Šta je novo?

Iskustva - samsung MU6100 serija (2017)

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Dosta vlasnika ima lcd tv iz MU6100 (6102, 6122, 6172) serije, diskusija se uglavnom vodi u "koji lcd" temi.

Ne bi bilo loše da postavimo ovde svoja podešavanja u vezi kalibracije i razmenimo iskustva o TV.
Ja konkretno imam 65MU6172 (nakon plazme 50PS530) i prilično sam zadovoljan, medjutim flesh/skin tone ipak nije kao na plazmi (što sam doduše i očekivao).
Koje konkretno setovanje (standardni meni, u servisni neću da ulazim) da "čačkam"?
 
Utisci iz druge teme:

Samsung UE50MU6172 posle 12-ak dana korišćenja korektan tv, s obzirom da je ovo budžet model tj. u prevodu trenutno najjeftiniji tv sa funkcijama koje nudi i kvalitetom izrade za uložen novac, a da budemo iskreni to je ono što je najbitnije pri svakoj kupovini.
Dizajn tv-a zadovoljavajući ko' voli crni brushed ram sa piano crnim okvirom i silver postolje V oblika, kvalitet izrade takođe solidan - grafitno crna plastika rama u kombinaciji sa crnom plastikom prilično privlači prašinu od gore od napred nije primetna, ram je debljine oko 1,7cm a najveća ''debljina'' tv-a oko 6,5cm, temperatura od 35°C-40°C za mene prihvatljiva.
Kvalitet slike bolji od proseka u klasi, odličan kontrast i odlična crna rade posao noću i u tamnijim prostorijama, po danu iskreno crna je možda i previše crna ali kalibracijom slike može dosta se izvuče, ko je vešt i podešavanjem u ''service menu'' ima dosta toga - NE PREPORUČUJEM OVO NIKOM - ako veće neko i reši da ulazi u service menu na bilo kom tv-u OBAVEZNO USLIKATI MENU PRE BILO KAKVE IZMENE, ako hoćete da Vam tv traje i radi ispravno posle ovakvih izmena.
Display je VA panel sa Direct LED-om, o ovome isto svašta pričaju ali iskreno ono što me najviše interesuje je : ko gleda tv iz ugla duže od 10-15min - taj ima ozbiljnih problema i treba odmah da ide kod bilo kog majstora da ga vrati u vinkl ako je to uopšte moguće, gledanje iz ugla je prihvatljivo ali kao što sam napisao a što je i istina retko se gleda film od 2,5 sata iz ''ugla'', tako da ne morate brinuti o gledanju iz ''ugla'' moja lična ocena 5/10, ovo sam namerno ovoliko razvukao ko nije razumeo. HDR ako ga ima tako dobro radi da je neprimetan, i to je ono zbog čega su tamne scene jako tamne kao i zbog nedostatka lokalnog dimming-a. Clouding-a zbog dobre crne nema kao ni backlight bleeding-a bar ga ja nisam primetio. Refleksije na ekranu nema, ali opet noću i u tamnijim prostorijama, kao i kod većine tv-a. Contrast je odličan i to je još jedan od razloga zašto je crna dobra opet kažem u tamnijim prostorijama. Fudbal na rts HD korektan.
Kalibracija slike je ono što od ovog tv-a pravi skroz nešto drugo od onoga što vidite kada ga izvadite iz kutije, mada većina koja kupuje budžet modele realno neće imati nikakvih zamerki na kvalitet slike, zato ljudi nema potrebe pričati kako ovom modelu fali ovo ili ono, ne fali mu NIŠTA opet naglašavam ovaj model trenutno se prodaje od 59k pa do 100k u radnjama, na kp nisam skoro gledao cene samo zbog toga što se uz redovnu garanciju od 2. godine dobije još od samsunga 3. godine znači jednostavno 2+3= 5 godina GARANCIJE, što je i više nego dovoljno kakvi su trenutno trendovi razvoja novih modela, ko će realno dočekati i tih 5.godina, inače ja sam platio kao što sam u ranijem postu napisao platio nešto više od 55k (470€ na dan kupovine) na ekupi + zidni nosač gratis.
Tizen radi svoj posao, nema nikakvog ''zapinjanja'' ''pucanja'' ili bilo čega što će Vam smetati u radu, a prilično je i jednostavan za upotrebu u kombinaciji sa daljinskim TM1750A koji ima glasovnu funkciju(nema srpski) ali engleski radi savršeno, daljinski takođe ''uparuje'' sve vaše uređaje koji su povezani na tv, tako da koristite samo jedan daljinski upravljač, novi firmware je izašao 12.06.2018. i naravno da sam ga odmah tog dana update-ovao (ovo ću tek videti da li je dobar potez) takođe ne preporučujem da ovo radite ako niste malo iskusniji i ako niste nešto slično već radili. Smart view, screen sharing, screen mirroring ili kako ga već zovete tj. povezibanje tv-a sa mobilnim uređajima radi bez problema, opet u service menu postoji opcija da se uključi screen mirror sa tv na mobilne uređaje(probao i radi).
4K radi bez ikakvih problema sa USB-a, externog diska, sa računara, direkt sa tv-a iz browsera ili youtube-a, ništa opet na ''zapinje'', jedino što čekam još je kvalitetniji HDMI kabl(koji će verovatno sutra stići) za poveyivanje sa računarom i da ću dobiti 60Hz na tv-u što mi je bitno jer mi je to glavna namena gledanje filmova i serija, input lag me za sada ne interesuje trenutno ne igram igre na tv-u.
Zvučnici i sam zvuk sa ovog modela nije nešto o čemu treba pričati, mada ima neka 3 moda ako baš mora da se sluša preko njih, pokušajte da skupite još nešto novca za bilo kakav kvalitetniji sistem zvučnika da ne kažem i av receiver što je bitno isto koliko i kvalitetna i dobra slika, tek u takvoj kombinaciji ćete potpuno uživati, ipak ZVUK je JAKO BITAN, ali to je druga tema...
Mrežu sam povezao preko kabla(old school) WiFi naravno radi, kao i bluetooth možete upariti zvučnike ili tastaturu ko to voli, za povezivanje imate 3 HDMI (jedam sa funkcijom ARC), 2 x USB 2.0, optički izlaz, antenski priklučak, jedan audio i video kompozitni 3.5mm jack sa priloženim adapterima koji se takođe dobiju.

Zaključak : dobijete puno za uloženi novac, ovo je naravno sve individualno kao što je i svaki tv priča za sebe, isti su svi oni ali BAŠ i NISU tako isti(mislim na isti model tv-a), jednostavno toliko brzo se forsiraju novi modeli da budžet serija ne prolazi baš tako rigoroznu kontrolu kvaliteta, ali to kod ovog modela nije nikakav problem dobijate 5. godina garancije, u odnosu šta se dobije kod duplo skupljih modela ovaj model tv-a je odličan, pogledajte uporedne testove sa jačim modelima i sve će vam biti jasno, ali ono što je najbitnije pri kupovini ne mojte biti lenji, lično pogledajte sliku na tv-u koji kupujete i sigurno nećete pogrešiti ako vam se na nekom drugom slika učini bolja, lepša, svetlija sa više detalja, ipak je svako oko drugačije.

Toliko za sada, ako sam nešto zaboravio, preskočio ili Vas nešto interesuje slobodno pitajte, i nadam se da će svi koji kupe ovaj model tv-a biti zadovoljni...

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

Hvala, ima ih i na kp za 2600 din, to ću da uzmem.

Smart remote je od-li-čan, a još nemam sbb (stiže za koji dan).

Daj šansu tom 50", ja upravo gledam 65" sa 2,5m i naravno da nije preveliko.

Neki prvi utisci pomalo nabacano:
zvuk preko tv zvučnika je bolji od očekivanja, crna je daleko bolja od očekivanja, slika zahteva malo kalibracije (podelite vaša setovanja), uglovi gledanja su prihvatljivi. Fudbal :( je dobar, na rts hd, ali ja to i ne gledam.
Najodvratnija stvar je sivkasto bela boja pozadine menija, užas. Plejer radi solidno. Nisam ništa preko 1080p puštao. Naša CATV je odvratna, užas, strašno (RVKDS), uključujući i tzv hd kanale. Za šta oni nama uzimaju pare...
Plazma je generalno imala lepšu (življu) sliku ali ko hoće da joj parira nek se otvori za qled, oled. Opet, crna iznenadjujuće dobra.
Za 1080e na 12 rata čekovima bez kamate ne da se ne žalim nego sam prezadovoljan. Vreme pisanja čekova i unošenja u kasu - cca 45 min :)

Mi gledamo sa 2.5m 50" i to u minijaturnoj spavaćoj sobi i naravno da treba bar 55" [emoji3]

Nemam QNap, ali sa PC sve radi savršeno. Universal Media Server je instaliran, veza WiFi. Isključen je bilo kakav postprocessing na UMS.

Za Plex treba malo zezanja (oko plugina i titlova), radi dobro ali ga ne koristim.

Netflix, EON dobri... D3 Cam guide dobar...
 
Da dodam još jedan utisak za 50mu6172. Izražen bleeding koji primećujem za sada samo na fudbalskim prenosima. Neujednačena boja trave ili osvetljenje kada se pomera kamera.
 
Jos jedan utisak za 50mu6172. Izrazen dirty screen effect(DSE) i vertikalne linije(banding) kada se kamera mice po fudbalskom terenu. Problem nije vidljiv na drugom video sadrzaju, samo se vidi na fudbalu i to ne stalno nego prilikom panovanja kamere po terenu.
 
Ja sam iskotistio podešavanje sa rtings testa, ali sam posle smanjivao color.
Inače to koristim samo za digitalni TV sadržaj, za sve ostalo movie mode.
 
Ja sam za sada na:
https://photos.app.goo.gl/Wo4ToASr1NkM9S7s7
https://photos.app.goo.gl/ykVx2DQCFNt1aW5dA
Izmedju je sve na off. Baza je movie mode. Ista setovanja su za sve (i vidi se, all sources)

Da li 65" model ima drugačije zvučnike - verovatno je - zvuk je značajno bolji nego na 50" plazmi. Danas sam video svoju staru plazmu, nema tu šta da se priča, plazma ima bolju sliku. Video sam danas i oled i qled - da li mnogo bolja slika na njima vredi 2-3x više $, na svakom je da prosudi za sebe. Ja zadovoljan.

Daljinski je super ali ga koristim uz stari daljinac od plazme:
https://photos.app.goo.gl/A9kpgPHMrddDHwd67
lakše mi je da otkucam brojeve.

Nisu mi jasna podešavanja sa rtings, i od onog Darka. Drže color na 50%, to je meni negledljivo. Sve preko 30% mi smeta, lično mi odgovara 20-30%, supruzi preko 30%. Žene vole šareno :)
White balance ne bih diro', ne razumem se u to.
Kao što reče DjidjiMidji crna je i previše crna :), tu su zaista izdominirali sa ovim VA panelom, čini mi se da je crnja nego na plazmi. A ovo je beše edge light?

Pitanje: kako da saznam one geek detalje, koji je tačno panel, gde je napravljen...znate na šta mislim :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam za sada na:
https://photos.app.goo.gl/Wo4ToASr1NkM9S7s7
https://photos.app.goo.gl/ykVx2DQCFNt1aW5dA
Izmedju je sve na off. Baza je movie mode. Ista setovanja su za sve (i vidi se, all sources)

Da li 65" model ima drugačije zvučnike - verovatno je - zvuk je značajno bolji nego na 50" plazmi. Danas sam video svoju staru plazmu, nema tu šta da se priča, plazma ima bolju sliku. Video sam danas i oled i qled - da li mnogo bolja slika na njima vredi 2-3x više $, na svakom je da prosudi za sebe. Ja zadovoljan.

Daljinski je super ali ga koristim uz stari daljinac od plazme:
https://photos.app.goo.gl/A9kpgPHMrddDHwd67
lakše mi je da otkucam brojeve.

Nisu mi jasna podešavanja sa rtings, i od onog Darka. Drže color na 50%, to je meni negledljivo. Sve preko 30% mi smeta, lično mi odgovara 20-30%, supruzi preko 30%. Žene vole šareno :)
White balance ne bih diro', ne razumem se u to.
Kao što reče DjidjiMidji crna je i previše crna :), tu su zaista izdominirali sa ovim VA panelom, čini mi se da je crnja nego na plazmi. A ovo je beše edge light?

Pitanje: kako da saznam one geek detalje, koji je tačno panel, gde je napravljen...znate na šta mislim :)
Panel ili je sharp ili je samsung

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Kako da udjem u service menu?
 
Info-menu-mute+power

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Pitanje: kako da saznam one geek detalje, koji je tačno panel, gde je napravljen...znate na šta mislim :)
Ugasi TV na par minuta i onda pritisni INFO MENU MUTE POWER i izbacice ti service menu. Nemoj nista cackati tu nego samo procitaj sta pise pod "Option:" i to ti je model panela a da saznas detalje o njemu prati upute iz prvog posta sa ovog foruma.
https://forum.samygo.tv/viewtopic.php?f=85&t=10323&sid=13e03cc954ceb3cae434355a1182a2a8
BTW u 50mu6172 je model panela: 50D6AU6VK.
IMG_20180624_223503.jpg
 
Teško sa magic remote :), moram da probam sa starim. Hvala.

Edit: stari je zlata vredan:
https://photos.app.goo.gl/W4HB9tL1MprLZrr48
65d6au0vk

Posledice: sva podešavanja slike su se resetovala :(

Pih: D = CMO (Chimei Innolux / Chilin /), nit je samsung, nit je sharp :)
 
Poslednja izmena:
Zasto mi se ne objavljuju postovi, sta ja to lose ili neprikladno pisem? Hvala.
 
Kako je komandati sa takvim daljinski ?

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Aha. Prvi put sam na ovom forumu pa ne znam kako funkcionise. :) Hvala.
 
Sve je odlično, osim kad se kucaju brojevi. S druge strane, TV OS ima most vatched listu kanala što je odlično. Sam OS mi je daleko bolji nego npr što ima LG.
 
Inace ovaj tv je direct led nije edge led

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Tako je, NU7000 model ima edge led.
 
Inace ovaj tv je direct led nije edge led

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk

Tako je. Zato mu je cesto los grey uniformity pa ima DSE-a i bandinga ali mu je black uniformity perfektan pa nema probijanja pozadinskog osvjetljenja i crna boja je perfektna i ravnomjerna.
 
Tizen je odlican a na mu6172 radi veoma brzo i stabilno.
 
Problem sa flesh/skin tone rešen smanjivanjem boje na ispod 30, ili nešto iznad, i postavljanjem color tone na warm1.
Gamma stavljena na +2 da se crna učini malo manje crnom (tu su se definitivno zaneli, crna crnja nego na plazmi...:) )
 
Jos jedan utisak za 50mu6172. Izrazen dirty screen effect(DSE) i vertikalne linije(banding) kada se kamera mice po fudbalskom terenu. Problem nije vidljiv na drugom video sadrzaju, samo se vidi na fudbalu i to ne stalno nego prilikom panovanja kamere po terenu.

Jel postoji neko resenje(podesavanja slike) da se barem ublaži ovaj problem....?
Ja sam pokusavao kroz settings slike ali bez uspeha,malo je iritirajuce.
 
Sa čega gledaš fudbal?

Nema bandinga kod mene. Isključen sav postprocessing.
 
^^
RTS HD


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pustim 4k samsung promo materijal (ona gusenica i leptir, pa ker, pa Venecija...) vidim sve šljašti, TV sam pregazio moje postavke i postavio kontrast na 100% itd... Vratim na standardni HD film, sve je ok. Na TV, sve je ok. Jel taj 4k materijal "trigeruje" hdr postavke ili šta?

Još zapažanja - tv je daleko bolji za gledanje filmova nego televizije (očajne i jadne naše kablovske). Skin/flesh tone problem pri gledanju filma ne postoji...šta reći.
Mana - iako je solidne izrade i u kući lepši nego u radnji nema nikakav cable management. Šteta. Takodje, šteta što se ne rotira na postolju kao plazma, moraću da stavljam neki filc ispod gumica.

Pošaljite na pp ili ovde link ka nekom sajtu gde se može skinuti 4k promo ili legalan dokumentaran ili igrani materijal

Edit:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?213624-TV-Samsung-PS50-B530-moj-utisak
neverovatno je koliko se kvalitet usluge catv operatera nije popravio za 9 godina, strašno.
 
Poslednja izmena:
Hvala. Pretpostavljam da to jeste 4k hdr sadržaj (samsung promo Life Untouched 4K Demo.mp4, Samsung Travel With My Pet HDR UHD 4K Demo.ts)
 
Nazad
Vrh Dno