Šta je novo?

Mesh mreže

mitar1982

Znamenit
Učlanjen(a)
29.03.2004
Poruke
7,324
Poena
1,315
Ovih dana sam bio u potrazi za novim ruterom, i pošto ne pratim trendove mrežnih tehnologija i opreme iznenadio sam se da gde god sam gledao izleću termini Mesh network, Mesh wi-fi i sl, za koje ranije nisam ni čuo.
Naravno, odmah sam svratio na Bench da vidim šta to propuštam, ali nisam našao nijednu temu koja se bavi ovim aktuelnim trendom.

Od tekstova na srpskom naleteo sam na kratak ali informativan tekst ovde:
https://wifi-soho.blogspot.com/2017/08/mesh-mreze-i-tp-link-deco.html

Tu je i Google sa svojim paketom:
https://www.techradar.com/reviews/google-wifi

Ja sam se na kraju odlučio za varijantu sa jednim kvalitetnim ruterom, jer su pozicija rutera, i veličina kuće takvi da nemam potrebe za ovakvom mrežom, ali mislim da je tema interesantna za razmišljanje i diskusiju.

Za kraj još par linkova:
https://amplifi.com/
https://www.tp-link.com/us/products/details/cat-5700_Deco-M5.html
https://www.netgear.com/orbi/rbk50.aspx
 
Pozdrav,

Prvo je jako bitno da na nam kazes koja je kvadratura u pitanu,
da li imas debele pregradne zidove,
Koliko ce biti aktivnih WiFi uredjaja u mrezi...
i budzet koji bi odvojio za ovako nesto ....

takodje pogledaj i ovo

UAP UNIFI AC lite
uap unifi AC LR
uap unifi AC HD
uap unifi AC PRO-E....... uap ac pro je EoL.

+ stavis RB750GR3 HEX
ili RB951G
 
Kod mene je kuća sa drvenim zidovima, i dva sprata sa po nekih 50-ak m[SUP]2[/SUP] koje treba pokriti. Ruter stoji u centru u hodniku, i poktiva bez problema ceo prostor. Meni je bio problem što ruter od provajdera postaje nestabilan kad se nakači preko 10 uređaja, pa sam zbog toga tražio alternativu.

Našao sam na akciji i naručio TP-Link Archer C3200. Računam da će da bude sasvim ok za kućno korišćenje i nekih 10-15 uređaja. Internet je trenutno 50/50, ali verovatno ću preći na 100/100 ili 200/200 u nekoj budućnosti.

Elem da se vratimo na temu, Mesh nisam ni gledao za svoju kuću, već pre svega za roditelje u Bg koji žive u velikom stanu, a ruter je u sobi na kraju, i zbog toga je očajan signal u maltene celoj polovini stana, uključujući dnevnu sobu. Tu sam mislio da sa 2-3 ovakva AP uređaja pokrijem prostor. Cena je trenutno velika, pa ću morati da razmislim pre nego što kupim nešto. Za to vreme se nadam da će se javiti neko sa ličnim iskustvima, i nešto više tehničkih detalja, zbog toga sam i otvorio temu u ovoj sobi, a ne u šta da kupim. Mislim da je sa brzim optičkim netom, 4K televizorima i sl. potreba za ovakvim uređajima sve veća, i da je ovo tema koja će biti vrlo aktuelna u bliskoj budućnosti.
 
Bilo koji jeftini Wi Fi ruter u repeater modu ti može odraditi posao. Koliko sam shvatio ovo što oni naplaćuju u ovim "mesh mrežama" je samo fancy softver koji olakšava setap kompletne mreže.
 
Već tri godine koristim netgear NightHawk X4 R7500 i izuzetno sam zadovoljan. Brz i stabilan ruter koji je do pre mesec dana opsluživao ceo stan sa preko 10 wi-fi uređaja i 5 uređaja na kablu sa 500/50 linkom koji je od skoro zamenjen za 300/300 optiku.
Meni je glavna stvar bila da ima barem dva (2) USB3 porta i barem jedan (1) eSATA port, tako da ujedno glumi i lokalni cloud server.
Taj TP-Link je solidan uređaj. Lično sam imao i dobra i loša iskustva sa TP-Link uređajima te se stoga i nisam odlučio za dotični kada je trebalo zameniti ZyXel ruter koji je stigao pre 5 godina od Telenora i koji je sa više od 8 uređaja na wi-fi počinjao da brljavi.
Lepo ti kaže qryak uzmeš dva ili tri dodatna jeftina rutera i staviš ih u repeater mod i voziš. Posao od par minuta po ruteru a košta osetno manje, mada ako je na udaljenoj lokaciji može da pravi problem ukoliko treba da odradiš održavanje.
 

