Šta je novo?

Pc za 100 000 (igrice, photoshop)

ivanlik

Poštovan
Učlanjen(a)
01.05.2016
Poruke
50
Poena
59
Pozdrav, treba mi savet ako je neko sastavljao pc skorije u vrednosti do 100 000 , koje komponente su najbolje za taj cenovni okvir, bez hard diska i ssd-a.

Poslato sa H60-L04 uz pomoć Tapatoka
 
Procesor i matična: Imaš dve varijante...
Intel: i5-8400 + Gigabyte B360M-D3H za nekih 30000
AMD: Ryzen 2600X + neka B350 ploča za 32-35000

Lično, radije bih Intel varijantu jer Adobe programi i dalje blago favorizuju Intel (mada, razlika nije velika), 8400 je malo bolji za igre (opet, razlika nije mnogo velika), ne moraš da se cimaš sa overklokom i ne treba ti brža memorija. Prosta varijanta, ubodi i vozi.
S druge strane, Ryzen 2600X možeš da držiš na stock frekvenciji, ne moraš da overklokuješ ako ne želiš, ali overklok može produžiti upotrebni vek mašine. Plus, AMD-ova platforma će imati dužu podršku, za razliku od ovih Intela. Ako bi da overklokuješ, trebaće ti dobra memorija i bolji hladnjak od fabričkog da izvučeš maximum. Ne vredi cimanja sa 2600X, po meni, ne dobija se mnogo klokovanjem X modela, zato sam stavio njega. Stavi na stock i uživaj...

RAM: 2x8GB DDR4. Za onaj Intel nije bitno koja, može neka jeftinija od 2666 MHz. AMD već traži bržu memoriju, pogotovo ako overklokuješ, i probirljivi je što se tiče modela. Računaj na 20+ hiljada.

Kućište: MS Industrijal ima solidna kućišta za male pare, 2500-3000, Cyclops serija, recimo. Nije mnogo bitno koje, samo da ima filtere za prašinu i mesta za kablove. Možeš da dokupiš ventilator ili dva, po potrebi...
Napajanje: Kažu da je FSP Hexa serija dobra, ne treba ti mnogo jako, 500-550W će raditi posao ako je napajanje kvalitetno. Računaj na nekih 6-7000 naviše...

To ostavlja nekih 35-40 hiljada za grafiku. Za te pare možeš da biraš neku GTX 1060 6GB...

To je sa (otprilike) cenama u radnjama, ako nabavljaš preko Kupujem-Prodajem (Mađari) ili polovno, možda prođeš malkice jeftinije...
 
Poslednja izmena:
Hvala puno @jurodivi , ja sam racunao na neki i7 procesor a slabiju graficku, ali sam se uznenadio da recimo ryzen 1600x nije mnogo losiji u testovima a jeftiniji je 10 000 . A sa ram-om se uvek moze naknadno

Poslato sa H60-L04 uz pomoć Tapatoka
 
2666mhz je optimum i za Ryzen, nije neophodno brze.
 
Zavisi od igre. U globalu, da.
 
Mnogo vise zavisi od graficke, igre su tek na drugom mestu, cesto nebitnom...

Ako bi uzeo gtx 1060 razlike izmedju 2133mhz i 3200mhx rama su apsolutno neprimetne, nepostojece. Memory bandwith je dovoljan. Ima igara koje su izuzetak, ali yo su smesne razlike, uglavnom produkt "sjajne" optimizacije, kao npr. Hitman.

https://youtu.be/U4k_ErEg-FU

Problem u celoj prici i fama oko ryzena i (potrebne) frekvencije rama je nastala i koliko vidim i dalje traje jer kada se radi review uvek po pravilu je high end test, dakle gtx 1080 ti karta.

Ja bih tako uzeo intel, dakle i5 8400+b360 ploca. Nesto jeftiniji i pre svega nema razloga da te boli glava nego samo bocni i vozi. Jeste brzi u igrama, ali te razlike opet zavise od gpu-a, sa gtx 1080ti mogu da odu i do 20% na 1080p. Na 1440p ih nema, ili su jako male sa slabijim grafana na 1080p.
 
Da li neko zna zasto isti model procesora ima dve cene, jedan je 5000 dinara jeftiniji u odnosu na drugi na kome stoji oznaka "boxed" ?

Poslato sa H60-L04 uz pomoć Tapatoka
 
To uopšte ne deluje kao loša solucija, procesori ne crkavaju praktično nikada ako se ne odvaljuju od OC-a (a i tada vrlo retko), a za tu razliku u ceni uzmeš LC-CC-120-RGB i ostane ti kusur.
 
A postoji i nikad jeVtinija opcija r5 1600 i b450 ploča...
 
Vrati ploču, imaš na to pravo po zakonu o zaštiti potrošača, i uzmi b450 + r7 2700.
 
Nisam bas siguran da li mogu da vratim, uzeo sam je pre malo vise od mesec dana, ali je neotpakovana, nesto mi se isprecilo tada da uzmem procesor, pa sam odlozio. Drugo sam sve kupio.

Poslato sa H60-L04 uz pomoć Tapatoka
 
I5 8400 je bas bio sweet spot a sad vidim da je skuplji od r5 2600 sto je van pameti...
 
Dosao sam do zakljucka da je bolje da uzmem i5 8600 I Ssd . Da li mi neko moze reci da li moze Ssd sa slotom M.2.2280 na maticnoj ploci Asus Prime Z370-P. Kada sam gledaokompitabilnost na pcpartpicker sajtu mi je izaslo upozorenje "The motherboard M.2 slot #1 shares bandwich with a SATA 6.0 Gb/s port. When the M.2 slot is polulated , one SATA 6.0 Gb/s port is disabled. Da li to znaci da ce mi ostati na raspolaganju 2 slota , mislim da ima maticna 4, I da znaci da imam prostora za 2 hard diska ?

Poslato sa H60-L04 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno