Šta je novo?

Mesh mreže

Space i Asus :) Bio je zaposlen u Asusu koliko se sećam, ne znam da li je još uvek, tako bi trebalo bilo šta što kaže u vezu Asusa uzeti sa velikom dozom rezerve ;)
To bi trebalo da znači da ja lažem? Jel da? Možda je za ovaj slučaj samo potrebno malo ličnog angažovanja te da se uradi jednostavan research, i da se vidi o čemu se radi. Ali ajde najlakše je reći, čovek radi u ASUS-u i time smo sve resili.
Veoma je jednostavno, Aimesh sistemi sad u ovom trenutku su bez premca. Kome se to ne dopada slobodno ne mora ovo što pišem da čita. Drugo, ja na lokaciji na kojoj koristim Zenwifi, nemam ni jednu drugu opciju sem Supernove kada je net u pitanju. 1Gbps je najveća brzina paketa, ali meni na žalost sve do kraja ove nedelje ova opcija nije radila stabilno. Učestali prekidi, nagli padovi, problem sa infrastrukturom u lokalu me primorao da privremeno pređem na 200Mbps dok to ne reše, i to je razlog zbog koja mi je u ovom trenutku, možda, ali možda Zenwifi overkil. Objasniću ispod zašto.

Ali ajde prvo, da malo uradimo resercha. 1GBps paket na LAN 5G utoru sa CAT-6 LAN kablom davali su mi nekih 850Mbps (bagovitih). Dalje. Sad kad imam 200MBps, realno preko kabla je 190 Mbps, još jednom mereno istim tim kablom sa kojim sam merio 1Gbps paket... I šta sad tu nije jasno? Pa možda to što kažem da da su mi brzine bile iste i na Wifi? Pa jesu, gubitaka nema!

Al da ne tupim što bi reko Dule, al Dule sa AXE-a, bacite pogled na ovo ispod, lepo se vide brzine na ASUS AX ruteru 6te generacije....

[YOUTUBE]4fjgMJjZb6I[/YOUTUBE]

Dalje za mesh sisteme pokrivenost je najbitnija, kako bi NOD mogao da komunicira sa main ruterom sa što boljim signalom. Bolji signal ----〉nema gubitka u prenosu ----〉veće brzine ----〉veoma jasna matematika. Koliko je Zen dobar u tom polju? Evo i podatka.

ZenWiFi-AC-2.4GHz.png.webp


Sa druge strane Zenwifi nije za svakoga, pogotovo ako je budžet u pitanju. Ja u kući imam, 39 wifi pametnih prekidača, 6 mobilnih telefona (jedan tablet po potrebi), dva desktop računara, tri laptopa, dva android televizora, toplotnu pumpu, 3 invertera, 6 fancoil-a… i sve to vezano na Wifi. Meni je jednostavno Zenwifi trebao.
Za one koji hoće kvalitetan Mesh AX 6te generacije za Wifi u kući ili stanu, ja bih preporučio https://www.asus.com/Networking/AiMesh-AX6100-WiFi-System-RT-AX92U-2-Pack/ Ispod opet brzine merene sa speedtestom.

[YOUTUBE]z821Qmalk-s[/YOUTUBE]

Još jednom to što ja radim u ASUS-u ne daje nikome za pravo da me naziva lažovom! Drugo, ko god to misli, može slobodno da mi ... nek se rasplamsa mašta!
 
Poslednja izmena:
Čekajte,ja imam očigledno neki problem u konfiguraciji i ne znam kako da ga otklonim.

U pitanju je SBB-ov internet za biznis korisnike, 300/50, sa statičkom IP adresom.

Da li nešto negde treba podešavati na routeru mesh sistema, ili sve ostaviti na default? Da li se ta statička adresa treba negde ukucavati?

6c91c51e7045d3cb4edbb424df9b48fc.jpg


Približio sam maksimalno mesh uređaje, stavio jedan u samu kancelariju pre zida da pojača signal a jedan odmah u sledeću prostoriju iza zida - opet je brzina katastrofalna (ne može ni 20/5 da izvuče).

Brzina koju dobijam u sobi, nije fizički ni 5 metara udaljeno od samog rutera (mada ima jedan zid između i dosta nekih fizičkih prepreka - npr. kancelarijski stolovi i stolice, viseći elementi kuhinje, itd.)