Zanimljivo, ja sam koristio za firmu ovu Konsingovu mrežu pre 10-ak godina. :) Nažalost obračunavali su protok po MB, pa sam jedva dočekao da pređem na sporiji ADSL, koji nije imao ograničenje. Naravno, nisam se upuštao u tehničke detalje oko funkcionisanja, nije me preterano interesovalo. Ovo je daleko ozbiljnije od kućnih i malih kancelarijskih varijanti na koje sam mislio pri otvaranju teme, robusna mreža sa opremom industrijskog kvaliteta.

@nesha_70
Nisam planirao da uzimam skup ruter, ali naleteo sam na tog Archer-a kod komplett.no na dobroj akciji, pa sam se zbog toga odlučio. Za slične pare sam mogao da uzmem neki Asus ili Netgear npr. ali dosta lošijih karakteristika. Što se signala tiče sigurno će biti dobar u mojoj kući, meni je jedino bitno da bude stabilan kad se optereti sa svim mogućim bežičnim uređajima koje imamo, za signal nemam brigu. Provajder je prebacio njihov ruter u bridge, tako da sa te strane nemam ograničenja. Za stan kod matoraca ću da uradim kao što @qryak i ti preporučujete, iskoristiću stari Mi ruter, i staviti u repeater mod da dobacuje do dnevne sobe. Imam i par brzopleto kupljenih kineskih repeatera pa možda mogu i njih da iskoristim. https://www.aliexpress.com/item/201...0-Wi-Fi-Single-Increase-Dual/32407817987.html
Inače, dok sam tražio opise i testove na tek.no i dinside.no sam i naleteo na nekoliko članaka o ovim kućnim Mesh mrežama, pa sam se iznenadio jer ranije nisam nikad čitao bilo šta o tome. Otuda ideja za otvaranje teme.
 
Da dignemo malo temu iz mrtvih, kontam da je mesh fino napredovao u zadnje vreme i da će se sve više koristiti u budućnosti...

Pre svega, ogromna prednost istoga (koliko sam skontao) je što se ukupan net protok ne deli kao sa klasičnim repeaterom i što se simultano prelazi sa jednog noda na drugi bez bilo kakvih prekida i zapinjanja u radu. Lično nisam imao iskustava ranije sa ovakvim setapom, u zadnje vreme sam dosta gledao nove orbi, tenda pa čak i lynksis sisteme (svaki ima prednosti i mana), na kraju uzeh dosta hvaljene asus rt ac68u 2 kom (sa novim firmwerom su dobili opciju za wifi mesh što je respektabilno obzirom da bivši rt ac87u nema niti će dobiti mogućnost iz nekog razloga), pa ću od vikenda malo da se igram i testiram kako sve to radi (naravno ako ovaj gazda u De izađe u susret i ako onaj njegov nesretni fritzbox bude mogao da sarađuje kako valja)! U najgorem slučaju kad odem za srb biće utisaka obzirom da sam tamo sa SatTrakt modemom i nekim ruterom koji već počinje poprilično da štuca u daljem delu kuće!

Evo i slike"lepotana" [emoji56] ...drago mi što navatah i ovaj beli
81ac901be63b7500d1ed0edfbf3b197f.jpg


Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Ja koristim u stanu TP-Link Deco M4 (2 uređaja) i radi fantastično. Može da se namjesti da radi kao router a može da se namjesti i kao klasičan AP.

Setuje se prejednostavno preko Deco mobilne aplikacije i bukvalno u cijelom stanu imam pun wifi signal.

Što se brzine tiče moj paket je 120/5 i te brzine imam u cijeloj dnevnoj i trepezariji dok u prosjeku po stanu imam oko 80/5 što je odlično. Bukvalno nema mrtve tačke u stanu i prelazi sa jednog na drugi uređaj bukvalno neprimjetno, tkz. fast roaming.

Baš sam zadovoljan i toplo ga preporučujem, imate i E4 model koji je isti kao ovaj M4 samo je megabitni.


Ako bih tražio mane onda štura podešavanja ako radi kao router (nema port forvardinga i slično) tako da kod mene radi "posle" provajderovog Netis routera, kao AP dabome.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
@bitrate Nikada mi nije bila jasna razlika između ap i rutera, života mi...meni to kao da je isto [emoji56][emoji847]

Btw jel preporučljivije iz modema ići kabelom u ovaj WAN port ili u klasični LAN?!...i koja je uopšte razlika? Da li mi trebaju neki podaci od provajdera ako ga kačim na modem u wan/lan opciji?...mislim na onaj prvi koji će da radi u router/mesh modu

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Router može biti AP dok obratno ne može. U suštini osnovna razlika je što router prima od provajdera i šalje (rutira) saobraćaj dalje dok AP služi za distribuciju signala na veći broj uređaja ako treba + proširuje range.

Što se tiče drugog dijela pitanja, ako ćeš da ti taj Asus radi kao router, ubodeš u WAN port. (tako zaobilaziš postojeći koji imaš), ne trebaju ti nikakvi podaci od provajdera, povuci ce sam IP adresu, wifi mrežu nazoveš kako je i bila sa istim passwordom da ne bi opet morao da kačiš uređaje.

Ako hoćeš da radi kao AP onda ubodeš u LAN port. (taj drugi Asus bodeš u struju, veza između njih je bežična)

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@bitrate hvala mnogo na objašnjenju, sad je već dosta jasnije.

Vezano samo još za ovaj drugi deo, ako ubodem u wan i ostavim da radi kao ruter, da li onda sve uređaje koji su u modemu moram da prebacim na ruter (izbodem lan i ubodem u ruter...ima neki uređaj za otključavanje stana elektronski npr i sl) ili mogu da nastave na ruteru da rade? I šta se dešava sa wifi na modemu ako na ruteru isto ime za ssid namestim?

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Ne znam koju imaš opremu od operatera, kod mene je mtel u CG i ide Cisco modem + Netis WiFi router.

Iz Cisca ide u Netis router kabl u WAN port, taj kabl ti sad stavljaš u port na Asusu (ne znam koji model koristiš) i u tom slučaju gasiš postojeći router i njegovu ulogu preuzima Asus. Ne znam koliko ima još portova taj Asus ali uvjek možeš uzeti neki mali switch i prebaciti sve uređaje na switch (koji bodeš u novi Asus mesh na drugi port)

Isti ssid i pass stavljaš i na Asusu kao što je na starom ruteru iz razloga da bi ti sve funkcionisalo kao prije. Ako hoćeš da imaš odvojenu mrežu onda ide drugi ssid naravno.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@bitrate u načelu sam shvatio...sa wan portom, modem mi praktično postaje samo bridge i Asus (btw rt ac68u) preuzima svu funkciju sa tim da na fritzbox modemu ugasim wifi (verovatno mogu i dhcp i ostalo) da bih mogao isto ime za ssid da koristim! Takođe sve što je trenutno u fritzbox modemu, otkačim i ubodem u lanove na asus ruteru (ima 4 porta).

Ili jednostavno spojim u Lan i koristim kao ap odnosno sve kako i jeste samo mi asus bude dodatna (mesh) stanica.

Ovo prvo ću kod kuće sigurno da uradim (imam stcable i neki Tompson modem koji podržava do 50mbps brzine, a pošto sam prešao na 80/8 ovaj 5g ruter koji sam dobio i trenutno koristim kao ap (jel je lika verovatno mrzelo da se cima i podešava) ću da bacim dok dođem kući! A šta će ovde da bude za ovo vreme dok sam još tu, zavisi od gazde stana i šta se dog u ponedeljek!

Hvala ti neizmerno još jednom, baš si pomogao [emoji2772][emoji106]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
@bitrate Nikada mi nije bila jasna razlika između ap i rutera, života mi...meni to kao da je isto [emoji56][emoji847]

Btw jel preporučljivije iz modema ići kabelom u ovaj WAN port ili u klasični LAN?!...i koja je uopšte razlika? Da li mi trebaju neki podaci od provajdera ako ga kačim na modem u wan/lan opciji?...mislim na onaj prvi koji će da radi u router/mesh modu

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

Pa access point ti je, u sutini, pristupna tacka preko koje se bezicni klijenti kace na mrezu...
 
Povezao, instalirao, fercera savršeno...jedva čekam da odnesem kući u Srb i namontiram!

I aplikacija za mobilni je odlično odrađena!
21d91bac0d430995a0452a10364a8893.jpg


Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Aimesh radi savrseno. Ja sa 1gbps netom, koristim Zenwifi ax aimesh dual pack... kuca 180m2 sve pokriveno bez greske.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Koliko vam mesh tačke spuštaju brzinu u odnosu na router?

Meni na primer kod AmplifiHD - brzina na routeru je 300mb/s (wifi, mereno na telefonu na dva metra od routera), a kod svih mesh tačaka drastično manja (oko 10 puta manja) - ne prelazi 30-35mb/s.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Space Koliko pristupnih tačaka, koji ruteri, koje brzine postižeš na različitim uređajima, i u udaljenim prostorijama npr? Napiši slobodno malo više detalja, imaš idealnu situaciju za testiranje.
Ja razmišljam o prelasku na AX router, ali nemam za sad nikakve potrebe dok mi je net paket 100/100.

Edit: Ne čitam pažljivo, vidim sad da je Zenwifi dual u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Koliko vam mesh tačke spuštaju brzinu u odnosu na router?

Meni na primer kod AmplifiHD - brzina na routeru je 300mb/s (wifi, mereno na telefonu na dva metra od routera), a kod svih mesh tačaka drastično manja (oko 10 puta manja) - ne prelazi 30-35mb/s.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zanimljivo, mislio sam da imaju 2 radija, mada tako i stoji u datasheet-u (https://amplifi.com/docs/AmpliFi_Datasheet.pdf)...da nije neki problem u firmware-u, smetnjama ili losoj konfiguraciji?
 
Firmware je poslednji, kako na routeru tako i na mesh tačkama. Konfiguracija je ok.

Jedino što je svuda 2.4ghz.

e7128bab0069416716da50886504a426.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Space Koliko pristupnih tačaka, koji ruteri, koje brzine postižeš na različitim uređajima, i u udaljenim prostorijama npr? Napiši slobodno malo više detalja, imaš idealnu situaciju za testiranje.
Ja razmišljam o prelasku na AX router, ali nemam za sad nikakve potrebe dok mi je net paket 100/100.

Edit: Ne čitam pažljivo, vidim sad da je Zenwifi dual u pitanju.
Gubitci su manji od 1% ili jednostavno ih nema. Kreiras 2.4ghz, 5ghz i onda ax 5ghz mrezu, pa potom ih sve prebacis u jednu mrezu. Znaci na telefonu viditi se samo jedna mreza, a sistem ti sam prebacuje na 2.4 ili 5 ili 5 ax automatski.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Kako misliš nema gubitaka!? Ne možeš u celoj kući da izvlaciš tih 1 Gbps kolika ti je brzina neta, zar ne?

Evo kod mene npr: kod rutera
5be00f37d31306a319a7853d1149ccb6.jpg


, i nekoliko metara dalje na terasi, kroz gipsani zid, i prozor.

dce0a7d30c8f1ef1c55a61d1acdb5a1c.jpg
 
Poslednja izmena:
To je zato što sam bio u kancelariji. Kad sam u sobama, nema toga too far.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kako misliš nema gubitaka!? Ne možeš u celoj kući da izvlaciš tih 1 Gbps kolika ti je brzina neta, zar ne?

Space i Asus :) Bio je zaposlen u Asusu koliko se sećam, ne znam da li je još uvek, tako bi trebalo bilo šta što kaže u vezu Asusa uzeti sa velikom dozom rezerve ;)
 
Pa ja pitam za konkretne podatke, retko ko na forumu ima tako ozbiljnu opremu i uslove za testiranje. Vidima da je Zenwifi vrhunski uređaj, ali pitanje kako u praksi radi ceo mesh sistem. Meni je pozicija takva da mi je dovoljan i jedan uređaj, ovaj Zenwifi mi ne odgovara jer nema kačenje za zid. Trenutni favoriti su TP-Link AX6000 i Asus AX92U, pa bih rado pročitao konkretna iskustva sa AX opremom. Skoro sam nadogradio PC sa Intel AX200 karticom, pa je nadgradnja rutera na listi želja.
 
Nemam ax ali za 2-3 nedelje sa 2x ac68u ja nikakvih problema sa netom imao nisam. Nažalost nisam više kući pa ne mogu nikakve cifre precizne da ispišem ali sam siguran da nisam imao neku veću razliku u sobi gde mi je modem i u boravku/kuhinji gde mi je node point!

Ako bog da za par dana će gazda uzeti ovde za stan identičnu opremu (pošto sam je testirao i preporučio) pa ću biti u stanju i tačne cifre da postavim...ali ono što je najbitnije je da nemam više weak pointa i kući i da yt ne prekida dok šetam po istoj i gledam neki video.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Čekajte,ja imam očigledno neki problem u konfiguraciji i ne znam kako da ga otklonim.

U pitanju je SBB-ov internet za biznis korisnike, 300/50, sa statičkom IP adresom.

Da li nešto negde treba podešavati na routeru mesh sistema, ili sve ostaviti na default? Da li se ta statička adresa treba negde ukucavati?

6c91c51e7045d3cb4edbb424df9b48fc.jpg


Približio sam maksimalno mesh uređaje, stavio jedan u samu kancelariju pre zida da pojača signal a jedan odmah u sledeću prostoriju iza zida - opet je brzina katastrofalna (ne može ni 20/5 da izvuče).

Brzina koju dobijam u sobi, nije fizički ni 5 metara udaljeno od samog rutera (mada ima jedan zid između i dosta nekih fizičkih prepreka - npr. kancelarijski stolovi i stolice, viseći elementi kuhinje, itd.)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno