Šta je novo?

Koji operativni sistem instalirati?

CommandeR

Poštovan
Učlanjen(a)
30.12.2014
Poruke
180
Poena
70
Recimo na mašinama do 2GB RAM memorije, koji Windows sistem bi bio najmanje zahtevan?
U čemu je razlika na primeru između Windows 7 Home, Starter, Professional, Ultimate? Da li ima nekih razlika u mogućnostima između njih?
 
2gb rama nije nemoguce za koriscenje,ali dosta zavisi koji je cpu i kakav je disk.ako je neki matori ide od 80gb to je presporo (po mom misljenju) za sedmicu i XP je od windowsa neki krajnji domet.za brauzovanje,muziku i filmove bih ja pre stavio neki laksi linux.takodje,ako je neki singl kor jako spor star cpu opet XP/linux.

e sad,ako je neki netbuk u pitanju sa nesto modernijim dualkor cpu-om,ostaje problem 5400rpm diskova,ali ako je relativno novijeg datuma i moze da izvuce 100mb/s bar na pocetnih 60tak gigabajta 32bit win7 je izvodljiv,resenje je particioniranje (shortstroke-ovanje) tog diska i stavljanje sistema na taj pocetni i brzi deo diska.koliko mozes da iskoristis reci ce ti hdtune benchmark,videces znacajno usporavanje diska posle odredjenog broja gigabajta,najcesce to bude na oko 40tak posto diska.

najbolja varijanta za te netbukove je ssd 32-60gb sa oglasa za male pare.pomaze i eksterni hdd koji danas stvarno nije skupo uzeti/napraviti pa podatke drzati na njemu.

sto se tice verzija sedmice i ogranicenja,nema sustinskih razlika ali ima velikih detalja,ali za takve masine nije toliko bitno.bitnije je dal imas original kljuc tj ako je dosao npr taj netbuk sa starterom,zadrzi starter.ne samo zbog piraterije,prosto je lakse za instaliranje i odrzavanje.ako nemas nikakav kljuc onda nema razloga da ne ides na 32bit ultimate.
 
Windows iz razloga što Linux neki prijatelji nisu nikada ni videli, i neće se baš tako lako snaći.
To za HDD znam, uvek gledam da C particiju ne ostavim ne mnogo veliku kako bi to malo tečnije radilo, a ne znam iz kog razloga sam na ove novije računare instalirao Home x32 verziju (mislivši da je ona lakša za mašinu), što eto izgleda da i nije. Dok na one starije, uglavnom ide XP i to ona SP2 verzija, jer sam primetio da radi mnogo bolje od SP3...
 
stavis im neko minimalnije okruzenje i podesis da close minimize i maximize budu kao na win-u.jedini razlog za win-om u tim scenarijima je neki specifican softver,performanse,lakoca instaliranja i odrzavanja je na strani linuksa.skoro sam pakovao neki acer netbuk sa atom n450 koliko se secam,720p nije mogao pod win-om ma sta radio,dok skoro svaki cuveniji distro nije imao problem odmah po instaliranju OS-a.
 
Recimo na mašinama do 2GB RAM memorije, koji Windows sistem bi bio najmanje zahtevan?
U čemu je razlika na primeru između Windows 7 Home, Starter, Professional, Ultimate? Da li ima nekih razlika u mogućnostima između njih?

Sto se tice Win7, na slabije masine stavljam OS koji se zove Windows 7 mini RU, u sebi ima x64 i x86, ima ga na torentima. Nakon instalacije za uzme 2Gb prostora, dosta je optimizovan, ali ne radi update.

Windows XP Performance SP2 instaliram kad je bas slab HW, probao sam mnostvo Linux distribucija, i ovaj XP se pokazao najbolje. Medjutim, dzaba to jer kad startujes firefox, on pojede memoriju i cvrc, krene da pise po jadnom hdd-u.

Pretpostavljam da je cpu koliko-toliko pristojniji, posto inicijalno imas 2Gb rama.

Razlika izmedju Win7 starter i ostalih su samo ogranicenja po pitanju opcija, mozda bi starter radio malo brze jer je dosta osakacen, kod ostalih se ne primecuje toliko, pogotovo izmedju professional i ultimate, gde je razlika samo u par windows-ovih programa, tipa windows media player nedostaje u professional-u i movie maker.
 
na spomenutom atomu starter nije radio nista brze ili bolje od 32bit ultimate-a,niti je trosio manje resursa u regularnom koriscenju.ostavio sam ga jer sam imao kljuc i samo zbog toga.
 
Intel Celeron G1620, 2GB DDR3 1333MHz, 160GB HDD 5400RPM, to je mašina na koju treba da se instalira sistem.
 
Dodaj jos 2GB rama i instaliraj Windows 7 Ultimate 64 ili Windows 8.1 PRO 64bit.
 
ako neces da stavljas jos rama 7,ako bi stavio jos 2gb mozes i desetku i radice savrseno.
 
Pitanje je da li njegova ploca H61 ima sve drivere za 32bit operativne sisteme , za 64bit ima sigurno.
 
ne samo da ima sigurno,vec sem lan-a i zvuka (za koje ima garantovano,sve su to realtek cipovi) njemu u tom scenariju i ne treba nista drugo do generickih koji dolaze uz OS ili ih povlaci apdejt.
 
Win xp x86 sp3. Ili win7 x86. Iskljucivo original (ne podnosim te custom ver iz vise razloga)+update by simplix (ima i za xp i za 7). Sto se tice interneta i nedostatka ram - k-meleon browser resava stvar (http://kmeleonbrowser.org/forum/read.php?21,141328). Ja koristim htpc na win7 x64 uz 2gb ram i apu e-350, jer mi samo bitno da mogu torrent da pokrenem i video da pustim. Da mi treba vise slobodnog ram ili mesta instalirao bi win xp sp3 x86.
 
Poslednja izmena:
Win xp x86 sp3. Ili win7 x86. Iskljucivo original (ne podnosim te custom ver iz vise razloga)+update by simplix (ima i za xp i za 7). Sto se tice interneta i nedostatka ram - k-meleon browser resava stvar (http://kmeleonbrowser.org/forum/read.php?21,141328). Ja koristim htpc na win7 x64 uz 2gb ram i apu e-350, jer mi samo bitno da mogu torrent da pokrenem i video da pustim. Da mi treba vise slobodnog ram ili mesta instalirao bi win xp sp3 x86.

"+ update by simplix"? Koji je to update, od pre 10god...? Original je ok, ali nema vise update-a za XP.
Inace XP performance nije nesto sto je jednom napravljeno, revizije su izbacivali nekoliko godina, godinama je instaliram na kompovima i nisam naisao ni na jedan bug. Zaboravio sam na ovaj K-meleon, mogao bih da probam sledeci put, hvala na infou, do sada sam instalirao Seamonkey, ali ni on nije bas da stedi performanse.
 
Moja greska. Simplix podrzava svoj update pack samo za Rus ver XP... Inace to su odavno patch'evi iz Ebedded ver XP. https://simplix.info/updatepack/history.htm - ovde XP pro sp3 Rus history
https://blog.simplix.info/update7/#history - win 7 multilang

Da, embedded sam vidjao svojevremeno na POS uredjajima da se koristi. Kod Rusa ima kakvih god image-a od XP-a, Win7, Win10, ali nazalost skoro sve je "RUS". Ako nadjem slucajno nesto interesantno, javljam.
 
Dual core procesor bilo koji i 2 GB RAM - radice svaki 32bitni windows lepo - preporuka win 7 (home ili pro 32 bit), ako je neki APU u pitanju onda win 8.1 32bit (moze i pro), APU masinice iz nekog razloga bolje rade sa Osmicom. Dvojezgarni Athloni, Turioni, Dual Core, Core Duo, Core2Duo sve to bolje radi sa Sedmicom ili isto kao na Osmici. Za masinice koje nisu dobije oficijelne drajvere za win 7 (vec za Vistu) ne bih preporucio win 8 vec najvise bas win 7 (radice i win 8 i win 10 sa drajverima za Vistu naravno).
 
za svaki amd posle am3 (ne am3+) osmica i desetka su neuporedivo bolje resenje,zbog thread schedulera i memory management-a.sedmica jeste pecovana i donekle popravlja stvar cipset drajver i high performance plan ali nikad to nije sredjeno da valja.
 
Nazad
Vrh Dno