Sent from my iPhone using Tapatalk

Koji mesh sistem imaš?
 
Amplifi HD sa 3 mesh tačke.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko ti daje main ruter, a koliko nod? Da pojasnim, stanes pored main rutera i izmeris speedtestom. Pa staneš pored noda pa izmeriš speed testom.
 
Poslednja izmena:
Po meni mu je standard pobrckan.
Ne znam lije standarde ima taj ruter ali po brzini koju su izmerio je a ili b.

Možda to uređaj sa kojeg mjeriš ne može preko a ili b standarda.

Nije normlano da gubiš 10x u brzini sa glavnom uređaja kada pređeš na klijenta. Moraš malo izgubiti u brzini i malo više u pingu ali 10x navodi sa standard nije dobar ili da jednostavno glavni ruter nije ispravan.



Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
O tome pričam, ako main ruter daje iste rezultate, onda nije problem do noda i nod si isključio, nego treba proveriti wifi podešavanja i selektovati sve standarde, tj. sve do AC-a. Ako su standardi podešeni kako treba, proveri obavezno i sa drugim LAN kablom sa kojim si modem vezao za ruter. Neki modemi imaju samo jedan 1GBps Lan port, pa proveri da ti nije ruter sa modemom vezan za 100MBps Lan port (vidi da li ti je Lan kabl uboden u Wan port). Takođe kada budeš probao drugi Lan kabl, kupi (nije skup) CAT-6 kabl da budeš miran i za neki drugi upgrade.
 
Poslednja izmena:
Al da ne tupim što bi reko Dule, al Dule sa AXE-a, bacite pogled na ovo ispod, lepo se vide brzine na ASUS AX ruteru 6te generacije....
Pa tupiš, ne znam šta drugo da ti napišem. Prvo net više nije 1000 mbps već je odjednom postao 200. A ovi snimci i jedna "random" tabela (uz to pogrešna, nije Wifi6, već Wifi5 tamo) mi ništa ne govore, jer su pravljeni na minimalnoj udaljenosti od rutera i uz dobro uparenu klijentsku opremu. A ti pominjao kuću od 180 m2. Ako ti je posao i namera da promovišeš Asus to mi je ok. Ako hoćeš da doprineseš diskusiji, pristupi manje arogantno, i postavi slobodno neka svoja merenja.

XT8-Router.png
 
Ma vidi, zabole me kako će ko da gleda na diskusiju. Ja niti moram, niti mi je u opisu posla da ovde serem o tome kako nešto radi i na koji način. Radio sam na pametnoj kući pune dve godine, pa me tema dotakla, inače ne bih ništa ni pisao. Ali da me neko naziva lažovom, može samo da mi ... još jednom nek se rasplamsa mašta! Lepo napisah da od udaljenosti od noda zavisi i brzina.

Ali ajde opet da se slikovito ponovim. Bolji signal ----〉nema gubitka u prenosu ----〉veće brzine ----〉veoma jasna matematika.

Ko ne zna da čita nek proba iz više puta. Tačka. Ta udaljenost kod nekoga može i da prepolovi brzine. Kod mene udaljenost između rutera i noda je 3 i kusur metra, jer je jedan u prizemlju a drugi na spratu na podu, i samo jedna ploča ih deli, jedan su ispod drugog bukvalno. Pitanje je da li može Zenwifi da izgura 1GBps preko wifi-a, ili ajde bilo koji AX ASUS ruter, pa može! I tačka! Možeš to da gledaš kako hoćeš, da me nazivaš arogantnim, ali to je tako! Testovi to pokazuju. Još jednom udaljenost od rutera će definisati koliku brzinu imaš. Zenwifi AX i AC dele iste antene, tako da tabela koju sam okačio itekako ima smisla. Takođe prijemnik je veoma bitna stavka. Ja na računaru ima PCI AX kartu, i sa njom mi je osiguran najbolji protok, opet zbog prijemnika. Još jednom gubici kada si pored noda ili pored main rutera ne postoje, i oni zavise od toga koliko imaš zidova, koliko imaš prostorija, koliko imaš uređaja u okolini koji ometaju signal, da li brzinu meris telefonom ili računarom koji ima AX PCI kartu ili integrisan Wifi 6, i još pun Q drugih stvari.

Evo ti predlog. Hoćeš da ti dam Zenwifi pa probaj na svojoj mreži? Hoćeš RT-AX92U mesh pa probaj?

P.S Ko je imao posla sa Supernovom zna o čemu pričam, a drugo na lokaciji na kojoj mi je pametna kuća dobro je da ima bilo kakvog interneta, da ne kažem struje!

Da odgovorimo još jednom na pitanje. Da li AX ASUS ruteri mogu preko wifi-a da guraju do 1GBps! Mogu!

[YOUTUBE]z821Qmalk-s[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]4fjgMJjZb6I[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Veza izmedju rutera i ostalih jedinica je LAN ili WIFI? Ako je ovo drugo verovatno se ista veza koristi i za backhaul i za klijente, pa dodaj na to zidove, ako imaš još neki uredjaj nakačan, ili još nešto što zrači i pravi smetnje...
 
Jedan do dva PC-a su vezani LAN kablom, sve ostalo WiFi-jem (bude do 2 laptopa, 4-5 mobilnih, 2 tableta, 2 Chromecast-a).
 
Ne klijenti, nego da kažemo infrastruktura. Glavni ruter i te mesh jedinice, kako su povezani, LAN ili WIFI? Ako je WIFI, da li ima poseban WIFI band za tu vezu ili koristi ovaj gde su i klijenti? Obično ovi 3 band sistemi, koriste 2,4G i 1 5G za klijente, a drugi 5G za backhaul. Ali kako god, generalno je uvek bolje da su povezani kablom.
 
Vidi, ja da mogu da provučem kablove do mesh tačaka, ne bi li trebao mesh sistem [emoji4].

Vezani su wireless na router, dve mesh tačke su na 2.4ghz a jedna je na 5ghz.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bolje da pitam ako može kablom :)

U tom slučaju najbolje što možeš je da imaš pola max brzine, a ti si i od toga daleko. Proveri koji se kanali koristi, pa za 2,4 za taj backhaul koristi kanale 1 i 6, za klijente 11, recimo. Ima li nešto u blizini što pravi smetnje, tipa jedan od tih mesh APova je pored mikrotalasne u kuhinji? :) Mada opet, ako cela kancelarija koristi mrežu, i lokalno, ne samo net, svi delite wifi i sve se to istim tim wifi transportuje, i ne možeš da očekuješ bog zna šta.
 
Vidi, ja da mogu da provučem kablove do mesh tačaka, ne bi li trebao mesh sistem [emoji4].

Vezani su wireless na router, dve mesh tačke su na 2.4ghz a jedna je na 5ghz.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Napravi test. Nod stavi na ravnoj povrsini bez prepreka od main rutera koliko god je moguće dalje. Cirka 4, 5, 6 metara. Meri telefonom tik uz nod bukvalno na 30-40cm i pokreni test. Ako rezultati budu ok, onda te zezaju prepreke od noda od main rutera, jer je signal loš i signal ti ubija ceo protok...

@DusaN nemoj deliti čoveku dezinformacije. 2.4GHz mreža koristi low number kanale, tj. to što si ti naveo nema kog 5GHz mreže, a 5GHz mu je neophodno da bi išao preko 100MBps. Kod 5GHz mreže dozvoljeni kanali su 30, 40, 44, 48, te za AX se preporučuju kanali preko 100. Međutim, najbolji kanal za mrežu treba izmeriti, ne uzima se napamet. Konektuješ se na main ruter, tj. na 5GHz mrežu, potom uz pomoć nekih od ovih alata nađeš koji je najbolji kanal za tvoje "okruženje" - https://www.howtogeek.com/197268/ho...nnel-for-your-router-on-any-operating-system/ i setuješ taj kanal unutar podešavanja main rutera.
 
Poslednja izmena:
Probaću, hvala.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Aimesh radi savrseno. Ja sa 1gbps netom, koristim Zenwifi ax aimesh dual pack... kuca 180m2 sve pokriveno bez greske.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ja sam na 80/8 mare i ova dva ac68u mi savršeno rade posao!!...jedna od boljih investicija ove godine [emoji56]

Inače imam neko mizerno opadanje protoka kada mi se tel zakači na nod (tipa do 15%), ni blizu kao kolega kome opada do 10x

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Koje su cene mesh sistema od 3 noda, ja nigde ne mogu da nadjem da su dostupni za kupovinu u legalnim radnjama

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Vlado, ni 15% nije malo. Ja sam to resio matematičkim putem. Ruter mi je bukvalno u centru dešavanja u prizemlju. Nod mi je odmah iznad njega na spratu, bukvalno na nekih 3 metra, što je rezultovalo da pada nemam u opšte. AC68 mesh sam prodao (mozda si video i oglas) pre nekih tri nedelje... jer je ZenWifi imao bolji signal, tj. tek toliko bolji da gubitke nisam imao. Opet razlika u ceni je velika, ali da nije rešenje za velike objekte sigurno da jeste.
 
Poslednja izmena:
2 stana jedan iznad drugog ali je stara zgrada(iz 1936 godine) i debeli zidovi, trenutno sa sbb technicolor epc3928s sa paketom 250/25 koji se nalazi u gornjem stanu fizicki, imam u donjem mizernih 25mbits download. I to ne svuda nego samo u sobi ispod a hteo bih da bude rasporedjeno bar 50mbit svuda u donjem. Da dodam oba stana imaju po 70 kvadrata

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
..@DusaN nemoj deliti čoveku dezinformacije. 2.4GHz mreža koristi low number kanale, tj. to što si ti naveo nema kog 5GHz mreže, a 5GHz mu je neophodno da bi išao preko 100MBps. Kod 5GHz mreže dozvoljeni kanali su 30, 40, 44, 48, te za AX se preporučuju kanali preko 100. Međutim, najbolji kanal za mrežu treba izmeriti, ne uzima se napamet. Konektuješ se na main ruter, tj. na 5GHz mrežu, potom uz pomoć nekih od ovih alata nađeš koji je najbolji kanal za tvoje "okruženje" -
https://www.howtogeek.com/197268/ho...nnel-for-your-router-on-any-operating-system/ i setuješ taj kanal unutar podešavanja main rutera.

e moj ti... i šta sam rekao što nije tačno? evo i link koji si ti postavio kaže čovek isto što i ja "Note that Wi-Fi channels overlap with nearby channels. Channels 1, 6, and 11 are the most frequently used for 2.4 GHz Wi-Fi, and these three are the only ones that don’t overlap with each other."
Njih stavi za početak, najuniverzaliniju i ne preklapaju se, pa proverava dalje kako radi.
 
Koje su cene mesh sistema od 3 noda, ja nigde ne mogu da nadjem da su dostupni za kupovinu u legalnim radnjama

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Ima ih dosta, tipa TP link Deco serija, Tenda MW, imaš i Asus rutere sa onim aimesh, da ne navodim sad oglase. Ali koji god odlučiš, ako je moguće gledaj da veza izmedju samih mesh uredjaja bude LAN :)
 
e moj ti... i šta sam rekao što nije tačno? evo i link koji si ti postavio kaže čovek isto što i ja "Note that Wi-Fi channels overlap with nearby channels. Channels 1, 6, and 11 are the most frequently used for 2.4 GHz Wi-Fi, and these three are the only ones that don’t overlap with each other."
Njih stavi za početak, najuniverzaliniju i ne preklapaju se, pa proverava dalje kako radi.
"Helou" čovek ima 300MBps net a ti preporucujes da "napamet" menja kanale na 2.4GHz mrezi. Čovek hoce plus 250MBps u mesh sistemu, a ti mu preporucujes menjanje kanala na 2.4GHz mrezi... jes svestan da sa tim nece pogoditi ni 80Mbps? E moj ti!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
"Helou" čovek ima 300MBps net a ti preporucujes da "napamet" menja kanale na 2.4GHz mrezi. Čovek hoce plus 250MBps u mesh sistemu, a ti mu preporucujes menjanje kanala na 2.4GHz mrezi... jes svestan da sa tim nece pogoditi ni 80Mbps? E moj ti!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Lepo je čovek gore napisao "Vezani su wireless na router, dve mesh tačke su na 2.4ghz a jedna je na 5ghz."
Naravno da mora i 2,4 da menja. 5G je generalno manji problem.

A 250Mbps+ u sistemu koji nema odvojen backhaul, da li poseban 5G wifi band ili Gbps lan, sumnjam da će ikada dobiti.


edit: možda mu roaming u samoj mreži pravi problem, to bi trebalo da zavisi najviše od klijenta, pa ostaje nakačen na neki dalji mesh nod umesto na onaj koji mu je najbliži, čak i ako stoji direktno ispod njega.
@Exodusbgd kada budeš probao ono što ti je space rekao, da izmeriš posebno ruter, posebno mesh nod, budi siguran da si baš na taj nod nakačen.
 
Poslednja izmena:
Htedoh da izbegnem oglase da bih kupio karticom posto imam neka ulaganja i u laptop i sve ali ako ne nadjem ce da dizem pare i dam odmah. :)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Oglase kao da ne reklamiram besplatno ove firme koje prodaju uredjaje :) a kod njih može i karticama da se plaća :) verovatno da ima i neki baner ovde na forumu za neku od njih, pa pogledaj na nekoliko mesta, ko šta ima i koje su cene.
 
Vlado, ni 15% nije malo. Ja sam to resio matematičkim putem. Ruter mi je bukvalno u centru dešavanja u prizemlju. Nod mi je odmah iznad njega na spratu, bukvalno na nekih 3 metra, što je rezultovalo da pada nemam u opšte. AC68 mesh sam prodao (mozda si video i oglas) pre nekih tri nedelje... jer je ZenWifi imao bolji signal, tj. tek toliko bolji da gubitke nisam imao. Opet razlika u ceni je velika, ali da nije rešenje za velike objekte sigurno da jeste.
Vidi ja sam sad sa 2.4 i 5.8ghz pokriven u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* dole i imam tipa 4x veću brzinu u boravku/kuhinji nego što sam imao ranije (uz to bez prekida)...lično za potrebe ukućana i moje kada sam kući, meni predobro [emoji847] Verovatno bi to još moglo da se popravi nekim drugim firmwerom, čačkanjem itd ali nemam ni vremena ni želje!

Inače da imam mogućnosti da stavim ruter u centar kuće, mesh mi me bi ni trebao [emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
2 stana jedan iznad drugog ali je stara zgrada(iz 1936 godine) i debeli zidovi, trenutno sa sbb technicolor epc3928s sa paketom 250/25 koji se nalazi u gornjem stanu fizicki, imam u donjem mizernih 25mbits download. I to ne svuda nego samo u sobi ispod a hteo bih da bude rasporedjeno bar 50mbit svuda u donjem. Da dodam oba stana imaju po 70 kvadrata

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Tu su debeli zidovi, treba izmeriti signal. Ali bolje rešenje biti bilo da se izbuši rupa, uradiš kanalicu, pa smestis jedan ripiter ili dodatni ruter. Kad kažem bolje rešenje, sve pod uslovom da ti je signal loš, a još jednom signal moraš da izmeriš.
 
Lepo je čovek gore napisao "Vezani su wireless na router, dve mesh tačke su na 2.4ghz a jedna je na 5ghz."
Naravno da mora i 2,4 da menja. 5G je generalno manji problem.

A 250Mbps+ u sistemu koji nema odvojen backhaul, da li poseban 5G wifi band ili Gbps lan, sumnjam da će ikada dobiti.


edit: možda mu roaming u samoj mreži pravi problem, to bi trebalo da zavisi najviše od klijenta, pa ostaje nakačen na neki dalji mesh nod umesto na onaj koji mu je najbliži, čak i ako stoji direktno ispod njega.
@Exodusbgd kada budeš probao ono što ti je space rekao, da izmeriš posebno ruter, posebno mesh nod, budi siguran da si baš na taj nod nakačen.

Pa 5GHz je najveći problem, jer je tu signal po defaultu manji nego na 2.4GHz. Čovek je prijavio nemogućnost dobijanja ni izbliza onome što plaća. Sve preko 80MBps nema logike gađati sa 2.4GHz. Drugo, kanali rešavaju problem opterećenosti frekvencije, nasumično menjanje kanala neće mu pomoći ništa sem što će izgubiti vreme. Okačih već par alata za traženje najboljeg kanala preko obe frekvencije mreže. Postoji i aplikacija koliko hoćeš i za fon, pa može i tako da se izmeri.

Drugo, sve je do specifikacije objekta i koliko dobru "matematiku" izvedeš, dobar meš sa dobrim pozicioniranjem može da gura i na nodu bez gubitaka, ili sa gubitcima manjim od 2%... Sve se svodi na merenje signala, odabira pravog kanala, dobro pozicioniranje noda u poređenju na main ruter, i u tome leži sva filozofija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno