Šta je novo?

Ryzen CPU i AMD matične ploce - problem sa POST i BIOS verzijom

BoldFinger

Slavan
Učlanjen(a)
20.01.2009
Poruke
17
Poena
304
Kao što reče naslov : imam druga koji je sastavio finu konfiguraciju ali nije znao za nekompatibilnost.
Matična je GA-AX370-Gaming 3 a CPU je AMD Ryzen 5 2600

Kao što se vidi na tabeli za matičnu plocu, ovaj CPU zahteva da matična ploča ima F22 verziju BIOS-a a drug je kupio ploču sa F1 verzijom.

U prodavnici nisu hteli da mu upišu novu F22 verziju u BIOS, tako da je u ceo sistem neupotrebljiv.

Jedno rešenje je da uzme jedan od jeftinijih CPU koji podržava F1 BIOS, uradi update i vrati ga nazad u prodavnicu, a drugo da vrati matičnu i nađe neku koja radi. Kao i uvek, problem su pare. Ako krene sa kupovinom drugog CPU, moraće da čeka do sledeće plate, a ako kupuje drugu matičnu, lako se može desiti da razlika u ceni bude dovoljna da ni za to nema para (a što se tiče CPU - sledeći jači CPU koji podržava F1 BIOS je preskup a sledeći slabiji je njemu mnogo sporiji spram ovog kupljenog).

Ono što sam načuo je da postoje radnje (ili pojedinci) koji bi uradili BIOS update za pare, pa je pitanje jel zna neko gde ih ima i otprilike za koliko para bi to sredili ? U obzir dolazi BG i okolina. Gigabyte je tu baš debelo zabrazdio ...
 
naruci a6 apu kod njih onlajn,flesuje,vrati im cpu i uzme pare.po zakonu ima rok od 14 dana da vrati stvar prosto kao neodgovrajucu bez daljeg objasnjavanja kad se naruci onlajn ili telefonom (da se ne ide u prodavnicu).a posto su toliko usluzni i zasluzuju da im se ovo odradi,mada takvi nemaju problema da taj cpu posle prodaju kao neotpakovan tj nov...
 
Rečeno - učinjeno. Lik je uspeo da odradi novi BIOS sa Ryzen 2 (ako sam ga dobro razumeo), danas ću ga cimnuti da čujem jel zverka proradila, da se malo nahvali. :)

Što se tiče likova u radnji i njihovom odbijanju da odrade flash - da sasvim je moguće da zaslužuju takav tretman, mada sam posle (malo hladnije glave) razmislio da ako ih gazda uhvati da čačkaju ploče mogu dobiti otkaz (jer je gazda takav kakav je jel). Tako da ako ih i bude smarao, lepo pokažu papir sa odbijenom kupovinom i tu se priča završava.
 
Za slicne situacije koristan savet:prilikom sastavljanja konfiguracije navesti kao dodatni info da je potreban update biosa nakon cega je potrebno odraditi test da li je sve u redu, pa tek onda proslediti krajnjem korisniku, tj. kupcu.
To sam odradio sa prodavnicom E... i sve je u redu. Amd 5 2600 & Asus prime ploca.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
vidis da ovi nisu hteli,e.. tj alti kakav god je bar nije takav.
 
Potencijalno ću imati pomenutu situaciju. Ali šta raditi ako mb/cpu nisu kupljeni u radnji. Ima li neka radnja/servis (ns) koji bi odradio update?
Koliko vidim jako su retke ploče koje mogu flash bez procesora (crosshair, možda i gigabyte iz prvog posta jer je navodno na kraju prošlo), a u okruženju samo intelovci :).

Jako bi mi glupo naručiti stariji cpu pa vratiti.
 
Za mesec - dva dana više neće biti ploča sa starim BIOS-om. Ako kupuješ novu, pazi da ima nalepnicu ili neka to prodavac garantuje kompatibilnost.
 
B350 možda, dok ne izađe B4, ali X370 nekako sumnjam da će ikada biti osvežena na stanju u radnji.
 
I ja sam malo istraživao o matičnim pločama koje mogu flashovati BIOS bez CPU. Za Gigabyte to se zove "Q-Flash Plus" a za Asus "Flashback".
Q-Flash Plus ploče imaju BELI usb port. U njega se utakne FAT formatirani flash disk (ne mešajte flash disk i BIOS flash !) na kome stoji samo jedan fajl a to je BIOS update i onda se ploča upali.

Za Flashback je slična situacija (poseban usb port, FAT flash disk sa samo jednim fajlom), razlika je da postoji posebno dugme kod portova koji se drži pritisnuto dok se ploča pali.

Zajedničko sa sve ploče je da su : high-end (tj skupe) i da se u ploču bode samo ATX napajanje. Nikakvi dodatni kablovi, kartice (čak ni grafa), RAM i naravno CPU nisu potrebni. Dok traje upis novog BIOS, LED lampica trepće pored porta. Kada se završi, LED nastavlja da svetli konstantno.
 
I ja sam malo istraživao o matičnim pločama koje mogu flashovati BIOS bez CPU. Za Gigabyte to se zove "Q-Flash Plus" a za Asus "Flashback".
Q-Flash Plus ploče imaju BELI usb port. U njega se utakne FAT formatirani flash disk (ne mešajte flash disk i BIOS flash !) na kome stoji samo jedan fajl a to je BIOS update i onda se ploča upali.

Za Flashback je slična situacija (poseban usb port, FAT flash disk sa samo jednim fajlom), razlika je da postoji posebno dugme kod portova koji se drži pritisnuto dok se ploča pali.

Zajedničko sa sve ploče je da su : high-end (tj skupe) i da se u ploču bode samo ATX napajanje. Nikakvi dodatni kablovi, kartice (čak ni grafa), RAM i naravno CPU nisu potrebni. Dok traje upis novog BIOS, LED lampica trepće pored porta. Kada se završi, LED nastavlja da svetli konstantno.

Apsolutno je nebitno da li je samo taj fajl na flesh memoriji ili ih ima još. Bitno je jedino da fajl ima specifično ime i ne startuje se mašina već se samo pritisne flashback taster i ploča odradi posao, čak nije potrebno ni da su CPU i RAM ubodeni u ploču jer posao flashback-a radi mikrokontroler sa ploče koji ima sve što mu treba da obavi pomenuti posao (čita fajl sa flashke i uisuje ga preko spi interfejsa u serial flash na ploči). Tako barem radi na ASUS Crosshair VI Hero, a verovatno i na GIGABYTE pločama.
Sve ovo, gore navedeno, je iz ličnog iskustva.
 
Nazad
Vrh Dno