realnoj zaštiti podataka.

A sad, na sva zvona daj da pričamo o GDPR-u jer je to "IN", iako sve to što se podrazumeva istim u praksi ne znači ništa. Samo će malo više da profitiraju velike kompanije koje izdaju digitalne sertifikate i kompanije koje se bave obukom persona koje će da budu zadužene da prate kako se GDPR primenjuje u kompanijama. Što se tiče privatnosti na internetu ona će ostati potpuno nepromenjena, tj. nema je.

Ove gluposti tipa "klikni ovde da vidiš šta smo sve sakupili o tebi" i ona sledeća "obriši sve što imate o meni" je potpuna nebuloza i zamajavanje ionako već dovoljno zatupljenog prozapadnong potrošačkog društva. Sad se kao i oni nešto pitaju i odlučuju o tome. E to je filozofiranje, kao hajde sad malo da pokažemo narodu kako se vlade širom sveta brinu o svojim građanima.

I da, ovo je obična forumska diskusija, a ne neka nauna konferencija niti ekspertiza GDPR propisa.
 
Koliko znam (možda grešim) GDPR se primenjuje na građane EU. Tj. uvid u podatke i zahtev za brisanje može da zatraži samo građanin EU, ovo se ne odnosi isključivo na forum nego na sve gde se GDPR primenjuje
 
Tako je, GDPR štiti EU državljane. Plus one sa dvojnim.
 
GDPR vas stiti dok ste na teritoriji EU. Ne moze da vas stiti dok ste kao drzavljanin EU nastanjeni u Srbiji, jer niko ne zna koje vi drzavljanstvo imate, i onda se gubi poenta GDPR-a ako ti nekome treba da slikas svoj pasos kako bi dokazao da si EU drzavljanin. Dakle, odnosi se na EU stanovnike, dok su nastanjeni u uniji. Recimo naveli su primer da drzavljanin EU ode na odmor u USA i ostavlja svoje podatke americkim kompanijama dok je tamo, na njega se ne primenjuje GDPR. Nigde se tacno ne pominje drzavljanstvo, bitno je da ste nastanjeni, dakle stanovnik EU. Moze biti i turista koji je 10 dana u EU, na njega se isto primenjuje GDPR, iako je drzavljanin Indije.
 
Poslednja izmena:
Mnogo poluinformacija ovde. Facebook da bi nastavio poslovanje u eu, morao je da usvoji izmene, i da bude u skladu sa propisima. Sve firme koje obrađuju podatke stanovnika eu spadaju pod gpdr.
Odnosi se na firme u Srbiji takodje.
Podaci o korisnicima trebaju biti zaštićeni od neautorizovanog pristupa, i trebaju se depersonalizovati koliko je moguće.
Cuvati samo zadji deo ip adrese, etc...
Firme trebaju organizaciono da budu segmentirane, tako da recimo developeri nemaju pristup osetljivim licnim podacima, etc...
Novina je da se ekspkicitno treba traziti dozvola za obradu, pa ste bili bombardovani emailovima sa izmenom polise...
Korisnik ima pravo da zatrazi podatke, i morate biti u stanju da mu dostavite to u čitljivom formatu.
Ima pravo da bude "zaboravljen" za strani svet, brisanje postova, slika, objava sa fb, tako da ne mogu biti povraćeni, i vidljivi, ponavljam, za spoljni svet. Interno, ovakvi podaci spadaju pod druge zakonske obaveze gde se moraju cuvati odredjeni niz godina, ali se samo uklanjaju iz sloja koji je dostupan korisnicima...
Srbija je u procesu donosenja ovakvog zakona, mislim da je vec u fazi igrade, i biće veoma slican gdpr-u, ako ne i prepisan..



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Tako je, GDPR štiti EU državljane. Plus one sa dvojnim.
Nope.
GDPR je napisan tako da vazi za sve firme koje na bilo koji nacin PRIKUPE podatke EU REZIDENATA. Ne kaze drzavljana, vec rezidenata, sto je velika razlika u EU.

Kako bi non-EU rezident mogao da iskoristi ovo je vec pitanje.. ali zakon nije ogranicio obaveze firmi na podatke EU drzavljana :)
 
U tekstovima vezanim za primenu GDPRa piše da se on odnosi na državljane EU
E sad koliko ja razumem državljanin EU ne mora da živi u EU.
 
Nazad
Vrh Dno